čtvrtek 28. března, 13:46 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Řecko
Aktuální kategorie: help   Vše > Cestování > Po Evropě > Řecko
Založte si eDeníček! další výletní místečko :)
 
 
 
 
Výsledné hodnocení: 5

Kréta aneb jak jsme byli za kretény

Autor: Majka - moderátor
www.majkaj.webg..
Datum: 13.09.2010 18:04
 

My tedy už dovolenou skoro vypustili, ale synek na poslední chvíli vyprovokoval akci, jenže ouha, jeho propadlý pas určil cíl cesty. Musí to být Evropa a odlet za týden. Příliš na výběr nebylo, tak se letělo na Krétu.

Letěli jsme tentokrát s Travel servisem, letadlo, čas a dokonce i jídlo bez připomínek, jen jedna letuška asi neměla svůj den a tvářila se, jakoby byla zvyklá na první třídu do N.Y. a rozhodně nechtěla mít s tím póvlem cestujícím chartrem nic společného. Exterier stevarda ovšem vyvážil tento nedostatek, bylo vskutku na co koukat.

Cílem bylo letiště v Iraklionu a nedaleké městečko Hersonissos.

 

Ubytování: Pokud vám bude někdo tvrdit, že úroveň hotelů v Evropě je o stupeň vyšší, než na Djerbě, nevěřte mu ani slovo. Pokud se tedy Řecko dá brát jako Evropa v tomto ohledu, za stejné peníze dostanete zlomek toho, co na Djerbě bez příplatku. Porovnávat navíc čistotu hotelů v těchto dvou destinacích, to je jako vedle sebe postavit bezdomovce a majitele realit. Pokud přesto chcete Krétu navštívit, doporučuji koupit si pouze ubytování a stravovat se individuálně. Nebude vás omezovat čas a ušetřené peníze můžete doslova prožrat podle svého gusta. Garantuju vám totiž, že je prožerete i při polopenzi a navíc přiberete, protože odolat se zkrátka nedá.

 

Dlabanec: Všude na vás budou útočit nahaněči, vy si vyberte místo, kde není prázdno, je to jakási garance, že tam nebudete zklamáni. Osobně doporučuji White lion , vraceli jsme se sem nejen kvůli jídlu, ale taky kvůli servírce, která vypadala, že ji tahle práce fakt baví. Mě tady taky zaujal systém objednávek on-line, kdy servírka naťukala objednávku a odeslala rovnou do kuchyně. Žádné běhání sem a tam. Možná proto byl personál tak fajn, nebolely je tolik nohy grinning smiley

Pro orientaci přidám pár cen:

Hlavní jídlo se většinou neobešlo bez hranolek, porce jsou skutečně poctivé a pohybují se mezi 7 - 10 €

Místní pivo je překvapivě velmi chutné, 0,5 l vyjde zpravidla na 2 €

jidlo3.jpgZmrzlina na fotografii 6 €

Voda je prý na Krétě pitná, ale my to neriskovali. V supermarketu vyjde nejlevnější balík vody na 0,5 €, chlazená pak 1,5 l za stejnou cenu. V hotelu 1,2 €. Z ovoce je velmi levné hroznové víno, stojí 1,3 €, je bez jadýrek a sladké tak, že to až škrábe v krku.

 

Moře: My měli nádherně čisté a teplé, pláže jsou většinou z hrubého písku a vstup do vody vcelku pohodlný, i když místy kamenitý. Slunečníky a lehátka jak jinak, než za poplatek. My si dělali srandu z toho, že si od druhého dne někdo připlatil za vlny. Jediná nepříjemnost byla, že tam na mě číhala jakási ryba, co se snažila mě sežrat. Měla jsem relativně čerstvou ránu na noze a ta mrcha mě do ní vždycky kousla.

 

Kam na výlet: My si zvolili Knossos. Pokud někdo čeká, že na něj dýchně těch 4 tisíce let historie, asi bude zklamán. Na fotografiích vypadá všechno monumentálnější a kouzelnější než ve skutečnosti. Všude plno lidí a za svých 6 € za vstup nečekejte nic extra. Jak jsem někde četla, kde nezůstal kámen na kameni, zůstal beton na betonu. Starý Evans se totiž z pohledu dnešní archeologie s ničím moc nemazal, takže už těžko odhadnete, co je původní a co lidová tvořivost. Měla jsem dojem, že se k takové památce chovají barbarsky i dnešní Řekové, respektive vyberou od turistů poplatek a tím to hasne. No viděla jsem a podruhé už nemusím.

Nějak víc mě uspokojila výprava mimo hlavní turistickou trasu k horám, i když to většinou nebylo veselé pokoukání, občas přece jen srdce zaplesalo. Rozhodně to byl zážitek.

 

Doprava: To je kapitola sama o sobě. Pokud je vás víc, rozhodně se vyplatí si půjčit auto i přes tvrzení, že místní doprava je levná. My tedy na Knossos jeli autobusem do Iraklionu, tam jsme přestoupili a zase busem centrem k paláci. Bylo to jednoduché i pro absolutního blba (tím míním i sebe). Kdo ovšem nezažil, nepochopí. To bylo nevětší dobrodrůžo. Tam, kde u nás je jednosměrka, na Krétě je obousměrný provoz a ještě po stranách stojí auta, mopedy a čtyřkolky. Mezi tím se motají chodci a nikdo se z toho nestresuje. Je mi záhadou, že jsem za celou dobu neviděla jedinou bouračku, co bouračku, ani odřený blatník. Všechna auta jsou netčená a na naše poměry nová. Řidiči jsou v pohodě a zjevě na dopravní předpisy prdí zvysoka. Na stopce jsme projížděli nejpomaleji 40 eye popping smiley, semafory nejsou žádné dogma. Poslala bych naše dopraváky na stáž, aby přestali prudit s maličkostma.

Pokud si tedy troufnete do tohoto provozu vyrazit autem, tak dbejte na to, aby bylo plně pojištěné. Den vás vyjde podle typu od 25 €, při půjčení na celý týden pak je cena přibližně poloviční.

 

Nákupy: V tomto ohledu nemůžu sloužit, příliš jsem nepátrala. Kdo má úchylku na boty a kabelky, tak buď ať zruší účet a nebo nikam nejezdí. Konstatovala jsem, že v tomto ohledu je to u nás těžká nuda. Ovšem jinak jsou obchody plné KJP, takže já nekoupila vlastně nic, jen Galad želvičku z mušlí se slamákem a brýlemi grinning smiley grinning smiley grinning smiley, kteroužto se jí nedávno chlubil kolega a ona omdlela jak špalek.

 

Jak se domluvíte: S angličtinou nebudete mít v podstatě problém, vystačíte si i se základem. K mému překvapení ovšem na většině obchodů, půjčoven i na tavernách najdete azbuku a tvrzení, že zde komunikují v ruštině. Rusů je zde totiž přehršel. Já ruštinu využila v okamžiku, kdy mě syn volal k ruské děvočce, co zkolabovala na chodbě hotelu. Nějak tyhle věci přitahuju, či co.

 

Flóra: Jedním slovem, krása. V této době dozrávala granátová jablka a bez užitku padala ze stromů. Citronovníky, olivovníky, fíky... flora5.jpgDoufám, že mi pomůžete určit totožnost stromu, který jsem vyfotila. Byl téměř u každého domu, něco jako túje před vilkou s břizolitem u nás winking smiley Nám rostl přímo před balkonem a byl vážně nádherný. Cykasům a benjaminům se kolem dařilo neskutečně, trochu mě jímala závist. Taky jsem vyfotila největší ficus elastica, co jsem v životě viděla. Všechno kvetlo i bez nějaké snahy majitelů, jak je vidět na jedné z fotografií.

 

Fauna: Pro mě samozřejmě existovaly jen kočky. Bylo jich nespočet, byly krásné, neuvěřitelně vybarvené a některé v zuboženém stavu. Ovšem nejhorší okamžik jsem zažila, když kolem nás při výpravě do reality proběhl pes, jehož chlupy tvořily jeden zplstnatělý potrhaný koberec, který za sebou vláčel v cárech půl metru dlouhých. Bylo mi do breku. Co ovšem čekat v zemi, kde se civilizovaný Evropan štítí jít na WC na letišti.

 

Odlet: Z předešlého textu je jasné, že zdržení letu o tři hodiny bylo vcelku utrpením. Letiště může konkurovat tak našemu Hlavnímu nádraží před 30 lety. Na to, že zde co dvě tři minuty přistává letadlo, je jeho kapacita malá a péče méně než nedostatečná. Komentář skorosnachy, že se radši počurá, je toho důkazem.

Musím se přiznat, že jsem se při startu prvně v životě skutečně bála. Nejdřív nechtěl naskočit motor, pak se ozývaly neobvyklé zvuky a nakonec v zadní části kabiny kudysi proudil vzduch, jako by někde byla díra. Nutno podotknout, že letušky a stevardi byli velmi milí a ochotní. Možná se taky báli. Já tedy o zdržení letu měla jasno a nevím, kdy se odhodlám znovu letět.

Přílet do Prahy v půl páté ráno, kosa jak sviňa a půlhodinové čekání na odvoz k parkovišti (prý ho stavěli poliši, jestli je to pravda, platí moje doporučení stáže na Krétě) a nakonec zjištění, že máme píchlou přední levou, to člověku nepřidá. Zkrátka dovolená se vším všudy, potřebovala bych lázně winking smiley

Vím, že jsem nepoučitelná, až se otřepu, zas budu mít chuť vypadnout někam za teplem a vše zlé bude zapomenuto. Tak vzhůru na Krétu, třeba nebudete za kretény, jako my grinning smiley

 
Upraveno 6 krát. Naposledy upravil Majka (14.09.2010 17:17)

 

Galerie: Klikněte pro zobrazení
flora1.jpg flora2.jpg flora3.jpg flora4.jpg flora5.jpg flora6.jpg flora7.jpg jidlo1.jpg jidlo2.jpg jidlo3.jpg jidlo4.jpg knossos1.jpg knossos3.jpg knossos7.jpg knossos8.jpg knossos9.jpg knossos10.jpg kocky2.jpg kocky4.jpg kocky6.jpg kocky8.jpg kreta2.jpg kreta3.jpg kreta4.jpg kreta5.jpg
 

Komentáře a názory

 
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: Majka - moderátor
    www.majkaj.webg..
    Datum: 13.09.2010 18:08
     

    Jak se vám líbí řecká realita? sad smiley


     

    Galerie: Klikněte pro zobrazení
    kreta6.jpg kreta8.jpg kreta9.jpg nalodit1.jpg nalodit2.jpg pes_a_historie.jpg pes_a_more.jpg realita1.jpg realita2.jpg realita3.jpg realita4.jpg realita5.jpg realita6.jpg realita7.jpg realita8.jpg
     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: Stano -
    Datum: 14.09.2010 08:39
     

    Přijde mi, že je to ještě větší prasárna, než když jsme tam byli my. Že by krize dostoupila tak daleko a hluboko...eye rolling smiley thumbs up Ale ne, nebudu si kazit vzpomínky - pro mě je Kréta nejhezčí dovolenásmiling smiley .

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: Vladka - expert
    Datum: 14.09.2010 14:28
     

    Majko, pěkný povídání a bezva fotkythumbs down

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: drahus - expert
    Datum: 14.09.2010 14:35
    Hodnocení příspěvku "Kréta aneb jak jsme byli za kretény": 5
     

    Majčí, bezva napsaný a hezké fotky thumbs down

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: evelina -
    Datum: 14.09.2010 15:37
    Hodnocení příspěvku "Kréta aneb jak jsme byli za kretény": 5
     

    Veľmi pekné thumbs down

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: hespa - expert
    Datum: 14.09.2010 17:27
     

    Majčí flower smiley

    Krásný cestopis, pěkný fotky thumbs down thumbs down thumbs down

    Jen nevím, který strom jsi chtěla určit. winking smiley

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: Galad_Elen -
    Datum: 14.09.2010 18:13
    Hodnocení příspěvku "Kréta aneb jak jsme byli za kretény": 5
     

    No ještě že jsem radši doma hlídala kočky grinning smiley

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: Majka - moderátor
    www.majkaj.webg..
    Datum: 14.09.2010 19:11
     


    hespa napsal(a):

    Majčí flower smiley

    Krásný cestopis, pěkný fotky thumbs down thumbs down thumbs down

    Jen nevím, který strom jsi chtěla určit. winking smiley

    Heli, tento

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: Anavi - expert
    Datum: 14.09.2010 19:41
     

    Díky za reportáž!

    Pamatuji si, že tam byla kvanta koček i volně pobíhajících psů, ale proti těm našim pouličním směskám byli hrozně hubení!!! confused smiley

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: skrblice - expert
    Datum: 14.09.2010 21:07
     

    Majko, krásně napsané a skvělá fotoreportáž.... tak nevím, jestli bych ještě chtěla na Krétu... spinning smiley sticking its tongue out

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: Missi - expert
    Datum: 14.09.2010 23:48
    Hodnocení příspěvku "Kréta aneb jak jsme byli za kretény": 5
     

    Majko, parádathumbs down , díky za reportáž!

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: Janina44 -
    Datum: 17.09.2010 08:55
     

    Majko, parádní reportáž!!! Krétu miluju a klidně bych se tam odstěhovala love smiley love smiley love smiley 

    A ten strom je araukárie winking smiley

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: hespa - expert
    Datum: 17.09.2010 11:15
     

    Janino, díky za název flower smiley , pořád mi to něco připomínalo. nono smiley

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: Majka - moderátor
    www.majkaj.webg..
    Datum: 17.09.2010 13:19
     

    Janino, araukárii znám, chvíli jsem i uvažovala, že to je ono, ale pak jsem to fakt zavrhla eye popping smiley eye popping smiley eye popping smiley eye popping smiley

    Až se tam odstěhuješ, tak přijedu, abych si spravila chuť grinning smiley

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: Majka - moderátor
    www.majkaj.webg..
    Datum: 17.09.2010 13:22
     

    Vona to bude araukátie tasmánská, tak to se nedivím, že mi to neštymovalao, dyk já znám tak tasmánskýho čerta... a to jen z televize grinning smiley

     
  • Re: Kréta aneb jak jsme byli za kretény

    Autor: Janina44 -
    Datum: 17.09.2010 16:45
     


    Majka napsal(a):

    Až se tam odstěhuješ, tak přijedu, abych si spravila chuť grinning smiley


    Jasný, jsi zvaná winking smiley Jen co vyhraju ve sportce, stěhuju se spinning smiley sticking its tongue out

     
Upozornění
Téma bylo uzavřeno. Další odpovědi a reakce nejsou možné.
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Blog - RSS - Řecko (Blog)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.