čtvrtek 28. března, 17:15 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: simsima
Status: nováček

Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

Datum: 20.08.2008 14:26
 

Jsem nováček a totální antitalent na kytky...a přesto se snažím založit zahrádku. Vždycky, když se mi nějaká kytka, nebo keř líbí, tak zadávám do vyhledavače a pokaždé mě to naviguje sem smiling smiley, myslím, že za dobu, co jen čtu, to naprosto chápu- jste všechny moc šikovné.

Ale já stejně nechápu confused smiley. Prostě se mi to v té palici všechno motá a už nevím vůbec nic. A proto jsem se konečně odvážila i napsat. Během tří týdnů budeme mít zarovnaný pozemek a na něm konečně i pěknou ornici a oplocení. Vzhledem k tomu, že máme rohový pozemek, taky bych plot chtěla nechat nějak "kultivovaně" prorůst keři, které by jednou /kéž by co nejdříve/ vytvořily clonu, aby na nás nebylo vidět. Jenže-někde se mi něco líbí, tak buď je to jedovaté, nebo má trny- a já mám malé děti a plánujeme kočku sad smiley.

Tak bych chtěla poprosit o radu- co k plotu? A jde vůbec sázet keře ještě koncem září, začátkem října? Vím, ptám se jako totální "pako"....ale když já jsem kytkami fakt nepolíbená a na bytě, kde zatím bydlíme mi taky skoro nic nejde....vlastně jo, na balkoně mám krásný netřesky grinning smiley

Moc děkuji za rady....pokud budu moct budu se ptát dál...zase někdy příště.

Jooo a zahrádka je orientovaná na jihozápad a je fakt pidi- má rozměry 12,5 x 18,5m-kdy ta delší strana je podél domu.

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 2 z 20
  • Autor: simsima
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 20.08.2008 21:50
     

    Teda, vy mně dáváte smiling smiley.

    Odkazy pečlivě studuju...tak snad z nich budu moudrá.

    Anavi...ta bobkovišeň mě láká, hodně se mi líbí, jen mám strach z těch bobulí.

    Zatím jsem si zatím tak nějak sesmolila, co by se mi líbilo: bobkovišeň /snad bych dětem nějak vnutila, že toto jíst teda néé/, Kalina...nějaká stálezelená, napsala jsem si i Cesmínu-Golden King- neměla by mít tak ostré listy a moc se mi líbí Aukuba japonská z jednoho odkazu, co mi sem dala Mona.....ovšem cena u Havliše od tebe Anavi už podstatně míň sad smiley. Do toho nějaké jehličnany, nějaký keř který bude sice opadavý, ale co zase pěkně kvete- teda ne růžově winking smiley, tak snad to nějak poskládám.

    Prosím, jestli máte něco z těch mnou zatím vybraných keřů, tak jaké máte zkušenosti...rostou dobře? Na co si dát pozor?

    Díky moc

     
  • Autor: Reklama

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

     
     
  • Autor: amazonka01
    Status:

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 20.08.2008 22:45
     

    Mám Golden Kinga,je krásná (kupodivu je to samiččí cesmína bez ohledu na jméno) ale není na úpal...jako většina cesmín je do polostínu...

     
  • Autor: simsima
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 20.08.2008 23:02
     

    Amazonko, to jsi mě ale moc nepotěšila... sad smiley, protože je nádherná...Nehledě na to, že asi ani ta aukuba nebude moc vhodná, jak to tak všechno "studuju". Nicméně alespoň jeden dva kousky bych zkusit chtěla....třeba do předzahrádky, ta je na SV, tam by teda šla, že jo?

    A nevím, které z Vás patří ta fotka, ale zamilovala jsem se do Ruje vlasaté...láska na první pohled.... love smiley

     
  • Autor: anny
    Status:

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 20.08.2008 23:10
     

    Simsimo,a odkial presne si(keď ,tak napíš SZ,aspoň okres)? Já totiž bývam tiež na Južnej Morave a my máme dosť problém,že máme vápenatú podu. To musíš tiež brať do úvahy pri výbere.

     
  • Autor: simsima
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 20.08.2008 23:25
     

    Anny, s půdou...těžko říct...dříve byl na našem pozemku vinohrad, jinak tak metr pod povrchem je teda jíl- je to blbé?

    A ta druhá otázka.... taky tak nějak smiling smiley

     
  • Autor: anny
    Status:

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 21.08.2008 09:21
     

    V tom prípade sa radšej vyvaruj všetkého,čo vyžaduje kyselú podu. Možeš urobiť velice primitívnú orientačnú zkúšku-vezmeš za hrsť zeminy a vyleješ na ňu deci octa-pokial zašumí-je tam vápnik

     

    Inak super,zatial jmá tu južnomoravská sekce najslabšie zastúpenie,takže každá posila dobrá winking smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 21.08.2008 15:54
     

    simsima: taky máme hodně jílovitou půdu, údajně se na ní všechno hůř ujímá (protože dá rostlinám dost velkou práci v té hutné půdě zakořenit), ale když už se jim to podaří,tak prý rostou dobře, protože se v té půdě drží vlhko.

     

    Když mluvíš o plodech - nelíbí se ti teda spíš hlohyně než bobkovišeň??? confused smiley Ta snad žádné plody nemá nebo se pletu? (taky nemůžu vědět všechno, že jo grinning smiley).

     
  • Autor: linet
    Status:

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 21.08.2008 15:57
     


    Anavi napsal(a):

    simsima: taky máme hodně jílovitou půdu, údajně se na ní všechno hůř ujímá (protože dá rostlinám dost velkou práci v té hutné půdě zakořenit), ale když už se jim to podaří,tak prý rostou dobře, protože se v té půdě drží vlhko.

     

    Když mluvíš o plodech - nelíbí se ti teda spíš hlohyně než bobkovišeň??? confused smiley Ta snad žádné plody nemá nebo se pletu? (taky nemůžu vědět všechno, že jo grinning smiley).

    o tom si Anavi dovoluju pochybovat, že ty nevíš všechno grinning smiley grinning smiley grinning smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 21.08.2008 15:59
     

    Z kvetoucích opadavých nerůžových ti mohu doporučit zlatý déšť, kvete žlutě hodně brzy na jaře a celkem rychle roste. Potom červená vajglie, červeně nebo oranžově kvetoucí kdoulovec nebo bílý ibišek, ale ten kvete až někdy koncem července, začátkem srpna.

    [www.garten.cz] (zlatý déšť-forsythie)

     

    [www.zahonek.ic.cz]

    (červená vajgélie)

    [botanika.wendys.cz] (kdoulovec)

    [botanika.wendys.cz] (ibišek syrský)

     
  • Autor: anny
    Status:

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 21.08.2008 17:16
     

    hele,mne sa to nechce celé čítať,ale čo takto brslen? O tom neuvažuješ? my máme neopadavý a vypadá fakt dobre.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 21.08.2008 17:24
     
    411_1.jpg

    anny, brslen je pěkný, ale roste docela pomalu, ne? A kdyby ho chtěla simsima do živého plotu, asi by si celkem počkala, než by dorostl třeba metru a půl nebo ne? Aspoň tady mi teda neroste moc závratně. Ale třeba někam do záhonu bych ho určitě doporučila, je fakt thumbs down

    [havlis.cz]

     
  • Autor: anny
    Status:

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 21.08.2008 18:48
     

    Ivy,je fakt,že to nejaká závratná rýchlosť nie je,ale že by rástol nejak zvlášť pomaly,to sa mi tiež nezdá.Asi to závisí od kultivaru. Já by som to asi kombinovala s rýchlorastúcími "pleveloidnými " druhmi. Po čase ,tie plevely zlikvidovať.

     
  • Autor: simsima
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 21.08.2008 21:40
     

    Moc díky za rady..

    Anny...zkoušku s octem provedu zítra, tak uvidím.

    Haha Anavi...vy tady víte skoro všechno, už měsíc tady "študuju" smiling smiley. \jinak s tou hlohyní- tu ne, docela totiž doufám, že dětem snáz vysvětlím, že případně nesmí uzobávat z bobkovišní bobule, které prý mají, než to, aby se furt kluci nervali a neřezali a neshazovali, což dělají pořád a je jim jaksi jedno, jestli a kam sebou švihnou...na druhou stranu, kdyby sebou párkrát mrskli do hlohyně, tak by kvůli trnům možná přestali se všema bojema...

    Ten brslen se mi taky docela zamlouvá, někam ho určitě udám thumbs down koukám, že jsem vůbec spíše na keře s ozdobnými listy grinning smiley. Bane...nějaké kytičky chci na zahrádce taky, hlavně nějakou červenou pivoňku, měla ji moje babička a kvetla, teda pivoňka, ne babi, vždy mamce k narozkám smiling smiley,rododendrony, modřence,krokusy, spoustu netřesků (tam toleruju růžový květ grinning smiley)a kdybych se nebála, tak bych ráda zkusila nějaké oranžové tulipány....V podstatě se mi líbí červené a bílé květy...ale zjara....to je jiná když zahrada hraje všemi barvami thumbs down.

    Jinak, což teda nevím jak ,se musí vlézt do zahrady víno- k plotu k sousedům a ze stromů švestka a meruňka nebo jabloň. Asi by to potřebovalo trochu nafouknout.... confused smiley

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 22.08.2008 08:47
     


    simsima napsal(a):

    Anny, s půdou...těžko říct...dříve byl na našem pozemku vinohrad, jinak tak metr pod povrchem je teda jíl- je to blbé?

    A ta druhá otázka.... taky tak nějak smiling smiley


    Na to, že máš metr pod povrchem jíl nemusíš brát skoro ohled! Většina keřů tak hluboko nekoření. Metr pod povrch se dostanou kotvící kořeny stromů.

    Já mám též jílovitou půdu, v hloubce cca 60 - 70 cm už je jen šedivožlutá mazlavá hmota a roste mi téměř vše. Navíc píšeš, že tam byl původně vinohrad, tak bys neměla mít problém.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 22.08.2008 08:49
     

    simsima: rododendron potřebuje kyselou půdu, takže pokud bys sázela, chce mu to vykopat hodně velkou díru a nasypat pod něj substrát určený na rododendrony, azalky atd. (Víc se dočteš pak třeba ve zdejší diskuzi Rododendron).winking smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.