úterý 23. dubna, 10:05 Svátek má Vojtěch
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zdraví a krása
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Zdraví a krása
Diskutujte! Rádi vaříte, nebo naopak vyšíváte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Rakovina děložního čípku

Datum: 01.03.2007 15:42
 

Trocha osvěty neuškodí...

V poslední době mě až děsí, kolik z mých kamarádek (většinou do věku 35 let) má tuto diagnozu sad smiley. Jsem celkem v těchto věcech zodpovědná a třeba preventivní prohlídky na gynekologii dodržuji, ale člověk stejně nikdy neví....

Toto kopíruji z [www.mineralfit.cz],:

Rakovina děložního čípku

Rakovině děložního čípku lze včas předejít. / Foto: sxc Ilustrační foto. / Foto: sxc Gynekolog Vám provede onkogynekologické vyšetření jednou ročně. / Foto: sxc Lekarna-Epicentrum.cz Kosmetika-Epicentrum.cz Elektro-Epicentrum.cz Na rakovinu děložního čípku každoročně umírá řada žen. Tomu všemu lze zabránit: dostatkem informací a preventivními gynekologickými prohlídkami. Nová naděje svítá také díky nově objevené vakcíně.

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku (hrdla) patří mezi častější typy zhoubných nádorů u žen. U nás na něj zemře zhruba kolem 500 žen ročně. Tomuto rakovinovému bujení se však dá včasně zabránit a mnohdy by k němu nemuselo ani dojít. Předchází mu totiž předrakovinný stav, již lze včas rozpoznat a léčit. K tomu by měly sloužit především pravidelné preventivní gynekologické prohlídky.

Rakovina děložního čípku – jak vzniká?

  • Prokázala se souvislost mezi infekcí lidským papilomavirem (HPV) – tj. sexuálně přenosnou chorobou.
  • Tuto infekci bychom našli zhruba u jedné čtvrtiny žen mezi 18 až 25 lety, které však nemají žádné příznaky.
  • S věkem klesá počet žen, u nichž lze infekci HPV prokázat. Ale právě ženy nad 35 let, u nichž je infekce HPV přítomna, má až dvěstěnásobně zvýšené riziko, že se u nich vyvine rakovina. Druhá skupina žen je zhruba o deset let starší.

Rakovina děložního čípku a prevence

  • Nejlepší prevencí proti karcinomu děložního čípku je pravidelná onkogynekologická prohlídka (prováděna 1 ročně). Žen, které chodí na pravidelnou gynekologickou prohlídku je však pouze jedna třetina, což zabraňuje včasnému rozpoznání zhoubného onemocnění.
  • Časná stadia rakoviny jsou ve vysokém procentu případů vyléčitelná.
  • Gynekolog provede cytologický stěr děložního hrdla a pošle jej do laboratoře na rozbor.
  • Problémem je podle některých odborníků kvalita laboratorního (cytologického) vyšetření. Ne všechny laboratoře mají s tímto typem práce dostatečné zkušenosti. Jde o to, že k rozpoznání prvních známek, které svědčí pro možnost zhoubného zvratu, je zapotřebí značných zkušeností. A ty lze získat jen při hodnocení několika desítek tisíc vzorků ročně.
  • Zárukou by měly být akreditované laboratoře, které spolupracují s gynekologem. Nedostatečně kontrolovaná laboratoř nemusí počáteční nádory odhalit.
  • V posledních letech se také podařilo vyvinout očkování proti lidskému papilomaviru (HPV). Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra dokonce na tuto vakcínu svým klinetům poskytuje příspěvek do výše 500 Kč.
  • Rovněž kouření podporuje odolnost viru v tkáních.

Rakovina děložního čípku – rizikové faktory

  • časný začátek pohlavního života (před 17 rokem věku)
  • častá změna sexuálních partnerů nebo více sexuálních partnerů
  • kouření

Rakovina děložního čípku – příznaky

  • V počátečních stádiích je onemocnění zcela bezpříznakové.
  • Později se nádor, který na čípku vytvořil vřed, projeví zakrvavělým výtokem a krvácením po pohlavním styku
  • Bolesti a útlak močovodů jsou projevy pokročilých stádií

Rakovina děložního čípku – léčba

  • Lékař stanoví vždy individuální léčebný plán.
  • U nádorů rozpoznaných v časném stádiu je metodou volby chirurgická léčba. Provádí se operace dle rozsahu onemocnění.
  • U pokročilých stádií onemocnění, kdy není možné nádor chirurgicky odstranit, se přistupuje k léčbě ozařováním.
  • Tomu všemu lze zabránit preventivními gynekologickými prohlídkami.
  • Největší naději však přináší vakcína proti rakovině děložního čípku.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra dokonce na tuto vakcínu svým klinetům poskytuje příspěvek do výše 500 Kč, o podmínkách více na stránkách ZPMV ČR >> 28.2.2007 (Aktualizováno: 1.3.2007 12:32:45)allka

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 123 | další
    Aktuální stránka: 1 z 3
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 01.03.2007 15:50
     
    Tak tohle taky nepodceňuju a na pravidelné prohlídky chodím. Myslím, že mne příští rok čeká i mamograf.
     
  • Autor: Reklama

    Re: Rakovina děložního čípku

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 01.03.2007 16:07
     
    Vzhledem k diagnoze mého ta´tky jsem se na mamograf nutila už teď, takže příště mě dr. napíše doporučení.
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 06.03.2007 21:25
     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 06.03.2007 21:31
     
    ještě více k očkování:
    [www.gynekologie-praha.cz]
     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    funF1

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 14.03.2008 10:01
     
    Ahoj lidi, moje mamka měla raakovinu děl. čípku když jesm byla malá, asi 5 let. Musili jí kus brát. Strašně se bojim, aby mně tato diagnóza taky nepostihla. Proto jsem už ojednaná ke gynekologovi. Je mi 16let. A myslim, že by se to nemělo podceňovat
     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Květa

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 11.06.2008 10:16
     
    prej se dá vočkovat proti genitálním bradavicím. Vo tom sem nikdy neslyšela. Co to je?
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 11.06.2008 13:25
     

    dávám odkaz na články, kde tuto informaci najdeš:

    [www.novinky.cz]

    [zdravi.idnes.cz]

     

    Preparát, který potlačuje jejich výskyt:

    [www.prozdravi.cz]

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 11.06.2008 13:28
     

    Našla jsem i nějaké fotografie, ale je to jen pro silné jedince eye rolling smiley

    [www.004.cz]

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 11.06.2008 13:33
     

    Květo, ještě jeden odkaz, myslím, že je to dostatečně vyčerpávající winking smiley

    [www.hpv-vakcina.cz]

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Daniela

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 11.06.2008 22:38
     
    Já jsem byla touto nemocí poctěna a věř mi, bylo to veeelmi nepříjemný, ještě jsem to chytla od manžela v obodbí, kdy si našel milenku, takže potíží bylo hodně na psychiku, bohužel ke všemu byla slečna obecně povětrná, tak jsem od ní chytla bradavice....skončili jsme rozvodem, ale já si bradavice léčila další rok. Bréca jedna hnusná!!! Nikomu nepřeju. Jestli se můžeš očkovat, určitě to udělej, nikdy nevíš, co tě může potkat.
     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Gabika

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 12.06.2008 11:15
     
    My se teď nechali skoro všechny ze zdrávky očkovat Silgardem, ten je i na ty bradavice i na rakovinu děložního čípku. Paní Danielo, buďte ráda, že jste takhle nechytla třeba aids. Přeci jenom bradavice jsou sice hodně nepříjemný, ale neumírá se na to. tongue sticking out smiley
     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Věra

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 24.08.2008 12:05
     

    Ahojte všici....jaký je riziko, že bych mohla umřít na rakovinu děložního čípku? V kolika letech se nemoc většinou projevuje?

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 26.08.2008 10:16
     

    Věro, myslím, že na toto nelze dát jednoznačné odpovědi sad smiley

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Kamca

    Re: Rakovina děložního čípku

    Datum: 31.08.2008 04:06
     

    mam rakovinu delozniho cipku a uz mne nechtej operovat nevite co se mnou ted bude dal ? doktor mne poslal na ozarky , co men teda ceka , bolesti zatim necitim jen pri menzes akorat se mi nekdy mota hlava a pobolivaj zada , myslite ze mam nejakou nadeji se uzdravit na ozarkach?

     
Stránky:  123 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zdraví a krása (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.