čtvrtek 28. března, 19:55 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Užitková zahrada
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Užitková zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: SPIKE
Status: expert

Jedovaté rostliny

Datum: 09.01.2014 02:05
 
aconitum napellus.jpg
Další fotografie:

Jedovatých kytiček doma pěstujeme hodně. Některé moc nebezpečné nejsou, ale je dost i takových, které by se neměly vyskytovat v zahradách a domácnostech, kde se pohybují malé děti.

 

 

 

 

 

 

Toxikologické informační středisko přijímá dotazy 24 hodin denně sedm dní v týdnu na číslech

224 91 92 93

224 91 54 02.


Bližší informace a stručný rádce při otravách je k dispozici na webových stránkách Všeobecné fakultní nemocnice [vfn.lf1.cuni.cz] [www.tis-cz.cz]

 

[www.week.cz]

 
Upraveno 4 krát. Naposledy upravil SPIKE (26.07.2017 16:26)
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234 | další
    Aktuální stránka: 2 z 4
  • Autor: samanka
    Status:

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 28.05.2015 12:53
     

    asi to bylo to jedlé, tehdy se to samo vysemenilo, přitáhli to asi ptáci, protože v blízkém okolí to nikdo neměl. Ale ono to bude asi jako s rajčetem, plody jedlé a zbytek rostliny jedovatý

     
  • Autor: Reklama

    Re: Jedovaté rostliny

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 28.05.2015 14:43
     

    Kdysi jsem ho dostala od zdejší aničky, když narostlo pro mou zahradu obřích rozměrů, věnovala jsem ho našim, kde již několik let prospívá a neuvěřitelně se množí. Děti to pokaždé taky svádí očesat, vypadá to opravdu jako ostružina. Myslím, že máme tu první verzi, ale jíst bych jim to nedovolila... nono smiley confused smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 28.05.2015 22:24
     
    10906326_937963882921488_2446494210916757910_n.jpg
    Další fotografie:



    HERBÁŘ HERMETIKŮV
    Jde o knihu Františka Kabeláka Herbář hermetikův z poloviny minulého století. Unikátní sbírka léčivých bylin doplněná o Tibetsko-Mongolsko-Čínskou farmakopéu a fragmenty z Dvaceti dvou nejdůležitějších magických rostlin světa bohužel nebyla autorem dokončena. K prvnímu vydání připravil v roce 2011 tuto vzácnou knihu pan Lukáš Loužecký. Původní text herbáře musel být z důvodu požadavku srozumitelnosti výrazně redigován, protože autor už se bohužel nemohl na dokončení díla podílet, zemřel v roce 1969. Přesto je tato sbírka ojedinělá a obdivuhodná.Toto například píše o jasmínovci vždyzeleném: Otrávení strnou při plném vědomí s otevřenýma očima, nemohou se hýbat a s příšernou jasností vnímají vše, co se okolo děje. Proto je nazýván "skleněná rakev".
    Dozvěděla jsem se zde spoustu nových skutečností, o kterých jsem neměla dosud ani tušení, například, že černý bez léčí zánět trojklanného nervu.






     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (24.07.2017 23:00)
     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 31.05.2015 09:38
     
    11377291_874530672618767_8925807091167127560_n.jpg

    tak já tady nejdu s jedovatou rostlinou , ale jedovatým pavoukem , žijícím u nás v přírodě ..

    [ornfinger_fg5.jpg">cs.wikipedia.org]

     

    kousl jednoho z FB a ruku měl jak baňu . byl v rukavici a jak si ji nasadil , tak ho rafnul

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil kaaj (31.05.2015 11:12)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 02.06.2015 17:04
     
    dsc_0336.jpg
    Další fotografie:

    U jezírka, kde pramení říčka Cidlina, jsem obdivovala dva velké bujně rostoucí trsy. Až když jsem objevila na jednom květy, došlo mi, že je to rulík zlomocný!

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (24.07.2017 23:01)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 23.07.2015 14:26
     

    Reaguji na příspěvek Drahušky v jiné diskuzi - jedovatost áronů.

    """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

     

    [www.kvetenacr.cz]

    Jedovatá rostlina.
    Všechny části rostliny jsou jedovaté. Obsahuje glykosidy a alkaloidy. Při požití se dráždí sliznice, což je doprovázeno palčivou chutí a dochází k zánětu úst a hrtanu. Po vstřebání organismem se objevují poruchy sdečního rytmu, zorničky se rozšiřují, nastávají křeče. Smrtelné otravy byly popisovány zřídka. Při požití je však třeba lékařské pomoci.


    """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

     

    ******* Registrovaný: 26.11. 2008Příspěvky: 279

    Re: Áron - pěstování

    Všechny aronovité rostliny jsou více, nebo méně jedovaté, mnohé z nich jsou velmi krásné, ale není třeba se jich bát,pokud jejich listy,nebo plody někdo nebude pojídat po hrstích. Nechápu,proč se lidé bojí,že se jim dítě, nebo zvíře otráví. Když ty kytky chci mít,a vím,že jsou jedovaté,musím dávat pozor na děti i na zvířátka,aby ty jedovaté rostliny nepojídaly. Když si nejsem jist, že děti nebo zvířata uhlídám,raději si jedovaté rostliny do bytu,nebo do zahrady nepořizuji. Je to jednoduchá volba .Jedovaté jsou například i narcisy, hyacinty, ocúny, břečťan, máky, lýkovce - a přesto se jich nikdo nevzdává. Řada běžných plevelů, jako jsou např.vlaštovičník, vlčí máky, pryšce, jsou též jedovaté, při pletí je musíme brát do ruky, ale při dostatečné pozornosti a hygieně nejsou obavy na místě, pokud ovšem nejsme alergičtí.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil SPIKE (23.07.2015 14:31)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 23.07.2015 14:28
     

    Tady je seznam různých jedovatých rostlin, s nimiž se můžeme setkat na zahradě nebo v přírodě.

    [www.zahradkari.cz]

     

    A ještě jeden zajímavý seznam.

    [www.zahrada-cs.com]

     

    Myslím, že je důležité rozlišit míru jedovatosti a dle toho se zařídit, abychom neohrozili své děti nebo domácí mazlíčky. Těch opravdu silně jedovatých není zas tak moc a mnohé z nich ani nelákají k ochutnání.

    Lehce jedovaté je skoro všechno, ale nepředpokládám, že bychom se tím cpali ve velkém, aby nás to nějak ohrozilo.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (23.07.2015 15:18)
     
  • Status:

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 26.07.2015 07:24
     

    Spike, to by snad bylo lépe sepsat ty ozdobé rostliny, které jedovaté nejsou. Bylo by jich méně. Ty moje clematisy jsou taky jedovaté, to je známo, ale zahradníci se jistí, já jsem si tento měsíc koupila jeden kousek v Lidlu a na zadní straně cedule s jménem byla značka přeškrtnutého příboru. Co kdyby si někdo udělal salát s clematisu. love smiley love smiley love smiley

     
  • Autor: monicka
    Status:

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 27.07.2015 12:14
     

    Salát z klematisu .eye popping smileyTo snad napadne i pitomce,že klematis není k jídlu. grinning smiley To už ty lidi neví samou roztažeností, co by do té huby dali. grinning smiley

     
  • Status:

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 27.07.2015 13:42
     

    Monicko, já si též myslím, že lidi nejsou úplně blbí, ale zahradníci si myslí něco jiného,proč by jinak tiskli na jmenovku clemíků přeškrtnutý příbor. Nebo jim to připadá vtipné. Kdož ví.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Alenka (15.02.2017 17:34)
     
  • Status: expert

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 27.07.2015 13:52
     

    Ne ne to bude nějaké nařízení EU vsaďte boty:-)

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 15.02.2017 08:31
     
    16640921_1415397361838380_123166469242265083_n.jpg

    Jednou z našich nejjedovatějších rostlin se zajímavými, temně modrými květy je oměj šalamounek (Aconitum plicatum), již Pliniem zvaný „rostlinný arzenik“. Obsahuje totiž diterpenový alkaloid akonitin, který je jeden z nejprudších a nejrychleji působících známých jedů. Dětské otravy, a to těžké, byly popsány po sání květů. Jed působí zvláštní pocit mravenčení zprvu v ústní dutině, později i vzdáleně, hlavně v dolních končetinách, zároveň s pocitem necitlivosti, což vede ke stavu úzkosti. Zakročit je nutno velmi rychle. Šalamounek má své dějiny – byl jednou ze součástí čarodějných mastí, součástí velmi nebezpečnou. Také byl využíván v lidovém travičství. Přesto se v menším množství používal jako léčivka (hlízy). Pouze však na lékařský předpis. Podobně jako šalamounek působí i jiné druhy planě rostoucích omějů.

     
  • Status: expert

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 15.02.2017 19:29
     

    K šalamounku, jestli se nepletu, si přivoněla Maruška, aby byla neviditelná v Byl jednou jeden král winking smiley

     
  • Autor: 1romca11
    Status:

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 15.02.2017 19:53
     

    Pročetla jsem obě stránky téhle diskuse, zajímavé. O většině rostlin a o tom, že jsou jedovaté, jsem věděla, u dalších - třeba u narcisu - je to pro mě překvapení. Já to neřeším, děti jsou velké ale až budou někdy vnoučata, budu muset hlídat...Zvířata jsou myslím dostatečně chytrá, naše fenka sežere kde co, ale kytky jí naštěsí nelákají smiling smiley

     
  • Status:

    Re: Jedovaté rostliny

    Datum: 16.02.2017 17:42
     



    jaja99 napsal(a):

    Ne ne to bude nějaké nařízení EU vsaďte boty:-)

    Jájo, budeš mít pravdu, tato blbá nařízení přesně odpovídají myšlení poslanců EU. Musí vyvíjet nějakou činnost, aby to nevypadalo, že ty pohádkové platy berou úplně za nic. grinning smiley grinning smiley grinning smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Užitková zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.