pátek 19. dubna, 06:21 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Užitková zahrada
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Užitková zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: piedra
Status: nováček

Špagetová dýně/cuketa

Datum: 25.09.2007 11:23
 

Nenašla jsem k téhle zelenině žádnou diskuzi, tak začnu.

Dostali jsme jeden plod špagetové dýně nebo cukety, takový macek asi tak 25 cm na délku a dost baculka. Prý se z toho měly vytvořit po uvaření špagety. No, dost jsme tomu nevěřili, ale fakt se tak stalo. Včera jsme to, tedy hlavně Honza, uvařili asi tak půl hodiny (asi by stačilo i trochu míň) celé ve slupce. Po rozříznutí a vydlabání jadérek se opravdu po tazích vidličkou v hmotě vytvořily špagety, které si udržely i délku. K tomu jsme měly kuře s houbami a navrch sýr. Ještě toho půlka zbyla, tak to bude mít Eliška k obědu. Takže nadšení z nového objevu eye popping smiley - i když zkušené zahradnice tuhle zeleninu už asi znají dávno.

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 12 | další
    Aktuální stránka: 1 z 2
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 25.09.2007 12:43
     

    Mamka ji vařívá už docela dlouho, ale nevím, na jaký způsob. Já to měla snad jen jednou. Kdyžtak se zeptám na nějaký recept.winking smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Špagetová dýně/cuketa

     
     
  • Autor: ulitka
    Status: nováček

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 25.09.2007 12:56
     
    To jde o normální cuketu? eye popping smiley Tak to zírám. Cuketama mě zásobuje tchyně, ale o tomhle jsem neslyšela. Zní to parádně, to musím zkusit! A tu vodu jste solila, dávala tam nějaké koření nebo jen obyč voda?
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 25.09.2007 13:27
     

    Mončo, ta cuketa se tak speciálně jmenuje!!! Jinak normální cuketa by se ti nerozpadla!

     

    Mamka teď dostala od známých cuketu, nepoznala, že je to tato (a oni tomu prd rozuměj, tak taky nevěděli) a normálně z toho vařila, co je zvyklá. a pak kouká, že jsou z toho ty špagety eye popping smiley grinning smiley

     
  • Autor: cbob
    Status: začátečník

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 25.09.2007 13:28
     

    Nene,

    to je nějaká speciální odrůda. Vařením se naruší dužnina, a ta je pak vlásečitá, jako špagety..

    Jinak jsme to vařili jen ve vodě, jestli nějak kořenit, to nevím - my jsme si spíše připravili kořeněnou omáčku smiling smiley

    PS: jinak tato cuketa jde určitě koupit i na trhu. Alespoň tak jsme se prý dostali k semínkám smiling smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 25.09.2007 13:32
     
     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 25.09.2007 15:03
     
    Jojo...tak tuto cuketu jsem měla loni vysetou (muž nakoupil asi 10 druhů různách cuket a dýní). Ale zrovna loni jsem s pěstováním cuket neměla valné úspěchy, takže nedorostly. Příští rok zkusíme znovu...včetně této špagetové.
     
  • Autor: ulitka
    Status: nováček

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 30.09.2007 15:52
     
    Jééé, tak to je škoda. Já už se těšila, jak si z normální cukety doma vyrobím špagety. mls smiley Tak to se zkusím poptat v trhu.
     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    RomanVandenHolosmetky

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 31.07.2009 15:51
     

    Teď jsem zrovna dojedl. Cukety normálně nejím (jako většina chlapů) - ale tohle bylo super ...jako příloha.

    Suma summárum: musí být speciální cuketa - Tykev špagetová/ lat. Vegetable Spaghetti / angl. Spaghetti Squash nebo Spaghetti Pumpkin.

    Nejvíce receptů je v AJ - po zadání Spaghetti Squash. Toto téma je i na wikipedii.

    Já jsem vařil následně. Omytou cuketu (dlouhou tak 25 cm) jsem rozříznul podélně a dal do horkovzdušné trouby na 180C a 30 minut, rozříznutou stranou na pekáč s pečícím papírem. Ostrý nůž musí do hotové cukety bez velkého odporu zajet. (Na vaření ve vodě ve bych asi neměl tak velký hrnec).

    Poté se vyndá z trouby, lžicí se vyberou jádra a zůstane dužina ve šlupce. Dužina se vydličkou vyškrabe (trochu přitlačte... nebát se) a světe div se - jsou z toho špagety.

    Chuť mají velmi jemnou, neutrální - hodí se jako příloha. Ke špagetovým omáčkám i grilovanému masu, někdo uvádí dát na to osmaženou cibulku.. Prostě se dochutí podle chuti. Mám foto - ale teď nevím jestli to jsem jde někam dát - nejsem zaregistr.

     

    Tož - dobrou chuť ! smiling smiley

     
  • Autor: peefko
    Status:

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 03.08.2009 17:58
     

    Cukety, patizony, dýně pěstujeme, ale že existuje i špagetová cuketa, to jsem fakt netušila ... až jsem si to včera tady přečetla eye popping smiley a moc ji chci vyzkoušet. Dneska jsem sehnala semínka, tak jsem si říkala, že bych nějaké ještě zkusila zasadit. Myslíte, že by se stihlo ještě něco urodit nebo už mám radši počkat na příští rok?

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 03.08.2009 19:32
     

    Asi bych počkala... Myslím, že už je pozdě.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 03.08.2009 19:40
     

    Peefko, ona je cuketa taky vlastně druh dýně, proto tě to asi zmátlo. Myslím, že to bude pořád jedna rostlinka špagetová. A souhlasím s Anavi, že už je dost pozdě, nejspíš by už nedorostly. Věra

     
  • Autor: Lupo
    Status: nováček

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 23.08.2011 22:17
     

    Vynikajicí dýně a také špagetové mají na [www.svetdyni.cz]

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 02.08.2015 06:39
     

    Cuketové nudle s krémovou kešu omáčkou

    Na 4 porce potřebujete: 4 menší cukety, 100 g kešu ořechů, 3–4 lžíce lahůdkového droždí, 300–400 ml vody, 2 lžíce tahini (pastu ze sezamu se solí koupíte hotovou), trochu citronové šťávy, špetku červené papriky, sůl, pepř, stroužek česneku, půlku menší cibule

    Jestli chcete sytější jídlo, cuketové nudle doplňte klasickými těstovinami; Mona MartinůFOTO: MONA MARTINŮ

    Jestli chcete sytější jídlo, cuketové nudle doplňte klasickými těstovinami

    Postup: Z neoloupaných cuket vytvořte škrabkou na brambory plátky, které ještě podélně překrojte napůl. Nudličky potom jen mírně prohřejte na pánvi s trochou másla. Až bude cuketa orestovaná, trochu ji posolte a případně i mírně opepřete.

    Krémová omáčka je ideální pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí konzumovat mléčné výrobky. Neobejdete se bez nesolených a nepražených kešu ořechů a lahůdkového droždí, které dodá omáčce tu správnou chuť. Jak na to? Ořechy namočte do studené vody (minimálně na dvě hodiny, ale klidně i přes noc), a poté slejte. Ořechy zalejte vodou a rozmixujte dohladka. Začněte s menším množstvím vody, a pokud bude potřeba, přidejte další. Omáčka by měla být krémová.

    Přimíchejte tahini, lahůdkové droždí a podle chuti osolte. Přidat můžete prolisovaný česnek nebo ho spolu s cibulí lehce orestovat, a až poté ho vmíchat do omáčky. Dochuťte trochou citronové šťávy a špetkou červené papriky. Toť vše!

     

    XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

     

    Sýrová cuketa

     

    Potřebujete: mladé menší cukety, camembert nebo hermelín, slaninu



    Pro větší pestrost prostřídejte žlutou a zelenou cuketu; Mona MartinůFOTO: MONA MARTINŮPotřebujete: mladé menší cukety, camembert nebo hermelín, slaninu

    Pro větší pestrost prostřídejte žlutou a zelenou cuketu

    Postup: S cuketami je problém, že když se urodí, už je nikdo v rodině za chvíli nemůže ani vidět. Tohle je takový šálivý recept, kdy můžete podstrčit cuketu k lehké svačině nebo večeři jen tak mimochodem – chutná totiž jako sýr! :-)

    Nakrájejte celou cuketu na asi centimetrová kolečka. My ji máme raději šťavnatější, takže ji moc nepotíme, ale to záleží na vkusu, klidně kolečka na chvíli rozložte na utěrku, jemně je posolte a nechte vytéct část šťávy. Pak je třeba kousky pořádně odsát další suchou utěrkou. Mezi kolečka vkládejte kousky slaniny a na tenké plátky rozkrájený sýr.

    Skládejte zpátky do tvaru cukety – pomoci si můžete špejlí, tedy tvořit jakýsi „špíz“. Celou cuketu potom zabalte do alobalu a pečte v troubě na 180 stupňů asi 25 minut. Cuketa skvěle natáhne chuť sýra. Podávejte s chlebem nebo bramborami jako přílohou.

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Špagetová dýně/cuketa

    Datum: 19.01.2017 16:56
     
    20170119_105742.jpg

    jen taková zajímavost-tyhle klíčky na mě vykoukly po rozkrojení špagetovky. Do mrazů byla v chatě a pak jsem jí dala doma do chladu. Dneska zakrojím a mohla bych hned sázet grinning smiley

     
Stránky:  12 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Užitková zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.