čtvrtek 25. dubna, 08:27 Svátek má Marek
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Libi
Status:
Výsledné hodnocení: 5
Klikni pro filtrování

Líčidlo jedlé

Datum: 08.04.2008 18:38
 
p1210672.jpg

myslím, že se o něm tady zatím nikdo nezmiňoval winking smiley , mám ho třetím rokem, už ani nevím, kde jsem ho sehnala, první rok se ani nepamatuju, jak to vypadalo, minulý rok, když jsem překopávala truhlík, tak jsem najednou narazila na velkou hlízu, která jsem netušila k čemu patří (nepamatovala jsem si, že bych něco takhle velkého sázela), když to vyrostlo, tak jsem zkoumala, co to vůbec je, loni to mělo dva výhony a zabralo to v míse docela dost místa, letos jsem těch výhonů napočítala 12 confused smiley , takže budu muset všechno ostatní,co bylo u toho v míse přesadit někam jinam a nechat to tam samotné grinning smiley

 

PS: těch kořínků v míse si nevšímejte, to mi tam na dnešek chtěl ten náš čokl zahrabat kost a celé to přeryl angry smiley

 

[cs.wikipedia.org]

citace odsud:

 

Líčidlo jedlé je vytrvalá bylina. V zemi vytváří mohutný, snadno přesaditelný hlavní kořen s tenkými vedlejšími kořeny, z něhož každý rok vyrůstají až 200 cm vysoké lodyhy nesoucí vzpřímený hrozen bílých květů. Listy jsou široce vejčité až eliptické, lysé s žilkami zřetelnými do třetího řádu. Květenstvím je hrozen, z něhož nakonec vzniká souplodí 8 volných, červenofialových peckoviček, které se podobá se ostružině.

 

Plody i další části rostliny obsahují obsahují saponiny phytolaccatoxin a phytolaccigenin, které jsou toxické pro savce (ne však pro ptáky). V plodech líčidla je však jejich obsah nízký, takže vážnější otrava je naprosto nepravděpodobná (na rozdíl od např. líčidla amerického).

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 123 | další
    Aktuální stránka: 1 z 3
  • Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 08.04.2008 18:45
     
    Mám ho taky, loni mi ho Hespa přivezla na sraz, ale nechala jsem ho přes zimu venku asi bude po něm. Ten první rok mě nijak nenadchlo.
     
  • Autor: Reklama

    Re: Líčidlo jedlé

     
     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 08.04.2008 18:49
     
    Taky mám od hespy. Jájo...když je to trvalka, tak se na zimu nemá vyndavat...nebo přece jen jo? eye popping smiley
     
  • Autor: Libi
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 08.04.2008 18:56
     
    já ho měla v míse na terase a překryté chůjí, první rok dokonce v truhlíku na terase a bez jakéhokoliv zakrývání (vůbec jsem netušila, že v tom truhlíku něco je winking smiley )
     
  • Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 08.04.2008 19:30
     
    Já nevím Moni, ale já ho ani nepřikryla, no uvidímewinking smiley
     
  • Autor: Libi
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 09.04.2008 19:08
     

    tady je ještě nějaký ten odkaz: winking smiley

    [images.google.com]

    [www.biolib.cz]

     
  • Autor: anny
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 09.04.2008 20:00
     

    Já ho mám,bojujem s ním ako s vytrvalým plevelem.Nie a nie sa ho zbaviť,vždy niekde vyklíčí.Nikdy som ho nesádzala,myslím,že o jeho rozšírenie sa zaslúžili vtáčci.

    Neviem,či má nejaké praktické využitie,ten jeho názov k tomu svádza.

     
  • Autor: Libi
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 13.04.2008 11:59
     
    p1220160.jpg
    Další fotografie:

    Anny: citace: [cs.wikipedia.org]

     

    Plody se používají k dobarvování likérů a vín či cukrovinek, nebo se prostě příležitostně konzumují. Určité využití lze najít i ve farmacii, i když zde je upřednostňováno líčidlo americké pro vyšší koncentraci účinných látek. Rostlina bývá též pěstována jako okrasná.

    Listy líčidla se někdy používají k přípravě pokrmů (úprava podobná jako u špenátu), přičemž se upřednostňuje dvojí převaření (voda s prvního se vylévá) – smyslem je odstranění saponinů, které ovšem není dokonalé).

     

    PS: a to, že jsem sem hodila fotku rostoucí hosty z vás nikoho nezarazilo grinning smiley , včera jsem při prohlídce mísy zjistila, že líčidlo leze o kousek dále stydlin smiley

     
  • Autor: Libi
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 04.06.2008 19:21
     
    p1240507.jpg
    Další fotografie:

    tak takhle vypadá teď, už také začíná kvést smiling smiley

     
  • Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 04.06.2008 21:48
    Hodnocení fotografie "Líčidlo jedlé": 5
     

    libi je úžasnéthumbs down

    Loni mi kvetlo taky přes zimu jsem ho úspěšně zahlušilathumbs up , škoda netušila jsem, že je takové pěkné když naroste, měla jsem prcka tak 20cm.

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 09.06.2008 14:45
     
    A co se s tím jako potom dělá?
     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 11.06.2008 12:49
     
    Tak koukám o čem jako bude řeč...grinning smiley Libi vypadá to pěkně..no ale nejedla bych to...winking smiley
     
  • Autor: anny
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 11.06.2008 13:46
     
    Laduš,taky tak. Nemám dosť odvahy,špenátek (ani ten klasický) nemusím.
     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 13.06.2008 00:37
     
    Jáji, žádný strachy. jestli ti zašlo, přivezu nové. Zmrznout nemohlo. Spíš, jestli nemělo moc mokro. Tady nad námi "za humny" je obrovská rostlina, z té ti zkusím na jaře, až bude rašit, odkopnout. Jinak je tam na úpalu, zvyklý jen na tu trochu deště co tu spadne, obklopený hustým houštím kopřiv.
     
  • Autor: Libi
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 06.08.2008 13:22
     
    p1290259.jpg
    Další fotografie:

    už se začíná vybarvovat, letos má docela velké klasy, takže se už se tou tíhou ohnuly winking smiley

     
Stránky:  123 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.