čtvrtek 28. března, 13:39 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Pokojové květiny
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Pokojové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: evelina
Status:
Výsledné hodnocení: 4.6
Klikni pro filtrování

Pestovanie orchidei

Datum: 11.04.2007 14:26
 

Orchidea - druhy - rody - skupiny

Phalaenopsis – exotika jednoducho a na dlho

Phalaenopsis je veľmi vhodná orchidea hlavne pre začiatočníkov.

Substrát:
Rastlina sa sadí do špeciálneho substrátu na orchidey, ktorý nesmie byť v žiadnom prípade príliš vlhký, pretože Phalaenopsis tvorí vzdušné korene, ktoré začínajú pri vysokej vlhkosti hniť.

Zálievka:
Phalaenopsis vyžaduje ako epifitická rastlina vysokú vlhkosť vzduchu. Ak jej to nemôžete zabezpečiť, musíte ju každý deň postrekovať mäkkou vodou. Zmäkčiť ju môžete i modrým hnojivom Engo. Nesmie sa však polievať srdiečko listov. Počas letného obdobia sa polieva najviac 2x týždenne, v zime 1 -2x v mesiaci - rozhodne vždy mäkkou vodou. Nadbytočnú vodu musíte z misky pod črepníkom vyliať.

Svetlo:
Rastlina uprednostňuje svetlé stanovište, v žiadnom prípade však priame poludňajšie slnko, pretože v tom prípade sa na listoch vytvoria hnedé spálené fľaky. Nevhodné je južné okno, ideálna je východná a severná strana.

Teplota:
Počas dňa je odporúčaná teplota 20 - 30°C, v noci by nemala prekročiť 15°C.

Hnojenie:
Počas rastovej fázy sa pridáva hnojivo do zálievky 1x týždenne, alebo ak použijete listové hnojivo, stačí i menej. Ideálne je postrekovanie listov, koreňov a substrátu. V zime stačí 1x mesačne, ak stojí rastlina na teplom stanovišti, ešte menej, ak stojí na chladnejšom stanovišti.

Kvitnutie:
Rastlina kvitne od jesene do jari (október - marec). Metliny sa nesmú príliš skracovať, ponechajte dĺžku minimálne 12 - 16 cm. Hybridy môžu kvitnúť i po celý rok.

Obdobie kľudu:
V zimnom období sa spomaľuje rast, no rastlina nemá klasické obdobie kľudu.

Presádzanie:
Presádza sa na začiatku jari, prípadne po odkvitnutí. Nesmie sa presádzať vtedy, ak rastline začína rastové obdobie, pretože nové listy by boli príliš malé. Ich rast sa môže úplne zastaviť.

Rozmnožovanie:
Dcérskymi rastlinami.

Choroby a škodcovia:
Nepriateľom číslo jeden sú vlnatky a štítničky. Vysávajú šťavu z listov a tieto následkom toho odumierajú. V prvom rade izolujte napadnutú rastlinu. Neošetrujte rastliny prípravkom, ktorý obsahuje olej. Tento upchá póry a listy nemôžu "dýchať". Pretože orchidey sú citlivé na agresívne roztoky, nanášajte ich štetcom na škodcu. Použiť môžete i prípravok z mazľavého mydla (15g), alkoholu (10 ml) a teplej vody (1liter). Zvýšte vlhkosť vzduchu.

Zvláštnosti:
Po prvom kvitnutí sa rastlina rozvetví a predĺžia sa staré výhonky. Tieto treba odstrániť vtedy, keď uschnú.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 1 z 21
  • Autor: samanka
    Status:

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 21.03.2018 11:22
     

    Spike thumbs down thumbs down thumbs down krásné fotky, ta 1. na mě denně kouká na verandě smiling smiley smiling smiley smiling smiley Teď už sice dokvítá, začla blednout a už nevoní, ale pořád dělá parádu.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pestovanie orchidei

     
     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 09.06.2018 19:28
     
    wp_20180608_15_30_35_pro.jpg

    Aerides rosea

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 09.06.2018 19:34
     

    Je krásná. Já je všechny zase, jako loni, vyhodila ven a jsou pěkně hnusný. Jsem zvědavá, kolik jich to přežije stydlin smiley

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 09.06.2018 19:55
     

    Mám ji v nové zz, má tam dobré podmínky, i když zz ještě není dodělaná. Ale rekuperace tam udržuje optimální vlhkost a teplotu winking smiley Je tam jenom pár rostlin, nechci je pořád přetahovat grinning smiley

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 29.06.2018 23:11
     
    or.jpg

    Tahle v zimě vůbec nevykvetla. Vynahradila si to teď. love smiley

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 30.06.2018 09:46
     

    regi, to jo a pěkně. Mě ted' nekvete žádná, všechny spíš v zimě, mají odpočinek winking smiley

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 30.06.2018 10:05
     

    Pinko, já jsem stále ještě dost v květu. Co jsem vystěhovala ven do altánku, to je asi pro ně to pravé místo, tak stále pokračují v kvetení. Nové pruty nedělají ale staré se stále prodlužují a květy hodně dlouho drží. Doma už by byly odkvetlé. love smiley Ale to tahání. eye rolling smiley Zas jak je altánek situováni světelně, moc jiných kytek by se tam nedařilo.

    A už putoval i střevíčník. Dělá další maličkou rostlinku. love smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil ''.phorum_html_encode('regina.mocova@gmail.com').'' (30.06.2018 10:06)
     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 30.06.2018 10:24
     

    regi, právě to tahání... Já je musela letos nechat doma, protože na zahradě už není kam plivnout grinning smiley mám tam totiž odstěhované skoro všechno z bytu, protože za měsíc nám postaví lešení a bude se zateplovat. Myslím, že zrovna phaly by to mohly přežít. No uvidím potom, kdyžtak bude důvod pořídit si nové winking smiley . Jo a pantoflíkovi se u tebe teda daří thumbs down

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 30.06.2018 11:13
     

    Pinko, přemýšlela jsem, ještě jsem nezkoušela. Letníš i anthurie? Nebo někdo jiný. Možná, že by jim to mohlo taky prospět. Samozřejmě ne na slunce.

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 30.06.2018 11:26
     

    Tak tu jsem zrovna nechala doma.

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 30.06.2018 13:34
     

    Mám jich několik. Tak asi dvě zkusím cvičně dát ven. Odnést je nakonec můžu vždycky...

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 30.06.2018 13:38
     

    Dala bych je do stínu, na déšť. majá rády mokrý kmínek, ale to ti říkat nemusím winking smiley

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 30.06.2018 13:43
     

    Drahus, půjdou pod ořech, si myslím. Kdyby hodně lilo, tak je to určtě tak neproprší jako na holém místě. I když to je dost nepravděpodobný scénář. Ale kdo ví, třeba tím přitáhnu vodu. eye rolling smiley Co jsem se doteď v kusu porýpala, tak plevele mám půl kolečka a půda je zcela suchá

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 30.06.2018 19:27
     

    Regino, já anturie letnila pod borovicí a líbilo se jim to.

    S tou plevelí jsi žabař, já dnes vyvezla dvoje kolečka z místa, kde by měl být snad už brzy trávník. Většinou pýr a svlačec a ještě jakási potvora, co tvoří růžice grinning smiley Takže přerývám a rovnám plochu pro trávník winking smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Pokojové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.