pátek 19. dubna, 03:24 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Užitková zahrada
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Užitková zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

Datum: 18.05.2020 12:31
 

Jdu zase na radu...

Jelikož se postupně začínám věnovat pěstování zeleniny "ve velkém" smiling smiley a nechci se udřít, hledám různé alternativní postupy smiling smiley.

Nezkoušela jste některá toto?

[www.nasezahrada.com]

[www.mimibazar.cz]

[leva-net.webnode.cz]

[stastnilide.cz]

[www.zahrada.cz

Co jsem zatím koukla na net a různé diskuze k tomu, tak 80% lidí mluví PRO. Jelikož posekanou trávou bychom mohli opravdu dláždit (každých 7-14 dní - v závislosti na počasí - toho máme valník smiling smiley ). Snažím se ji využívat na mulčování, postupně přidávám do kompostu, ale stejně stále hodně zbývá různě rozhrabáno po zahradě, aby to proschlo a nebyla z toho zahnívající hmota.

Takhle by odpadlo každoroční orání pole (na podzim obrátit, zarýt zelené hnojení, na jaře rozdrtit hroudy + udělání řádků) a ještě bychom se zbavili trávy smiling smiley. Sázíme asi 40 kg brambor...!!! Když se to traktorem nařádkuje, tak se to sice jen do té rýhy pokládá, ale stejně se to pak musí potom vše ručně zahrnout, když to vyleze, tak zahrobkovat - docela vystaráno na pár odpolední smiling smiley. A pak to sem tam vyplet... jo, asi to není potřeba, ale já se prostě nerada koukám na metrový plevel sad smiley. Hledám tedy každý nápad, jak to zjednodušit. coffe smiley flower smiley Díky za tipy.

 
Upraveno 4 krát. Naposledy upravil Anavi (18.05.2020 13:24)
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234 | další
    Aktuální stránka: 2 z 4
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 17.05.2022 09:25
     

    Nám vůbec neškodí, žerou jen vše odumřelé... melouny tam máme každý rok, stejně tak cukety, hokaida, nakladačky a polní okurky... to je fakt divné, že se ti do toho pustily. nono smiley sad smiley A nebyli to spíš slimáci? confused smiley Nebo nebyly ty dýně či melouny nějak poškozené? To pak věřím, že kdyby byly "načaté" třeba od slimáků, tak žížalky dokonají dílo zkázy. Ale naše se drží spíš pod povrchem ve tmě, než že by "řádily" navrchu. confused smiley

    Hodně lidí si stěžuje i na svinky, stínky... že jim ožírají zeleninu. Mně se to naštěstí snad ještě nestalo. Mulčuji kolem posekanou trávou, tak se pustí vždy spíš do toho, připadá mi, že je to pro ně stravitelnější, než si "lámat zuby" na něčem čerstvém.

     
    Upraveno 4 krát. Naposledy upravil Anavi (17.05.2022 10:18)
     
  • Autor: Reklama

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 20.05.2022 10:15
     

    Asi začnu sázet brambory na podzim nebo před zimou... ušetří to čas. Vysvětlím proč. smiling smiley

     

    Letos jsem u mamky sázela brambory, pěkně do řádků. Vzešly a jsou už docela velké. Včera je jdu obhlédnout a mezi řádky další řádek s malinkatýma. Tak mi došlo, že loni syn na tom záhonu vyrýval brambory, ale asi ne nijak poctivě, takže v meziřádcích vzešly ty od loňska. A jsou krásné, silné, jen menší. Ale určitě z nich něco bude. winking smiley grinning smiley Jen je to teda dost nahusto, tak nevím, jestli nechat, nepůjde to hrobkovat. Takže lidi řeší, kdy sázet brambory, aby nezmrzly... a ony si zjevně ty holky odolné poradí. thumbs down

     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 20.05.2022 10:49
     

    Taky mi vylezly jinde, taky jsem zapomněla. Tuřín zas nebude, převálcují ho. Ale oni by ho stejně sežrali slimáci. Když nepůjde dělat hrobečky, můžeš zkusit vrstvit tu posekanou trávu.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 20.05.2022 11:43
     

    Asi dojde na tu trávu, snad tím nepřilákám moc slimejšů... pořád sypu nahusto Ferramolem. Zatím byli malincí, tak třeba by se jich hodně tímto způsobem vyhubilo. Jenže další nalezou od sousedů, kteří to neřeší. confused smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 30.06.2022 08:40
     

    Včera jsem zkusmo vytáhla jednu sazenici a jsem spokojená. Z jedné to dalo na slušný oběd pro dva lidi. Když si vzpomenu, tak to zdokumentuji, až to budeme likvidovat. A bonus je teda to, že jsou brambory úplně čisté, jak "vyprané". thumbs down

     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 30.06.2022 15:18
     

    Takže jsi sázela do hlíny a pak vrstvila trávu? Kořeny měly základ v hlíně a nové brambory rostly v kompostu z trávy?

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 01.07.2022 12:00
     

    Manco, letos jsem udělala tři testovací záhony winking smiley grinning smiley

    Jeden je jehličí + listí z ořešáku. Tam jsem jen vždycky pod tu bramboru hodila lopátku kompostu, jinak nic. A zasypala posekanou trávu, kterou postupně přisypávám.

    Druhé místo jsou německé kopy. Ty jsou dva roky staré. Díra vyhloubená v zemi skoro na dva rýče do hloubky, do ní jsem naházela špalky, klacky, překryla kartonem, listím, posekanou trávou, no vším možným. A nakonec vrstva zeminy, do které jsem zahrabala brambory. A opět překryla posekanou trávou, aby se tam udržela vlhkost.

    Třetí místo je bývalé jahodiště. Chlap to posekal těsně nad zemí, navezli jsme tam vrstvu posekané trávy, na to vrstvu kompostu, zase vrstvu trávy. A pak jsem udělala taková hnízda - hodila jsem do té slehlé trávy vždycky lopatu kompostu, a do toho jsem usadila brambory. A překvapivě - opět překryla posekanou trávou.

    Všude tu trávu postupně přisypávám.

    Na německých kopách ty bramory úplně lehly a už se nějak nehodlají postavit ani po zalití, tak je přemlouvat nebudu, nechám je zežloutnout a uvidíme. Ale když jsem jednu sazenici vyhrábla, brambory pod ní byly opravdu pěkné, přiměřeně velké a hlavně čisté.

    Tak si myslím, že aspoň něco by z tohoto "pokusu" vyjít mohlo. A i kdyby ne, tak mi to aspoň pomohlo zúrodnit místa (je to plné žížal a dost to tam žije), kde byl jen pýr nebo hnusná tráva, případně neúrodná hlína. Vlastně tím postupně zúrodňuji nevyužívaný pozemek. A takhle mě to baví. thumbs down winking smiley

    Manca napsal(a):

    Takže jsi sázela do hlíny a pak vrstvila trávu? Kořeny měly základ v hlíně a nové brambory rostly v kompostu z trávy?

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (01.07.2022 12:05)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 01.07.2022 12:03
     


    Hlásím, že jsem tam odvážně dala dva melouny a dvě cukety a všechno jede thumbs down. Deště tomu výrazně urychlily růst a žížaly jsou zatím hodné a nic neožírají. winking smiley love smiley

    jaja99 napsal(a):

    Jestli tam máš hnojné žížaly nesázela bych melouny, mě loni žížaly ve dvou kompostérech do mrtě sežraly asi osn sazenic dýní a cuket sázených postupně a už dost velkých. Asi bych to neriskovala:-)

     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 07.07.2022 08:20
     

    Ivi brambory, jak začnou lehat a žloutnout, tak budou hotové. Záleží na odrůdě, vodu do nich nelej ale vyber je. Část už průběžně vybíram a půjdou o víkendu ze země. Druhé, jinou odrůdu, jsem dávala o 14 dní později a ty jsou stále zelené..ty půjdou tak do třech týdnů.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 23.08.2022 11:07
     

    Výsledky parádní, brambor dost a velké, ale vždy zapomenu zdokumentovat.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 16.05.2023 10:33
     

    Už vám lezou brambory? Ty, které jsem dávala jako první, mají už krásné natě, ale slimáky to teda přitahuje neskutečně. angry smiley Bude to boj uhlídat. Jak už natě vyrostou větší, je to lepší. Už jim asi tolik nechutnají anebo tam vždy aspoň něco zůstane, aby brambora přežila. Na kompostu se vysemenily dýně a cukety. Měla jsem z toho radost... do rána tam byly jen stonky. angry smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 24.05.2023 20:08
     
    20230524_194959.jpg
    Další fotografie:

    Naše brambory v listí a trávě.

     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 24.05.2023 22:09
     

    Ty brambory vypadají krásně, já jsem dala na kompost jednu. Bylo tam spoustu dýní a dopadly jako tvoje. Budu muset kouknout na druhý kompost a asi honem nasít do květináčů. Jak se lidem žilo, když tihle španěláci ještě nebyli. A švestky neměly šarku...

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 25.05.2023 08:00
     

    Vyráběla jsem se s tou proutěnou ohrádkou, abych jim to trochu ztížila, ale ti mrzáci stejně asi vylejzají někde zevnitř záhonu. Všechno marný.

    Včera jsem měla 3 kousky uprostřed zámkovky... to jsem už vůbec nepochopila, kam se vydali. winking smiley grinning smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (25.05.2023 08:01)
     
  • Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 25.05.2023 08:50
     

    Mě takhle v kompostéru sežraly dýne svinky, slimáci ne

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Užitková zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.