pátek 19. dubna, 04:50 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Status:
Výsledné hodnocení: 5
Klikni pro filtrování

Liriope muscari

Datum: 18.02.2009 07:35
 

Tak Vám předhazuju další zajímavou kytku. Znáte Liriope? Zdá se být prostě takovým supermanem mezi rosltinami. Kvete od léta do podzimu horoznovitým modrým květenstvím, které není právě malinké, téměř nic nevyžaduje, nevadí ji stín ani sluníčko, jediná její nevýhoda je, že dobře rostě, takže se musí po nějaké době zkrotit. Pěstuje ji někdo z Vás?

Odkaz je na popis a pěstování. [skalnickar.blog.cz]

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí12
    Aktuální stránka: 2 z 2
  • Autor: hanela
    Status:

    Re: Liriope muscari

    Datum: 20.02.2009 19:41
     

    Anavi - seznam toho, co nemám, by byl několikanásobně delší smiling smiley

    jájo - vždyť já tu fotku hodila, je v odkazu winking smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Liriope muscari

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Liriope muscari

    Datum: 20.02.2009 20:38
     
    muscari.jpg

    hanel, dovolím si takto winking smiley

     

    Jajo, mně to připadá jako trochu luxusnější šuškarda smiling smiley, takhle na pohled.

     
  • Status:

    Re: Liriope muscari

    Datum: 21.02.2009 10:41
     

    Jo to je přesné, něco mezi obřím modřencem a šuškardou. KDyž si pedstavím co existuje kytek, které se dají dobře pěstovat u nás a nemáme o nich ani páru, tak mě to štve.

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Liriope muscari

    Datum: 21.02.2009 13:00
     

    Petrli, ve svém příspěvku jsem ( myslím, pokud se to tak dá nazvat ) korigovala podmínky, kt. Liriope vyhovují. To, co jsi o ní napsala, připomínalo spíš prodejní anotaci.Snažila jsem se popsat zkušenosti, kt. s jejím pěstováním po 3 letech mám.

    Svým kytkám se vždy snažím dopřát maximum pohodlí, splnit skoro vše, co se o jejich nárocích dočtu. Stejně tak i Liriope. Měla jsem celkem 5 ks. Dva z nich rostou naprosto bez problémů v hostáriu ( polostín ). Jeden pak na přímém slunci zahynul. Další dva (njn, Hanelo, jak jinak grinning smiley, touha po koberci) jsem vysadila - tak, jak ukazují fotky z použití Liriope v zahraničí - ve snaze vytvořit podrostový "koberec" pod stromek. Bohužel, zrovna tento má hodně hustou síť kořenů těsně při povrchu půdy, Liriope má potíže se v ( této konkrétní ) kořenové konkurenci prosadit.( = čímž chci říct, nevyhovující stromek, nikoliv kytka. Lépe by pod ním rostlo něco ještě mělčeji kořenícícho ). Zatím tam ale Liriope nechávám, uvidím, jak dál zabojuje.

     

    Hanelo, ty máš jednu ? Máš ji krásnou. Navíc jako vždy, krásně vyfocenou. Kam se hrabou moje dokumentární...

    Mně loni - i přes intenzivní zalévání - hůře kvetla díky totálnímu suchu na přelomu srpna a celé září ( sucho bylo takové, že mi dokonce zaschly květní stvoly u Ravenny eye rolling smiley).

    Myslím, že tvá bude v pohodě. Při oblevě moje byly naprosto bez poškození, něměly zčernalé ani konečky lístků Vůbec, je to opravdu podivuhodné, jak moc sníh pomohl. Já snad z téhle pohromy vyjdu ( perenově ) téměř bez ztrát.( jak jsem psala jinde ). Ještě keře... jsem jak špagát grinning smiley.

    ( chicht, mj. povedlo se mi umazat tři kousky z vrcholu seznamu chtěných..ještě je nemám doma, ale tááák moc se těším.. jen aby byly, přišly, rostly a hlavně, naplnily ! očekávání vyjmečnosti - se pak poprsím grinning smiley ).

     

    Jajo, já ti nevím, co se mrazově letos přihodilo. Za 35 let toto nepamatuji, nikdy jsme tak vysoké mrazy neměli. Takhle nízké teploty byly dva dny na závětrné straně Ještěda. Oblast se ( co vím ) táhla od Stráže pod Ralskem ( meterologická měřící stanice ) přes Český Dub a bohužel až ke mně. O 5 km dál už takové mrazy nebyly ( severně i jižně, tam měli max. - 16 st. ). Jestli se takto nízké teploty táhly dál k Jičínu, nevím.

    Zase. musím být ráda, na Jizerce pak ( tuším další den ) namělřili přes - 30. st. To jsou ale hory, ne moje nížina..

    Naštěstí jsem měla dost vysokou ( a naházela jsem ) sněhovou pokrývku, přežila mi pod ní bez poškození i choulostivá čemeřice, kt. normálně vydrží pouze - 12 st. U země pod sněhem muselo být pouze kolem nuly.

     

    K vzhledu - no, pokud k něčemu přirovnat, tak už spíš k modřenci než k šuškardě. grinning smiley

    Pokud mám shrnout to, proč patří ke šperkům... stálezelenost, úhledný, "trávový" vzhled, pozdní doba kvetení, neexistence chorob a škůdců. Elegance habitusu.

     
  • Autor: hanela
    Status:

    Re: Liriope muscari

    Datum: 21.02.2009 15:24
     

    Květo - Ty píšeš hotové elaboráty!!! Kde na to bereš čas? eye popping smiley

    Mám jen jedno Liriope a to jsem ho ještě v květu přesazovala, doufám, že mi nikdá neuhyne.

    (No rozhodně na mě nezapomeň s poprsením please smiley, hele a ať je to něco co nechci, jasný grinning smiley )

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Liriope muscari

    Datum: 21.02.2009 18:32
     

    Hanelo, k času - nechce se mi do té sloty, manžel už týden intenzivně machňá nějaký stroj v dílně, postpub v Praze - co víc si přát... grinning smiley

    Navíc, mám výhodu, že cvakám do klávesnice poměrně rychle ( a příspvěky po sobě povětšinou nečtu grinning smiley ). Jen mne teď malinko brzdí snaha nedělat souvětí. Je to x mé přirozenosti...

     

    si piš, poprsím... jen opravdu až přijdou, ještě jsem odtud nic nebrala, nevím jaký bude stav. Očekávám dost malé rostliny ( bylo to levné ).

     
  • Status: expert

    Re: Liriope muscari

    Datum: 22.02.2009 20:23
     

    Květo, Hanelo je překrásné, ale nevím, u nás je dost zima a někdy sníh navane tam kde ho není třeba i když teď právě je zcela všude, nevíte chutná to zvěři a zajícům to je taky další zádrhel, letos je skalka neustále rozhrabaná děsím se jara, co mi zbylo. Naštěstí nepěstuju žádné rarity tak to snad přežiju, i když líto mi bude všeho co zmizí.

     
  • Autor: hanela
    Status:

    Re: Liriope muscari

    Datum: 25.02.2009 13:50
     

    Květo - já taky cvakám rychle, ale dlouho mi trvá, než vypotím srozumitelnou větu. grinning smiley

     

    jajo - jestli Liriope chutná zvěři fakt nevím, kdyby jsi ho sehnala do 100,-, tak to by stálo za to to vyzkoušet. smiling smiley

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Liriope muscari

    Datum: 28.02.2009 01:17
     

    Hanelo, grinning smiley grinning smiley vidíš, asi i proto mám tolik příspěvků. Páč nejmíň čtyři mi pohltí ty, ve kterých následně vysvětluji, jak jsem to v tom prvním vlastně myslela.

     

    Jajo, zvěři nechutná. Amerikánci pro to mají krásnou kolonku, kt. u kytek občas udávají : deer and rabbit resistant.

    Mě vždycky rozesměje, páč si ji překládám pouze zpola - jelenům a králíkům resistentní.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Kveta (28.02.2009 02:04)
     
  • Status: expert

    Re: Liriope muscari

    Datum: 01.03.2009 19:23
     

    Jooo jo tal takovéhle jelenům a zajícům tezistentní rostliny potřebuju a hlavně ještě maus resistent grinning smiley

     
  • Autor: gasha
    Status: začátečník

    Re: Liriope muscari

    Datum: 15.09.2009 16:44
     

    Liriope začíná právě teď kvést. Z jedné rosltiny na jaře se pěkně rozrostla.

     
Stránky:  12 | <<předchozí komentáře
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.