pátek 29. března, 10:40 Svátek má Taťána
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Pokojové květiny
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Pokojové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: gabca
Status: expert

Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

Datum: 16.11.2014 15:03
 
2c0f5bd9c1_80910684_o2.jpg
Další fotografie:

Máme tady diskuzi o vánočním kaktusu, tak proč né o vánoční hvězdě. winking smiley

Ta tam jsou doby, co se na pultech daly koupit jen červený. Každý rok se na trhu objeví nové a nové barvy.

Dávám pár fotek pro inspiraci a můžete se připojit s tou vaší loňskou, předloňskou nebo už letošní.

Já ji koupila už teď, vydrží kvést opravdu dlouho. flower smiley

Nejdřív pár obrázku z netu.

Pěstování vánoční hvězdy: Aby kvetla po mnoho let

Tato tradiční vánoční květina patří mezi nejdekorativnější pokojové rostliny. Husté, sametové listy tvoří pozadí zářivě barevných listenů. Můžete pěstovat hvězdu malou i velkou, různě zbarvenou.

Vánoční hvězda (Euphorbia (Poinsettia) pulcherrima) je nepřehlédnutelná, pestrá a slavnostně vyhlížející rostlina, ačkoli jsou její květy drobné a nenápadné. Zrak však přitahují nádherně vybarvené listeny pod kvítky. Nejčastěji jsou jasně červené, což v kontrastu s tmavou zelení listů působí slavnostně. Ale vyšlechtěny jsou i odlišně vybarvené odrůdy. Něžněji působí varieta s růžovými, broskvovými či krémovými listy, krásné jsou i listeny sněhově bílé. Vyšlechtěny jsou dokonce i odrůdy pestrobarevné, listeny jsou i různorodě tvarované.

Péče o vánoční hvězdu


Při výběru si všímejte nenápadného, nazelenalého květu. Pokud teprve rozkvétá, budou listeny krásné mnohem déle.

Vánoční hvězdy se pěstují v různých velikostech. Můžete si vybrat i půvabnou miniaturní, i půl metru vysokou rostlinu. Raritou je hvězda zapěstovaná na kmínku.

Vánoční hvězda pochází z Mexika, proto jí vyhovuje jí stálá teplota nad 20°. Květináč by neměl stát přímo na studeném parapetu, zvláště od okna táhne studený vzduch. Na citlivost vůči chladu myslete i při přenosu z květinářství – tuto teplomilnou rostlinu by vám rozhodně měli důkladně zabalit do papíru. Potřebuje i dostatek světla, ale rozptýleného, nežli přímé sluneční paprsky (podobně jakoorchideje). Zalévejte odstátou, nejlépe vlažnou vodou, která je měkká (ideální je dešťová). Substrát by měl být stále mírně vlhký. Hvězdu pravidelně rostě a v její blízkosti umístěte odpařovače – vlhčí vzduch jí svědčí. Přihnojujte hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.

Vánoční hvězda jako trvalka

Vánoční hvězda vám může vydržet po mnoho let. Potřebuje však speciální zacházení:

Po odkvětu ji přemístěte ji na chladnější místo, snižte zálivku i vzdušnou vlhkost. V předjaří hvězdu seřízněte (u středně velké zkraťte výhony i o 10 cm). Prýštící mléko lze zastavit ponořením řezné rány do teplé vody. Pozor, mléko je jedovaté a může popálit i pokožku!). Na jaře rostlinu přesaďte. Přes léto rostlinu dostatečně zalévejte a přihnojujte, aby zesílila. Prospěje jí i letnění – venku může být od konce května až do babího léta.

Podzimní zatemňování je pro rozkvět nezbytné

Aby na Vánoce opět vytvořila překrásné barevné listeny, je vhodné rostlinu od poloviny října pravidelně zatemňovat nejméně na 12 hodin denně. Tvorbu květů, a tedy i barevných listenů, totiž vyvolávají krátké dny a dlouhé noci – delší, nežli jsou ty naše. Rostlinu proto od večera do rána zakrývejte tmavým kornoutem či pevným papírovým pytlem, aby byla ve tmě vždy nejlépe čtrnáct hodin. Pokud ji budete trpělivě zatemňovat po dobu dvou měsíců, odvděčí se vám překrásnými barvami. I bez krátkých dnů může kvést, ale obvykle ne tak oslnivě.

Rozmnožování

Na jaře si z rostliny můžete také odebrat vrcholový řízek:

Nejprve jej na hodinu ponořte do vlažné vody, aby se zastavil výron mléka. Poté řízek zapíchnete do vlhké směsi rašeliny a písku a překryjete fólií pro lepší mikroklima.

Autor Jana Bucharová.


 
Upraveno 1 krát. Naposledy upravil gabca (16.11.2014 16:37)
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 1234 | další
    Aktuální stránka: 1 z 4
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 15:05
     
    6b55678cbe_80910540_o2.jpg
    Další fotografie:

    winking smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

     
     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 15:06
     
    85970.jpg
    Další fotografie:

    Ještě pár. flower smiley

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 15:08
     
    1093305_vanocni-hvezda-poinsettie-kvetina-rostlina-bydleni-zahrada-pestovani.jpg
    Další fotografie:

    Jsem se nudila. grinning smiley

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 15:09
     

    já mám hvězdu umělou

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 15:09
     
    web1f91c2_kopie_youthful_living_2.jpg
    Další fotografie:

    trochu....

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 15:10
     



    kordula napsal(a):

    já mám hvězdu umělou

    Kordul, nono smiley koukej to napravit, koukni na tu krásu. grinning smiley

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 15:21
     



    gabca napsal(a):



    kordula napsal(a):

    já mám hvězdu umělou

    Kordul, nono smiley koukej to napravit, koukni na tu krásu. grinning smiley

    .......ty moje umělý vypadají úplně stejně a kocour mě je neožere grinning smiley

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 15:24
     

    To by zkusil jednou, je jedovatá. winking smiley

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 15:28
     
    980974_4964629453106_838782273_o.jpg
    Další fotografie:

    Já měla tyto. Některý fotky jsou teda děsný. spinning smiley sticking its tongue out

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 15:50
     

    ... Gábi, moc pěkné thumbs down

     
  • Autor: Frantisek
    Status:

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 16:51
     

    jejda , ty jsou nádhernééé a tolik barev ?!!!!! thumbs down

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 20:09
     

    já je už nekupuju, protože do vánoc shodí lupena a je po kráse angry smiley

    Gábi máš je pěkný thumbs down

     
  • Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 20:21
     

    Nesmí nastydnout a nechce být na průvanu, ale přitom chce chladno. Mě vydržela i pět let , Kvetla, byla jako keřík a kvítky byly malé tak 4 cm. Ale udržela jsem ji.

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 16.11.2014 21:11
     

    Tak já musím zaťukat, že mi vydrží většinou dlouho. Někdy kvete až do července.

    Ale je fakt, že se mi nikdy nepovedlo je další rok přivést ke květu. No, ani jsem se o to nesnažila. Ale co jsem viděla, stejně už to není taková paráda, jako když ji koupíte. flower smiley

    A taky se nesmí moc zalívat, jinak opadá. A jak píše Jája, hlavně né v průvanu. Ono stačí, když si ji koupíš a neseš ji domů.

    Když je pod nulou, může ti " nastydnout ". winking smiley

     
Stránky:  1234 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Pokojové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.