středa 24. dubna, 17:27 Svátek má Jiří
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Pokojové květiny
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Pokojové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: evelina
Status:
Výsledné hodnocení: 4.6
Klikni pro filtrování

Pestovanie orchidei

Datum: 11.04.2007 14:26
 

Orchidea - druhy - rody - skupiny

Phalaenopsis – exotika jednoducho a na dlho

Phalaenopsis je veľmi vhodná orchidea hlavne pre začiatočníkov.

Substrát:
Rastlina sa sadí do špeciálneho substrátu na orchidey, ktorý nesmie byť v žiadnom prípade príliš vlhký, pretože Phalaenopsis tvorí vzdušné korene, ktoré začínajú pri vysokej vlhkosti hniť.

Zálievka:
Phalaenopsis vyžaduje ako epifitická rastlina vysokú vlhkosť vzduchu. Ak jej to nemôžete zabezpečiť, musíte ju každý deň postrekovať mäkkou vodou. Zmäkčiť ju môžete i modrým hnojivom Engo. Nesmie sa však polievať srdiečko listov. Počas letného obdobia sa polieva najviac 2x týždenne, v zime 1 -2x v mesiaci - rozhodne vždy mäkkou vodou. Nadbytočnú vodu musíte z misky pod črepníkom vyliať.

Svetlo:
Rastlina uprednostňuje svetlé stanovište, v žiadnom prípade však priame poludňajšie slnko, pretože v tom prípade sa na listoch vytvoria hnedé spálené fľaky. Nevhodné je južné okno, ideálna je východná a severná strana.

Teplota:
Počas dňa je odporúčaná teplota 20 - 30°C, v noci by nemala prekročiť 15°C.

Hnojenie:
Počas rastovej fázy sa pridáva hnojivo do zálievky 1x týždenne, alebo ak použijete listové hnojivo, stačí i menej. Ideálne je postrekovanie listov, koreňov a substrátu. V zime stačí 1x mesačne, ak stojí rastlina na teplom stanovišti, ešte menej, ak stojí na chladnejšom stanovišti.

Kvitnutie:
Rastlina kvitne od jesene do jari (október - marec). Metliny sa nesmú príliš skracovať, ponechajte dĺžku minimálne 12 - 16 cm. Hybridy môžu kvitnúť i po celý rok.

Obdobie kľudu:
V zimnom období sa spomaľuje rast, no rastlina nemá klasické obdobie kľudu.

Presádzanie:
Presádza sa na začiatku jari, prípadne po odkvitnutí. Nesmie sa presádzať vtedy, ak rastline začína rastové obdobie, pretože nové listy by boli príliš malé. Ich rast sa môže úplne zastaviť.

Rozmnožovanie:
Dcérskymi rastlinami.

Choroby a škodcovia:
Nepriateľom číslo jeden sú vlnatky a štítničky. Vysávajú šťavu z listov a tieto následkom toho odumierajú. V prvom rade izolujte napadnutú rastlinu. Neošetrujte rastliny prípravkom, ktorý obsahuje olej. Tento upchá póry a listy nemôžu "dýchať". Pretože orchidey sú citlivé na agresívne roztoky, nanášajte ich štetcom na škodcu. Použiť môžete i prípravok z mazľavého mydla (15g), alkoholu (10 ml) a teplej vody (1liter). Zvýšte vlhkosť vzduchu.

Zvláštnosti:
Po prvom kvitnutí sa rastlina rozvetví a predĺžia sa staré výhonky. Tieto treba odstrániť vtedy, keď uschnú.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 14 z 21
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 22.01.2020 18:41
     

    Gabčo, málem mě kleplo. grinning smiley Byla jsem navečer u švagrové a v jídelně na stole nádherná žlutá 3prutová orchidejka. Prý se stavovala v Kauflandu v Pardubicích, že to tam nemohla nechat - za 170 Kč. Pojedu až v pátek, tak se zastavím v HK. Mám doma samé bílé s fialovým středem. Ale asi na mě čekat nebudou. grinning smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pestovanie orchidei

     
     
  • Autor: samanka
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 22.01.2020 19:59
     

    Já svoje orchidky umořila sad smiley sad smiley sad smiley Na podzim jsem je nechala v boudě, než jsem doma zlikvidovala červce na fialkách a když jsem je pak donesla domů, tak listy opadaly a už neobrazily. Obě phalky. Kupodivu miltonka, která přez léto vypadala všelijak, ta se má k světu. Sice nekvete, ale vyhnala nové listy a pěknou svěží zelenou barvu.

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 22.01.2020 20:46
     
    hk.jpg
    Další fotografie:

    Aleno, to by byl hřích tam takovou nechat. Třeba na tebe nějaká počká jako se já dočkala pantoflíku.

    Samanko, phaly nastydly, jsou choulostivější. Miltonii studený odchov prospěl. Ty jsou chladnomilné.

    Pro inspiraci k nákupům pár fotek z HongKongu. Na oslavu čínského nového roku.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil ''.phorum_html_encode('regina.mocova@gmail.com').'' (22.01.2020 21:55)
     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 09.05.2020 11:37
     

    Holky, chcípají mi orchideje. Sice se vymlouvám, že se jim u mne prostě nedaří, ale teď jsem je přesahovala a mají uhnilé kořeny. stydlin smiley Co dělám blbě? Měla bych mít propařený substrát? Zalévám moc/málo často? Nechávám namočené krátce/moc dlouho? Nastydly když se netopilo a bylo třeba 15°C? Jak se o ně staráte vy?

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil HanaK (09.05.2020 12:13)
     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 09.05.2020 11:50
     

    phaleopsis mám jen jeden zato má 9 let . už je celý vyčouhlý , ale zas má plno poupat . prakticky kvete nepřetržitě. do zálivky sem tam přidám Kristalon . zalévám tak 2x do týdne - normálně horem , ale jen trochu . asi jsi ho přemokřila.

     
  • Autor: Kika
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 09.05.2020 12:43
     

    Mame hodne phalenopsisu v praci a daei se jim dobre, doma mi taky nesly. V praci maji hodne svetla JV a vicemene stalou teplotu. Jednou tydne prolijeme vodou z kohoutku a nechame stat v te vode treba hodinu. Pak prebytecnou vylejeme. Jednou mesicne je misto vody z kohoutku proliju hnojivem.

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 09.05.2020 22:21
     

    Hano, myslím, že je to přemokřením, když předtím přischly. Určitě je máš v průhledných květnících a vidíš na kořeny. Zalévat když zešednou. Máčení mi přišlo pracné, někam je stále přenášet. Zalévám normálně shora, s citem. 15 stupňů není zas tak málo.Ale pak zalévat méně než obvykle.

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 10.05.2020 10:50
     

    Určitě přemokření, měla jsem zrovna ted u dvou stejný problém. Chce to odstřihat uhnilé kořeny, nechat zaschnout, vyměnit kůru, nebo ji aspoň projet mikrovlnkou a po zasazení tak 2-3 dny jen rosím , třeba i zakryju pytlíkem , než zase začnou fungovat kořeny. Vždycky jsem je takhle zachránila.

     
  • Autor: 1romca11
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 11.05.2020 19:39
     
    img_20200511_193402.jpg

    Hanko určitě přelite. Stačí zalít dvakrát týdně do misky a cca za dvě hodiny z ní to, co se nevsakne, vylít. Tahle kráska je moje nová, dostala jsem o víkendu od mladšího syna je Dni matek

     
  • Autor: bosk
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 12.05.2020 08:16
     

    Já mám jenom jednu,dostala jsem ji vloni od dcery k narozeninám.Zalívám ji,jak napsala Regi,podívám se na kořeny.Vyhnala 2 stvoly na květy,ten jeden se mi podařilo ulomit,ale vyhnala z bočního kolínka nový výhon.

     
  • Autor: Vladka
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 03.08.2020 17:19
     
    img_20200803_103722.jpg

    Našla jsem někde na internetu přidat do vody na namáčení trochu cukru. Na 10 lt konev l velká lžíce. Evidentně jim to prospívá. Namáčím je v obalových květináčích tak asi 4 hodiny.Až jsou kořeny zelené.

    Pak vodu sleju a nechám vykapat.

     
  • Autor: bosk
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 03.08.2020 17:43
     
    img_20200731_071131.jpg

    Krásně ti kvetou.Já mám jenom jednu

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil bosk (03.08.2020 17:45)
     
  • Autor: Vladka
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 03.08.2020 17:46
     

    Bosk,máš je moc pěkné thumbs down

     
  • Autor: bosk
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 03.08.2020 18:01
     

    Díky,zadařilo se.Má 19 květů.

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 03.08.2020 19:29
     

    Bosk, tu jsi pěstovala parádně. thumbs down Vladka jakbysmet, Já snad, nechci to zakřiknou, úpěšně dobojovala s červci. Zkusila jsem Sanium Al [www.prohopo.cz]

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Pokojové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.