čtvrtek 25. dubna, 14:48 Svátek má Marek
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Užitková zahrada
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Užitková zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Jedlé květy a části rostlin

Datum: 28.07.2013 11:51
 

Jelikož mě drahuška inspirovala, začala jsem se po tomto tématu pídit a docela mě zaujalo, co vše z našich zahrad, co máme jen na okrasu, bychom mohli také sníst a zpestřit tak svůj jídelníček. winking smiley

Abych nezaplňovala témata věnovaná opravdu pěstování a fotkám, zakládám extra diskuzi.Případné tipy a zkušenosti prosím sem. flower smiley

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234567 | další
    Aktuální stránka: 5 z 7
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 07.08.2013 22:02
     

    Irenko, to je teda fakt síla. Nějak mi blbne připojení a nešla mi ta fotka otevřít, ale jako plíseň mi to trochu připadá. Mě na tom mém bordovém začaly schnout listy, opadávat a celkově šel do háje. Bála jsem se, aby se to nerozšířilo dál - na japonské javory, tak jsem ho vykutala.

    Ivčo, když jsou jedlé plody, tak květy určitě taky.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Jedlé květy a části rostlin

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 07.08.2013 22:03
     

    aha, asi jsem se radovala předčasně:

    etr Novak (rocky02[zavinac]seznam.cz) napsal(a) 12.6.2009, 17:58 hod.:
    Sambucus nigra L.Bez černý není jedovatý keř,pokud má bílé květy.Podobný keř který má bylinný vrůst zvaný Chebdí - Sambucus ebulus L.-2 m vysoký ,má květy podobné, ale mírně narůžovělé až červenavé.Voní poněkud po hořkých mandlí .Tyto plody i další části keře jsou nebezpečné pro množství kyseliny kyanovodíkové a saponin . Které působí dráždivě ke zvracení. Ve větších dávkách vyvolávají závratě,dávení a průjmy .Chebdí se považuje za jedovaté .Převzato z knihy "Naše rostliny v lékařství" Korbelář Endris.
    Bez černý je 100% léčivý , dle mých zkušeností .
    [reagovat]

    Ing. Monika Hujerová, BA (moninka75[zavinac]seznam.cz) napsal(a) 9.6.2011, 15:13 hod.:
    dobrý den, netušíte náhodou, zda-li bez černý Sambucus nigra "black lace" s narůžovělými květy a fialovými listy je jedovatý?? Ráda bych ho evet. použila na výrobu bezové šťávy, ale strach mi zatím nedovolí. Stále pátrám po intenetu, ale nemohu nikde najít, jestli je nebo není jedovatý. mockrát děkuji za odpověď
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 07.08.2013 22:05
     

    Ivčo, ještě bych zkusila googlit dál.......

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 07.08.2013 22:08
     

    tady je dost nápadů, co z květů, bezinek atd.

    [botanika.wendys.cz]

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 07.08.2013 22:12
     

    Já jsem našla receptů hafo, spíš jsem myslela jestli ještě nebudeš googlit ty - ohledně poživatelnosti toho tvého. smiling smiley

    Taky jsem chtěla spíš vědět, jestli někdo má osobní zkušenost s vařením likéru, když bych narazila na nějaký zádrhel, tak abych se mohla doptat grinning smiley

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 07.08.2013 22:45
     

    Helenko, vařila jsem předloni, byl skvělý mls smiley . Rcp. musím někde dohledat, dodám .

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 07.08.2013 23:17
     

    to chebdí je takové lesní křoví, šlechtěné bezy jsou odvozené od bezu černého... není to to.

    Natrhat si trochu bezinek někde na kraji lesa není problém. Ty šlechtěné bezy stejně moc neplodí.

    Likér z černého bezu dělávám, je to sirup z bezinek namíchaný s rumem a kafem mls smiley . Bez rumu a kafe jsem to nasbízela klidně i dětem, ale bezinky snižují krevní tlak a tedy to může s jedincem s nízkým tlakem švihnout.

    Viz moje sestra, kterou to otec nutil pít jako extrémně zdravý nápoj a ona se skládala a bylo to považováno za rozežranost. thumbs up

    (555, Fernet nepiju od jisté trapné události (čarodějnice 2010 stydlin smiley ))

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil HanaK (07.08.2013 23:18)
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 08.08.2013 07:38
     

    Hani, já ho pila 25 let a až ukončení kouření mě ho znechutilo.

    Před tím jsem pila leta myslivce a skončila jsem možná ze stejného důvodu jako ty na ty čarodějnice grinning smiley . Byli jsme na vodě, našla jsem utopence. Abych se vzpamatovala, dala mi parta do ruky flašku myslivce a myslím, že jsem jí tak nějak skoro nevědomky (v šoku) vypila a pak jsem zkušenému vodákovi vystupovala z lodě za jízdy. stydlin smiley Formality jako čekání na policii atd už šly úplně mimo mě.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 08.08.2013 07:40
     

    Eli děkuji. Nepamatuješ si, kolik likéru vzniklo z dávky podle tvého receptu? To abych věděla, jak hodně mám navařit grinning smiley grinning smiley

     
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 08.08.2013 08:15
     



    555 napsal(a):

    Eli děkuji. Nepamatuješ si, kolik likéru vzniklo z dávky podle tvého receptu? To abych věděla, jak hodně mám navařit grinning smiley grinning smiley

    já jsem myslela, že abys věděla kolik známých pozvat winking smiley grinning smiley

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 08.08.2013 08:47
     

    No Los, to se vzájemně nevylučuje grinning smiley . Ale upřímně - návštěvy dostanou kupovaný chlast, rodina zdravý likérek grinning smiley

     
  • Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 08.08.2013 09:17
     

    555 jen bacha na ten tlak, bezinky ho opravdu významě snižují a jednou mi po "obyčejné bezinkové šťáve" bylo opravdu zle a dost.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 08.08.2013 09:36
     

    Jájo, já mám vyšší, tak se třeba dostanu k normálu. A spíš to beru tak, že to bude štamrdlička před spaním.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 08.08.2013 10:24
     

    ten rum a kafe by to mohly srovnat

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 09.08.2013 21:12
     

    Helenko, až dnes jsem se dostala k hledání rcp. na bezinkový likér - samo, že v mém chytrém sešitu není stydlin smiley . Ale hodně pravděpodobně jsem dělala podle tohoto [www.spektrumzdravi.cz] , jenom z poloviční dávky. Byl dobrý, většinu jsem v rámci "nějakou blbost" kamarádkám k různým příležitostem rozdala, chválili si.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Užitková zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.