středa 24. dubna, 16:06 Svátek má Jiří
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Užitková zahrada
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Užitková zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

Datum: 18.05.2020 12:31
 

Jdu zase na radu...

Jelikož se postupně začínám věnovat pěstování zeleniny "ve velkém" smiling smiley a nechci se udřít, hledám různé alternativní postupy smiling smiley.

Nezkoušela jste některá toto?

[www.nasezahrada.com]

[www.mimibazar.cz]

[leva-net.webnode.cz]

[stastnilide.cz]

[www.zahrada.cz

Co jsem zatím koukla na net a různé diskuze k tomu, tak 80% lidí mluví PRO. Jelikož posekanou trávou bychom mohli opravdu dláždit (každých 7-14 dní - v závislosti na počasí - toho máme valník smiling smiley ). Snažím se ji využívat na mulčování, postupně přidávám do kompostu, ale stejně stále hodně zbývá různě rozhrabáno po zahradě, aby to proschlo a nebyla z toho zahnívající hmota.

Takhle by odpadlo každoroční orání pole (na podzim obrátit, zarýt zelené hnojení, na jaře rozdrtit hroudy + udělání řádků) a ještě bychom se zbavili trávy smiling smiley. Sázíme asi 40 kg brambor...!!! Když se to traktorem nařádkuje, tak se to sice jen do té rýhy pokládá, ale stejně se to pak musí potom vše ručně zahrnout, když to vyleze, tak zahrobkovat - docela vystaráno na pár odpolední smiling smiley. A pak to sem tam vyplet... jo, asi to není potřeba, ale já se prostě nerada koukám na metrový plevel sad smiley. Hledám tedy každý nápad, jak to zjednodušit. coffe smiley flower smiley Díky za tipy.

 
Upraveno 4 krát. Naposledy upravil Anavi (18.05.2020 13:24)
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234 | další
    Aktuální stránka: 3 z 4
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 25.05.2023 09:03
     

    Jelikož tam byly cestičky a viník přímo uprostřed, tak já mám jasno grinning smiley.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 04.08.2023 08:15
     

    Holky, opět hýřím nadšením. Kdo váháte, zkuste to.. u nás to je fakt pecka. Sklízím brambory jako pěst, zdravé, čisté a pod každou bramborou je na oběd pro dva minimálně. thumbs down

    Letos chci být ještě odvážnější a udělat pokus, že do té hromady budu postupně na konci podzimu cpát slupky z brambor a uvidíme, co to na jaře udělá. Na kompostě to rostě jako zblázněné, tak proč ne tady, kde to bude na slunci. thumbs down Úroda bude třeba menší, ale bez jarní dřiny a bez nákladů. winking smiley Zkusit se má všechno.

    Obrovskou výhodu vidím v tom, že si ta hromada udrží vlhkost. I když byla dlouhotrvající vedra a nezalévali jsme se, tak jsem do té kupy hrábla a bylo tam skoro bláto. V dnešní době, kdy je to sucho čím dál viditelnější, tak to možná bude časem jediná cesta, jak něco vypěstovat-mulčovat, mulčovat, mulčovat... a holt na začátku obětovat nějaké ty granule na slimejše. Pak už dají pokoj nebo tu úrodu tolik neohrozí. Teď už ať si natě klidně sežerou, brambory jsou krásné, velké. thumbs down thumbs down thumbs down

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Anavi (04.08.2023 08:25)
     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 04.08.2023 22:43
     

    thumbs down thumbs down flower smiley

     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 04.08.2023 22:50
     

    Mně teda na kompostu vše sežrali slimáci, ale na jiném jsem dvě rostliny měla a brambory krásné veliké. Jak se dává tráva, je vody dost. Přemýšlím, jestli je nezkusit v listí pod ořechem, kdyby se přihazovala posekaná tráva

     
  • Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 05.08.2023 07:52
     

    Zatím nemůžu hodnotit stran úrody ale jen vzhledu, protože má dědek své argotechnické lhůty. eye rolling smiley Když nedešel čas, řekla bych dost pozdě, zasázel pár brambor a protože mu někde zbylo pohrabané listí, dal to k bramborám. Brambory zatím nebudou velké ale rostliny jsou parádní i přes sucha a vedra, která byla. Po "sklizni" se s dojmy podělím.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 08.08.2023 08:54
     

    V listí by šly, taky je máme v ořechovém. ta hromada je tam dva roky, už je to krásně rozložené thumbs down A to ořechové ani nebylo nasekané nadrobno-nechala jsem tam normálně velké listy.

     

    No musí se to ze začátku obsypávat granulemi, to je jediná nevýhoda. To by nebylo u nás nic. Teď není po deštích pro slimáka kam šlápnout, jsou všude, svině zrzavý. angry smiley angry smiley angry smiley

    Manca napsal(a):

    Mně teda na kompostu vše sežrali slimáci, ale na jiném jsem dvě rostliny měla a brambory krásné veliké. Jak se dává tráva, je vody dost. Přemýšlím, jestli je nezkusit v listí pod ořechem, kdyby se přihazovala posekaná tráva

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 08.08.2023 08:56
     

    Regi, já to odhrabávám. To znamená - hrábnu pod trávu nebo listí, vyberu brambory na oběd a zase to zahrnu. Což je další bonus, malé brambůrky můžou dál růst. winking smiley thumbs down Nevyrvu prostě celou tu sazenici. Ono se to z té trávy krásně vykulí. Zrovna včera jsem vařila brambory a radovala se, že jsou jak kdyby byly vyprané. winking smiley tongue sticking out smiley Když neleje, vyndáš je krásně čisté. thumbs down

    regina.mocova@gmail.com napsal(a):

    Zatím nemůžu hodnotit stran úrody ale jen vzhledu, protože má dědek své argotechnické lhůty. eye rolling smiley Když nedešel čas, řekla bych dost pozdě, zasázel pár brambor a protože mu někde zbylo pohrabané listí, dal to k bramborám. Brambory zatím nebudou velké ale rostliny jsou parádní i přes sucha a vedra, která byla. Po "sklizni" se s dojmy podělím.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 08.08.2023 16:20
     

    Ivčo dokumentace je kde? Já dala pár brambor po hrachu. Už začínají kvést. Ale mulčovat trávou nemůžu protože jsem na zahradě žádnou neměla. Až teď po deštích se trochu zazelenalo.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 14.08.2023 14:59
     

    Fotodokumentace je na předešlé stránce. winking smiley

     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 14.08.2023 16:16
     

    No ale výsledek v kyblíku winking smiley

    My už je snědli, tak nepomůžu. Ale bylo z jedné rostliny půl kýblu

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 28.08.2023 09:59
     


    na to vždycky zapomenu winking smiley.. protože u těchto činností většinou nemám mobil po ruce

    Manca napsal(a):

    No ale výsledek v kyblíku winking smiley

    My už je snědli, tak nepomůžu. Ale bylo z jedné rostliny půl kýblu

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 28.08.2023 13:14
     

    Takže položím brambor na záhon a budu jen přisypávat posekanou trávu? eye popping smiley....my je tenkrát měli ale i pod zeminou. Trávu jsme dávali jen při sázení.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil iriska (28.08.2023 13:19)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 28.08.2023 13:32
     

    My jsme zkusili několik způsobů a funguje nám to všechno. Někde je navezené z předchozího roku ořechové listí a posekaná tráva, do toho vždy hrst zeminy z kompostu, posadit do toho bramboru a zasypávat postupně posekanou trávou, kterou nechám trochu zavadnout. Ze začátku lehce zasypávám i nať a "nutím" ji prorůst tou trávou.

    Nebo to trochu zasypu zeminou a pak dosypávám navrch listí a trávu.

    Jediná nevýhoda listí je, že udržuje dost vlhkosti a brambory, které narostly, již mají tendenci zase klíčit smiling smiley, takový koloběh.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 28.08.2023 15:51
     

    Jasně, uvidím příští rok jestli budu mít někde místo aspoň na zkoušku

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 13.04.2024 16:13
     

    Hlásím průběh experimentu dle ruských stránek....sázení brambor na podzim. Na českých stránkách jsem nedohledala na toto téma nic. Všude jen odkaz na stránky v ruštině.

    Nasázela jsem brambory někdy v říjnu, listopadu, zasypala listím, trávou.

    Včera jsem tam mrkla, mají asi 5 cm. Tak uvidíme, co jim provedou případné mrazíky...

    Každopádně nám to ušetřilo čas a uvidí se,jaký bude výnos. Dala jsem tam brambory takové nicotné, co jsem vybrala před uskladněním jako nevyhovující nebo naklíčené slupky. Šly by na kompost, takže za ten pokus to stálo.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (13.04.2024 16:18)
     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Užitková zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.