čtvrtek 28. března, 18:42 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Užitková zahrada
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Užitková zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Jedlé květy a části rostlin

Datum: 28.07.2013 11:51
 

Jelikož mě drahuška inspirovala, začala jsem se po tomto tématu pídit a docela mě zaujalo, co vše z našich zahrad, co máme jen na okrasu, bychom mohli také sníst a zpestřit tak svůj jídelníček. winking smiley

Abych nezaplňovala témata věnovaná opravdu pěstování a fotkám, zakládám extra diskuzi.Případné tipy a zkušenosti prosím sem. flower smiley

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234567
    Aktuální stránka: 7 z 7
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 23.06.2014 16:21
     
    10351167_748768948507650_5077719053213737664_n.jpg

    Denivky nejen pro krásu (převzato od Kuchařky ze Svatojánu)

     

    PLNĚNÉ KVĚTY DENIVEK
    100% vegan
    Zajímavá a vynikající pochoutka. Denivky můžete jíst i syrové v salátu nebo květy sušit a použít jako ochucovadlo.
    Do mixéru vložíme po 50 g nasucho pražených slunečnicových semínek a mandlí, 10 šalvějových lístků, 2 stroužky česneku a rozmixujeme. Přilijeme 5 lžic panenského olivového oleje, osolíme, přidáme 2 krajíce bílého chleba a rozmixujeme na drobenku, kterou... zvlhčíme rostlinnou smetanou na dobře tvarovatelnou pastu. 30 květů denivek opereme, vytrhneme pestíky a do každého vložíme lžičku náplně. Plněné květy narovnáme do vymaštěné zapékací misky. Na dvou lžících oleje osmahneme menší cibuli a dva stroužky česneku nasekané najemno, přidáme lžíci lahůdkového droždí, půl lžičky čerstvě tlučeného pepře a lžíci celozrnné špaldové mouky a umícháme jíšku. Vlijeme 150 ml mandlového mléka, osolíme a krátce povaříme do zhoustnutí. Omáčkou pokropíme květy v misce a pečeme na 200 stupňů dvacet minut až půl hodiny. Podáváme s pečivem.
     
  • Autor: Reklama

    Re: Jedlé květy a části rostlin

     
     
  • Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 24.06.2014 13:31
     

    My včera s manželem také ochutnávali winking smiley, jenom tak za čerstva, i náš Ajax se s chutí připojil love smiley

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 11.07.2014 22:31
     

    Docela zajímavé stránky o využití rostlin planých [divokakucharka.rodovaosada.cz] v části informační zdroje jsou odkazy na stránky zabývající se podobnou tématikou .

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 12.07.2014 21:08
     



    ivik11 napsal(a):

    My včera s manželem také ochutnávali winking smiley, jenom tak za čerstva, i náš Ajax ses chutí připojil love smiley

    Od doby,co se drahuska podelila o informaci,ze jsou jedle,nevydrzim projit kolem a neuloupnout winking smiley mls smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 07.05.2015 11:21
     
    dsc_0721.jpg

    Právě jsem si přinesla ze zahrady různé rostlinky do polévky. Tady je zajímavý přehled dalších jedlých rostlinek.

     

    [slunecnyzivot.cz]

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.05.2015 10:09
     

    [www.prozeny.cz]

     

    že je šeřík jedlý, to by mě taky nenapadlo, akorát je asi už na takové recepty pozdě ne, všude jsou už odkvetlé

     
  • Autor: samanka
    Status:

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.05.2015 11:59
     

    Šeřík ukazovali v neděli ráno na 1. programu (po lopatě???) ale bez těch zelených částí, ty jsou hnusný. A prý i všechny květy ovocných stromů a mlaďoučký lipový listí

     
  • Autor: lanimka
    Status:

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.05.2015 12:21
     

    Tak tohle jsem netušila ...

     

    Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris )

    Lidově husí nožka, husí packa, alchemilka, divý muškát, kloboučky, knedlíček, kondolík, konrádek, lví noha, pláštík Panny Marie, rosička, zlatodějka… je vytrvalá léčivá bylina, která roste téměř po celé Evropě - v nížinách i na horách, na loukách a pastvinách, na návsích, v lesích i u cest a potoků.

    Sbíráme nať nebo listy (od května do září a suší se ve stínu), droga obsahuje třísloviny, hořčiny, silice, vitamíny.

    Kontryhel se používá při průjmu či střevním kataru a špatném trávení či nadýmání, při žaludečních vředech, doporučuje se při jaterních a ledvinových chorobách, při zánětech močového měchýře, při nemocích dýchacích cest, také při cukrovce. Je velkým pomocníkem žen při zánětech ženských orgánů, při menstruaci, krvácení a k posílení dělohy před porodem (pomáhá udržet plod), po porodu (zpevňuje děložní svalstvo a podporuje tvorbu mléka)… Zevně se jím omývaly špatně se hojící rány, ekzémy či bércové vředy. Středověcí alchymisté jej používali také při hledání „kamene mudrců“ (používali tzv. nebeskou rosu – kapky vody, nápadně se třpytící na listech kontryhele.)

     

    Čaj na bolestivou menstruaci
    1 lžičku nasekané natě přelijeme ¼ l vařící vody, necháme 10 minut louhovat. Pijí se denně 2 – 3 šálky čaje.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.05.2015 12:28
     

    Já už jsem získala informace, že kontryhel je velice důležitá bylinka pro ženy všeho věku - tedy pro dívky, které menstruovat teprve začínají, pro zralé ženy i pro ženy v přechodu i po něm.

    U nás skoro neroste. Já tu mám pár trsů, které jsem si dovezla z jiných částí republiky. Zakořenil tady dobře, tak se snad bude rozrůstat i dál.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (22.03.2016 09:14)
     
  • Autor: samanka
    Status:

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.05.2015 12:43
     

    kontryhel se mi líbil i jako "plevel", ale nikdy se mu nedařilo. Přivezla jsem si 2 rostlinky z výletu, ale za 10 let neudělaly víc než 2 lístky a když o ně přišly, tak chcíply. Vůbec nerostly, angry smiley angry smiley angry smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.05.2015 12:49
     

    Já je mám pěkné a to už jsem je stěhovala i na jiné místo, protože jsem to první zvolila špatně. A jednu sazeničku jsem si koupila, ale to je ten okrasný kontryhel, takže nepředpokládám, že by měl stejně silné léčivé účinky. Ale v kytici je pěkný.

     
  • Autor: lanimka
    Status:

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.05.2015 12:50
     

    No vidíte, já ani nevím, co mám doma. Listy na čaj určitě zkusím nasušit..

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.05.2015 13:19
     

    ...a přidávej do salátů, polévek, pomazánek. Samozřejmě nejlepší na přímé jídlo jsou mladé lístky, ale ty větší nakrájím a do polévky je to ok.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.05.2015 14:40
     

    Věrko, ale mám ten větší, takový ten zahradní (stejný jako lanimka), pro ten to platí taky... ? Já už pila kontryhelové čaje někdy v době dospívání smiling smiley... Myslím, že v tom "oblíbeném" holčičím období to zmírňovalo bolest.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.05.2015 14:55
     

    Anavi, já myslím, že všeobecně ty vyšlechtěné rostliny nemají tolik léčivých látek jako ty původní (mají-li vůbec nějaké).

    Udělej si radši výlet někam do přírody a přines si ho odsud.

     
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Užitková zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.