pátek 29. března, 01:06 Svátek má Taťána
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Pivoňky

Datum: 05.04.2007 09:22
 
Pěstujete některá pivoňky? Dostala jsem včera jednu od tchyně, prý je to nějaká dřevitá a může vyrůst až jeden metr. Je nádherná, plnokvětá, jenže já od včerejška marně hledám pro takového obra místo... Řekněte mi ze zkušenosti, jestli se to dá stříháním udržet v nějaké "normální" velikosti smiling smiley a jestli ten střih nějak případně neomezuje kvetení...
Trochu mimo téma: na podzim jsem třeba aktivně ostříhala hortenzie, abych si záhy přečetla, že jsem tím zlikvidovala květní puky a tudíž budu i letoš bez květů sad smiley.
Díky za rady. Fotky uvítám! grinning smiley

Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 2 z 21
  • Autor: Kika
    Status:

    Re: Pivoňky

    Datum: 07.05.2022 09:00
     

    A nechávate koupené v té rašelině? Se bojím, že ji usuším. Takhle jsem koupila někdy předloni, jednu jsem zasadila až vloni na podzim a jednu mám dosud v květináči, ale už přesazenou do normální zeminy. Květ ještě nemají, ale aspoň rostou.

    A letos jsem koupila dvě a rovnou dala do země, no uvidím, jestli se chytnou.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pivoňky

     
     
  • Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 07.05.2022 09:21
     

    Kiko, já když koupím nějakou tu nitku nebo malou dřevitou pivoňku, prodávají i velké, tam to asi tolik nehrozí, nechám je v tom původním substrátu apoň tři měsíce. Pak buď do země anebo vezmu o dost větší květník a tak ji přesadím ale jakoby do šikma a hlouběji. Lépe pak vyráží další výhony. A tam ji nechám většinou do příštího jara, některé tam pobydou i víc let. Myslím, že Kordulky tak byla dva nebo tři roky.Kvůli sušení dávám velkou podmisku. Radši než placatou mám jako skutečně misku. Když se chytnou a nezachvátí je bortrytida, jsou zcela bezproblémové.Když se vyholují a člověk nechce vysoké keře, dají se postupně omladit. Uříznout ty staré velké větve. Obrazí odspodu. Někdy obrážejí i bez řezání, pak podle tvaru buď starou větev dám pryč anebo ne. Ale chce to postupně.

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 07.05.2022 09:36
     



    regina.mocova@gmail.com napsal(a):

    Kiko, já když koupím nějakou tu nitku nebo malou dřevitou pivoňku, prodávají i velké, tam to asi tolik nehrozí, nechám je v tom původním substrátu apoň tři měsíce. Pak buď do země anebo vezmu o dost větší květník a tak ji přesadím ale jakoby do šikma a hlouběji. Lépe pak vyráží další výhony. A tam ji nechám většinou do příštího jara, některé tam pobydou i víc let. Myslím, že Kordulky tak byla dva nebo tři roky.Kvůli sušení dávám velkou podmisku. Radši než placatou mám jako skutečně misku. Když se chytnou a nezachvátí je bortrytida, jsou zcela bezproblémové.Když se vyholují a člověk nechce vysoké keře, dají se postupně omladit. Uříznout ty staré velké větve. Obrazí odspodu. Někdy obrážejí i bez řezání, pak podle tvaru buď starou větev dám pryč anebo ne. Ale chce to postupně.

    .......Až bude " Regina " kvést, vyfotím, i ten květník mám love smiley

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 07.05.2022 22:47
     

    Tak se přiznejte, kdopak jste mi vykoupil u Basika pivoňku grinning smiley . Šla jsem objednat a je pryč... ale Claire de lune mám objednanou, alespoň tu. grinning smiley

     
  • Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 07.05.2022 22:58
     

    Aleno, kterou ti někdo vyfouknul? Tu do meruňkova?

    Kordulko, ty máš květník a já ti stále dlužím podmisku grinning smiley . Ale hlavně, že to kvete.

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 07.05.2022 23:03
     

    jj. večer jsem si ji guglila a že ráno objednám, pak se to nějak shrnulo a přes den nebyl čas.... tak bez váhání rychle Claire. no nevím v jakém to přijde stavu.... smiling smiley

    Známý si objednával na podzim z NL, nedávno jsem s ním mluvila a nadšen nebyl. Ze 3 mu jedna vůbec nevyrašila a ostatní slabé, povídal za hříšné peníze. Ale zas byl nadšen, sehnal čemeřici Anču, teď náhodou v květince v Chlumci.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil alenak (07.05.2022 23:09)
     
  • Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 07.05.2022 23:08
     

    Víš jak se to říká...kdo zaváhá.... Aspoň pokud bude bílá.

     
  • Autor: Kika
    Status:

    Re: Pivoňky

    Datum: 08.05.2022 08:04
     



    regina.mocova@gmail.com napsal(a):

    Kiko, já když koupím nějakou tu nitku nebo malou dřevitou pivoňku, prodávají i velké, tam to asi tolik nehrozí, nechám je v tom původním substrátu apoň tři měsíce. Pak buď do země anebo vezmu o dost větší květník a tak ji přesadím ale jakoby do šikma a hlouběji. Lépe pak vyráží další výhony. A tam ji nechám většinou do příštího jara, některé tam pobydou i víc let. Myslím, že Kordulky tak byla dva nebo tři roky.Kvůli sušení dávám velkou podmisku. Radši než placatou mám jako skutečně misku. Když se chytnou a nezachvátí je bortrytida, jsou zcela bezproblémové.Když se vyholují a člověk nechce vysoké keře, dají se postupně omladit. Uříznout ty staré velké větve. Obrazí odspodu. Někdy obrážejí i bez řezání, pak podle tvaru buď starou větev dám pryč anebo ne. Ale chce to postupně.

     

    Takhle jsem to dělala u těch kupovaných z Lidlu. Ale teď jsem koupila odjinu a přijde mi, že jsou čerstvě naroubované. A pán mi říkal, že musím zasadit tak, aby ten roub byl na zemí. Tudíž ji nemohu dát šikmo. vše nové roste až nad roubem. JInak nějaké kořínky již měly, tak doufám, že se chytí.

    Ale vlastně nevím, jestli je to s tím roubem tak správně?

     
  • Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 08.05.2022 08:54
     
    20220508_063039463_ios (2).jpg
    Další fotografie:

    Kiko, to je blbost s tím roubem. Naopak by měl být spíš pod úrovní půdy. Vlastně něco jako růže. Ty taky obrazí ze země z těch očkování.

    Na obrázku je objev Kláry už z loňska. Jsou to docela velké pivoňky i s názvem. Přesazováno v zahradnictví. Na jedničce je vidět, jak to dávají do šikma a jak nahoru obrážejí doela rychle další větvičky. Logicky, protože je to pro ně přirozený směr růstu směrem nahoru. Na dvojce jsem zakroužkovala jak pivoňka obráží. To by mělo být zahrabané, protože postupně začně dělat kořeny i ta jakoby zahrabaná větvička a je silnější. Proto se staré dřevité pivoňky někdy podaří rozmnožit rozdělením na několik částí, kdy každá ta část je tvořena už narostlými větvemi roubovance. Kdyby to nebyly rouby toho ušlechtilého roubování, vznikne podrost normální pivoňky, kdy obrazí kořen pod roubem.

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 08.05.2022 09:03
     

    Souhlas s Reginou. Když jsem dohledávala sázení pivoněk, tak všude bylo doporučováno šikmo a minimálně roub 10 cm pod zemí. Jsem zvědavá, jak mi čínská obrazila, tak na 1 větvičce vypadá malinké poupě, zda to nebude podnož. Když se vyvedou, je to paráda.

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 08.05.2022 09:51
     

    vylezla jsem po dešti ven - hrůza.všechno mokré a svěšené , . pivoňky některé rozkvetlé , . ale slepené vodou . toho jsem se obávala , že do nich bude pršet .. snad obeschne a další budou OK .všude tráva , pampelišky, děs. a rodinka jezdí po výletech . thumbs up no musím mlčet . spinning smiley sticking its tongue out

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil kaaj (08.05.2022 10:06)
     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 08.05.2022 10:51
     

    Tak to se mě ted´ještě stát nemůže winking smiley, moje ještě dlouho nepokvetou, ty si vždycky počkají na Medarda a zmoknou a zlámou se. Letos mám nové opěry, tak je snad zachráním.

     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 08.05.2022 11:25
     

    Tady taky kvetou pampelišky. A ty jejich semínka všude ve vzduchu. Jenže to by člověk musel sekat co tři dny.

    Pivoňky mají sotva poupata, barva ještě není vidět. To si počkám.

     
  • Autor: Kika
    Status:

    Re: Pivoňky

    Datum: 08.05.2022 15:49
     

    Regi, Alenko, děkuji, mně se to zdálo s tím roubem ven divné.

     

    Mančo, taky si počkám. Vloni jsem přesazovala dřevitou Kinkaku na chalupu, chytla se a bude mít 3 květy, ale zatím jsou malinké.Z bylinných bude první asi Coral Charm.

     
  • Status: expert

    Re: Pivoňky

    Datum: 08.05.2022 17:07
     

    Holky já mám tu jednu snad metr v zemi. Dala mi ji kdysi Hespa a povídá máš ji sazenou mělce, i vykopala jsem ji protože Helence se nesmí oponovat. Vykopala jsem obří jámu a sadila ji strašně hluboko. Za rok přijela Helenka a opět tvrdila, že ji mám sazenou moc mělce, protože Helence se neoponuje vykopala jsem ji a vyryla díru až do pekla, pivoňku jsem zasadila, další rok už jsem Helenku neposlechla, po letech začala kvést:-). Tohle se stalo mě která zásadně nepřesazuje :-)

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.