pátek 19. dubna, 02:59 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Růže
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada > Růže
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Elefant
Status: nováček

Potřebuji poradit s výběrem nových růží

Datum: 19.01.2015 14:04
 

Zdravím všechny. Jsem tu poprvé, protože jsem dostala tip na vás, znalce růží smiling smiley. Chystám se nově osázet předzahrádku a vybírám nějakou pnoucí a nějakou sadovou růži, možná i po dvou od každé. Je to dost exponované místo, před starým domem, přímo na jih a nad dlážděnou silnicí. Stín přichází kolem třetí odpoledne a jen na chvíli. A v Polabí. Hledám odolné růže, s opakujícím kvetením, kolem kterých nebudu muset pobíhat s rozprašovačem a chemií. Do budoucna je nehodlám rozmazlovat ani zimním krytem nebo zaléváním, to jen na začátku, než se chytnou.

Dovolím si seznam nadějných odrůd, které jsem vybírala u Pelců, a prosím o jakékoliv komentáře.

Ze sadových růží jsem do prvního kola vybrala těchto devět: Alexander MacKenzie, Apple Jack, Carefree Beauty, Colette, First Lady, Louis Jolliet, Prairie Joy, Rosenstadt Freising a The Mayflower

A pnoucí: Amadeus, Aloha, Camelot, Compassion, John Davis, Laguna, William Booth.

 

Tak dík... flower smiley

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí12
    Aktuální stránka: 2 z 2
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 15:30
     



    quendery napsal(a):

    Kája má pravdu, v tomhle období jsou opravdu růže k sehnání v těhle marketech. Já ale z vlastní zkušenosti dávám opravdu přednost např. p. Šípovi, ale i dalším našim zahradníkům - [www.zahrady-rostliny.cz], [zahradnictvi-urban.brnensko.com], [ruzehavel.webnode.cz] nebo [www.zahradnictvi-aronie.cz]. U nich vím, že růže vyrostly u nás a nepřekvapí je naše podmínky a většinou je i cena přijatelnější....... smoking smiley A jejich sortiment je už dneska opravdu velký. Pokud teprve zahradu zakládáš, opravdu to není za lacino, a když ti pak odejde růže na 300 nebo i víc, už to "bolí"....... Z vlastní zkušenosti - zakládala jsem novou zahradu " na zelené louce " u chaloupky v r. 2011 - vím, že jsem si tímhle mohla ušetřit u některých peníze i zklamání - no chybami se člověk učí... grinning smiley Ale promiň, že jsem se tu takhle rozepsala stydlin smiley....... love smiley love smiley flower smiley

     

    Q. víš, že se polemice v posledních letech dost vyhýbám, dnes mi to ale nedá.. grinning smiley

    ( 1. Aronie přeprodává Proplant, kdybych chtěla, vezmu tedy spíše od výrobce.

    2. raději Laxu než Pávák )

     

    Také bych raději dala vydělat českým školkařům. Ne, že bych si u nich nic nevybrala nebo že nějaké růže z jejich sortimentu nepěstuji.

    Ale... mě se zdá, že mnozí zaťatě množí kultivary, které jsou již v současné době překonané. Dnes, kdy se šlechtitelé věnují ( převážně ) zdraví a opakování kvetení jsou tyhle kultivary náročnější na údržbu trochu mimo.

    Je spousta úžasných bezlicenčních kultivarů, jen trochu "chtít". O licenčních nemluvě.

    A ADR je ADR. grinning smiley

    Na otevřeném evropském trhu ceny ledaskde ( i s rozpočítáním poštovného ) pak nižší.

    A pak čeští školkaři jarní neprodánky likvidují.... ale ke změně sortimentu nesáhnou.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Kveta (21.01.2015 15:37)
     
  • Autor: Reklama

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

     
     
  • Autor: quendery
    Status:
    quendery.rajce...

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 16:04
     

    Květo, jj v mnohém máš pravdu. O Aronii vím, ale já od nich brala už víckrát a dobrý / a ještě o trochu lacinější než z Proplantu grinning smiley grinning smiley grinning smiley/. S ADR máš taky pravdu, jenže zase jak kde - u mně některým se moc v tom mým kamení nechce růst, takže zdravá sice je ale......a stará sorta je OK. Navíc mám půdu dost kyselou, takže laxu asi spíš ne.......Samozřejmě jde o to, jak si kdo zahradu představuje a jaké růže se mu líbí. Já osobně třeba staré sorty čajovek i pnoucích nezatracuju a v tý mojí vesnický zahradní džungli místo mají. A růže od Kordese nebo Tantaua mi tu jdou taky líp než Austinky eye rolling smileyTakže musí se to zkoušet - jak píšeš v předchozím příspěvku. Taky je rozdíl, jestli s růžemi začínáš, nebo se s nimi zabýváš už hafo let......to už má člověk potom úplně jiné choutky grinning smiley grinning smiley grinning smiley

    S tím sortimentem máš taky docela recht, ale myslím, že za poslední roky se to přece jen změnilo, to snad uznáš winking smiley Já osobně fandím p. Šípovi, u toho se pořád objevuje něco nového.... smoking smiley

    Jj na trhu se dá sehnat leccos, ale taky je pravda, že to zahraniční poštovné je dost kruté a ne vždy seženeš partu, aby se poštovné rozpočítalo........ a není to jen Německo nebo Francie, brali jsme dost růží z Polska a tam se zvýšilo poštovné letos na 130 zl. místo 60.

    Prostě není to jednoduché, ale myslím, že každý si tu svoji cestu najde. Jen to chce čas a trpělivost grinning smiley grinning smiley grinning smiley flower smiley

     
    Upraveno 3 krát. Naposledy upravil quendery (21.01.2015 16:21)
     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 22.01.2015 12:37
     

    Quedery, koukla jsem zase na tvoje fotky na rajčeti - krásné a opravdu záplava růží. Těžko, přetěžko by se mi vybíralo.

    Já jsem ve výhodě grinning smiley , nemám místo a tam, kde by mohly už dávno být, plánují moji chlapi zase nějaké provozní plochy pro přestavby, přístavby, rekonstrukce ... eye rolling smiley

     
  • Autor: HonzaPM
    Status:

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 23.01.2015 23:09
     

    Ahoj, zkusím to vzít věcně, tak jak je znám podle sebe:

    Sadové:

    Alexander MacKenzie - ne (květy se v horku pálí)

    Apple Jack - neznám

    Carefree Beauty - neznám

    Colette - ne (květy nerady úpal, mají i na jiném místě krátkou výdrž, nečistí dobře)

    First Lady - ne (květy se lepí při teplých deštích)

    Louis Jolliet - velmi přírodní, až rugosovitě vyhlížející

    Prairie Joy - hodnotila Vimrová, moc pěkná růže

    Rosenstadt Freising - lesklá, plastový vzhled, realita se od propagačních fotek dosti liší, barevně je nevěrná,

    starší květy jsou zapraně rozmyté, zakalené, jednobarevné, nevoní, špatně drží tvar keře, časté zklamání oproti očekáváním

    The Mayflower - odolná, zdravá, přírodní vzhled, květy velmi dobře odolávají úpalu, krásně voní, velmi upravený samonosný keřík, kvete průběžně celou sezonu

     

    Amadeus - červená spolehlivá klasika, nevoní

    Aloha - obří těžké květy, špatně tvarovatelné, tvrdé a velmi ostnité mohutné výhony (prostě Kordeska),

    často na koncích hluché (nekvetoucí), na jeden květ vyprodukuje velmi mnoho větví, ostny mají až 2 cm!

    Camelot - zcela mrazuodolná, nenamrzá, ale květy mají jen krátkou trvanlivost a horko nesnáší, spíše ne

    Compassion - neznám, ale moc jí fandím, v teplé lokalitě by mohla být skvělá

    John Davis - ano, ano, ano - nemá chybu

    Laguna - dobře a rychle roste, voní, květy nesnesou úpal a špatně čistí (neopadávají samy)

    William Booth - neznám

     

    Kdybych měl volit ono duo já, myslel bych na to, aby popínavka i sadovka spolu mluvily (ladily).

    Aby to nebylo každej pes, jiná ves.

    Takže z nabídky Pelcových byl zvolil např. kombinace: Koré (sadová, silně voní) + Compassion (pnoucí),

    nebo The Mayflower (sadová) / Prairie Joy (sadová) + John Davis (pnoucí),

    nebo Angela (vynikající, špičková, sadová) + John Davis (pnoucí) / Laguna (pnoucí)

     

    Zvlášť u The Mayflower, pokud bys ji vybrala, bude dobré sadit dvě nebo více ks.

    Je zpočátku slabší, než ostatní ze skupiny, ale tak třetím rokem už je to pěkný keř.

     

    Tak dej vědět, jak pokračuješ.

     

    Elefant napsal(a):

    Chystám se nově osázet předzahrádku a vybírám nějakou pnoucí a nějakou sadovou růži.

    Je to dost exponované místo, před starým domem, přímo na jih a nad dlážděnou silnicí, v Polabí.

    Hledám odolné růže, s opakujícím kvetením, kolem kterých nebudu muset pobíhat s rozprašovačem a chemií.

     

    Dovolím si seznam nadějných odrůd, které jsem vybírala u Pelců, a prosím o jakékoliv komentáře.

    Ze sadových: Alexander MacKenzie, Apple Jack, Carefree Beauty, Colette, First Lady,

    Louis Jolliet, Prairie Joy, Rosenstadt Freising a The Mayflower

    A pnoucí: Amadeus, Aloha, Camelot, Compassion, John Davis, Laguna, William Booth.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil HonzaPM (24.01.2015 09:32)
     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 24.01.2015 21:30
     

    Honzo, sice nejsem Elefant (i když někdy jako slon v porcelánu jo), ale i tak veliké díky flower smiley . Pomůže to i mně s výběrem, časem, někdy ... až konečně přehlasuju moje chlapy.

     
  • Autor: HonzaPM
    Status:

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 26.01.2015 18:40
     

    Nemáš za co, BabkoElo.

     

    Dnes v osm otevřou Pelcovi jarní ešop.

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 26.01.2015 20:41
     

    Honzo, dík flower smiley .

    Mám téměř za humny Urbanovi a navíc jsem dostala darem poukázku na nákup ke Kopřivům - ráda bych za ni něco trvanlivějšího než balkonovky a mimo sladkoplodý jeřáb to asi budou růže.

     
  • Autor: Eva.T
    Status:

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 10.04.2015 13:44
     

    Kdo má zájem o růže francouského šlechtitele Guillota, tak mi poslal nabídku [www.roses-guillot.com]

     
  • Autor: Marjanka
    Status:

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 28.05.2020 19:17
     



    Eva.T napsal(a):

    Kdo má zájem o růže francouského šlechtitele Guillota, tak mi poslal nabídku [www.roses-guillot.com]

    stránku nelze otevřít

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 29.05.2020 07:36
     

    Marjánko , je to starší datum příspěvku - 2015- tak se nediv .on má Guillot krásné růže ,ale třeba katalog má zpoplatněný . kdysi asi před těmi 5 roky se mi povedlo katalog od něj vymámit . to asi proto , že po mně jeho dcera chtěla některé mé fotky jejich růží na Fb .

    výběr bych udělala od českých pěstitelů kvůli zvyklosti na naše podnebí . třeba Pelcovi nebo p. Šíp mají taky Guillota

     

    edit - te´d jsem zkusila otevřít odkaz - povedlo se. tak nevím ......

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil kaaj (29.05.2020 07:45)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 29.05.2020 10:17
     

    Škoda, že "Slonice" nedala, jak to u ní dopadlo winking smiley .

     
  • Status:

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 29.06.2021 22:28
     

    Ahoj, jestli máte někdo zájem o růže, tak nejhezčí co jsem viděl mají na [www.florea.cz]

     
  • Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 29.06.2021 22:49
     

    My si růže pěstujeme nepotřebujeme kupovat

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 30.06.2021 08:43
     

    My už to nemáme kam dávat. winking smiley grinning smiley

     
  • Status:

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 04.08.2021 23:46
     

    Tak v tomhle Vám neporadím, já jsem spíše znalec pouze na výběr růží k jakékoliv příležitosti pro ženy... :-D

     
Stránky:  12 | <<předchozí komentáře
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Růže (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.