čtvrtek 25. dubna, 06:41 Svátek má Marek
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Ram
Status:
www.bmprofit.cz

Moje osvědčené trvalky

Datum: 13.09.2010 15:58
 

V diskusi o trvalkách se objevil nápad, který by neměl zapadnout. Aby se každý, kdo bude mít zájem pochlubil se svými nejoblíbenějšími trvalkami, které zaujmou, potěší a nezklamou. A tohle vlákno, by se mohlo stát návodem těm méně zkušenějším pěstitelům.

Pokud bych měl začínat tak já bych mezi takové moje stálice řadil srdcovku nádhernou a kokořík. Srdcovku pěstovávala už kdysi moje maminka, takže je to pro mne spíš srdeční záležitost a kokořík jsem zachránil ze smetiště za naší zahrádkářskou osadou, takže vlastně taky srdeční záležitost. Obě nezklamou svým zajímavým květem a hlavně jsou vhodné do polostínu a stínu, kde pravidelně kvetou.flower smiley



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 
Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Ram (13.09.2010 16:04)
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 2 z 21
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 02:09
     

    Gabčo, hodně jsem se pobavila tvým odkazem.. hezky jsem s ním souzněla, mluvil mi z duše.. přesně do okamžiku než jsem si přečetla, KDO ho napsal. Pak jsem vyprskla smíchy - autor se koneckonců dal čekat...

     

    Hanko, ahoj, kde máš + 3 ? grinning smiley

     

    Rame, vkus nás dvou se velmi liší. Nelíbí se mi ani jeden zerav na tvých fotkách, do své zahrady bych ( jsem ) si nevpustila žádný z nich.

    Dál už se v tématu tůjek ( vč. těch echt funerálních ) nehodlám patlat.

    ------

     

    Pokud bych měla něco napsat k mým osvědčeným + milovaným + poměrně rozšířeným druhům peren ( abych sem netahala specialitky ) asi by bylo záhodno začít předjařím.

    - upřednostňuju drobné cibuloviny - sněženky, bledule, krokusy, talovíny. Top pro mne jsou modřence. Drobnokvěté narcisy.

    - kytkou předjaří a jara ( poslední u mne vykvétá v pol. května ) jsou čemeřice ( Helleborus ). Mám jich poměrně velké množství, páč je syslíkuju. Líbí se mi jejich nenáročnost, stálezelenost. Různé typy listů i květů.

    Jaké upřednostnit je na dlouhatánský odstavec, každá z nich je jinak krásná.

    Nejvíc se mi asi líbí čemeřice z německého šlechtění - série Gold Collection.

    [www.helleborus.de]

    Objevují se i u nás, jsou rel. dražší. Za původní cenu se většinou nevyprodají, jdou do slev.

    I mezi čemeřicemi jsou zástupci, kt. omrznou květní stvoly v tužších zimách ( korsičanky ), na hranici přežití ( i za ní ) jsou pak - z těch kt. jsem viděla u nás prodávat - např. H. argutifolius Silver Lace + H. lividus

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Kveta (15.09.2010 02:11)
     
  • Autor: Reklama

    Re: Moje osvědčené trvalky

     
     
  • Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 07:32
     
    p1000036.jpg
    Další fotografie:

    Já se přimlouvám za denivky a heuchery. Slimáci mi na denivky nejdou, protože slimáky nemám, nebo se zatím k denivkám nedostali. Heuchery jsou krásné celoročně svým olistěním, některé navíc krásně kvetou, nepotřebují téměř žádnou péči kromě odstranění květních lat. Od obojího je velký výběr druhů a soret, myslím, že je obtížné najít tu nej.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 07:36
     

    Mě slimáci denivky taky nedecimovali - a že jich na zahradě mámethumbs up thumbs up . Heuchery taky miluju pro krásu jejich listů a možnosti výběru barev a bezdomovci je nechali žít.

     
  • Autor: anny
    Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 07:49
     

    Z obyčajnejších trvaliak mám rada rozrazil. Predtým som ho nepestovala a tak ma prekvapil,tým jak je nenáročný a dlho kvitne. Oceňujem i to,že po odkvitnutí a ostrihaní ho prinútim k opakovaniu kvetu.

    ďalej Floxy sú mojou srdečnou záležitosťou. Žial mám len tri farby,nejak sa mi nedarí rozšíriť základňu ,

     
  • Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 07:50
     
    p1040880.jpg
    Další fotografie:

    A ještě jedna heuchera. K mým oblíbencům ještě patří vysoké rozchodníkovce, taky je jich spousta, jsou hezké celý rok, až na výjimky tvoří kompaktní trsy, dobře se množí, jsou odolné, snesou sucho, nejdou na ně hmyzáci a plzáci všeho druhu, akorát se na nich pasou včelky a motýli.

     
  • Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 07:54
     

    Holky a co naopak, co vám sežrali nejvíc?

    Takové ostrožky ty jim padnou za oběť většinou celé (nevím jak dospělé, ale mě nikdy nevyrostly víc jak 10 cm a zmizely),

    chuděrky hosty jim chutnají taky a moc, rodgersie mám všechny děravé jak řešeta.

     
  • Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 08:08
     

    Mně hosty taky něco žere, tak asi tam přece jen nějaký ten slimák bude. A podezřele mi mizí zvonky.

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 09:00
     
    Kvetus, vsak sa pozname, tak dik za stuchnutie... spinning smiley sticking its tongue out
    Hm...ale nic v zlom, ja na rozdiel od mnohych z vas nie som takto zatazena ziadnymi odmietavymi predsudkami, ale ani opacne, zberatelstvom nejakeho druhu rastliniek...preto mam k rastlinam vytvoreny len "vseobecny postoj" - ci sa mi paci, alebo nie..
    A preto podla mna rastlinka nemoze byt ani "funeralna"( uff, Kvetus prepac, ale nad tymto, v urcitych zahradkarskych kruhoch s oblubou pouzivanym "modnym" vyrazom, krutim nosom winking smiley )ani symbolom cistoty ako napr.biela lalia, lasky - cervena ruza......ani nijaka ina.
    Rastlinka sama o sebe totiz nema v pravom zmysle ziadne predurcenie ...to len clovek moze vhodnym , alebo necitlivym pristupom ju vhodne, alebo nevhodne pouzit...hocikedy -hockde! ( hihi,u rastlin "poznam" len botanicke delenie spinning smiley sticking its tongue out ..
    Ale na druhej uplne chapem, v com je to odmietanie niekoho niektorych rastlin...jednoducho vo vnemoch a pocitoch, ktore si clovek ku ktorej rastline v priebehu svojho zivota vytvoril!
    -----------------------
    Ja osobne napr. 20r. som sice suhlasila, ze ruza je "kralovna kvetin", aj obdivujem ich krasu...Brrrr...ale do mojej zahrady ani za svet (...i ked som mala po pravde jednu jedinu - cervenu tahavu)...To pramenilo z toho, ze v starej zahrade sme mali asi 30korenov eye rolling smiley...a bol to pre mna horor starat sa o ne...Boli uz velmi stare, svokra to s nimi vobec nevedela a boli priserne neforemne...a ked som to po nej prebrala ja, bola to riadna fuska skusit z nich zas nieco pekne urobit(hlavne ako zacinajuci zahradnik)- po rokoch sa mi to sice postupne zacalo darit, ale vecne som bola cela doskrabana, vecne bojovala so msicami, striekala proti skvrnitosti,hrdzi...preto som fakt mala totalnu averziu dotiahnut si nejaku dalsiu takuto potvoru do mojej zahrady!!
    Predvlani som sa vsak zlomila a v zahrade vysadila nove...uff, ale po tomto nestastnom roku, kedy vyzeraju az na jednu vynimku vsetky moje ruze prachbiedne( ale nielen u mna, aj v mnohych okolitych zahradach), tak som asi na dalsich 20or. vyliecene z tuzby po dalsej ruzi..
    --------------------
    Este raz k tujam...zase je to o osobnych skusenostiach. U mna totiz nie su vytvorene asociacie v spojitosti s cintorinmi, lebo asi som mala na rozdiel stastie, ze...tych par cintorinov co poznam vlastne ziadne tuje ani nemaju (ale zas az tak moc ich nepoznam..preto nemozem zovseobecnovat, pravidelnejsie som chodila len na 3)...Napr. u nas na velkom mestskom cintorine rastu len velikanske listnate stromy,hlavne buky...ale aj ine druhy, niekde ako podsadba tis..a samozrejme buxus...i ked mozno v niektorej inej casti sa aj nejaka tuja najde..
    ----------------
    Preto sa u mna tuja vobec nespaja s cintorinmi, jej pouzitie vsak hodnotim vzdy skor z dizajnoveho hladiska...a tu veru sa tiez priznam, ze absolutne nie som milovnik tujovych plotov- s vynimkou tvarovanych -strihanych, kde tvoria jednoliatu stenu-proti tomu nemam vyhrady....Preto darmo ma napr.If krasne osadzane zahony...ale...tie spicky tuju na pozadi ma totalne rusia....Uff...ale to uz je na inu debatu...o dizajne a ponimani zahrad, o vhodnom a estetickom pouzit rastlin atd..
    ----------
    Hm...a este ku spominanej averzii k chryzantemam ..to je presne to, co som pisala uplne hore....Moja kamaratka napr. takto neznasala materinu dusku...lebo si pamatala z detstva, ze v ich kraji sa daval zomrelemu do truhly vankus naplneny materinou duskou...a ta vona jej navzdy ostala spata so smrtou...Uff, ale uz dost o takychto morbitnostiach...kvetinky su predsa o niecom inom...
     
  • Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 09:17
     

    Moje mamka nemá ráda pustoryl z podobného důvodu jako Keriina kamarádka nemá ráda mateřídoušku.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 09:17
     
    dsci0268.jpg

    Anny, dej sem fotky tvých oblíbených. A ty floxy - máš ráda ty nízké nebo vysoké?

     

    Mě slimáci nejvíc ožírali hosty a tříprsťák. Už jsem sem někam dávala fotku, ale nedá mi to a dávám znovu.

     
  • Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 09:19
     

    Fíha, tak to je kalamita thumbs up .

     
  • Autor: suee
    Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 09:36
     

    Irčo to na druhé fotce je tedy rozchodníkovec? koupila jsem si to do podzimního truhliku a rada bych zachovala i na pristi rok, pokud tedy lze. Prosim porad please smiley mam to ke konci podzimu soupnout nekam do zeme do hliny?

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 10:02
     

    Já mám prosbičku na Kerii. Jaruško, jak přezimováváš heuchery v nádobách? Díky tobě jsem si je zamilovala. Máš úžasné kompozice. Teď budu s heucherama na záhoně hýbat a tůůůůze ráda bych si vytvořila nějakou parádu z nich v květníku.

     
  • Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 10:06
     


    suee napsal(a):

    Irčo to na druhé fotce je tedy rozchodníkovec? koupila jsem si to do podzimního truhliku a rada bych zachovala i na pristi rok, pokud tedy lze. Prosim porad please smiley mam to ke konci podzimu soupnout nekam do zeme do hliny?


    Já to v truhlíku nemám, ale do země bych to asi dala, normálně vyklopit a zasadit, přikrývat se to snad nemusí, já teda je nepřikrývám. Možná, že bys je ani nemuisela vyklápět, kdybys je chtěla nanovo použít. Rozchodníkovec to je, i 3. a 4. fotka, jen jiné sorty.

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 10:26
     
    p9150001.jpg

    Heli, tak extra skusenosti nemam, lebo som prezimovala minuly rok prvykrat...hihi, a mam v nadobach len jednu!

    Myslim, ze pre prezimovanie mnohych rastlin je vyhodou vacsia dobre zaizolovana nadoba , ja mam truhlik( vlastnej vyrobygrinning smiley ), 50x40x25cm....je z plastovych dosiek, dnuka je vrstava polystyrenu. Obcas ked mam dojem, ze poda vyzera moc sucho, tak aj v zime polejem..( ale zvycajne ani netreba)...to je vsetko..

    (inak ked som obcas pestovala v lete v nadobach vonkajsie rastlinky- napr. chryzantemy , tak som ich na zimu pichla prezimovat do kompostu..a na jar znovu vybrala a dala do kvetinaca)

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.