čtvrtek 28. března, 20:58 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Pokojové květiny
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Pokojové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: evelina
Status:
Výsledné hodnocení: 4.6
Klikni pro filtrování

Pestovanie orchidei

Datum: 11.04.2007 14:26
 

Orchidea - druhy - rody - skupiny

Phalaenopsis – exotika jednoducho a na dlho

Phalaenopsis je veľmi vhodná orchidea hlavne pre začiatočníkov.

Substrát:
Rastlina sa sadí do špeciálneho substrátu na orchidey, ktorý nesmie byť v žiadnom prípade príliš vlhký, pretože Phalaenopsis tvorí vzdušné korene, ktoré začínajú pri vysokej vlhkosti hniť.

Zálievka:
Phalaenopsis vyžaduje ako epifitická rastlina vysokú vlhkosť vzduchu. Ak jej to nemôžete zabezpečiť, musíte ju každý deň postrekovať mäkkou vodou. Zmäkčiť ju môžete i modrým hnojivom Engo. Nesmie sa však polievať srdiečko listov. Počas letného obdobia sa polieva najviac 2x týždenne, v zime 1 -2x v mesiaci - rozhodne vždy mäkkou vodou. Nadbytočnú vodu musíte z misky pod črepníkom vyliať.

Svetlo:
Rastlina uprednostňuje svetlé stanovište, v žiadnom prípade však priame poludňajšie slnko, pretože v tom prípade sa na listoch vytvoria hnedé spálené fľaky. Nevhodné je južné okno, ideálna je východná a severná strana.

Teplota:
Počas dňa je odporúčaná teplota 20 - 30°C, v noci by nemala prekročiť 15°C.

Hnojenie:
Počas rastovej fázy sa pridáva hnojivo do zálievky 1x týždenne, alebo ak použijete listové hnojivo, stačí i menej. Ideálne je postrekovanie listov, koreňov a substrátu. V zime stačí 1x mesačne, ak stojí rastlina na teplom stanovišti, ešte menej, ak stojí na chladnejšom stanovišti.

Kvitnutie:
Rastlina kvitne od jesene do jari (október - marec). Metliny sa nesmú príliš skracovať, ponechajte dĺžku minimálne 12 - 16 cm. Hybridy môžu kvitnúť i po celý rok.

Obdobie kľudu:
V zimnom období sa spomaľuje rast, no rastlina nemá klasické obdobie kľudu.

Presádzanie:
Presádza sa na začiatku jari, prípadne po odkvitnutí. Nesmie sa presádzať vtedy, ak rastline začína rastové obdobie, pretože nové listy by boli príliš malé. Ich rast sa môže úplne zastaviť.

Rozmnožovanie:
Dcérskymi rastlinami.

Choroby a škodcovia:
Nepriateľom číslo jeden sú vlnatky a štítničky. Vysávajú šťavu z listov a tieto následkom toho odumierajú. V prvom rade izolujte napadnutú rastlinu. Neošetrujte rastliny prípravkom, ktorý obsahuje olej. Tento upchá póry a listy nemôžu "dýchať". Pretože orchidey sú citlivé na agresívne roztoky, nanášajte ich štetcom na škodcu. Použiť môžete i prípravok z mazľavého mydla (15g), alkoholu (10 ml) a teplej vody (1liter). Zvýšte vlhkosť vzduchu.

Zvláštnosti:
Po prvom kvitnutí sa rastlina rozvetví a predĺžia sa staré výhonky. Tieto treba odstrániť vtedy, keď uschnú.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 9 z 21
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 20.01.2019 09:08
     

    Aleno, parádní. thumbs down thumbs down

    Berdo střevíčník nádhera. Můj bílý má otevřené druhé poupě. love smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pestovanie orchidei

     
     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 02.02.2019 12:03
     
    orch2.jpg

    Tak jsem se konečně dokopala a sesadila 3 stejné orchideje. Takové ty drobnější bílé. Nějak jsem časem přišla ke třem stejným. Uvidím, jak jim to bude svědčit.

     
  • Autor: 1romca11
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 02.02.2019 18:38
     
    20190202_182501.jpg
    Další fotografie:

    Mě tahle odkvetla a nějak nevím, jak a jeslti ostříhat...poradíte prosím někdo? Dole rostou dva nové výhony...

    Jinak Regi, Berdo i Alenko krásné kvetení thumbs down

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil 1romca11 (02.02.2019 18:39)
     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 02.02.2019 20:18
     

    Já nestříhám, dokud je zelená. Často vyráží květy na místech, kde ještě nekvetly. Mně se stříhání neosvědčilo, i když kupované mívají výhony odříznuté winking smiley

     
  • Autor: 1romca11
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 02.02.2019 21:12
     

    Ivi přesně, jsou vidět odstříhnuté výhony z obchodu....

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 02.02.2019 21:20
     

    Je na ní vidět, že v určitém období trpěla suchem, nové výhony už rostou dobře thumbs down

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 02.02.2019 21:44
     

    Nestříhám taky. Postupně obroste novými výhony a pak zaschne. Do té doby je to něco jako trochu zásobárna pro mladé rostlinky. A ty nové výhonky bych vyvázala, někdy mají tendenci se vylomit.

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 03.02.2019 14:03
     
    51092620_542731642873202_6411082628878827520_n.jpg
    Další fotografie:

    Taky mi teď kvetou. flower smiley

    Je pravda, že tak bohatě, jako když ji koupím už ne, ale za tu malou péči, co jim dávám, můžu být ráda, že aspoň tak. flower smiley

    Foceno mobilem, barvy odpovídají, ale ta kvalita fotek.... spinning smiley sticking its tongue out

     
  • Autor: 1romca11
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 03.02.2019 14:31
     

    Gabčo kvetou nádherně a máš krásné barvičky thumbs down

     
  • Autor: berda
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 03.02.2019 16:03
     
    Další fotografie:

    Gabčo krásně ti to kvete.

    Střevíčník otevřel další dva květy, ještě chybí jeden.

     
  • Autor: Vladka
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 03.02.2019 22:01
     

    Krásně ti kvetou thumbs down

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 03.02.2019 22:38
     

    Krásně Vám to kvete, ale ten střevíčník je krásný exot thumbs down thumbs down

     
  • Autor: Kika
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 04.02.2019 00:24
     

    To je nadhera!

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 04.02.2019 23:12
     

    Berdo, to je ale fešák. thumbs down

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 05.02.2019 18:03
     

    Regi, co sis objednala od bratrů? Někde jsem viděla odkaz, ale už nevím, v které diskuzi. Já vymyslela nové místo na čeměřice, takže je to jasné. Doprava zadarmo grinning smiley Tak jsem zvědavá, kdy a co pošlou winking smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Pokojové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.