středa 17. dubna, 01:48 Svátek má Rudolf
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Pokojové květiny
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Pokojové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: juhaj
Status: začátečník

Myrta

Datum: 05.12.2010 19:07
 

Dobrý den, potřebuji se zeptat na myrtu.Koupila jsem jí jako mrňavou před č lety.Od té doby se mi pěkně rozrostla, ale nekvetla.Dozvěděla jsem se, že to bude asi tím, že ji nenechávám zimovat, ale na zimu ji ze zasklené verandy přenesu do vytápěného pokoje.Všude jsem se dočetla, že myrta má být v zimě v místnosti do + 10 C.Tak jsem jí dala na chodbu, kde je nyní asi 5 C, ale myrta žloutne.Začíná to seshora a už tak zežloutla půlka rostliny.sad smiley Lístky neopadávají, světlo má.Nechci o ní přijít, proto se ptám na radu, zda to je normální projev, nebo mám podniknout kroky k zlepšení situace- a pak jaké? Děkuji za odpověď Dana

 

Komentáře a názory

 
  • Autor: zuziberka
    Status:
    zuzibercinystra..

    Re: Myrta

    Datum: 05.12.2010 19:23
     

    Dano, pokud ji přezimováváš ve studené chodbě, měla bys ji zalévat sporadicky, jinak uhnijí kořeny a rostlina hyne

     
  • Autor: Reklama

    Re: Myrta

     
     
  • Autor: juhaj
    Status: začátečník

    Re: Myrta

    Datum: 06.12.2010 08:52
     

    Děkuji za odpověď.Mám ji tam tedy nechat a zalévat třeba jen 1x za třeba 10 dní?Teď zalévám zhruba 1x za týden.Může tedy žloutnutí od špiček znamenat přelití?Děkuji

     
  • Autor: zuziberka
    Status:
    zuzibercinystra..

    Re: Myrta

    Datum: 06.12.2010 09:29
     

    Přelití to znamenat může. Zalévala bych, až by byla zemina suchá. Já suchost zjišťuji tak, že prst zapíchnu do zeminy asi tak dva centimetry pod povrch. Pokud dříve nežloutla, tak žloutnutí může znamenat přelití.

    Ještě mě tak napadá, co škůdci? Na myrtu rádi chodí molice a svilušky...

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Myrta

    Datum: 06.12.2010 10:56
     
    dsc_0300.jpg

    Já si taky myslím, že to bude nejspíš přelití. Nech ji chvilku v teplejším prostředí, aby vyschla a pak zalévej opravdu málokdy. Přeschnutí snese, shodí sice přes zimu nějaké lístky, ale na jaře se zase rozroste. Pokud máš možnost ji mít v létě někde venku, tak to bude nejlepší. Právě naše babičky pěstovaly nejkrásnější myrty, protože je měly v zimě v chladných místnostech a v létě venku.

    A přidávám fotku jedné letité myrty - tu dostala Marie Terezie ve svůj svatební den. Jak je tedy vidět, při správné péči vydrží opravdu hooodně dlouho. Tak ať se ti daří a vydrží ti taky nejmíň takhle dlouho. grinning smiley Věra

     
  • Autor: zuziberka
    Status:
    zuzibercinystra..

    Re: Myrta

    Datum: 06.12.2010 11:17
     

    Ta je tedy nádherná

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Myrta

    Datum: 06.12.2010 11:25
     
    dsc_0299.jpg

    Copak nádherná, ale ta její historie! Ještě přidávám zvětšený ten nápis, co u ní byl. Mě asi zaujala víc, než celý Schonbrunn. Je to něco živoucího, co Marii Terezii pamatuje. Čeho se ona dotýkala a snad o rostlnku i trochu pečovala. Věra

     

    Přidávám překlad:

    Jako podzimní drahokam zdobí kolem 300 let stará myrta letos "Palmenhaus" (=palmový skleník v zahradách Schonbrunnu). Císařovna Marie Terezie ji dostala jako dárek při sňatku s Františkem I Štěpánem, vévodou lotrinským, v roce 1738 od tehdejšího osmanského sultána Mahmuda I jako malý stromeček. Z Konstantinopole, dnešního Istanbulu, byla myrta předána do péče tehdejších dvorních zahradnic (dnešních svazových zahradnic). Svými jemnými lístky a květy, jakož i zvláštní vůní vyvolává vzpomínky na tehdejší manželský pár, který utvářel podobu zámeckého parku.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (06.12.2010 11:59)
     
  • Autor: zuziberka
    Status:
    zuzibercinystra..

    Re: Myrta

    Datum: 06.12.2010 11:32
     

    Hm, německy, to si nepočtu...jdu kouknout, jestli je o ní něco na netu v přijatelnějším (pro mě) jazyce

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Myrta

    Datum: 06.12.2010 11:59
     

    Přidala jsem překlad. Věra

     
  • Autor: zuziberka
    Status:
    zuzibercinystra..

    Re: Myrta

    Datum: 06.12.2010 12:32
     

    Dík flower smiley Umím si představit, že na tebe udělala podobný dojem jako na mě tisícileté tuniské olivovníky

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Pokojové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.