čtvrtek 28. března, 17:05 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Užitková zahrada
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Užitková zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

Datum: 18.05.2020 12:31
 

Jdu zase na radu...

Jelikož se postupně začínám věnovat pěstování zeleniny "ve velkém" smiling smiley a nechci se udřít, hledám různé alternativní postupy smiling smiley.

Nezkoušela jste některá toto?

[www.nasezahrada.com]

[www.mimibazar.cz]

[leva-net.webnode.cz]

[stastnilide.cz]

[www.zahrada.cz

Co jsem zatím koukla na net a různé diskuze k tomu, tak 80% lidí mluví PRO. Jelikož posekanou trávou bychom mohli opravdu dláždit (každých 7-14 dní - v závislosti na počasí - toho máme valník smiling smiley ). Snažím se ji využívat na mulčování, postupně přidávám do kompostu, ale stejně stále hodně zbývá různě rozhrabáno po zahradě, aby to proschlo a nebyla z toho zahnívající hmota.

Takhle by odpadlo každoroční orání pole (na podzim obrátit, zarýt zelené hnojení, na jaře rozdrtit hroudy + udělání řádků) a ještě bychom se zbavili trávy smiling smiley. Sázíme asi 40 kg brambor...!!! Když se to traktorem nařádkuje, tak se to sice jen do té rýhy pokládá, ale stejně se to pak musí potom vše ručně zahrnout, když to vyleze, tak zahrobkovat - docela vystaráno na pár odpolední smiling smiley. A pak to sem tam vyplet... jo, asi to není potřeba, ale já se prostě nerada koukám na metrový plevel sad smiley. Hledám tedy každý nápad, jak to zjednodušit. coffe smiley flower smiley Díky za tipy.

 
Upraveno 4 krát. Naposledy upravil Anavi (18.05.2020 13:24)
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 123 | další
    Aktuální stránka: 1 z 3
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 18.05.2020 16:45
     

    Tys získala velký pozemek, tak se rozjíždějí tvoje pudy, dosud držené nuceně na uzdě. grinning smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

     
     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 18.05.2020 21:57
     

    Dovoluju si upozornit, že brambory v trávě jsou nekompatibilní se slepicemi. smoking smiley

     
  • Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 18.05.2020 23:00
     

    U nás byly v zemi, tedy trávě skoro dva roky a byl jich kastrolek k obědu:-)

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 19.05.2020 08:39
     

    Ty ještě nemáme a vůči fauně je zatím kladen odpor grinning smiley .

    Zkoušela jsem prosadit králičky-ne, slepice-to už vůbec ne! smiling smiley,.. kočky - na tom se shodneme oba naštěstí, že nikdy grinning smiley grinning smiley grinning smiley . Takže zatím rybičky v rybníčku,neurčitý počet žab a k našemu velkému nadšení s námi bydlí kuna. angry smiley Takže ono by to asi té zvířeně stejně nějak nesvědčilo, ta její přítomnost.

    HanaK napsal(a):

    Dovoluju si upozornit, že brambory v trávě jsou nekompatibilní se slepicemi. smoking smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (19.05.2020 08:44)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 19.05.2020 08:41
     

    Jájo, já ten experiment prostě vyzkouším na malé části pozemku. Je totiž zvláštní, že někdo hlásí (a má i zdokumentované) obrovské výnosy a někdo hlásí pět "kroket" pod každou sazenicí. Je to určitě o oblasti, o přiznivých podmínkách... tak to chci zkusit.

    jaja99 napsal(a):

    U nás byly v zemi, tedy trávě skoro dva roky a byl jich kastrolek k obědu:-)

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 19.05.2020 08:42
     

    No jéje... Začali jsme tím, že mám vysněné dva komposty smiling smiley... a další kupa už je vedle, takže hned, jak na podzim rozvozíme kompost, bude se moct založit další smiling smiley... to mě naplňuje štěstím. love smiley flower smiley grinning smiley

    SPIKE napsal(a):

    Tys získala velký pozemek, tak se rozjíždějí tvoje pudy, dosud držené nuceně na uzdě. grinning smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 17.06.2020 09:45
     

    Experiment s pěstováním brambor v posekané trávě jsem předčasně ukončila smiling smiley - slimáci se postarali, hajzli, a místo natí zbyly jen ožrané tyčky... takže jsem to vytahala, ale hrst brambůrek pod každou natí byla... takže kdyby to ti lumpové nepřekazili, tak by to mohlo být asi dobré... hlavně byly krásně čisté. Už jsou v nás thumbs down winking smiley .

     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 08.11.2020 21:38
     

    Mám pět kompostů love smiley, právě jeden přerývám. Brambory v něm byly letos krásné. Loni mizerné. Asi tím suchem. Posloužily jen jako sadba pro letošek. Tak si myslím, že normálně v hlíně se udrží víc vody, ale zas tráva nějakou obsahuje.. Bude se to muset zkusit i podle konkrétního místa, držím palce.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 09.11.2020 14:06
     

    Brambory v trávě jsme měli jednou víckrát jsme to neopakovali

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 10.11.2020 13:39
     

    irisko, nebyla vůbec žádná úspěšnost?

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 11.11.2020 12:23
     

    Ivčo žádná sláva. Byly malé a málo

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 16.05.2022 11:35
     

    Tak jsem letos zahájila další pokus a hned v několika verzích, tak jsem zvědavá. Dám info, když si vzpomenu.

    Jedny už krásně lezou, ty jsou na německých kopách. thumbs down Původně jsem tam chtěla dát rajčata nebo papriky, ale jelikož letos obnovila pěstování zase naše mamka, tak bych se z toho asi zbláznila. Radši pomůžu teda jí a u nás jsem do toho šoupla aspoň ty brambory, které považuji za bezpracné. Ale už jsem zaznamenala první slimáčí útoky na čerstvě vylezlé natě, tak jsem to obyspala Ferramolem a uvidíme. A to je sucho! Nevím, co ti hajzlíci předvedou po dešti... confused smiley eye rolling smiley thumbs up

     

    Druhé políčko jsme vytvořili na posekaném jahodišti. Navezla jsem tam trávu, pak vrstvu kompostu, do toho jsem dala brambory, zavezla kompostem a navrch dala vrstvu posekané trávy. Snad to pod tím neshnije. Uvidíme.

     

    A třetí stanoviště je mix ořechového listí a jehličí z jedle. Leží to tam asi půl roku, postupně to slehlo. Na to jsem navezla vrstvu kompostu, brambory do toho šoupla a nechala tak. Ty nejsou zamulčované vůbec.

    Tak uvidíme, který ze tří postupů se nejvíc osvědčí nebo jestli se neosvědčí žádný a budeme zase poctivě rýt, dělat brázdy a hrobkovat. winking smiley

    ***

    Brambory jsem dostala od sousedky, která měla nachystanou sadbu a nějak to přehnala s množstvím winking smiley, tak mi je nabídla k použití. Čili nás to nic nestálo, případně se aspoň zúrodní záhon na další rok pro něco jiného. thumbs down

     
    Upraveno 4 krát. Naposledy upravil Anavi (17.05.2022 10:13)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 16.05.2022 11:40
     

    Musím říct k tomuto, co jsem zmínila na počátku této diskuze, že komposty byly stále plné, ale od doby, co mulčuji štěpkou, nadrcenými stébly okrasných trav i posekanou trávou, není skoro do kompostu co dát, vlastně ho krmíme jen zbytky z kuchyně.

    Takže letos jsme sotva naplnili jeden, kam plánuji dát melouny, druhá kóje po rozvezení hotového kompostu zeje prázdnotou!

    Ale z výsledků mám radost - fakt se nám daří po roce vytvořit luxusní drobtovitý kompost bez viditelných zbytků čehokoli (jen skořápky tam najdeme).

    Asi je to tím, že tam dokážeme dát najednou velký objem a proběhne ta horká fáze. Pak se ten objem teda dramaticky zmenší, ale je to kvalitka. Nastěhují se do toho mnou opěvovaní hnojáčci (červené žížaly) a ty teda odvádí perfektní práci. thumbs down love smileyNezbyde tam nic nerozloženého.

    Přiznám se, že jelikož tam probíhá ta horká fáze, troufli jsme si tam naházet i myši z pastiček... po pár měsících po nich nebylo ani památky.



    Anavi napsal(a):

    No jéje... Začali jsme tím, že mám vysněné dva komposty smiling smiley... a další kupa už je vedle, takže hned, jak na podzim rozvozíme kompost, bude se moct založit další smiling smiley... to mě naplňuje štěstím. love smiley flower smiley grinning smiley

    SPIKE napsal(a):

    Tys získala velký pozemek, tak se rozjíždějí tvoje pudy, dosud držené nuceně na uzdě. grinning smiley

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Anavi (17.05.2022 10:15)
     
  • Status: expert

    Re: Pěstování brambor v posekané trávě, listí, slámě

    Datum: 16.05.2022 19:51
     

    Jestli tam máš hnojné žížaly nesázela bych melouny, mě loni žížaly ve dvou kompostérech do mrtě sežraly asi osn sazenic dýní a cuket sázených postupně a už dost velkých. Asi bych to neriskovala:-)

     
Stránky:  123 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Užitková zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.