pátek 29. března, 09:01 Svátek má Taťána
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Pokojové květiny
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Pokojové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: evelina
Status:
Výsledné hodnocení: 4.6
Klikni pro filtrování

Pestovanie orchidei

Datum: 11.04.2007 14:26
 

Orchidea - druhy - rody - skupiny

Phalaenopsis – exotika jednoducho a na dlho

Phalaenopsis je veľmi vhodná orchidea hlavne pre začiatočníkov.

Substrát:
Rastlina sa sadí do špeciálneho substrátu na orchidey, ktorý nesmie byť v žiadnom prípade príliš vlhký, pretože Phalaenopsis tvorí vzdušné korene, ktoré začínajú pri vysokej vlhkosti hniť.

Zálievka:
Phalaenopsis vyžaduje ako epifitická rastlina vysokú vlhkosť vzduchu. Ak jej to nemôžete zabezpečiť, musíte ju každý deň postrekovať mäkkou vodou. Zmäkčiť ju môžete i modrým hnojivom Engo. Nesmie sa však polievať srdiečko listov. Počas letného obdobia sa polieva najviac 2x týždenne, v zime 1 -2x v mesiaci - rozhodne vždy mäkkou vodou. Nadbytočnú vodu musíte z misky pod črepníkom vyliať.

Svetlo:
Rastlina uprednostňuje svetlé stanovište, v žiadnom prípade však priame poludňajšie slnko, pretože v tom prípade sa na listoch vytvoria hnedé spálené fľaky. Nevhodné je južné okno, ideálna je východná a severná strana.

Teplota:
Počas dňa je odporúčaná teplota 20 - 30°C, v noci by nemala prekročiť 15°C.

Hnojenie:
Počas rastovej fázy sa pridáva hnojivo do zálievky 1x týždenne, alebo ak použijete listové hnojivo, stačí i menej. Ideálne je postrekovanie listov, koreňov a substrátu. V zime stačí 1x mesačne, ak stojí rastlina na teplom stanovišti, ešte menej, ak stojí na chladnejšom stanovišti.

Kvitnutie:
Rastlina kvitne od jesene do jari (október - marec). Metliny sa nesmú príliš skracovať, ponechajte dĺžku minimálne 12 - 16 cm. Hybridy môžu kvitnúť i po celý rok.

Obdobie kľudu:
V zimnom období sa spomaľuje rast, no rastlina nemá klasické obdobie kľudu.

Presádzanie:
Presádza sa na začiatku jari, prípadne po odkvitnutí. Nesmie sa presádzať vtedy, ak rastline začína rastové obdobie, pretože nové listy by boli príliš malé. Ich rast sa môže úplne zastaviť.

Rozmnožovanie:
Dcérskymi rastlinami.

Choroby a škodcovia:
Nepriateľom číslo jeden sú vlnatky a štítničky. Vysávajú šťavu z listov a tieto následkom toho odumierajú. V prvom rade izolujte napadnutú rastlinu. Neošetrujte rastliny prípravkom, ktorý obsahuje olej. Tento upchá póry a listy nemôžu "dýchať". Pretože orchidey sú citlivé na agresívne roztoky, nanášajte ich štetcom na škodcu. Použiť môžete i prípravok z mazľavého mydla (15g), alkoholu (10 ml) a teplej vody (1liter). Zvýšte vlhkosť vzduchu.

Zvláštnosti:
Po prvom kvitnutí sa rastlina rozvetví a predĺžia sa staré výhonky. Tieto treba odstrániť vtedy, keď uschnú.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 10 z 21
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 05.02.2019 19:36
     

    Ivo, bylo to v únoru, co kvete. Tím jsem přešla na čemeřice. Dopravu zadarmo jsem naplnila vloni v létě. eye rolling smiley To měl dědek i nějaká přání na chalupu. Tentokrát to asi nebude na dopravu zdarma. nono smiley Jednak jsem nevymyslela žádná nová místa. Dál nevím, jestli se dají ještě vůbec vymyslet. Myslím tady. Vloni jsem měla ty čemeřice Kingy a Prince.Teď jsem ještě nic neposlala ale pošlu. Viděla bych to na nějaké ty do oranžova a anemonkové. Svádějí mě hlavně z toho důvodu, že jsou i v obdobích sucha, pokud jsou zakořeněné, skutečně zcela bezúdržbové. Vydrží dlouho bez vody. A mají se celkem k světu. Ani jsem nečekala, že to po loňském létě takhle dopadne.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pestovanie orchidei

     
     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 17.02.2019 21:51
     
    p3.jpg
    Další fotografie:

    Něco z kvetení

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 17.02.2019 21:53
     
    p5.jpg
    Další fotografie:

    A ještě dva flekáči.

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 20.02.2019 13:39
     
    wp_20190220_12_42_53_pro.jpg
    Další fotografie:

    Také mně vykvetlo cymbídko, 2. foto je z venku přes okno winking smiley

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 20.02.2019 17:43
     

    Krásné pokoukání flower smiley thumbs down , budu mít nečekaně tutéž barvu, zatím nakvétá, myslela jsem si že je to růžová, není......

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 20.02.2019 17:51
     

    Pěknej macík. thumbs down

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 21.02.2019 20:29
     

    Berdo, Regino, Iviku eye popping smiley , krááásné pokoukání. Jste holky šikovný, že vám to tak parádně kvete thumbs down .

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 28.02.2019 21:27
     
    dsc09884.jpg
    Další fotografie:

    Vykvetlo po 5ti letech, má 6 prutů, 54 květů, odpuštěno 5leté tahání a šibování winking smiley

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 28.02.2019 22:19
     

    eye popping smiley eye popping smiley eye popping smiley

    Tak to se možná taky někdy dočkám, snad.

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 01.03.2019 08:00
     

    Aleno, to je teda kousek. eye popping smiley thumbs down Tomu se musí odpustit všechno.

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 01.03.2019 08:07
     

    nádhera thumbs down thumbs down thumbs down flower smiley - letos nemám tak bohaé kvetení . ale jsem je zanedbala .

     
  • Autor: Kika
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 01.03.2019 09:36
     

    To je teda nádherné!

    Mých několik poupátek se teprve chystá. Ale i vloni bylo oproti vašim opožděné.

     

    Jinak jsem letos zauvažovala, jestli se nepodívat do Drážďan na výstavu orchidejí (ale obávám se, že nám to časově nevyjde)

    [www.drazdany.info]

    Nejedete někdo?

     
  • Autor: 1romca11
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 05.03.2019 21:01
     
    2.jpg
    Další fotografie:

    Já mám jen čtyři orchideie, ale kamarádka jich má snad 10-15 a neustále jí všechny kvetou...včera jsem jich několik vyfotila a pro potěšení vkládám

     
  • Autor: 1romca11
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 05.03.2019 21:02
     
    8.jpg
    Další fotografie:

    A ještě další kamarádčiny. Další asi tři fotky byly bohužel rozmazané.

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 06.03.2019 07:22
     

    Romco, krásně jí kvetou. thumbs down

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Pokojové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.