pátek 19. dubna, 21:35 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Růže
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada > Růže
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Status: expert
Výsledné hodnocení: 5

Růže, královny zahrady 2

Datum: 11.09.2014 11:29
 

Stará diskuse už zlobí, tak používejte tuhle novou :-)

Rady od Věrky

Jj střihání růží, taky jsem v tom ze začátku měla bamboračku - přečetla jsem si o tom v různých knížkách, ale nakonec jsem z toho vyvodila selským rozumem a tak trocchu šestým smyslem tohle.

1. Popřemýšlím, které růže mi kvetou jednou a které opakují květení. Na ty co jen jednou, na jaře nesahám - maximálně oškubu zbylé listí, popřípadě zastřihnu trochu konečky nebo pomrzlé větvičky, ale to většinou nehrozí......jinak se jimi zabývám až v létě po odkvětu.

2. Ty ostatní si rozdělím na pnoucí a ostatní. Pnoucí, jak píše Kája taky nestřihám, jen sem tam, když jsou hnědé suché nebo namrzlé větvičky.

 

3. Ostatní si rozdělím na ty s velkými květy a na ty s menšími - mnohokvětky . Ty velké šmikám tak na 15 cm a ty mnohokvětky tak na 20 cm. Protože na zahradě nepěstuju žádné sadové velké keře, jen mám pár Angličanek, tak ty šmiknu asi na polovic. Pokud jsou růže pokryvné nebo ty skalkové, tak ošmikám šípečky a nechám být.

 

4. Samozřejmě, pokud je nějaká větvička suchá, hnědá, uvnitř není hezky zelená, ale má hnědý/namrzlý / prostředek, tak šmikám až do zdravého dřeva.

 

5. Stříhám až opravdu kvete zlatý déšť, i když jsou už některé růže pěkně napučené, třeba mají i lístečky a člověku je to líto. Nebojte ony to dohoní. Ty šmiklé klacíky, kdy je nechci vyhodit, tak některé prostě píchnu vedle "matky" a čekám, jestli zakoření - už je ničím nepřikrývám, když se povede, buď mám větší keřík nebo mám na rozdání pro přátele.

 

6. A hlavně se koukám na nebe nebo do kalendáře, šmikám jen když ubývá měsíc, to růžičkám nevadí. V opačném případě by nemusely růst nebo taky uhynout.......

 

No je to rada taková "nevědecká", ale na mojí zahradě to mám vyzkoušené a držím vám palce. Hlavně se střihat nebojte. Jeden můj kamarád, docela úspěšný růžař, vždycky říkal : "S růží je to jako se ženou, čím víc jí řežeš, tím je krásnější".... samozřejmě od nás za to dostal vždycky nějaký lepanec, ale u růží to platí drinking smiley drinking smiley flower smiley flower smiley flower smiley

Rady od Kaji
ahoj - tak která je která si musíte určit samy - čajovky (mají třeba větší listy) - tzn velkokvěté se stříhají nízko . na 3-5 oček . poslední horní očko musí koukat z keře ven , aby nerostlio dovnitř . jinak sadové to jsou ty veliké keře i třeba dva metry .- tak ty zkracuju tak na polovic a popínavé se nemusí stříhat vůbec - jen suché větve nebo když se kríží . u těch popínavých je dobré je tahat vodorovně aby lépe obrostly , polyantky jsou menší keříky .tak ty se stříhají taky tak o polovinu, až na třetinu . . no a kdy?? obecně se říká, že když kvete zlatý déšť . jak to bude letos se ještě uvidí . ale je čas .


Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 
Upraveno 2 krát. Naposledy upravil jaja99 (05.03.2015 20:51)
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 19 z 21
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 27.02.2024 17:06
     

    Šamanko, chlapi si pamatují co chtějí grinning smiley . U nás naplno kvete jasmín nahokvětý - někdo ho občas s forshytií zaměňuje - jak píší holky, asi bych počkala - ale, podle Quen se růže mají stříhat v ubývajícím měsíci a to je právě teď ... takže babo raď. Každý kousek naší zemičky - jak píše či psal pan Nepil "medvídka" - je trošku jiný. Zmrznout může i po 15. květnu.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Růže, královny zahrady 2

     
     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 27.02.2024 17:36
     

    Já stříhala pnoucí růže, teda vyndávala staré větve. Když kvete zlatice, už jsou hodně narašené a odrbávají se pupeny. Zastřihovat budu později.

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 27.02.2024 18:41
     

    Záleží v jaké oblasti žiješ a máš růžičky. Klidně můžeš stříhat, růže opravdu vydrží hodně. Když by přpadně přišel velký mráz, zmrzne větev dole i nahoře a budou vyrážet od spodu. smiling smiley

     
  • Autor: quendery
    Status:
    quendery.rajce...

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 27.02.2024 19:34
     

    Jak píše Ela, já je opravdu střihám, když ubývá měsíc a tak to plánuji koncem března. Já vím, že je to potom o nervy střihnout, když už růže raší, ale podle mě je to lepší než riskovat další omrznutí a dostřihávat a dostřihávat. Ale samozřejmě záleží na oblasti. Já si myslím, že i když je teplo, spěchat není potřeba. flower smiley

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 27.02.2024 20:55
     

    Quen, stávalo se mi, když jsem stříhala déle, růže tzv. tekly - brečely a vysilovaly se. Nebrečí ti? Taky mi přišlo, že dávaly sílu do obrážení, které se jim pak ošmiká, oslabovalo je to. Tj. ale můj pocit. Lunárem se snažím řídit dlouhodobě taky, přišlo to více po 89 grinning smiley . Podle podmínek a znalosti zahrady by se mělo řídit, snažím se o to, někdy to vyjde, někdy ne, taky to vše stihnout. smiling smiley

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 27.02.2024 22:03
     
    dsc08434.jpg
    Další fotografie:

    Alenko, lunárem je dobré se docela řídit , u mne to tak nějak nevychází bo více vlivů jiných, u nás snad, i když forsítie nekvetou by se stříhat dalo ... ale opravdu, někdy vyjde, někdy ne ... jak říká můj nejstarší syn "pudová záležitost" - buďto to půjde nebo nepůjde. V Křivoklátských lesích je trochu mrazová kotlina - mají měsíc čas - u nás na jihu sice forsítie nekvetou, ale růženy jsou napučené hooodně ... musí počkat, teď zrovna jsou důležitější věci a ony to naštěstí dají (já jich mám trošku oproti vám) a čemeřice teprve se probírají k novému životu,taky musí vydržet.

    Tahle smečka nepočká na nějaký lunár.

     
  • Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 27.02.2024 22:03
     

    Nevím, nejsem zrovna excelentní růžař ale tady už některé mají skoro rozvité listy. Stříhat jsem už začala. Taky mám obavy, aby člověk vůbec všechno postihnul.

    Quen, koukala jsem na fotky. Neuvěřitelný, jak tam všechny růže směstnáš. thumbs down

     
  • Autor: quendery
    Status:
    quendery.rajce...

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 27.02.2024 22:47
     

    Regi, taky se někdy divím, jak se mi to sem všechno vejde. I pan Šíp, když tu byl si pro očka, tak se divil, jakou mám malou zahradu. spinning smiley sticking its tongue out Elo, tedy to je krásné nadělení, tak to věřím, že není čas na nic jiného. Nám 23.12. odešel za duhový most třináctiletý Ron a osmiletá Mášenka byla z toho tak smutná, že jsme jí před 14 dny přivezli od naší paní chovatelky 10 letou kámošku - zasloužilou matku Kendy. Takže je u nás taky teď veselo a jsme tu v chaloupce jak domov důlchodců drinking smiley . Alenko, nikdy mi nebrečely. Mimochodem, dneska jsem střihala vinnou révu a ta ještě spí, i když je i u nás ve dne teplo, ale v noci jsou minusky. Je jasné, i když se snažím podle toho Měsíce jet, ale jak se říká " plán není dogma", takže taky občas to z různých důvodů nejde. Ale u toho střihání se snažím to dodržet. coffe smiley 

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 28.02.2024 20:46
     
    s6304835.jpg

    Quen, krásné nadělení - už aby byli u nových majitelů, přeji si velm, i když každého obrečím.

    Rona, smutno je mi, 13 docela slušný věk .. domov důchodců taky dobrá volba. Nějak tuším, že Jája taky měla zasloužilou matku na zasloužilý odpočinek love smiley .

    U nás tohle nefunguje takhle ... i když někam jsme občas od kamarádů ke kamarádúm dohodili na ...radost s psinou, která je vyhovaná/ý a je parťák na nějakou dobu.

    Naše prababka u nás dožije, snad ještě několik let .... vyrostla s Toindou (bohužel psiny nejsoou dlouhověké)

    Ale ... jsme v růžích ... já jsem snad úplně mimoň ... vždy OT ... máš úžasné Růženky, nevím, jak se to vůbec vejde do malé zahrady.

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 01.03.2024 20:02
     

    love smiley

    babkaela napsal(a):

    Quen, krásné nadělení - už aby byli u nových majitelů, přeji si velm, i když každého obrečím.

    Rona, smutno je mi, 13 docela slušný věk .. domov důchodců taky dobrá volba. Nějak tuším, že Jája taky měla zasloužilou matku na zasloužilý odpočinek love smiley .

    U nás tohle nefunguje takhle ... i když někam jsme občas od kamarádů ke kamarádúm dohodili na ...radost s psinou, která je vyhovaná/ý a je parťák na nějakou dobu.

    Naše prababka u nás dožije, snad ještě několik let .... vyrostla s Toindou (bohužel psiny nejsoou dlouhověké)

    Ale ... jsme v růžích ... já jsem snad úplně mimoň ... vždy OT ... máš úžasné Růženky, nevím, jak se to vůbec vejde do malé zahrady.

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 04.04.2024 21:15
     

    Děvčáta růžičkářky. Mám dotaz. Která vlastníte nějakou super růži od Kordese?

    Zapojila jsem se na Fb do soutěže, poslala jsem pár fotek růží, a protože nás účastníků moc nebylo, vyhrála jsem růži dle vlastního výběru. A předpokládám, že až navštívím výstaviště v Letňanech, které se koná od 11.4. - 14.4. ( For Garden ), neodejdu jen s jednou. grinning smiley

    Chtěla bych nějakou bohatě kvetoucí, co netrpí na choroby a prostě je pro vás nej...

    Vyhlídla jsem si Gislaine de Feligonde, ale třeba mě přesvědčíte na jinou. Mám na lístečku pár favoritek, ale neznám je, jen podle obrázků. ( Grosherzogin Luise, Herkules, Lemon Fizz, Pompeji, Xenia, Schöne von See, Lichtkönigen Lucia )

    Díky za rady.

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 04.04.2024 22:19
     

    Gabčo, neporadím, nevím, zda nějakou Kordesku mám, nejsem růžařka ani náhodou stydlin smiley .

    Ale opět OT .... připomněla jsi mi ... asi před měsícem, v rámci 2x týdně dovozu pošťákem Ivanem štěněčích granulí a granulí pro kojící matky, jsem si řekla, že si mohu udělat radost pro sebe ... objednalka jsem 4x Kuchařku pro dceru (jedna pro jednu vnučku , druhá pro druhou, třetí pro kamarádku a čtvrtá pro pošťáka, zalouží se je mít všichni) a Fughumovu knihu Věčná dobrodružství Kapitána Školky pro sebe - čtu po chviličkách, vždy jen jeden příběh, někdy se směju, jindy brečím .... ale proč tohle povídání ... v jednom píše, že šel do zahradnictví úplně pro něco jiného a oslovila ho jedna růže ... vem si mne .. nikdy žádnou neměl ... odešel s 33. Asi tak nějak.

    Škoda, pro tebe daleko, navíc tlačí čas ... stálo by za podívanou ... ale ani já se tam nevypravím ... [www.slechtitelka.cz]

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 04.04.2024 22:59
     

    Gabčo, velmi těžký dotaz. Záleží co potřebuješ a na jaké místo. GdF je sadová růže, u mě se ji moc nedaří, mám ji ale z řízku, prý proto, nevím. Je to krásná voňavá růže, velmi zdravá, opakující. Co není špatná růže Xenie, tj. ale nižší floribunda, menší květy v obrovských shlucích, nevoní, velmi zdravá. Je v HK, viděla jsem v soukromé zahradě, tam mi spadla brada, úžasná. Herkules byl hit, je to trčák, květ krásný a vonavý ale špatně u mne opakuje, hodně trnitý, mám doma stále s výstrahou že půjde. Co se mi z novějších moc líbila je růže Königin Marie, ta se mi zdá hodně dobrá, vonavá, opakující, zdravá, tak do 1 m, už je prý v prodeji. Pokud ji Prouzovi přivezou, neváhala bych. SchonevS, Grossherzogin L. taky není špatná, ale nemám je. Kordes nemá ani špatné tzv. perské růže, okaté, hodně kvetou a zdraví mají taky OK. Tak ať dobře vybereš. smiling smiley

    Co dávala tip Ela, to osazovali Prouzovi, přivezené od Kordesů. Mají tam hodně růží - odrůd, ale podmínky jsou vylepšené, mají přísun vody, zavlažování a tj. znát. Nebyla jsem tam, prý krásné.

     
  • Status: expert

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 04.04.2024 23:20
     

    Gabco, gratulace k výhře. Nejsem růžař odborník. Ale jestli máš místo a líbí se ti, tak GdF. I u mě roste jako blázen. Přišla mi tenkrát z Pharmarosy. Mrňousek. Tak tři roky vypadala, že z ní nic nebude. Pak to rozjela. A jak píše Alena. Jako skoro u jediné jsem u ní neviděla žádnou chorobu.

     
  • Autor: quendery
    Status:
    quendery.rajce...

    Re: Růže, královny zahrady 2

    Datum: 05.04.2024 10:35
     

    Gabi, také gratuluju. Hmm... kordesek mi zůstalo po létech pár, i když ne zrovna těch, co zmiňuješ / ne všem růžím se u mě líbí/.. Také záleží, jaké bys chtěla. Tak tady je namátkou několik těch, co se mi na zahradě osvědčily. Pnoucí : Jasmína, Sweet laguna, Florentina. Velkokvěté : Rosenfaszination, Kosmos, Lion¨s Rose. Mnohokvěté : Dolomiti, Rotkappchen, Flirt 2011, Mandarin. A pokud bys chtěla nějakou "raritku", tak Mon Petit Chou - ta je velmi vitální, zdravá a květy vypadají jak růže ze střelnice. Mám je všechny na rajčeti, kdybys ses chtěla kouknout. JInak pokud budeš chtít další info, jsem k disposici spinning smiley sticking its tongue out [quendery.rajce.idnes.cz] flower smiley

     
    Upraveno 4 krát. Naposledy upravil quendery (05.04.2024 10:53)
     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Růže (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.