čtvrtek 25. dubna, 11:00 Svátek má Marek
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Ovocné stromy a jejich plody
hodnocení: 5.00
Diskutujte! vše co souvisí s tím co na stromech ovocných vyroste.
 
 
 
 
Autor: Mona
Status: expert

Rez hrušková

Datum: 10.09.2006 11:09
 
Návštěva nám včera sdělila, že máme na hrušni rez. Co to je? Co s tím? confused smiley
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234 | další
    Aktuální stránka: 3 z 4
  • Status:

    Re: Rez hrušková

    Datum: 26.04.2014 15:22
     

    Jájo, to ještě zachráníš. OD toho žlutého místa odpočítej 6 pupenů a těsně nad tím pupenem to šmikni. On ti z toho vrcholového pupenu naroste terminál a z těch níže položených pupenů větvičky. Tu spodní větvičku vyhni, ta se v příštích letech dá kdykoliv ušmiknout. Je teprve duben a když je ten stromek narašený, alespoň tak rychle neporoste, když mu tím řezem vezmeš trochu mízy. Mělo by ti narůst 5 kosterních větví a terminál. Příští rok ještě budeš muset zakrátit ty kosterní větve. Na jaké podnoži je to roubované víš, či ne. Ono se to roubuje buď na semenáč nebo na kdouli. Na semenáči to hodně roste na pozdě plodí, to jsou ty stromky pro potomky a na kdouli to tolik neroste a dřív plodí. Tak přeju úspěch.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Rez hrušková

     
     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 02.09.2014 10:52
     

    Kvůli té rzi jsem si koupila Nashi, ale nedaří se mu u mě, stromek odchází aniž by poporostl sad smiley

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 02.09.2014 11:10
     

    ...spóry - rez hrušková je z střídavě na jalovci s hrušce

     
  • Status:

    Re: Rez hrušková

    Datum: 02.09.2014 11:29
     

    A pokud bude v okruhu asi 250 m jalovec, tak se rzi nezbavíš. Jedině na jaře před rozkvětem stříkat a po odkvětu ještě několikrát. Nejúčinější byl Baycor - ten nám EU zatrhla jako neekologický, čím ho nahradit, nevím. Ale je třeba si spočítat, nač by, při té péči, vyšla jedna hruška. My jsme, na základě těchto zkušeností,hjrušně zlikvidovali. Při dnešní modě jehličnanů, se vždy v okolí nějaký jalovec najde. angry smiley . .

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 02.09.2014 12:11
     

    Pinko, jak jsem psala vedle - zjisti si kdy a pošlu ti rouby z toho mého a budeš mít nashi adélovité winking smiley ...a bez rzi winking smiley grinning smiley

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 02.09.2014 18:37
     

    na Floře Olomouc mi jeden odborník přes ovocné stromy řekl, že na rez hruškovou nic není, jen vykopat sad smiley . A já je tak miluju

     
  • Status:

    Re: Rez hrušková

    Datum: 02.09.2014 18:56
     

    Irisko, ten ovocnářský odborník měl pravdu. Dneska může hrušky pěstovat akorát velkovýroba na polích.Oni si zajistí, aby okolí bylo bez jalovců. Uprostřed obce, v zahradách, tam se vždy najde jalovec a jeden stačí a všechny hrušky jsou zasaženy..

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 02.09.2014 21:14
     
    nagevicova.jpg

    Irisko, dají se, letos jsem nějak nezvládla postříkat v pravou chvíli - nutno před rozkvětem. Loni přešly mrazem v květu, předloni bylo hrušek mraky. Postřiky v podstatě ty samé jako na strupovitost jabloní - viz agromanual. Sušené, zavařené a na povidla jsou docela dobré hodně skoré letní Nagevicova, Šídlenka a já nevím, které ještě - rez chytají minimálně. Nagevicovu máme a ještě nezklamala. Letos jsem nefotila.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 02.09.2014 22:03
     

    Eli já měla tuhletu. Za rok žádný přírůstek, kvetla, hrušky zkroucený a lupena samá rez. Prostě hrůza. Nemělo cenu jí trápit.

    [www.hruska-skolky.cz]

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil iriska (02.09.2014 22:06)
     
  • Autor: skrblice
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 02.09.2014 22:29
     

    u nás to je stejný..... oba máme strašně rádi hrušky, tak jich Honza zasadil před 5 lety asi 7 a už jdou do kopru. Nebylo z nich ani kilo hrušek.... sousedé mají túje, my samo taky .... takže hrušky ještě ani pořádně nevyrostly a nerodily, a už jsou stejné, jak píše iris thumbs up .....

     
  • Autor: skrblice
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 02.09.2014 22:32
     

    a až teď si uvědomuji, že asi některé staré odrůdy budou vůči rzi odolné.... na zahradě u tchánových byla prastará hruška, vlastně ještě pořád je, každoročně je neuvěřitelně obsypaná plody.... a to tam jsou túje a jalovce kam se podíváš.... a rez nikdy neměla....

    Ale je to odrůda, která není na uskladnění.... než dozraje, tak je tvrdá a kožovitá, jakmile dozraje, tak se musí nejpozději do 14 dní zpracovat, jinak začne hnít od středu plodu.

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 03.09.2014 08:12
     
    s6301344.jpg

    Irisko, Clappova není moc odolná. Skrblí, hrušky co máme my, jsou super letní (začátek srpna), jsou drobné, na uskladnění opravdu jen ve formě nějak zpracované - zavařují se celé, jen bez bubáku a stopky. Nevydrží ani náhodou, když se to neodchytne, hniličkovatí již na stromě. A dnes se hrušky, bohužel, bez postřiků vůbec nedají pěstovat - snad jen tyhle letňáky. Nebo možná někde, kam ještě móda jalovců nezasáhla. Tůje nevadí ani náhodou nono smiley .

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 03.09.2014 08:25
     

    jé ty znám, u nás to byly ovesninky, asi že zrály v době, kdy se sekal oves, slaďoučké a hniličkovaté od středu mls smiley

    Jalovce jsou schopni si lidi nasázet i v zahrádkářské kolonii eye rolling smiley

     
  • Status:

    Re: Rez hrušková

    Datum: 03.09.2014 10:41
     

    Clapovky jsou dobré hrušky, ale musí se rychle zpracovat, ty nevydrží ani 2 týdny. Ale u nás jsou hrušky vůbec drahým ovocem. Já jsem včera viděla v obchodě Boscovy lahvice. To jsou hrušky zralé tak koncem října. A stály 39,90, no teď jsou tvrdé a co z nich zbude do konce října, to raději nevidět. Z ovesniček jsou výborné kompoty - to je moje vzpomínka z dětství. smiling smiley

     
  • Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 03.09.2014 10:55
     

    Já hrušky miluju úplně tvrdé jsou božské mls smiley. Sadila jsem Muškatelku, letos jsem dostala balíček hruštiček a moc jsme si pochutnali:-)

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Ovocné stromy a jejich plody (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.