čtvrtek 25. dubna, 20:03 Svátek má Marek
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zdraví a krása
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Zdraví a krása
Diskutujte! Rádi vaříte, nebo naopak vyšíváte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Rakovina děložního čípku

Datum: 01.03.2007 15:42
 

Trocha osvěty neuškodí...

V poslední době mě až děsí, kolik z mých kamarádek (většinou do věku 35 let) má tuto diagnozu sad smiley. Jsem celkem v těchto věcech zodpovědná a třeba preventivní prohlídky na gynekologii dodržuji, ale člověk stejně nikdy neví....

Toto kopíruji z [www.mineralfit.cz],:

Rakovina děložního čípku

Rakovině děložního čípku lze včas předejít. / Foto: sxc Ilustrační foto. / Foto: sxc Gynekolog Vám provede onkogynekologické vyšetření jednou ročně. / Foto: sxc Lekarna-Epicentrum.cz Kosmetika-Epicentrum.cz Elektro-Epicentrum.cz Na rakovinu děložního čípku každoročně umírá řada žen. Tomu všemu lze zabránit: dostatkem informací a preventivními gynekologickými prohlídkami. Nová naděje svítá také díky nově objevené vakcíně.

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku (hrdla) patří mezi častější typy zhoubných nádorů u žen. U nás na něj zemře zhruba kolem 500 žen ročně. Tomuto rakovinovému bujení se však dá včasně zabránit a mnohdy by k němu nemuselo ani dojít. Předchází mu totiž předrakovinný stav, již lze včas rozpoznat a léčit. K tomu by měly sloužit především pravidelné preventivní gynekologické prohlídky.

Rakovina děložního čípku – jak vzniká?

  • Prokázala se souvislost mezi infekcí lidským papilomavirem (HPV) – tj. sexuálně přenosnou chorobou.
  • Tuto infekci bychom našli zhruba u jedné čtvrtiny žen mezi 18 až 25 lety, které však nemají žádné příznaky.
  • S věkem klesá počet žen, u nichž lze infekci HPV prokázat. Ale právě ženy nad 35 let, u nichž je infekce HPV přítomna, má až dvěstěnásobně zvýšené riziko, že se u nich vyvine rakovina. Druhá skupina žen je zhruba o deset let starší.

Rakovina děložního čípku a prevence

  • Nejlepší prevencí proti karcinomu děložního čípku je pravidelná onkogynekologická prohlídka (prováděna 1 ročně). Žen, které chodí na pravidelnou gynekologickou prohlídku je však pouze jedna třetina, což zabraňuje včasnému rozpoznání zhoubného onemocnění.
  • Časná stadia rakoviny jsou ve vysokém procentu případů vyléčitelná.
  • Gynekolog provede cytologický stěr děložního hrdla a pošle jej do laboratoře na rozbor.
  • Problémem je podle některých odborníků kvalita laboratorního (cytologického) vyšetření. Ne všechny laboratoře mají s tímto typem práce dostatečné zkušenosti. Jde o to, že k rozpoznání prvních známek, které svědčí pro možnost zhoubného zvratu, je zapotřebí značných zkušeností. A ty lze získat jen při hodnocení několika desítek tisíc vzorků ročně.
  • Zárukou by měly být akreditované laboratoře, které spolupracují s gynekologem. Nedostatečně kontrolovaná laboratoř nemusí počáteční nádory odhalit.
  • V posledních letech se také podařilo vyvinout očkování proti lidskému papilomaviru (HPV). Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra dokonce na tuto vakcínu svým klinetům poskytuje příspěvek do výše 500 Kč.
  • Rovněž kouření podporuje odolnost viru v tkáních.

Rakovina děložního čípku – rizikové faktory

  • časný začátek pohlavního života (před 17 rokem věku)
  • častá změna sexuálních partnerů nebo více sexuálních partnerů
  • kouření

Rakovina děložního čípku – příznaky

  • V počátečních stádiích je onemocnění zcela bezpříznakové.
  • Později se nádor, který na čípku vytvořil vřed, projeví zakrvavělým výtokem a krvácením po pohlavním styku
  • Bolesti a útlak močovodů jsou projevy pokročilých stádií

Rakovina děložního čípku – léčba

  • Lékař stanoví vždy individuální léčebný plán.
  • U nádorů rozpoznaných v časném stádiu je metodou volby chirurgická léčba. Provádí se operace dle rozsahu onemocnění.
  • U pokročilých stádií onemocnění, kdy není možné nádor chirurgicky odstranit, se přistupuje k léčbě ozařováním.
  • Tomu všemu lze zabránit preventivními gynekologickými prohlídkami.
  • Největší naději však přináší vakcína proti rakovině děložního čípku.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra dokonce na tuto vakcínu svým klinetům poskytuje příspěvek do výše 500 Kč, o podmínkách více na stránkách ZPMV ČR >> 28.2.2007 (Aktualizováno: 1.3.2007 12:32:45)allka

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí123
    Aktuální stránka: 3 z 3
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Prajka Jan

    Nepotřebujou

    Datum: 07.05.2009 17:15
     

    Nikdo ale neřika že to očkování nejni pro všechny žensky. Jak je žensky nad pětadvacet tak patři do staryho železa a snad očkovani nepotřebuje.

     
  • Autor: Reklama

    Nepotřebujou

     
     
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Nepotřebujou

    Datum: 07.05.2009 17:32
     

    máš pravdu Jeníčku a pozdravuj svou maminku,babičku,tetu,manželku,dceru...Jistě tvé silácké řeči ocení.My tu ale diskutujem na trošku jiné úrovni.

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Jožin Kazourek

    naděje

    Datum: 10.05.2009 21:05
     

    Dávali jsme očkovat dcerku a žena se ptala na možnost očkovat také sebe a docela jí dala doktorka naději, že se věková hranice posune dál. Takže bude možný očkvat i dospělý holky:-))

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Jan Prajka

    zajímavost

    Datum: 12.05.2009 15:50
     

    Podivil jsem se nad informací, kterou jsem zjistil na webu [www.intimnizivot.cz], že snad i chlapci se mohou očkovat Silgardem, to je ta vakcína na rakovinu děložního čípku.

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Kazourek Jožin

    očkování pro všechny

    Datum: 13.05.2009 17:16
     

    Jo, i chlapci se prý očkují. Hlavně proti tem papilínovým virům, které jsou původci ošklivých genitálních bradavic a púřenášejí na ženy rakovinu děložního čípku.

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Prajka Jan

    dobré

    Datum: 17.05.2009 20:26
     

    Ještě se budou všichni povinně očkovat, jak holky, tak chlapci. Možná je to dobré.

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Jita

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 08.07.2009 14:51
     

    Dobry den,pred 14dny jsem byla na citologii,jelikoz se to doktorovi moc nezdalo,dnes mi rekl ze je to nahrane,ze je to dobre,ale.......Takhle doslova a at pridu znova za tri mesice,vic nic,jinak chodim na prohlidky jednou za rok,mam docela strach,mam3 leto dceru a je mi 27 LET a chtela bych druhe.Takze ted nevim jestli cekat ze me budou sledovat,nebo jit k nakemu jinemu doktorovi ktery mi vse vysvetli,protoze nerozumim lekarkym nazvum.Dekuji

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 09.07.2009 16:47
     

    Tak běž za ty tři měsíce znovu a vyptej se na všechno - máš na to právo a odbýt bych se určitě nenechala. Kdyby "nespolupracoval" a nevysvětlil, asi bych změnila lékaře thumbs up

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Jitka s

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 23.07.2009 07:27
     

    Boze

    Mam sileny strach ze ja jsem dalsi ktera je tim zasazena. Jaksi se u me objevil priznak druheho stadia, a uvedomuji si, ze naposledy nebyl doktor schopen udelat testy, protoze z jistych duvodu testy nevysly... Mozna jsem malatna a je mi blbe jen protoze jsem hypochondr, ale cim vic si o tom ctu, tim vic je mi smutno z toho ze to doopravdy sedi.

    v pondeli hned letim k doktrorovi a chci to vedet. jinak vakcina je pro me (byt zdravi je k nezaplaceni) docela opravdu dost draha.

    Vsem holkam tady preju pevne nervy a hodne sily.

     
  • Autor: kykry
    Status: nováček

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 30.01.2014 21:40
     

    Dobrý den, dozvěděla jsem se, že vzp teď na očkování proti hpv přispívá tolik, že to celé vyjde na necelé 200! To je myslím slušné. Já osobně očkování beru jako součást prevence a nebránila bych se mu, kdybych nebyla tak stara thumbs up

     
Stránky:  123 | <<předchozí komentáře
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zdraví a krása (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.