čtvrtek 25. dubna, 19:36 Svátek má Marek
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Pokojové květiny
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Pokojové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: evelina
Status:
Výsledné hodnocení: 4.6
Klikni pro filtrování

Pestovanie orchidei

Datum: 11.04.2007 14:26
 

Orchidea - druhy - rody - skupiny

Phalaenopsis – exotika jednoducho a na dlho

Phalaenopsis je veľmi vhodná orchidea hlavne pre začiatočníkov.

Substrát:
Rastlina sa sadí do špeciálneho substrátu na orchidey, ktorý nesmie byť v žiadnom prípade príliš vlhký, pretože Phalaenopsis tvorí vzdušné korene, ktoré začínajú pri vysokej vlhkosti hniť.

Zálievka:
Phalaenopsis vyžaduje ako epifitická rastlina vysokú vlhkosť vzduchu. Ak jej to nemôžete zabezpečiť, musíte ju každý deň postrekovať mäkkou vodou. Zmäkčiť ju môžete i modrým hnojivom Engo. Nesmie sa však polievať srdiečko listov. Počas letného obdobia sa polieva najviac 2x týždenne, v zime 1 -2x v mesiaci - rozhodne vždy mäkkou vodou. Nadbytočnú vodu musíte z misky pod črepníkom vyliať.

Svetlo:
Rastlina uprednostňuje svetlé stanovište, v žiadnom prípade však priame poludňajšie slnko, pretože v tom prípade sa na listoch vytvoria hnedé spálené fľaky. Nevhodné je južné okno, ideálna je východná a severná strana.

Teplota:
Počas dňa je odporúčaná teplota 20 - 30°C, v noci by nemala prekročiť 15°C.

Hnojenie:
Počas rastovej fázy sa pridáva hnojivo do zálievky 1x týždenne, alebo ak použijete listové hnojivo, stačí i menej. Ideálne je postrekovanie listov, koreňov a substrátu. V zime stačí 1x mesačne, ak stojí rastlina na teplom stanovišti, ešte menej, ak stojí na chladnejšom stanovišti.

Kvitnutie:
Rastlina kvitne od jesene do jari (október - marec). Metliny sa nesmú príliš skracovať, ponechajte dĺžku minimálne 12 - 16 cm. Hybridy môžu kvitnúť i po celý rok.

Obdobie kľudu:
V zimnom období sa spomaľuje rast, no rastlina nemá klasické obdobie kľudu.

Presádzanie:
Presádza sa na začiatku jari, prípadne po odkvitnutí. Nesmie sa presádzať vtedy, ak rastline začína rastové obdobie, pretože nové listy by boli príliš malé. Ich rast sa môže úplne zastaviť.

Rozmnožovanie:
Dcérskymi rastlinami.

Choroby a škodcovia:
Nepriateľom číslo jeden sú vlnatky a štítničky. Vysávajú šťavu z listov a tieto následkom toho odumierajú. V prvom rade izolujte napadnutú rastlinu. Neošetrujte rastliny prípravkom, ktorý obsahuje olej. Tento upchá póry a listy nemôžu "dýchať". Pretože orchidey sú citlivé na agresívne roztoky, nanášajte ich štetcom na škodcu. Použiť môžete i prípravok z mazľavého mydla (15g), alkoholu (10 ml) a teplej vody (1liter). Zvýšte vlhkosť vzduchu.

Zvláštnosti:
Po prvom kvitnutí sa rastlina rozvetví a predĺžia sa staré výhonky. Tieto treba odstrániť vtedy, keď uschnú.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 13 z 21
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 13.10.2019 22:47
     

    Kaaj, díky za návod na cymbidka, vždycky jsem dávala stejnou směs jako na phaly -převážně borová kůra. Mám jen jedno, ale asi taky potřebuje přesadit či doplnit zeminu ... bohužel, o nějakém letnění se mu mohlo jen zdát.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pestovanie orchidei

     
     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 19.01.2020 18:05
     
    83493247_169325377675695_5453171666215501824_n.jpg
    Další fotografie:

    Prosím moc o radu. Kamarádka mi dnes dala odnože od 3 orchidejí. je to směť kořenů a teda dost dlouhých.

    Chci se zeptat, můžu je trochu pokrátit, jak nasadit do substrátu? Když koupím novou, nejsou žádné kořeny téměř vidět.

    Jde mi o to, kolik jich nacpat dovnitř a kolik nechat koukat venku.

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 19.01.2020 19:58
     

    Gabčo, nezkracuj, jenom je opatrně nastrkej do květináče a prosyp kůrou. Pokud ti tam nějaký nepůjde, klidně ho nechej venku. A prolij vodou nejdříve za 3 dny, ale raději za týden, aby ti nezačaly hnít kořeny. Strč je do květináče a jakoby zatoč, ty si poradíš. Ať se ti daří smiling smiley

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 19.01.2020 21:19
     

    Gabčo, jednou jsem zkoušela namočit do vlahé vody kořeny. Změknou a neláme se to, stočit do květníku a prosypat kůrou. Jak píše Ivik, pak ale nezalévat.

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 19.01.2020 21:27
     

    Udělala bych to jako Ivik. Jen s tím rozdílem, že bych kořeny před kroucením do květináče namočila, líp se ohýbají, pokud jsou z původního substrátu suché. Pokud jsou mokré, platí to, co píše Ivik. Pokud některé zůstanou koukat ven, nemělo by to vadit.Ať rostou. thumbs down

     
  • Autor: Vladka
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 19.01.2020 21:44
     

    Holky,orchideje mám už přes třicet let a zjistila jsem, že čím míň se jich bojíš, tím líp.Já s nima dělám doslova psí kusy.Ještě mi neuhynula ani jedna. Přesazuji klidně za květu, jednou za tři týdny jim naleju obalové květináče plné vody a nechám je klidně den v té vodě stát. Čas od času je z těch květináčů vyndám, vystříhám špatné nebo ohnilé kořeny a znovu prosypu substrátem.To je jediné co jim dám. Za celé ty roky jsem je ničím nehnojila. A přesto rostou a kvetou jako vzteklé. Nebojte se jich. Ony jenom křehce vypadají.

     
  • Autor: Vladka
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 20.01.2020 09:01
     
    img_7112.jpg

    Abyste nemysleli, že kecám

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 20.01.2020 19:04
     

    Tak děvčata děkuji thumbs down , jsem to zase vysypala a znovu zasadila, dala novou, suchou kůru. Tak snad porostou. grinning smiley

    Vlaďko, paráda. thumbs down

     
  • Autor: Kika
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 21.01.2020 08:31
     
    f7be2098-486c-42ec-8a10-93859f4f0ff7.jpeg

    Vladko, krásné máš. thumbs down

     

    Mně už začaly kvést v práci, u nás doma se jim moc nedaří (špatné světelné podmínky), tak jsem si je odnesla do práce.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Kika (21.01.2020 08:32)
     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 21.01.2020 17:16
     
    ph.jpg
    Další fotografie:

    Děvčata, paráda. Mně už se začínají vzpamatovávat po napadení červci.

     
  • Autor: bosk
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 21.01.2020 18:02
     

    Všechny vaše orchidejky jsou krásný thumbs down thumbs down

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 21.01.2020 18:21
     

    jste dobré !! moje jedna phala kvete nepřetržitě ale cymbidka ani ťuk - mrchy confused smiley

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 21.01.2020 21:49
     

    máte je pěkný thumbs down , jsem si uvědomila, že jsem nikdy neměla žlutou confused smiley , musím napravit grinning smiley

     
  • Autor: Kika
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 22.01.2020 08:44
     

    Regi, máš je také krásné. thumbs down I Kájina je super.

    To je tak hezké, že v tomhle čase, kdy venku nic nekvete, je alespoň za okny rozzářeno barvičkami. smiling smiley

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 22.01.2020 13:24
     
    dsc00270.jpg
    Další fotografie:

    Alenko, určitě si pořiď. Já říkám za málo penez hodně muziky. Ty moje malý stála jedna 200,- a vydrží kvést opravdu dlouho. I kdyby kvetly jen jednou, tak se vyplatí. Když koupíš řezanou, do 200,- žádný zázrak a do týdne máš po parádě.

    Jinak mě teď teda moc nekvetou, psala jsem, že jsem měla u nich problém se zasycháním srdíček. Kvete mi jen ta jedna krajní na fotce, a bílá asi 4 květy. spinning smiley sticking its tongue out

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Pokojové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.