čtvrtek 28. března, 16:28 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Růže
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada > Růže
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Elefant
Status: nováček

Potřebuji poradit s výběrem nových růží

Datum: 19.01.2015 14:04
 

Zdravím všechny. Jsem tu poprvé, protože jsem dostala tip na vás, znalce růží smiling smiley. Chystám se nově osázet předzahrádku a vybírám nějakou pnoucí a nějakou sadovou růži, možná i po dvou od každé. Je to dost exponované místo, před starým domem, přímo na jih a nad dlážděnou silnicí. Stín přichází kolem třetí odpoledne a jen na chvíli. A v Polabí. Hledám odolné růže, s opakujícím kvetením, kolem kterých nebudu muset pobíhat s rozprašovačem a chemií. Do budoucna je nehodlám rozmazlovat ani zimním krytem nebo zaléváním, to jen na začátku, než se chytnou.

Dovolím si seznam nadějných odrůd, které jsem vybírala u Pelců, a prosím o jakékoliv komentáře.

Ze sadových růží jsem do prvního kola vybrala těchto devět: Alexander MacKenzie, Apple Jack, Carefree Beauty, Colette, First Lady, Louis Jolliet, Prairie Joy, Rosenstadt Freising a The Mayflower

A pnoucí: Amadeus, Aloha, Camelot, Compassion, John Davis, Laguna, William Booth.

 

Tak dík... flower smiley

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 12 | další
    Aktuální stránka: 1 z 2
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 20.01.2015 21:04
     

    Sice nejsem znalec růží, ale ....

    našla jsem v diskuzích - zde Alexander MacKenzie a Wiliam Booth - příspěvek Honzy PM [www.week.cz]

    Appel Jack - tady nenalezen. Carefrre Beauty - např. příspěvek Kvety - [www.week.cz]

    Colette - např. příspěvek od Kaaj - [www.week.cz]

    First Lady - např. příspěvek od Kaaj - před ním, zřejmě na předchozí stánce foto, za ním další dotazy a odpovědi - [www.week.cz]

    Louis Joliet - ani nikdo nemá, Prairie Joy - postřeh od Kvety [www.week.cz]

    Rosenstadt Freising - foto od Evy T [www.week.cz] , v předchozím příspevku na téže stránce zmínka o AppelJack.

    The Mayflower - příspěvek Eva T - hodnocení [www.week.cz]

    Amadus - možná i jinde - [www.week.cz]

    Aloha - např. jája - [www.week.cz]

    Camelot - zmínka od kaaj - [www.week.cz] - třeba napíše jak se jí daří (růžindě)

    Compassion - foto od mirinda [www.week.cz] , nějak ho tu teď není vidět

    Laguna - apř. příspěvek od quedery [www.week.cz]

    John Davis jsem nenašla, asi nikdo nemá, Wiliam Booth - Honza PM viz výše.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil babkaela (20.01.2015 21:56)
     
  • Autor: Reklama

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

     
     
  • Autor: Lady.ska
    Status:

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 20.01.2015 21:14
     
    dscn8507.jpg

    Alexander Mac Kenzie ( to je ta červená růže v popředí) se při velkých vedrech na celodenním slunci pálí, květy po odkětu zůstávají na keři, musí se otrhat.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Lady.ska (20.01.2015 21:15)
     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 10:09
     
    p1010363 p.joy.jpg

    Z uvedených mám jenom jednoletou P. Joy a to u zdi, která jí chrání od cca 13 hod. před sluncem.

    Je sázená na podzim 2013, velmi pěkně se chytla a udělala v prvním kvetení krásný nízký cca 30cm keřík - viz foto. V druhém kvetení cca po měsíci vytáhla o cca 30cm, opět velmi učesaný keřík.

    Třetí vlnu už nedala, zato větve vytáhly do cca 1,3m. Jsem zvědavá, co předvede letos.

     

    Lupení absolutně zdravé, keřík spíš zatím užší, větve trčí rovně nahoru, květy jsou poloplné. Nemám ji na tak exponovaném místě, ale přijde mi, že na tom úplném úpalu by s tím ve vedrech mohla mít problém. Tyhle poloplné na to trpívají.

     

    Chtělo by to možná spíš nějakou "plastovější", aby to vedro lépe ustála.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil vimrova (21.01.2015 10:44)
     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 10:18
     
    dscn2021.jpg
    Další fotografie:

    nevím sice, proč se zakládala nová diskuze na dotaz - ale budiž

    Colette -střední odolnost , velice trnitá .. může být hodně narostlá . na fb Meillandových stránkách jsem viděla fotku , kdy je obrovská .moje asi tříletá má 2metry . je dost neuspořadaného růstu . teda u mně . pořád tvrdím , že každá růže může být u každého jiná .

    First Lady - krásné velmi plné květy . je to sadová růže - u mně naroste i 150-160 cm . je náročná na počasí. pokud moc prší , květy hnijí . .Camelot je popínavá . - má nenápadně stříkané květy . jinak středně růžová . celkem rychle roste .. náročnost na zimu neposoudím - už druhý rok zima není a já ji mám jen dva roky -

    Camelot , Colette,First Lady, Camelot

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil kaaj (21.01.2015 11:14)
     
  • Autor: Elefant
    Status: nováček

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 11:55
     

    Děkuji všem, kdo se zatím ozvali. Pro kaaj: kdybych na tomto fóru dokázala najít informace, které potřebuji, jistě bych neobtěžovala otázkou. Možná tu někde existuje přehledná tabulka, kde jsou ke každé odrůdě přidány zkušenosti a názory konečných pěstitelů, včetně polohy a dalších podstatných informací. A jestli ne, tak proč ji nevymyslet? S pomocí admina??

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 12:13
     

    tak tabulky tu nejsou - krátký popis jednotlivých sort má třeba p. Šíp -- na svých stránkách [www.ruzeskalicany.cz]--

    ale já to myslela tak , že je tu vlákno o růžích. [www.week.cz] . jsou tam informace - sice stručné - no ale jak jsem psala výše - u každého jsou jiné podmínky a taky růže se chová různě.

    jinak katalogy - ale vesměs zahraniční - mají popis a doporučení na pásma , které růže co snesou

    1-do- 45st C

    2 -45-40st

    3 -- 40-34,5st

    4-- 30-28st

    5 --28.8-23,4

    6 - 23-17.8st

    7--17,7-12.3 st

    8--12.2st -6.7 st C

    9 -- 6,6- 1,2 st

    10 -1,1

    11--+4 st

    k tomu je třeba počítat s větrem popř průvanem , nebo chráněnou polohou , půdou / těžká , lehká , písek . hnojení , postřik . .

    takže přeju úspěšný výběr

    ještě bych mohla doporučit další web [www.krasneruze.cz] -

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil kaaj (21.01.2015 12:17)
     
  • Autor: quendery
    Status:
    quendery.rajce...

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 12:26
     

    Elo, ty jsi ale šikulka. Takhle to pěkně vyhledat. Jj Laguna je opravdu velmi životná, zdravá, bezúdržbová - no Kordeska..... letos se mi vytáhla už na ublouk, takže má pár výhonů víc jak dva metry, už se těším, jak pokvete. Krásně voní a nevadí jí ani déšť ani slunce - já jí mám na celodenním... winking smiley

    Elefantíku, jinak ty mrazové zony má krásně udělané Havlis [havlis.cz] - někdy je rozdíl mezi městy, která jsou pár km od sebe grinning smiley

    Jestli mohu trochu poradit, asi bych se rozhlídla i u p. Šípa - no na jaro toho už moc nemá, ale radši bych si počkala na podzim ..... aspoň by byl čas pořádně všechno promyslet a nasosat moudra, třeba by se našly i jinčí a třeba i lepší růžindygrinning smiley grinning smiley grinning smiley smoking smiley Jinak tě vítám, mezi růžové nadšence..... a jestli to není tajemnství nejtajnější, odkudpak jsi - to je taky dost důležitý - tedy hlavně pro růžičky spinning smiley sticking its tongue out flower smiley

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 12:27
     

    pak bych ještě mohla doporučit ty katalogy značkových firem - Tantau , David Austin ., Harkness - tihle zasílají zdarma tištěný katalog -nebo internet [www.rosen-direct.de] , [www.rosenhof-schultheis.de] , [www.filroses.com] - třeba

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 12:54
     

    Quendery, díky stydlin smiley , ale zase tak hrozné to nebylo - těch příspěvků je k nalezení určitě víc .

    Elefantíku - koukni do diskuze Růže, královny zahrady 2 - dnes jsem se tam rozplývala nad Carmen od Lady.sky [www.week.cz] , má jednoduchý květ, ale myslím, že na tom úpale, který uvádíš, by mohla prosperovat.

     
  • Autor: Elefant
    Status: nováček

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 13:19
     

    Upravila jsem si profil...

    Znovu děkuji za příspěvky. Sice jsem to před chvílí napsala a odeslala, ale buď jsem ÚB, nebo to admin smazal. Tak zkusím znovu. Mám už za sebou delší pátrání na webech různých zahradnictví, bližších i vzdálenějších. S jejich pomocí jsem sepsala předvýběr podle svých představ o zdraví a kráse růží. Ale musím podotknout, že někdy se údaje z různých zdrojů liší, třeba ve vzrůstnosti, někdy zahradníci ke jménu odrůdy dají dvě tři fotky a dost. A protože počítám, že to nebude levné, chci se vyvarovat zklamání. Jo a podle tabulky budeme tak asi 6a.

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 13:40
     

    tak ono při posledních dvou zimách to není zas až tak špatné .. do těch 23 st vydrží většina růží -- haklivé jsou třeba některé francouzsky . taky se dají zabalit - nejlepší je bežová textilka- k dostání v Bau atd . pokud to je devět růží , není o čem mluvit , taky se takhle dají nakrýt při úpalu , než pomine nejhorší . . já jich má dost přes 300 kusů - tak to by potom fakt byl masakr - i cenový . pokud se podíváš k p. Šípovi - ten je velmi solidní a má silné sazence. lepší teda na podzim - navíc teď má leccos jen ve druhé jakosti - jak mi psal . krásné jsou angličanky. -píšeš , že máš dost úpal - tak pokud je ostré léto , tak se mohou připálit různé růže . - tmavé i světlé.u těch tmavých je to častější .ale je to třeba jednorázově a další květy jsou v pořádku .

    ještě ti poradím koupi hotových růží ted´ na jaře - kolem Josefa navážejí hlavně do Hornbachu růže f. Tantau v originálním balení . loni byl docela velký výběr . u Pelcových nekupuji - . nejsou moc levní - a ty růže v marketech teda sice taky ne - ve dvoulitrech kolem 180-300 kč - záleží na sortě . ale tam je vidíš na vastní oči .

     
  • Autor: quendery
    Status:
    quendery.rajce...

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 14:58
     

    Kája má pravdu, v tomhle období jsou opravdu růže k sehnání v těhle marketech. Já ale z vlastní zkušenosti dávám opravdu přednost např. p. Šípovi, ale i dalším našim zahradníkům - [www.zahrady-rostliny.cz], [zahradnictvi-urban.brnensko.com], [ruzehavel.webnode.cz] nebo [www.zahradnictvi-aronie.cz]. U nich vím, že růže vyrostly u nás a nepřekvapí je naše podmínky a většinou je i cena přijatelnější....... smoking smiley A jejich sortiment je už dneska opravdu velký. Pokud teprve zahradu zakládáš, opravdu to není za lacino, a když ti pak odejde růže na 300 nebo i víc, už to "bolí"....... Z vlastní zkušenosti - zakládala jsem novou zahradu " na zelené louce " u chaloupky v r. 2011 - vím, že jsem si tímhle mohla ušetřit u některých peníze i zklamání - no chybami se člověk učí... grinning smiley Ale promiň, že jsem se tu takhle rozepsala stydlin smiley....... love smiley love smiley flower smiley

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 15:01
     



    Elefant napsal(a):

    kdybych na tomto fóru dokázala najít informace, které potřebuji, jistě bych neobtěžovala otázkou. Možná tu někde existuje přehledná tabulka, kde jsou ke každé odrůdě přidány zkušenosti a názory konečných pěstitelů, včetně polohy a dalších podstatných informací. A jestli ne, tak proč ji nevymyslet? S pomocí admina??

     

    1. určite sis všimla, že week není web specializovaný jen a jen na růže. To už spíše opravdu [www.krasneruze.cz]

    2. Ano, vytvoření přehledné tabulky je krásná idea. Má ovšem několik zásadních překážek.

    Jednak - to, že růže prospívá u mne, neznamená, že bude prospívat i o 40 km dál ( podmínky místa ). To, že se jí daří letos, neznamená, že stejně úžasná bude i v příštím roce ( podmínky sezony ).

    Ano, jsou spolehlivky téměř všude a vždy.

    3. Jen mou zahradou prošlo cca 300 kultivarů růží. Kamarádka má 400 kultivarů, shodujeme se pouze v mizivém procentu růží. U Dresly jich ( opravdu bajvoko ) bylo/ je min. 1.200 .... weekaři mají další stovky ( ? ) kultivarů.

    .. dost zapeklité množství, že..

    tady jsou odkazy na některé databáze růží :

    [www.helpmefind.com]

    [www.rosebook.ru]

    [ruze.wi.cz]



    Elefant napsal(a): Mám už za sebou delší pátrání na webech různých zahradnictví, bližších i vzdálenějších. S jejich pomocí jsem sepsala předvýběr podle svých představ o zdraví a kráse růží. Ale musím podotknout, že někdy se údaje z různých zdrojů liší, třeba ve vzrůstnosti, někdy zahradníci ke jménu odrůdy dají dvě tři fotky a dost. A protože počítám, že to nebude levné, chci se vyvarovat zklamání. Jo a podle tabulky budeme tak asi 6a.

     

    řídit se propagačními "plky" prodejců je dost vošajstlich. Už jsi někdy zažila, že by prodejce napsal nějaká negativa o tom, co chce prodat ?

     

    V tom svém výběru máš hodně "kanadských růží". Pro svou zónu zbytečně možná jsi při výběru upřednostnila mrazuodolnost.

    Podle mých zkušeností se tento typ růží hůře vyrovnává s vysokými letními teplotami ( navíc ty je plánuješ na celodenní úpal ).

    Nejde ovšem paušalizovat. Navíc, s mnohými z nich jsou u nás pouze krátkodobé zkušenosti.

     

    Ps.: z těch cca 300 kultivarů : spokojená jsem asi se 120 kultivary. Přibližně 80 kultivarů je ve fázi testování ( 3leté hájení ). S poslední stovkou jsem nebyla spokojená, už je nepěstuji. Možná jsem moc náročná, ale myslím, že šance na 100% dobrou v prvním pokusu je mizivá. winking smiley

     
  • Autor: Elefant
    Status: nováček

    Re: Potřebuji poradit s výběrem nových růží

    Datum: 21.01.2015 15:11
     

    Tak to je hutná odpověď, Květo thumbs down. Díky. Taky za ty Kanaďanky, zohledním to. Už mi dochází, že jsem trpaslíkem mezi obry smiling smiley. Protože mi nejvíc záleží na celkovém vyznění předzahrádky jako ozdoby domu, zdaleka nemusím mít určitou odrůdu. Hlavně ať pak děvenky rostou a zdobí. Pátrám mezitím dál a přidávám plusy. Zatím si polepšují Aloha, Compassion a Laguna mezi pnoucími a úplně mě bere sadová Rosenstadt Freising. Jedu dál.

     
Stránky:  12 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Růže (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.