sobota 20. dubna, 00:20 Svátek má Marcela
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: simsima
Status: nováček

Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

Datum: 20.08.2008 14:26
 

Jsem nováček a totální antitalent na kytky...a přesto se snažím založit zahrádku. Vždycky, když se mi nějaká kytka, nebo keř líbí, tak zadávám do vyhledavače a pokaždé mě to naviguje sem smiling smiley, myslím, že za dobu, co jen čtu, to naprosto chápu- jste všechny moc šikovné.

Ale já stejně nechápu confused smiley. Prostě se mi to v té palici všechno motá a už nevím vůbec nic. A proto jsem se konečně odvážila i napsat. Během tří týdnů budeme mít zarovnaný pozemek a na něm konečně i pěknou ornici a oplocení. Vzhledem k tomu, že máme rohový pozemek, taky bych plot chtěla nechat nějak "kultivovaně" prorůst keři, které by jednou /kéž by co nejdříve/ vytvořily clonu, aby na nás nebylo vidět. Jenže-někde se mi něco líbí, tak buď je to jedovaté, nebo má trny- a já mám malé děti a plánujeme kočku sad smiley.

Tak bych chtěla poprosit o radu- co k plotu? A jde vůbec sázet keře ještě koncem září, začátkem října? Vím, ptám se jako totální "pako"....ale když já jsem kytkami fakt nepolíbená a na bytě, kde zatím bydlíme mi taky skoro nic nejde....vlastně jo, na balkoně mám krásný netřesky grinning smiley

Moc děkuji za rady....pokud budu moct budu se ptát dál...zase někdy příště.

Jooo a zahrádka je orientovaná na jihozápad a je fakt pidi- má rozměry 12,5 x 18,5m-kdy ta delší strana je podél domu.

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 6 z 20
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 11.03.2009 15:00
     

    Ach jo, Anavi, ty mi dáváš..... já už mám hlavu jako škopek a oči mi málem vypadnou z důlků nad tou vší nádherou. Já už hodinu chci odejít z netu, abych neměla průšvih a nejde to.......ale teď už opravdu musím. Zítra nashle.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 11.03.2009 15:00
     
    Další fotografie:

    A co vřesoviště? Plánuješ někam?

    [www.week.cz]

     

    Pro srovnání sem dávám moje asi před třemi lety a dnes: winking smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (11.03.2009 15:02)
     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 11.03.2009 23:57
     

    555, napíšu ti svůj osobní názor, každý ale to může vidět jinak.

    Já bych do toho buku nešla.

    - při 5000 rozpočtu bych se snažila pořídit větší množství rostlin, kt. by mi zahradu zazelenily.

    - buk bych koupila "až někdy".. počítala bych, že ho TAM chci mít a přizpůsobila bych mu výsadbu.

    Myslím si, že na "nováčka" je to dost drahá rostlina. Já si drahé kytky objednávám u rodiny jako dárek k narozkám, Vánocům a pod..

    Vědí, že mi jimi udělají radost ( řeknu jim, kde, co a za kolik ) a nekupují blbinky.

    - tento buk je hrozně krásný, moc jsem po něm toužila. Už si ho bohužel nemohu dovolit, páč mám na zahradě červenolistých keřů víc než bych si přála.

    Nechci nahlodávat... ale.. víš, ony existují i jiné varianty červenolistých stromů. Nejsou to ovšem penduly. Zase pendula se ( dle mne ) vyjímá nejlépe jako solitéra... je to na rozhodnutí každého.

     

    Podle mne je nejkrásnější červenolistý strom/keř cercis Forest Pansy. Má nádherné srdčité listy ( říká se mu v USA strom lásky ) a krásně kvete.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 12.03.2009 07:43
     

    Ahoj děvčata.

    Anavi - máš krásné vřesoviště. Něco podobného jsem plánovala do jiného rohu zahrady, ale netušila jsem, že se "tomu" říká vřesoviště. Vidím tam vřesy a taky nějaké jehličňany. Ona ta fotka nejde moc zvětšit, tak nepoznám co tam všechno je. Jsem ale "trubka" a nevím v čem spočívá založení "správného vřesoviště". Můžeš mi prosím trochu přiblížit o co se jedná?

    Květo - vím, že máš naprostou pravdu s tím bukem, ale já jsem jím úplně posedlá. Doma nemám připojení na net (včera jsem byla v práci přes čas, abych napravila to svoje "krafání" tady na foru a dohnala co jsem zameškala). Nemohla jsem z toho množství informací a hlavně z důvodu, že si hned vše nemůžu prohlídnout na netu ani usnout (hlava jako štoudev). O víkendu se nacpu k počítači k synovi na baráček - budu hlídat psawinking smiley , tak konečně prostuduju vaše typy (a nejspíš se mi hlava zamotá ještě víc, protože nebudu vědět pro co se rozhodnout).

    Tvůj typ na cercic forest pansy - našla jsem si ho - já to krása, ale píše se, že je to velký keř, což já si do toho malého prostoru k osázení nemůžu dovolit.

    Zatím mám na balkonu z loňska připravené 2 ks buksusu (výška cca 50 cm, ale nejsou dost husté, tak je ostříhám, jestli se zadaří a zahustí), dále 1 ks tmavě zelenou borovici kleč (cca 40 cm), kterou budu později udržovat v nějaké přijatelné velikosti vyštipováním. Pak mám berberis th.atropurpurea. Slíbené mám trávy od kamarádek - 2 x zebrinus, a pak miscanthus gracillimus. Synovi odreju kus vousatce.

    Vím, že budu kupovat žlutou mochnu - nižší formu, oranžovočervenou mochnu, Euonymus fortuneis Emerald Golg - tyhle kousky by mě neměly nějak víc finančně zatížit. Vrbičku hakuro nischiky - taky není moc drahá. Vezmu roubovanou na kmínku a jistojistě koupím i skalník na kmínku. Takže to by byly věci, které jsou skoro na 100%. Tuším, že za tyhle vyjmenované rostlinky bych mohla utratit tak do 1.500,- Kč.

    Pokud se rozhodnu pro ten buk, už moc financí nezbývá. Ale z původní představy by už chybělo dokoupit 1 - 2 keře ,1 nižší kultivar borovice nejlépe roubované líbí se mi Pinus mugo Kartsens Wintergold a roubovaný modřín pendula. S trvalkami zatím počkám. Víc by se mi na tu plochu, kterou má mám připravenou k osázení nevešlo.

    Takže bych to asi udělala tak, že to co nebudu moc koupit - viz předchozí odstavec, pro to nechám na záhonu místo a budu doufat smiling smiley , že k narozeninám, které mám v květnu si budu o něco moci požádat syna s manželem. Na zbytek došetřím korunky a do podzimu snad pořídím i zbytek.

    Momentálně si dávám za úkol rozhodnout se pro 2 keře - široké max do 1,5 metru, pěkné hlavně listem, abych věděla o co mám poprosit k těm narozkám.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 12.03.2009 14:00
     

    Okrasné dřeviny v zahradě

    [bydleni.lidovky.cz]

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 13.03.2009 07:16
     

    Moc pěkné keře - líbil by se mi cistusxhybridus, taky clerodendrum bungei.

    Dívala jsem se v nabídkách okolních zahradnictví, ale bohužel je nemají v nabídce.

    Ruj je taky krásná. Syn jí má na zahradě - zatím asi metrovou, zasazenou asi 3 roky. Vloni jí darena okousala větve tak, že zbyl jen nepoškozený kmínek. Nevěřím, že to ještě rozchodí.

    Jsem zvědavá, jestli na naší zahrádce zafunguje jednoduchý plůtek, který tam plánujemesmiling smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 13.03.2009 13:56
     

    555 (nemáš nějaké jméno? winking smiley) : Tady máš celou diskuzi věnovanou venkovním ibiškům:

    [www.week.cz]

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 13.03.2009 14:54
     

    Jak už jsem psala, jsem dřevák a tak když jsem se přihlašovala a nabádalo mě to k zadání znaku o 3 místech, tak mě nenapadlo nic jiného než sem dát své osobní číslo z prácegrinning smiley grinning smiley grinning smiley .

    Jmenuju se Helena a jsem padesátnice, sportovně založená, na zahradu začátečník. Máme syna, kterému bude letos 30. Je svobodný (přítelkyni má 5 let a snad až dodělá VŠ, tak se možná dočkáme i vnoučete). Zatím máme náhradu za vnouče - synovo 1,5 letou fenku bernského salašnického psa - mimochodem - velkou zahradnici. Nevím, jestli nám bude něco platné opatření na naší nově budované zahrádce. Teď o víkendu chceme nainstalovat cosi jako plůtek před neosázenými záhony a uvidíme, jak se slečna bude chovat. Podle toho asi usoudím jak dlouho mi osázené záhony vydržíconfused smiley .

    Dík za odkaz na ibišky, už jsem něco z toho stačila přečíst a o víkendu budu pokračovat.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 13.03.2009 14:55
     

    Tak Heleno, ještě jednou vítej, a díky za představení se! winking smiley

     

    Jak jsi vlastně objevila Week?

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 13.03.2009 15:10
     

    Někdy na podzim, když jsme koupili tu zahrádku se zahradním domkem, začala jsem přemýšlet jak zahrádku upravit a co osázet. Dívala jsem se dost na různé stránky s kytkama a keřema, vypisovala si, co se mi líbí a pak tuším jsem se k něčemu z toho chtěla vrátit, zadala jsem hledané slovo a vyběhly mi mimo jiné i stránky week. Od té doby sem chodím, pročítám a hlavně prohlížím vaše úžasné zahrady a výpěstky. Až teď jsem se ale odvážila napsat - kvůli tomu buku.

    Ani z toho buku nespím a nevím jak se mám rozhodnout. Jestli vzít ten drahý roubovaný nebo ten druhý. Mám ho zamluvený a byla jsem se včera na něj podívat v tom zahradnictví (nechají mi ho tam do konce března). Majitel zahradnictví tvrdil, že ten neroubovaný bude vypadat úplně stejně jako ten drahý roubovaný. Když jsem sdělila své obavy z přílišného rozrůstání do šířky, tak to nepřipouštěl a říkal, že je to otázka řezu. Tyhle výpěstky dostávají od stejného dodavatele jako ty roubovance, mají i téměř schodné etikety s fotkama těch buků. Na obrázku vypadá pěkně. Myslím, že do poslední chvíle nebudu rozhodnutá, pro ktekrý se rozhodnu. Chci ještě navštívit nějaké zahradnictví a vyptat se na radu, ale obávám se, že nenajdu někoho ochotného se o tom se mnou bavit, když to pro něj nebude kšeft a neudělám mu tržbu. Poptávala jsem se i po dalších zahradnictvích tady v okolí a nikde červenolisté buky pendula nemají.

    Přeji pěkný víkend.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 13.03.2009 15:23
     

    Toho nezájmu bych se nebála. Mám dvě zahradnictví v okolí, kam chodím často "jen" na radu. Ale vědí, že čas od času si něco koupím, tak ve mně vidí potencionální zákaznici a poradí i s tím, co si u nich přímo koupit nechci (když mě to přes net vyjde levněji).

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 14.03.2009 01:28
     

    k cistu: (cistus x hybridus).

    Je u nás velmi obtížné ho udržet přes zimu.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 16.03.2009 07:27
     

    Květo, děkuji za varování s přezimováním cistus = škrtám ho z uvažovaných.

    Já se ještě vrátím k tomu buku. Fakt mi nedá spát. Znovu jsem byla v tom zahradnictví a mluvila přímo s majitelem. Říkala jsem mu, že mám od prodavačky zamluvený ten neroubovaný, ale že pořád pošilhávám po tom roubovaném. Taky jsem popsala situaci na zahradě a sdělila mu, že pro strom uvažuji max do 2,5 m šířky a výšku taky do 2,5 m. Řekl mi, že z toho vůbec nemám mít strach, že se dá dobře tvarovat, že sice mluví proti svému kšeftu (když ten roubovaný je 2x tak drahý - měl by větší kšeft), ale že stejnou službu se stejným efektem udělá ten neroubovaný. Něco mluvil o roubování i ve spojitosti s tím levným, ale někde dole. Vůbec tomu nerozumím a tak ještě půjdu vyzpovídat nějakého dalšího zahradníka. Ten neroubovaný má průměr kmínku tak 2,5 cm, je vyvázaný ve výšce cca 1,80 cm, terminálek i ostatní větve, které jsou nahoře vyvázané přepadávají dolů asi o 70 cm. Ještě mi nabízel, že by ho vyvázal ve výšce, kterou bych potřebovala. Ach jo, to je dilema.

     
  • Autor: hanela
    Status:

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 16.03.2009 15:04
     

    Tak jsem tady , Květo smiling smiley. Co se týká roubovance či neroubovance červenolistého buku, tak roubovanec zajišťuje vyšlechtěnou odrůdu se zachováním habitusu (vzhledu), neroubovanec může, jak píše Květa, mít daleko větší vzrůst a barva listu nemusí být zachována. V mé literatuře o roubování jsem vyčetla, že červenolisté buky se množí výhradně roubováním - mám 2 knihy (jedna vydána v r.1978 a druhá r.2003) a v obou to píší! Takže, Helenko, pokud se smíříš s cenou, běž do roubovance. A ber trochu s nadhledem cedulky u rostlin (hlavně dřevin), informace jsou tam někdy hodně zkreslené, je třeba se informovat i u jiného zdroje. Zřejmě budeš chtít buk vyvazovat, protože kdyby jsi chtěla deštníkovou korunu, tak tam to jinak, než naroubovat v určité výšce, nejde. Doufám, že jsem Ti moc nerozházela dobré spaní grinning smiley winking smiley.

    555 - jsem si pořádně přečetla Tvůj poslední příspěvek, roubuje se samozřejmě i u země, pořádně se podívej na ten neroubovanec (kdyby byl roub u země, bude tam taková menší boule, to poznáš), já si myslím, že to bude roubovanec. A abych Ti to ještě trochu více znepříjemnila (což ovšem dělám nerada), tak jen informuji, že jsou buky náchylné na houbové choroby, takže kontrolovat listy i kůru a v případě nálezu ihned stříkat. winking smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil hanela (16.03.2009 15:40)
     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 18.03.2009 00:31
     

    Hanelo, Ď za odpověď, ( v podstatě ) říkáš to samé co já. O možném houbovém onemocnění jsem snad ani nechtěla začínat. grinning smiley

    Právě, pamatuju si, jak jsme se o tomtéž spolu "bavily".

     

    555, vzpomněla jsem si na tebe v neděli, měla jsem k vaření puštěný Receptář a p. Větvička tam ukazoval Fagus sylvatika ( ušlo mi, jestli byl purpurea ) pendula.

    Říkal : tady začínám prohlídku areálu štiřínského parku, pod jeho korunu se vejde 22 lidí. Tož tak.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.