pátek 19. dubna, 01:56 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Pokojové květiny
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Pokojové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: evelina
Status:
Výsledné hodnocení: 4.6
Klikni pro filtrování

Pestovanie orchidei

Datum: 11.04.2007 14:26
 

Orchidea - druhy - rody - skupiny

Phalaenopsis – exotika jednoducho a na dlho

Phalaenopsis je veľmi vhodná orchidea hlavne pre začiatočníkov.

Substrát:
Rastlina sa sadí do špeciálneho substrátu na orchidey, ktorý nesmie byť v žiadnom prípade príliš vlhký, pretože Phalaenopsis tvorí vzdušné korene, ktoré začínajú pri vysokej vlhkosti hniť.

Zálievka:
Phalaenopsis vyžaduje ako epifitická rastlina vysokú vlhkosť vzduchu. Ak jej to nemôžete zabezpečiť, musíte ju každý deň postrekovať mäkkou vodou. Zmäkčiť ju môžete i modrým hnojivom Engo. Nesmie sa však polievať srdiečko listov. Počas letného obdobia sa polieva najviac 2x týždenne, v zime 1 -2x v mesiaci - rozhodne vždy mäkkou vodou. Nadbytočnú vodu musíte z misky pod črepníkom vyliať.

Svetlo:
Rastlina uprednostňuje svetlé stanovište, v žiadnom prípade však priame poludňajšie slnko, pretože v tom prípade sa na listoch vytvoria hnedé spálené fľaky. Nevhodné je južné okno, ideálna je východná a severná strana.

Teplota:
Počas dňa je odporúčaná teplota 20 - 30°C, v noci by nemala prekročiť 15°C.

Hnojenie:
Počas rastovej fázy sa pridáva hnojivo do zálievky 1x týždenne, alebo ak použijete listové hnojivo, stačí i menej. Ideálne je postrekovanie listov, koreňov a substrátu. V zime stačí 1x mesačne, ak stojí rastlina na teplom stanovišti, ešte menej, ak stojí na chladnejšom stanovišti.

Kvitnutie:
Rastlina kvitne od jesene do jari (október - marec). Metliny sa nesmú príliš skracovať, ponechajte dĺžku minimálne 12 - 16 cm. Hybridy môžu kvitnúť i po celý rok.

Obdobie kľudu:
V zimnom období sa spomaľuje rast, no rastlina nemá klasické obdobie kľudu.

Presádzanie:
Presádza sa na začiatku jari, prípadne po odkvitnutí. Nesmie sa presádzať vtedy, ak rastline začína rastové obdobie, pretože nové listy by boli príliš malé. Ich rast sa môže úplne zastaviť.

Rozmnožovanie:
Dcérskymi rastlinami.

Choroby a škodcovia:
Nepriateľom číslo jeden sú vlnatky a štítničky. Vysávajú šťavu z listov a tieto následkom toho odumierajú. V prvom rade izolujte napadnutú rastlinu. Neošetrujte rastliny prípravkom, ktorý obsahuje olej. Tento upchá póry a listy nemôžu "dýchať". Pretože orchidey sú citlivé na agresívne roztoky, nanášajte ich štetcom na škodcu. Použiť môžete i prípravok z mazľavého mydla (15g), alkoholu (10 ml) a teplej vody (1liter). Zvýšte vlhkosť vzduchu.

Zvláštnosti:
Po prvom kvitnutí sa rastlina rozvetví a predĺžia sa staré výhonky. Tieto treba odstrániť vtedy, keď uschnú.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 16 z 21
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 22.09.2021 18:10
     

    Věrko, jak jsem si myslela, ani ň. grinning smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pestovanie orchidei

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 01.11.2021 10:19
     
    250701264_10217654538469465_5753821353453824995_n.jpg

    Orchidej má 9 květních stvolů a právě se začínají otevírat první poupata.

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 01.11.2021 10:38
     

    thumbs down

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 01.11.2021 10:49
     

    Krásná. love smiley

     
  • Autor: Kika
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 01.11.2021 10:53
     

    Ta teda je! Nádhera! thumbs down

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 01.11.2021 12:25
     

    už jsem se dívala na FB - nádherná flower smiley . ta zimní zarada těm kytkám svědčí --

    moje letěly všechny do kontejneru . jenom listí a chodit kolem nich . už na to nemám sílu . sad smiley

     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 01.11.2021 12:50
     

    Krásné cymbidium, ty se mi vždycky líbily. Já mám jen jeden phalaenopsis na okně v kuchyni, ale časem je v plánu zimní zahrada a to se obávám, že se trochu rozšoupnu. Nejen v orchidejích. Zatím se kochám.

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 01.11.2021 13:16
     

    Spike, nádhera thumbs down . moje třeba nabírají sílu.... winking smiley

    Mám phaly 12 ks, všechny mají buď květy, nebo raší nové pruty, hned se mi myly lépei okna. grinning smiley

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 01.11.2021 20:16
     

    Spike, to je nádhernej exemplář. Klobouk dolů.

    Aleno, souhlas, já pár zachránila od červců tou drastickou kůrou. Asi deset. A aby měly vzor, tak jsem jim pár přikoupila. Mám je v ložnici a hned po vzbuzení na ně koukám.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 06.11.2021 09:55
     
    252882435_10217681174015337_4451731392724363729_n.jpg
    Další fotografie:

    Ještě chvilku a bude v plném květu.

     
  • Autor: bosk
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 06.11.2021 10:33
     

    Krásně ti kvete thumbs down

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 06.11.2021 10:43
     

    Spike, to je ta, co vypadala na odpis? Tak to se teda holka vzpamatovala winking smiley a je krásná thumbs down

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 05.12.2021 10:54
     
    dsc01814.jpg
    Další fotografie:

    Phaly mi dělají letos radost, mají nasazeno všechny, objevila jsem květového mutanta, má 2 středy, více okvětních lístků winking smiley , stále marně vyhlížím voňavku, jednou jsem měla, nevydržela mi.....

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil alenak (05.12.2021 11:06)
     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 05.12.2021 11:15
     

    Aleno, vypadají výborně. A ten mutant má všechny květy takhle nebo jen některý? Jinak jsem zapomněla dát bohužel někdy ve středu jak začínají v Kauflandu akce. Měli krásný orchideje, takový ty zahnutý kaskády za výbornou cenu 189 Kč a krásný rostliny.

    Já jich kupovala asi sedm. Kolegyním do práce ale nějak moc se nekupovaly. Třeba ještě někdo narazí na úlovek.

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 05.12.2021 16:07
     

    mutant je jenom jeden květ grinning smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Pokojové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.