čtvrtek 28. března, 11:41 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Balkonové květiny
hodnocení: 4.10
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Balkonové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Adriana
Status: začátečník
Klikni pro filtrování
Tagy: pandorea

Pandorea

Datum: 16.03.2007 07:31
 
Máte někdo zkušenosti s Pandoreou? Mám velikou rostlinu,je krásná a chci ji množit.V létě jsem to zkusila,ale řízky se nechytly.Já ji namnožila ze semen-z dovolené jsem si přivezla lusk.Je to krásná rostlina na balkon nebo terasu,mám z ní radost,ráda bych se podělila s ostatními a taky si myslím,že by řezem zesílily ty šlahouny.
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 123 | další
    Aktuální stránka: 1 z 3
  • Autor: evelina
    Status:

    Re: Pandorea

    Datum: 16.03.2007 07:53
     

     

    Pandorea jasminoides
    Je to popínavá rastlina, rozšírená hlavne v trópoch a subtrópoch. Dosahuje výšku asi 5 metrov. Kvety sú bielej alebo ružovej farby a majú tvar lievika. Kvitnú od mája do decembra. Je vhodná na terasu a do zimnej záhrady. Vysádza sa do kyprého substrátu, do ktorého primiešame trošku piesku. Vhodné je slnečné až polotienisté stanovište. V letných mesiacoch sa výdatne polieva a1x týždenne sa pridáva do zálievky hnojivo na podporu kvitnutia. Pri polievaní sa musí dať pozor na to, aby substrát nebol premokrený, pretože môže začať hniť koreň. Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa prikryjú tenkou vrstvou výsevného substrátu a piesku. Vysievať sa môžu celoročne a klíčia pri teplote 22 – 25°C - substrát sa udržiava vlhký, nie nadmerne mokrý. Asi po 4 – 6 týždňoch začnú semienka klíčiť. Prezimuje na svetlom stanovišti pri teplote asi 10°C a polieva sa iba toľko, aby korene nevyschli.
    P. jasminoides variegata – má atraktívne panašované listy a ružové kvety.
    P. Wonga-Wonga Wein – kvitne od februára do apríla

     

     

     

     

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pandorea

     
     
  • Autor: Adriana
    Status: začátečník

    Re: Pandorea

    Datum: 16.03.2007 08:08
     

    Díky,Evelino,

    já ji s úspěchem pěstuji několik let,jen bych se chtěla zeptat na to zastřihávání a množení vegetativní,jestli to vůbec jde,ty výhony jsou totiž dost měkké a vloni mi nezakořenily,jestli má vůbec cenu se snažit.

     
  • Autor: evelina
    Status:

    Re: Pandorea

    Datum: 16.03.2007 08:36
     
    Ja o tej rastlinke moc neviem, to som ti skopirovala z [www.kvetyazahrada.sk] Ale ako som porozumela, tak sa to da rozmnozit asi len semenami. Urcite sa najdu aj ine zahradnice ktore budu vediet viac o pestovani a pridaju radu. grinning smiley
     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Pandorea

    Datum: 16.03.2007 10:20
     
    pa060053.jpg

    Ahoj, já mám od Starkla "Australskou Pandoreu" - je to to samé co máš ty? Jen ty květy nejsou takové, jako Starkl ukazuje v katalogu.

    Množit jde normálně řízky, v září. Zimuju ve tmavém sklepu, nyní jsem ji silně ostříhala.

    Pokud máš svoji rostlinku namnoženou, dej sem foto.pa060053.jpg

     
  • Autor: Adriana
    Status: začátečník

    Re: Pandorea

    Datum: 16.03.2007 12:54
     

    Ahoj Missi,

    květy mají stejný tvar,ale jsou bílé s růžovým středem.Je to popínavé,asi 3 m dlouhé,letos zatím nekvete.Až pokvete vyfotím. Vloni se mi řízky nezakořenily.Měla jsi je ve vodě nebo v zemině? Měla jsem ještě jednu s jinou barvou,ale nikam se nevešla,tak mi asi zmrzla,uvidím jestli obrazí.Myslíš,že ji můžu ostříhat teď?Vloni tam byl taky lusk se semeny,ale já ho vyhodila,protože to nikdo ze známých nechtěl,že je to moc velká kytka.Tak uvidím letos.

    Pa.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Adriana (16.03.2007 12:55)
     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Pandorea

    Datum: 18.03.2007 18:30
     
    Holky a máte ji na nějaké konstrukci,nebo před zimou ostříháte a přenesete domů? Já po ní už taky pokukovala...Pokud budou na podzim nějaká semínka,tak se hlásím winking smiley
     
  • Autor: lenka01
    Status:

    Re: Pandorea

    Datum: 21.03.2007 06:04
     
    Tak ty po ní pokukuješ?Já už neodolala a mám ji objednanou z Laelie,jen teď marně přemýšlím,kam ji dát.
     
  • Autor: Adriana
    Status: začátečník

    Re: Pandorea

    Datum: 21.03.2007 09:34
     
    gabi 001.jpg

    Lado,mám ji na takové konstrukci kovové,koupila jsem ji za 140 Kč v Lidlu.Pošlu foto terasy,kde je vzadu ta bílá s růžovým středem v popředí ta růžovofialová,ale ta asi zmrzla-nebyla kam dát.Ale na fotce moc nekvete.Až bude lusk,pošlu.Zkusila jsem vysít semena asi 3 roky stará,ale nevím,jestli něco vyleze.V tom případě by byly k poslání rostlinky,dám vědět.

    Celé léto je venku,pak ji mám na schodišti,zatím jsem ji moc nestříhala, jen pár nejdelších výhonů,nechala jsem ji jak roští,letos poprve dostala střih.Ostříhané výhony jsou moc měkké,vloni jsem ji zkoušela ve vodě zakořenit a nic.

    Počkáme na ty semena co udělají.

     
  • Autor: luci
    Status:

    Re: Pandorea

    Datum: 21.03.2007 09:42
     
    Adriano, jestli je to opravdu velká kytka, tak se hlásím. Já nutně potřebuju velký kytky. A hodně. I když preferuju mrazuvzdorné - se zimováním je to u mně docela bída.
     
  • Autor: Adriana
    Status: začátečník

    Re: Pandorea

    Datum: 28.03.2007 17:43
     
    luci-jde o to,co si představuješ pod pojmem velká kytka.Měla jsem 2,5 m vysoké difenbachie ,banánovník,datury,oleandry-to jsou opravdu velké kytky.Tahle je jen dlouhá,podívej se na fotku u mě na terase,tam vzadu u zdi má drobnější listy a hezky kvete.Když se všelijak zašmodrchá,vypadá i velká.Omrkni to.
     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Pandorea

    Datum: 28.03.2007 20:28
     
    Adriano,tak podobně mám mandevilu...,tak bude asi stejně náročná. Na terasu se ti toho vejde...to se teda máš. Ráda si počkám na semínka.
     
  • Autor: vymar
    Status: nováček

    Re: Pandorea

    Datum: 24.08.2007 16:17
     
    pandorea.jpg
    Další fotografie:

    Zdravím, Pandorea jasminoides se celkem úspěně dá množit řízky, ale v pozdním létě kdy jsou již výhony dostatečně vyzrálé. Dalším důležitým faktem je, že kalus se tvoří v paždí listů (kolínko) a tak je nutné zapichovat řízky i s kolínky přímo do substrátu a to buď množárenského nebo si namíchat směs čisté rašeliny a agroperlitu. Zapíchané řízky potřebují dostatek světla nikoliv ale přímé slunce a vyšší vzdušnou vlhkost, popřípadě zakrátit listy a tím omezit odpar a zavadnutí.

    [www.kvetina.net]

     
  • Autor: Adriana
    Status: začátečník

    Re: Pandorea

    Datum: 27.08.2007 07:31
     
    Ano, takhle jsem ji namnožila, sice koncem jara, ale nějaké se chytly a už jsou z nich docela pěkné rostlinky. Určitě by to v září šlo lépe, ale chtěla jsem už nějaké mít v září hotové. LadoB a ostatní, kterým jsem ji slíbila, až se vrátím z dovolené, tak je budu posílat. flower smiley .
     
  • Autor: hana
    Status: začátečník

    Re: Pandorea

    Datum: 20.10.2007 21:31
     
    Ahoj Adriano tak projíždím diskuze co je nového a tak se ti připomínám jak jsme byli domluvené, ale nevím co jsem slýbila za pandoru a kytku z Líbie stydlin smiley připomeň mi please smiley
     
Stránky:  123 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Balkonové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.