středa 17. dubna, 00:15 Svátek má Rudolf
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Moučníky
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Vaření > Moučníky
Diskutujte! Rádi vaříte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Vánoční štola

Datum: 11.12.2010 11:53
 

Pečete některá?

Našla jsem jeden recept, chci vyzkoušet, ráda porovnám s vašimi recepty.

 

[vanoce-silvestr.cz]

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 1 z 19
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:10
     

    Já dělám osvědčenou (Lada, Jaja, Hespa, Dáša a někteří srazovníci můžou podat hlášení, jaká byla)

    Jenže je na ní pozdě. Musí se dělat minimálně měsíc předem. Njelépe dva měsíce, aby se řádně rozleželo koření winking smiley


    Štola

    1 kg polohr. mouka

    10 dkg droždí

    10 dkg cukr moučka

    2 ks vanilkové cukry

    2 vejce

    40dkg máslo

    3/8 l mléko

    20 dkg sekaných, loupaných mandlí

    30 dkg rozinky

    10 dkg kandované dýně nebo proslazené sušené ovoce

    10 dkg kandované pomerančové kůry

    1/2 lžičky skořice

    1/2 lžičky kardamom

    1/8 l rum

    10 dkg másla na polití

    10 dkg cukru na posypání + vanilkový

    špetka soli

    alobal

     

    Večer před pečením naložíme rozinky do rumu

    2. den - kvásek, smícháme mouku, cukr + vanilkový, sůl a koření. Přidáme vlahé mléko, do kterého jsme rozšelhali vejce, změklý tuk a kvásek. Dvojnásobně vykynuté těsto znovu zpracujeme, rozdělíme na dva díly, vyválíme placky 3 cm vysoké, posypeme rozinkami, mandlemi a kandovaným ovocem. Srolujeme a znovu řádně zapracujem. Utvoříme dva bochníčky, znovu necháme asi 30 minut kynout. Rozválíme, 2/3 srolujeme a zbytek vrchem přehneme. Dáme na vymaštěný plech a necháme asi 3-4 hodiny kynout oddělené alobalem. Pečeme asi 70 minut při 190°C.

    Hotové polijeme máslem a posypeme - hodně - cukrem. Zabalíme do alobalu a uschováme cca na 1-2 měsíce.

    Nebo uděláme těsto v pekárně a pak dle předpislu

     
  • Autor: Reklama

    Re: Vánoční štola

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:16
     

    aha, tak kolegyně o víkendu napekla, v pondělí přinesla a byla velmi, velmi jedlá!!! Tak má možná jiný recept?

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:23
     

    Ivko, ten recept, cos dala, nemá se štolou pranic společného. smiling smiley Snad jen rozinky a kandované ovoce grinning smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:29
     


    drahus napsal(a):

    Ivko, ten recept, cos dala, nemá se štolou pranic společného. smiling smiley Snad jen rozinky a kandované ovoce grinning smiley

    Co dělá štolu štolou? please smiley winking smiley

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:35
     

    Už jen to, že musí být částečně rolovaná a mělo by v ní být koření. I ve vánočce máš koření. a Nejhlavnější u štoly je čas odležení. Já je mám hotové už od počátku řijna, kdy ještě zdaleka nebyl fofr kolem vánoc. V klídku, mám je pečlivě zabalené v alobalu a druhý den po upečení jsem je i s alobalem strčila ještě do mikrotenového sáčku. Když na ně teď sáhnu, jsou tvrdé, jak kámen, ale to je jen zdání. Fakticky se po rozbalení a nakrájení na plátky, rozplývají na jazyku. Je fakt, že po udělání těsta v pekárně se s ní tolik nepářu, ale snažím se jí trošku zamotat, aby jako štola vypadala. Dřív jsem jí v pekárně i pekla, ale nebylo to ono

     
  • Autor: Janina44
    Status:

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:37
     

    navíc štola musí být kynutá, ne s práškem do pečivasmiling smiley

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:38
     

    No jo, to jsem přehlídla grinning smiley Dík flower smiley

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:40
     

    A to ještě sestra jí upečenou pomaže máslem, napatlí vrstvu cukru, nechá zaschnout a opakuje máslo - cukr. To celé třikrát. Musí být obalená velkou vrstvou cukru

     
  • Autor: Janina44
    Status:

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:44
     

    Moje milovaná babička ji každý rok pekla a byl to úplný obřad.... Mletí koření - ona tam dávala sedmero koření, dlouhé pomalé kynutí - nesměli jsme celou dobu ani otevřít okno nebo dveře, pak překládání, znovu kynutí, pečení, cukrování a balení. Moc ráda na to vzpomínám. Nikdy se mi tak dobrá štola nepovedla, nevím jaké bylo její tajemství, i když recept mám

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:49
     


    Janina44 napsal(a):

    navíc štola musí být kynutá, ne s práškem do pečivasmiling smiley

    aha, tak to kolegyně neměla určitě, takže to byla jen "variace na štolu", nějaké těsto s tvarohem, ale to vám bylo tak dobrý mls smiley mls smiley mls smiley

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:49
     

    Tak jsem si šla ošahat štoly a jsou už na omak poddajnější. Skoro bych měla chuť jednu prubnout.mls smiley Ale jak se znám, na vánoce by zbylo prd.grinning smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:50
     


    Janina44 napsal(a):

    Moje milovaná babička ji každý rok pekla a byl to úplný obřad.... Mletí koření - ona tam dávala sedmero koření, dlouhé pomalé kynutí - nesměli jsme celou dobu ani otevřít okno nebo dveře, pak překládání, znovu kynutí, pečení, cukrování a balení. Moc ráda na to vzpomínám. Nikdy se mi tak dobrá štola nepovedla, nevím jaké bylo její tajemství, i když recept mám

    aha, vím, že z nějakého důvodu jsem ji nepekla. Už to vím, zdálo se mi to složité. Takže vyzkouším recept z práce, pak ho sem případně taky přihodím. Pro ty, co jsou pohodlnější na pečení jako já a nemají odvahu se pustit do té skutečné štoly.

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 12:58
     

    Jani, sestra má taky spoustu koření. Dej sem reccept please smiley jestli není tajný. Třeba vyzkouším napřesrok. Ona za tu práci fakt stojí

     
  • Autor: Janina44
    Status:

    Re: Vánoční štola

    Datum: 11.12.2010 13:02
     

    Drahuško, najdu a odpoledne napíšu, tajný to není smiling smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Moučníky (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.