středa 24. dubna, 05:03 Svátek má Jiří
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zdraví a krása
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Zdraví a krása
Diskutujte! Rádi vaříte, nebo naopak vyšíváte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Libi
Status:

Pitný režim

Datum: 12.02.2007 20:41
 

Jak jste na tom s pitným režimem? Já teda nemám vůbec čím chlubit. Doporučované dva až tři litry denně opravdu nesplňuju. Příkladem je např. dnešek, kdy jsem vypila za celý den půl litru čaje a to je všechno. Pak se snažím s příchodem domů (až ve večerních hodinách) všechno dohnat, ale to zdravé není také.

 

 

Překopírovano z

[www.prirodni-zdravi.cz]

Optimální pitný režim

Pro doplňování tekutin se vžil pojem pitný režim. Je to hlavní způsob, jak pokrýt každodenní ztráty tekutin v těle. Pro zachování našeho zdraví je nutné vždy udržet rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Doplňovat tekutiny (napít se) bychom měli ještě dříve, než pocítíme žízeň.

Pokud chceme orientačně zjistit, zda přijímáme dostatečné množství tekutin, stačí běžně sledovat, jaké množství a zbarvení moči z našeho těla odchází. Pokud má moč tmavou barvu, je to jedna ze známek nedostatečného zásobení tekutinami.

Optimálně bychom měli vypít denně mezi 2-3 litry tekutin. Pohybujeme-li se v horku, těžce pracujeme nebo sportujeme, musí být příjem tekutin přiměřeně větší. Potřebné množství tekutin ovlivňuje i jídelníček - pokud je základem zelenina, ovoce a mléčné výrobky, může být příjem tekutin formou nápojů o něco nižší.

Příjem tekutin by měl být plynulý v průběhu celého dne. Zcela zavádějící a nebezbečná je například domněnka, že v zaměstnání stačí vypít několik šálků kávy a potom vše dohnat večer. Základem pitného režimu mají být především nekalorické nápoje, hlavně voda, nejlépe minerální s nízkou až střední mineralizací, s vyváženým poměrem minerálů.

Jak na zdravý pitný režim

Mějte neustále na očích PET láhev o určitém objemu, popřípadě oblíbenou skleničku nebo hrníček. Důvodem je stálá připomínka potřeby pití. Zmíněný „určitý” objem PET láhve slouží k dobrému přehledu o celkovém vypitém objemu tekutin.

Alkohol a káva se do pitného režimu nepočítají!

Vypijte přesně tolik, kolik zvládnete bez násilného sebenucení, prostě tolik, kolik zvládnete vypít v naprosté pohodě. Vůbec nevadí, že to zpočátku bude třeba jen ¾ litru - důležité je na tomto počátečním, minimálním, objemu vydržet několik dní, třeba týden. Po této době lze začít s mírným zvýšením denně vypitého objemu o několik dcl nebo až ½ litru, podle toho, na kolik se sami cítíte.

Tímto způsobem postupujte až k požadovanému objemu 2 – 3 litry za den. Je zcela logické, že někomu se požadovaného objemu přijatých tekutin podaří dosáhnout dříve, například již za šest týdnů, někomu později, ale to nevadí – podstatný je výsledek, kterým je kvalitní pitný režim.

Denní objem pitného režimu je vhodné rovnoměrně rozložit do celého dne.

 

Komentáře a názory

 
  • Autor: jabraka
    Status:

    Re: Pitný režim

    Datum: 13.02.2007 06:02
     

    Protože mám určité problémy s ledvinami,musím pitný režim dodržovat úzkostlivě.Můžu říci ,že ve svém okolí vidím ,jak lidé hazardují se svým zdravím,vipijí denně i třeba jen půl litru tekutin.

    Samozřejmě se do toho počítají všechny tekutiny,i ta káva.Ale pozor na nadměrné pití minerálek!Zasolují organizmus.

    JABRAKA.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pitný režim

     
     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Pitný režim

    Datum: 13.02.2007 07:37
     
    V létě se to snažím dodržovat...i když ty litry to určitě nejsou. V zimě, když člověk nemá pocit žízně, je to horší. Občas se ale donutím něco vypít. Už se mi také stalo, že si tělo prostě řekne: začala mne bolet hlava...s doplnění tekutin přestala. Takže obranný mechanismus funguje.winking smiley
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pitný režim

    Datum: 13.02.2007 11:04
     
    Tak v tomhle jsem naprosto strašná! Vypiju z donucení tak dvě třetinky vody za den sad smiley. Prostě se nedonutím!!! Když je zima, tak si udělám do termosky čaj a nějak to zvládnu vycucávat, že se tím zároveň zahřívám. Když je vedro, tak mě to někdy taky donutí. Ale když je "normálně", nemám vůbec pocit žízně a nechápu, jak do sebe někdo může dostat tři litry!! Známá dokone pije 5!!!!!!
     
  • Autor: Libi
    Status:

    Re: Pitný režim

    Datum: 14.08.2008 20:42
     

    v posledním půlroce piju opravdu hodně (v rámci pitného režimu samozřejmě grinning smiley ), a musím uznat, že mě přestala bolet hlava winking smiley , denně vypiju tak dva až tři litry a řekla bych, že se možná cítím i méně unavená

     
  • Autor: Evca
    Status: expert
    www.evciny-stra..

    Re: Pitný režim

    Datum: 14.08.2008 21:16
     

    Piju hodně kafe který odvodňuje tudíž 3-4 litry vody denně do sebe naleju,ale kolikrát se musím přemáhatcoffe smiley

     
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Pitný režim

    Datum: 15.08.2008 15:46
     

    piju hlavně čaj a piju ho kvanta,tak snad pitný režim dodržuju.drinking smiley

     
  • Autor: suee
    Status:

    Re: Pitný režim

    Datum: 20.09.2008 08:32
     

    Taky se snazim ale nekdy vecer zjistim ze ta 1.5l pet lahev je porad jeste z pulky plna...a nekdy zase trham rekordy grinning smiley

     
  • Status:

    Re: Pitný režim

    Datum: 20.09.2008 15:57
     

    piť na silu,by sa nemalo-- teda aspoň tak to hovorili,ked som bola s kamarátkou na prednáške neakého lekárského združenia,ona je lekárka a vtedy práve nemohla jazdiť,mala zlomenú nohu,tak som jej robila vodiča,hovorili tam naozaj veľa zaujmavostí,boli tam lekári z 9krajín a vraj podla neakého spoločného výskumu,si telo určí samo,koľko vody potrebuje pocitom smedu,tak neviem

     
  • Status:

    Re: Pitný režim

    Datum: 20.09.2008 20:44
     

    Souhlasím s Aninou. Nedávno jsem četla, či slyšela nějakou studii, ve které se zmiňovalo o tom, že dodržovat pitný režim - myšleno "muset" za den vypít tolik a tolik litrů vody, vůbec není zdravé. Naopak, když prý do sebe člověl neustále leje tekutiny, prý dost zatěžuje tělo. Bylo tam řečeno, že člověk by se měl především řídit sám sebou a pít když má chuť, nebo žížeň. Samozřemě za předpokladu, že je člověk zdravý a nemusí režim dodržovat ze zdravotních důvodů. Tak nevím.

    Je pravda, že piju podle svých potřeb a žádný denní režim tedy nemám.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zdraví a krása (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.