středa 24. dubna, 19:29 Svátek má Jiří
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Missi
Status: expert

Netkaná textilie - ano či ne?

Datum: 30.09.2012 10:09
 

Dávat či nedávat na záhony tkanou či netkanou textilii?

Já jsem netkanou již před lety zlikvidovala, zemina pod ní byla udusaná, stále vlhká a vřesovištním rostlinám moc nesvědčila. Naopak ji dávám "na sezonu" mezi rajčata a okurky, tam se pod ní krásně vyhřeje půda, což těmto rostlinám vyhovuje a plevel nemá šanci.

Dost děvčat textilii na zdejším vebu doporučuje, tak jaké máte zkušenosti?

 

Perlou nakonec je mýtus netkané či tkané textilie, která se v posledních letech rozšířila v českých zemích jako mor. Tento ropný produkt je kladen na povrch půdy, do výseků jsou sázeny nebohé rostliny a na textilii je následně sypána dokonce kůra nebo kačírek. Nevím, kdo to vymyslel, viděl jsem to poprvé ve Francii v 90. letech na dálničních výsadbách, kde by to snad mohlo mít nějaké opodstatnění. Textilie funguje jako separační membrána, přestože je na první pohled propustná. Pod ní dochází k omezenému přístupu vduchu, změně koloběhu vody a následně ke ztrátě přirozeného půdního edafonu. Půda se oglejí zálivkou i srážkami, ochudí a ztratí humus během částečně anaerobních procesů, za kterých vzniknou omezeně i rozkladné plyny. Půdy pod textilií zapáchá, nevoní. Celému tomu vévodí ještě jícha z kůry, která celý proces uspíší, napájena knotem textilie začne rychle humifikovat a přebírat úlohu odseparované půdy načež se ihned zaplevelí. Dle mého zahradnického názoru je textilie jen vyhozením peněz. Pokud by se tyto prostředky využily na odplevelení pozemku, hnojení a péči, do dvou let by se výsadby zapojily a fungovaly i nadále. Nevidím tudíž opodstatnění ani pro argument „lenosti“. Textilie vám přinese víc práce, než si kdo myslíte. (autor Ondřej Fous)

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 1234 | další
    Aktuální stránka: 1 z 4
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 10:28
     

    kdybych neměla textilku na záhonech, tak to nezvládnu a nezdá se, že by to vadilo, keřům a stromečkům určitě ne smiling smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

     
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 10:43
     

    Já ji nemám. Nad bazénem mám pod kamínky plastovou fólii, protože nechci, aby tam cokoliv rostlo, ale stejně roste v kamínkách sad smiley Jak jsi sama viděla.. thumbs up

    Mulčovací kůru dávám jen do kyselých částí zahrádky a omezeně.

     
  • Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 10:56
     

    Já ji nemám a nemám pocit, že by mi chyběla

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 10:56
     

    jsou tam nálety,sem tam, ale není to zapleveleno kerhatem a pod

     
  • Autor: peefko
    Status:

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 10:59
     

    Já ji v záhonech nemám, ve stinné části dávám kůru, jinde nic a doufám, že mi jednou všechno zaroste v prales rostlin a plevelu moc nebude. Známa si do svažitých záhonů textilii dala, zakryla ji kamínky a kůrou, která sjela a roky trvalo, než se ta folie schovala pod rostliny a to se mi nelíbilo.

    Vlastně mám textilii pod jahodami, aby nebyly od písku a nebyl u nich plevel, po třech letech je tam plevelu všude plno, už roste nahoře na textilii. Přesto jsem to s ní u jahod znovu letos zkusila.

     
  • Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 11:03
     

    Kerhat jako plevel mi nevadí, jsou horší plevele a ty mi koření i zvrchu na trávovém mulči, třeba takový žabinec mi bere elán a e nezničitelný.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 11:23
     

    taky nad ní váhám confused smiley

    Mám ji ve foliovníku a tam na ni nedám dopustit. thumbs down

    Mám ji v jahodách, sice se výrazně zjednodušila péče o jahodiště, ale podezřívám ji, že spolupůsobí na vysychání půdy nono smiley v těch pitomých suchých jarech posledních let angry smiley a já neuzalévám jahody a úroda nic moc.

    (na folii nahoře skoro nic neroste, protože po výsadbě či pletí folii zametu od zeminy (rodina má ze mně švandu winking smiley ) a plevel seshora holt oškubu)

    Ve květinovém záhonu ji nemám, ovšem podědila jsem ho důkladně prorostlý bršlicí a zatím jsem ji nedokázala moc omezit.

    Nový květinový záhon, co právě buduju (ta fotka archeologických vykopávek z letošního jara grinning smiley ) jsem chtěla dát pro začátek dát pod NT a sázet do děr a ty postupně zvětšovat, až žádná NT nezbude. Neměla jsem v plánu ji ničím posypávat, že ji prostě budu pár let ignorovat. No uvidím. confused smiley

     
  • Autor: Amee
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 11:30
     

    Já ji mám všude a jsem s ní maximálně spokojená. Plevele roste o poznání míň, než když jsem jí na staré zahradě neměla. To jsem furt plela jak blbá. Hlavně se z ní velmi dobře pleje. Protože plevel nestihne přes ní prokořenit. Já tedy naopak, mám celý den úpal a co mám textilii mnohem méně zalévám. A taky jsem dost eliminovala pampelišky.

    Mám jí taky proto, protože všude mám kamínky a pokud by tam nebyla, časem by se zašlapaly do hlíny.

    Já mám takovou tu látkovou, tak se teď přiznám, že nevím zda je tkaná, či netkaná.

    Rostliny tu jedou vůbec jim to nevadí.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Amee (30.09.2012 11:32)
     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 11:33
     

    .... Amee, souhlas thumbs down winking smiley flower smiley

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 11:44
     

    Amee, ty jí máš krátkou dobu, to se asi nepozná - krom plevelu confused smiley

    Kordulo, jak dlouho jí máš ty?

    Kerhart mě taky sejří, páč ho mám hodně co na pletí i žabinec a ještě jsem si přitáhla domů jiné plevely, které jsem dřív neměla grinning smiley

    Až to nepůjde, záhony zrušíme a dáme trávu - a basta grinning smiley

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 11:47
     

    Jo a ekonomická rozvaha pana OF se týká profesionálů, kteří platí buď za práci nebo za folii, zaneprázdněný zahradník, který ukrádá čas na kytky po práci v zaměstnání a v domácnosti spíš najde nějakou tu stovku na nákup než nějakou tu hodinu na pletí.

    Co se dějě v půdě pod netkankou a kůrou nemůžu posoudit, to doma nemám.

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 11:51
     

    ... Drahuš co to buduju, 10 let a když ji, tu starou chci někde utrhnout, tak je to fuška // a pokládku provádím po krátkých pruhách od plotu ke mě,// aby mě nekleplo, když to bere vítr// a kolíkuji, deštníčkama co se používají na fasádu při zateplování flower smiley

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 12:19
     

    Textili jsem si dala pod jahody. 4 roky zkomíraly, plevel rostl v těch ˇdolíkách u jahod, vyplet se dal s obtížemi, prorože takový pýr od sousedů lezl, lezl, až si díru našel nebo udělal. A drželi se mi pod ní slimejši. Vyhodila jsem ji. Už nic na záhony nedávám. Plevel je tu pořád. Co mi nedonesou ptáci nebo vítr ( máme kolem pole a nad námi rumiště), to donesou kočky a pes v kožichu, neboť tady v okolí nikdo nic neseká a semínka se množí.

    Takže já jsem pro NE. winking smiley spinning smiley sticking its tongue out

     
  • Autor: Amee
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 12:37
     

    Drahuško, mám jí tři roky.
    Hespo slimejše tu máme minimálně. Podle mě ty se držej tam kde prostě jsou a je jedno, jestli je folie nebo není.

    Hani, pod textilkou se neděje vůbec nic. Když chci dosadit nějakou rostlinku, odhrnu kůru, nebo kameny a pod tím je normální hlína.

    Já myslím, že každému prostě vyhovuje něco jiného.

     
Stránky:  1234 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.