středa 24. dubna, 11:27 Svátek má Jiří
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Povídání o vaření
hodnocení: 5.00
Diskutujte! Rádi vaříte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Pečete domácí chléb?

Datum: 16.08.2006 12:04
 

Pečete někdo chleba? Zkoušela jsem bílý a docela se mi povedl, ráda bych zkusila třeba nějaký celozrnný. Máte nějaký zaručený recept?

Díky všem!



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 8 z 16
  • Autor: Majka
    Status: moderátor
    www.majkaj.webg..

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 19.03.2014 19:36
     

    To je vrchol, tady se dělá umění na chlebu eye popping smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pečete domácí chléb?

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 19.03.2014 20:46
     

    Hanule, já nedělala žádný dezén, jen jsem šmikla z obou stran a ono se to dost rozjelo (a chleba nějak klesnul, není moc vysoký, ale docela mi vyhovuje, že to je samá kůrka). Kdybych vytvořila obrázek, stejně by se rozkynul, že by to nebylo k poznání. Ta tvoje rybička je moc hezká a i po upečení poznatelná thumbs down

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 19.03.2014 23:10
     

    Věrko, no, ty šikmé řezy proti sobě - jako dezén pneumatiky. Moc hezky to na chlebové šišce vypadá, nějak jsem to úplně vypustila z hlavy a nerealizovala, což je škoda.

    Jen jsem si tak pohrála, ale výsledek stejně nemůže být zcela uspokojivý, pokud se zároveň nedonutím začít odstraňovat některé technologické chyby, jichž se stále s jistou sveřepostí dopouštím. Tak nějak napůl o nich vím, ovšem ten zvyk coby železná košile..

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 27.03.2014 17:55
     
    stromek.jpg
    Další fotografie:

    Pšeničný lněný. Inspirován Věrou. smiling smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Hanule (27.03.2014 17:58)
     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 27.03.2014 22:22
     

    Hanulko, ten je přímo výstavní mls smiley thumbs down flower smiley .

     
  • Autor: Majka
    Status: moderátor
    www.majkaj.webg..

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 27.03.2014 22:48
     

    Výstava bude putovní? winking smiley

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 28.03.2014 07:24
     

    Hanul rybička i pneu jsou výstavní a taky mě napadá to co majku - jestli putovní grinning smiley

    Já jsem teď po 2x nezapomněla udělat zářezy, ale nějak moc pěkně to nedopadlo. Dělala jsem to nejostřejším nástrojem co mám a asi ani tak nebyl dost ostrý.

    Vzhledem k tomu, že kynuté těsto nedělám a neumím, je s podivem, že chleba zatím vždycky byl dost slušný. Ale teď po 2x se mi stalo, že se chovalo těsto nějak jinak a nevím, co je špatně. Prostě se mi v míse motala pořád ucelená koule a nešlo s ní pořádně pádlovat (prohnětávat). Co je špatně - málo vody, moc vody nebo co? please smiley

     
  • Autor: Romi
    Status:
    www.chlupatarad..

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 28.03.2014 07:37
     

    ty vaše chlebíky to je jedna báseň!!! já neměla chlebík už snad rok.....

    ale, mamina omylem koupila žitnou mouku (místo špaldové), tak jsem si myslela, že bych jí zpracovala taky na chleba, půjde to?? a jak......??? prosím prosím...vás zkušené... please smiley please smiley please smiley flower smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 28.03.2014 15:19
     

    Hanule, tak takhle to vypadá, když se mnou inspiruješ! Místo mé rozjeté placky máš krásně vytvarovaný chléb se zimním dezénem grinning smiley

    Romi, žito je základem dobrého chleba, tak jen směle do toho. Já dělám kvásek ze žita a pak přidám pšeničnou mouku (vše celozrnné), ale samozřejmě je možné udělat chléb i pouze žitný. Ten je víc jiný než běžné kupované chleby, proto každému nechutná.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 28.03.2014 22:29
     

    Děkuji za spolusdílení radosti, v okamžik zrodu vždy tak euforické, viďte.

     

    Heli, pokud se držíš cca stále stejné receptury, napadají mě v zásadě dvě možnosti.

    1) Semínka sají vodu, takže potřebují "svou vlastní" = jiný druh semínek či vyšší procento obsažených by ti mohlo "užrat" z potřebné hydratace těsta, která je v závislosti na kvalitě mouk proměnlivá, ovšem měla by se držet v určitém rozmezí, v odchylce jde prostě jen o určitou toleranci.

    Semínka ovšem mohou spotřebovat pro sebe vody překvapivě mnoho. Můžeš si je předem namočit. Přebytečnou pak slít a do těsta přidat semínka už napitá. Na tom ostatně nejlépe ohledáš, jaké to jsou či nejsou vlastně násosky.

    2) Tvůj chléb je pšenično žitný s poměrně vysokým obsahem pšeničné mouky. Pšeničná mouka obsahuje lepek, je to její kvalitativní ukazatel. Celkový obsah lepku má vliv na elasticitu těsta a stupeň jeho patlavosti, kompaktnosti. Klasické kynuté pšeničné těsto optimálně zpracované drží při sobě jako koule. Dobře uhnětené žitné dělá nádherný provazec, pokud ho zvedneš na vařečce. Kombinované je něco z mezistupně, i proto se chlebový tvar zatahuje oním moučným filmem.

     

    Jaká je tvá koule? Elastická či příliš hutná? Máš jinou šarži pšeničné mouky? A druh? Chlebovka, konvenční hladká nebo kombinace? Samozřejmě i žitná mouka obsahuje nějaký ten lepek, ale není ho rozhodně tolik, co v pšeničné - ovšem i jiná várka žitné se může chovat trochu jinak, než sis přivykla s tou předchozí, to dá rozum.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Hanule (28.03.2014 22:35)
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 29.03.2014 09:26
     

    Hanul, díky že ses mě ujala:-)

    Mouku kupuju pořád stejnou chlebovou pšeničnou a chlebovou žitnou od Penamu. A od počátku zachovávám stejný poměr

    2:1. Normálně i přes tento poměr se těsto tváří obzvlášť když ho vyndavám z mísy provazcovitě, ale teď po 2x náznaky provazců minimální, spíš opravdu bochánek. Těsto není úplně tuhé. Mám podezření, že třeba to byla jiná šarže mouky a budu muset přidat vodu. Dnes večer budu zadělávat další, tak dám trochu víc vody a ověřím.

     

    Díky. flower smiley

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 29.03.2014 09:28
     

    Romi, jestli jsi chleba ještě nepekla a nevíš jistě jestli přejdeš na pravidelné pečení, zkusila bych ten nehnětený. Já jsem s ním začala a po pár měsících jsem přešla na ten kváskový.

    Je to stejný recept jako od hrušky, jen jsem používala 2 díly pšeničné mouky a 1 díl žitné. Vyzkoušej. Je dobrý.

    Dávala jsem sem a holky určitě taky recept. Nebo na Hruškovo stránkách.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 29.03.2014 10:15
     

    Heli, počkej, ale v okamžiku vyndavání z mísy těsto může být "koulovité". Proč by ne. Sejde na tom, kolik z celkového množství mouky už jsi do něj zapracovala. Dozapracování na vále je prostě spíš takové usnadnění, aby ses tolik nenadřela. Ale při celkem malém množství surovin je to rovnou v míse skorem jednodušší, myslím si. jak stěhuješ na vál, už jen trošku podsypeš pro zpracování do chlebového tvaru. Zkrátka a dobře množství mouky zapracovávané při tomto kroku je zase úměrně nižší.

    Výsledný chlebový útvar přece, pokud ho uchopíš do ruky, už žádný provazec není. Je to koule, šiška, prostě takřka to, jen sofistikovanější, cos (skoro) vyrobila v míse.

    U konvenčního kynutého to máš obdobné - někdo umí udělat nelepivé kompaktní těsto v míse vařečkou, ale klidně můžeš po částečném zapracování polotovar vyklopit na podložku a dočinit svůj záměr rukama.

    Ty pečeš malé chlebíky, tak tolik ani neetapuješ, když přidáváš postupně suroviny, v podstatě k tomu není důvod.

    A musíš si uvědomit, že také máš asi už lepší grif, vypracovanější ruce - tudíž se ti ta dřina jeví čím dál tím menší a menší, jestli rozumíš. Zkrátka ani si nevšimneš, že už máš "hotovo".

    Ale zkus přidat vodu a uvidíš, jestli budeš tím pádem i navyšovat nutné množství mouky či ne.

    (Čím méně kvasu v těstě, tím déle musí vytvarovaný bochník kynout, to je též logické.)

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 29.03.2014 19:58
     
    10155990_704211499630062_639399370_n.jpg
    Zajímavý tip na chléb od kuchařky ze Svatojánu

    """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""



    KVÁSKOVÝ CHLEBA S ČERVENOU ŘEPOU
    V míse promícháme 100 g žitné mouky, 150 g celozrnné špaldové mouky, 250 g hladké bílé mouky, lžičku soli a lžičku fenyklu. 25 g žitného kvásku smícháme s jednou malou, najemno nastrouhanou červenou řepou a doplníme syrovátkou do 500 ml. Vlijeme k mouce a umícháme těsto, které necháme zakryté v míse 12 hodin kynout v teplé místnosti. Vykynuté těsto vyklopíme pomocí... stěrky na dobře pomoučený vál a několikrát rychle přeložíme, těsto je řidší, musíme pracovat obratně. Zformujeme do bochánku a necháme na vále 15 minut odpočívat. Chlebovou formu vymastíme máslem a těsto do ní narovnáme, posypeme semínky, mokrou dlaní upěchujeme a necháme dvě hodiny v mikrotenové tašce dokynout. Pečeme v troubě vyhřáté na 230 stupňů 35 - 45 minut, potom chleba vyklopíme na plech a spodní stranou vzhůru ho ještě 10 – 15 minut dopečeme. Necháme vychladnout na mřížce. Nejlepší je s bylinkovým sýrem.
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 30.03.2014 10:35
     

    Hanulko, při včerejším zadělávání chleba jsem dala víc vody a zpracovávání těsta se mi zdálo lepší. A taky mi nějak líp kyne. Ono se ta h¨koule v té míse blbě hnětla, prostě jsem jí honila po míse:-)

     

    Věro, vypadá dobře, ale doma bych s tím neuspěla:-).

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Povídání o vaření (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.