pátek 29. března, 00:59 Svátek má Taťána
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Libi
Status:
Výsledné hodnocení: 5
Klikni pro filtrování

Líčidlo jedlé

Datum: 08.04.2008 18:38
 
p1210672.jpg

myslím, že se o něm tady zatím nikdo nezmiňoval winking smiley , mám ho třetím rokem, už ani nevím, kde jsem ho sehnala, první rok se ani nepamatuju, jak to vypadalo, minulý rok, když jsem překopávala truhlík, tak jsem najednou narazila na velkou hlízu, která jsem netušila k čemu patří (nepamatovala jsem si, že bych něco takhle velkého sázela), když to vyrostlo, tak jsem zkoumala, co to vůbec je, loni to mělo dva výhony a zabralo to v míse docela dost místa, letos jsem těch výhonů napočítala 12 confused smiley , takže budu muset všechno ostatní,co bylo u toho v míse přesadit někam jinam a nechat to tam samotné grinning smiley

 

PS: těch kořínků v míse si nevšímejte, to mi tam na dnešek chtěl ten náš čokl zahrabat kost a celé to přeryl angry smiley

 

[cs.wikipedia.org]

citace odsud:

 

Líčidlo jedlé je vytrvalá bylina. V zemi vytváří mohutný, snadno přesaditelný hlavní kořen s tenkými vedlejšími kořeny, z něhož každý rok vyrůstají až 200 cm vysoké lodyhy nesoucí vzpřímený hrozen bílých květů. Listy jsou široce vejčité až eliptické, lysé s žilkami zřetelnými do třetího řádu. Květenstvím je hrozen, z něhož nakonec vzniká souplodí 8 volných, červenofialových peckoviček, které se podobá se ostružině.

 

Plody i další části rostliny obsahují obsahují saponiny phytolaccatoxin a phytolaccigenin, které jsou toxické pro savce (ne však pro ptáky). V plodech líčidla je však jejich obsah nízký, takže vážnější otrava je naprosto nepravděpodobná (na rozdíl od např. líčidla amerického).

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí123
    Aktuální stránka: 3 z 3
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 01.07.2010 21:22
     

    no právě, nechci se unáhlit winking smiley grinning smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Líčidlo jedlé

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 05.07.2010 10:09
     

    Jsem na tom naprosto stejně... květináčová megalomanistka smiling smiley. Jenže já už vím, že to nedám nikam. Místo došlo sad smiley Takže budu květináčovat dál.

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 26.06.2012 18:32
     
    sam_3024.jpg
    Další fotografie:

    ... viděno u sousedů thumbs down

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 14.06.2017 07:00
     
    19059491_1508212529229951_5013062167516571547_n.jpg


    HOUBOVÁ OMÁČKA S LÍČIDLEM
    Vyrostlo vám v zahradě zčistajasna líčidlo jedlé a vy nevíte co s ním? Tuto statnou a ozdobnou trvalku původem z Asie šíří v naší přírodě především ptáci. Kromě toho, že se jeho bobule využívaly k barvení látek a listy k léčbě ekzémů a revmatismu, můžete listy i jíst. Protože rostlina obsahuje saponiny, listy opereme a dvakrát v čisté vodě převaříme, vodu vylijeme. Tak se většiny saponinů zbavíme a líčidlo upravujeme dále jako špenát. Má tu výhodu, že se nemusí každý rok znovu vysévat.
    10 g sušených hřibů namočíme na hodinu asi do 150 ml teplé vody. 100 g listů líčidla dvakrát převaříme, vodu slijeme, vymačkáme a pokrájíme nadrobno, Na třech lžících oleje necháme změknout pokrájenou červenou cibuli, přidáme 200 g žampionů, čerstvé bylinky – šalvěj, libeček a dobromysl, osolíme a chvíli společně opékáme. Vmícháme sušené houby i s vodou, líčidlo a 2 lžíce lahůdkového droždí. Dusíme pod pokličkou 20 minut, zjemníme 250 ml rostlinné smetany a prohřejeme. Podáváme s nočky, knedlíkem nebo semolinovými těstovinami.

     
  • Autor: Zden
    Status: nováček

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 21.07.2017 13:42
     

    Dobrý den, kdo by byl ochoten poslat kořen této rostliny k zasazení? Děkuji Zden

     
  • Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 21.07.2017 18:57
     

    Ličidlo jedlé se snadno pěstuje ze semene. Kořeny má velké, silné, špatně se dolují ze země

     
Stránky:  123 | <<předchozí komentáře
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.