sobota 20. dubna, 10:34 Svátek má Marcela
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Povídání o vaření
hodnocení: 5.00
Diskutujte! Rádi vaříte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Pečete domácí chléb?

Datum: 16.08.2006 12:04
 

Pečete někdo chleba? Zkoušela jsem bílý a docela se mi povedl, ráda bych zkusila třeba nějaký celozrnný. Máte nějaký zaručený recept?

Díky všem!



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 7 z 16
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 15.02.2014 10:26
     

    Marjánko, nic dalšího z kvásku jsem zatím nezkoušela. Hanulka až se tu objeví, určitě ti poradí jak na to. Dělá luxusní pečivo mls smiley .

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pečete domácí chléb?

     
     
  • Autor: Marjanka
    Status:

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 15.02.2014 20:43
     

    Tak jsem upekla první kváskový chleba. Podařil se úúúúžasně a je vynikající. Vyfotila jsem ho a hned mi klekla baterka. Ráno vyfotím rozkrojený a dám foto. Jsem nadšená !!!!!

    Zjistila jsem, že strašně dlouho mi trvá vyhřát troubu. Možná se taky proto nepovedly ty rohlíky. Na chleba jsem musela pustit troubu naplno ( 250st.) asi hodinu před pečením. Pokud je puštěný horkovzduch, tak se vyhřeje rychle. Bála jsem se na horkovzduch chleba péct, tak jsem ho vypnula a zapla jsem jen horní a spodní spirálu. Tak asi proto to tak dlouho trvalo, i když kontrolka ukazovala, že už tam 250st. je- a asi nebylo....tak jsem troubu raději zapnula s velkým předstihem, bylo by mi tpo líto, kdyby to nevyšlo jenom kvůli troubě....

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 15.02.2014 22:34
     

    Marijánko, vítej v klubu postižených flower smiley . Teď se staneš otrokem - jestli jsi stejně prdlá jako já. Nemůžem se ho nabažit. Já dnes upekla a už mám aktivovanej kvásek na zítřejší opětovné pečení. Je to jako mor grinning smiley .

    Trouba na 250°se mi ohřívá asi 15 min a chleba je upečenej tak za 25 min.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 16.02.2014 13:40
     

    Marjánko, Heli, zdaleka nevím všechno, co bych sama potřebovala k absolutnímu výsledku. Helenka mě permanentně přeceňuje.

    S droždím nikdy nedocílíš takových výsledků jako s kvasem - ale ani obráceně ne.

    Různé teploty mají na výsledek velký vliv a to je skorem na elaborát.

    Pokud chceš spíše rohlíkovou chuť, vyhni se obsahu kmínu ve střídě, kmín je koření chlebové/dalamánkové. U běžného pečiva se tradičně používá leda v posypu.

    Kváskové těsto je svou přirozenou podstatou navinulé, tuto chuť, pokud bys chtěla potlačit, sáhni prostě po droždí. Buď v kompromisu, čímž snížíš výsledný obsah kvasu, anebo peč to, co to má být, tedy bílé či celozrnné pečivo bez navinulé složky. Do drožďového chlebového pečení se přidává okyselující složka, protože samotné drožďové kypření zanechává těsto v původní "neutralitě". Cukr ve sladkém kváskovém ji samozřejmě částečně tlumí, ale prostě jsem toho již uvedeného názoru, že z droždí kvas neuděláš a ani obráceně to logicky kloudně nepůjde.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 16.02.2014 17:00
     

    Ještě k té troubě, Marjánko:

     

    Nevím, čemu říkáš u té své horkovzduch, ale pokud zadnímu kruhovému tělesu s ventilátorem, potom pokud vyhřeješ troubu jím, teplotu tam třebas máš, jenomže přepnutím na klasiku horního/dolního tělesa jej vypínáš a ta dvě, která mají následně péci, se ve skutečnosti teprve začínají nahřívat, což je, mohu potvrdit, opravdu špatně. Původní těleso zchládá a nově nastartovaná telotu nemají dosaženu. Výsledná teplota v troubě je tudíž určitě podstatně nižší a ten vliv na výsledek je značný .

     

    A asi jsem ještě měla napsat, že jsem nikdy nejedla žádné jiné kváskové pečivo nežli své vlastní produkce, tudíž nemám reprezentativního srovnání, leč domnívám se, že i charakteristika střídy a kůrky je u těchto dvou typů kynutí prostě minimálně poněkud odlišná. Na základě svých sporých zkušeností a znalostí se zkrátka domnívám, že téhož výsledku v textuře nelze docílit, i když všechno jsem rozhodně nevyzkoušela. Sama pro sebe si peču spíš všelijaké alternativy už jako výchozí model, takže tu klasiku jsem ani moc nenapodobovala.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 09.03.2014 19:19
     
    6995 praskle zitne slunicko.jpg

    Měla jsem ve foťáku staršího data, pokus o obrázek na chlebu, šlo o bochníček (asi 1,5 kg) s celkem slušným podílem žitné mouky. samo praskl.

    Snad je trochu vidět, foceno v ranní šerotmě, nemám na to techniku, omluvný smajlík. Na řezu jsem to už nějak zdokumentovat nestihla.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 09.03.2014 19:24
     

    Hani, ten musel být křupavej -mňam mls smiley A krásnej je samo taky smiling smiley

    Právě ho budu sázet do trouby, ale tak krásný jako ty nemívám. Ráno jsem ho šoupla kynout do chladničky, v 17 hod jsem ho vyndala a za chvíli půjde do pece winking smiley . Byli jsme přes den na zahradě a tak musel jít kynout pomalu.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 09.03.2014 19:30
     

    Heli, začerstva kůrky křupou, ale na střídě jsou bochníky s vyšším podílem žita právě hutnější a "mokřejší".

     

    Určitě bude suprový. smiling smiley

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 09.03.2014 20:18
     

    Já mám hutné a mokré ráda thumbs down .

    Chleba je upečený a voní po celém bytě grinning smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 18.03.2014 09:28
     

    Já mám taky zaděláno, kvásek nebyl nějak divoký, tak to nechám kynout až do odpoledne, protože teď jedu pryč. Žádné vedro doma nemám, bude to i v bytě kynout pomalu. Jen se musím dokopat k tomu, abych chleba pěkně nařízla. Většinou na to zapomenu a pak mám ty praskliny "neřízené" a tedy ne tak pěkné jako Hanule.

    Žita mám v kvásku docela dost, ale chléb nemám nějak moc "mokrý" (já moc nemusím ty tzv. mokré buchty a tedy ani chléb). U kamarádky jsem jedla i čistě žitný chléb a nebylo to s tou mokrostí tak zlé. Před pár dny jsem dělala kváskové placky a byly dobré. To se dá žitný kvásek a zadělá se cizrnovou moukou, trošičku soli a nahrubo nastrouhaná mrkev. Pekla jsem to na suché pánvi (těsto se lepilo, pracně jsem ho na pánev roztahovala mokrou lžicí, ale při pečení se nepřichytávalo). Placky jsem nazdobila jako vdolky a byly moc dobré, ale dají se jíst i jen tak suché třeba k zeleninovému salátu, nebo se můžou namazat něčím slaným, základ není výrazný, tak je to variabilní co do využití.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 18.03.2014 13:13
     

    Věrko,tak ať se chlebík podaří.flower smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 18.03.2014 19:19
     
    dsc_0901.jpg

    Tak jsem dopekla. Řezy se mi trochu (no dost) rozjely, ale chutná dobře. Helenko, malou patku jsem odřízla hned po vytažení z trouby grinning smiley smoking smiley

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 19.03.2014 08:26
     

    Věro, vypadá excelentně mls smiley mls smiley mls smiley , ten musel chutnat thumbs down

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 19.03.2014 18:53
     
    chlebova studie.jpg
    Další fotografie:

    Věrko, ale dost dobrý dezén jsi zvolila. thumbs down

    Máš úplnou pravdu, že to s tou "mokrostí" není tak zlé, za sebe to píši jaksi preventivně, protože prostě peču spíš tento typ, vyhovuje mi, kolikrát mám už pocit, že kupovaný (i když kvasový, žitno pšeničný) je taková "nicka", že se právě obávám, aby ctitele chlebového pápěří ten můj v reálu třebas nezklamal. Každý den se člověku potvrzuje, že kolik lidí, tolik chutí.. flower smiley Nepeču přitom zdaleka zas tak ortodoxní, myslím si, ale víš jak.

    Jsem zvyklá, že mám ty tzv. jiné chutě. Peču, vařím, všecko "divně". Předem čekám skepsi.

     

    Pro srandu králíkům další začátečnický pokus o malůvku. Snad ji v tom trochu uvidíte. Na chlebu je dobré to, že libovolná zhůvěřilost je rychle zprovozena ze světa. Křenící se smajlík.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Pečete domácí chléb?

    Datum: 19.03.2014 18:55
     

    krásná rybička a určo i chutná výborně thumbs down mls smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Povídání o vaření (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.