pátek 29. března, 15:04 Svátek má Taťána
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Užitková zahrada
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Užitková zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Jedlé květy a části rostlin

Datum: 28.07.2013 11:51
 

Jelikož mě drahuška inspirovala, začala jsem se po tomto tématu pídit a docela mě zaujalo, co vše z našich zahrad, co máme jen na okrasu, bychom mohli také sníst a zpestřit tak svůj jídelníček. winking smiley

Abych nezaplňovala témata věnovaná opravdu pěstování a fotkám, zakládám extra diskuzi.Případné tipy a zkušenosti prosím sem. flower smiley

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 1234567 | další
    Aktuální stránka: 1 z 7
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 11:53
     

    Podle druhu rostliny mají různé použití. Pro dekoraci zmrzlinových a ovocných pohárů i sladkých pudinků se hodí chuťově nevýrazné načechrané květy drobných begónií, fuchsií, na jaře fialky vonné, později otrhané květní plátky vonného karafiátu, v létě polní chrpy modráku. Grilované po­choutky můžete okořenit sdrhnutými kvě­ty aromatických bylinek, např. tymiánu, bazalky, rozmarýny, šalvěje. Do ledové kostky pro letní drinky jsou vhodné květy fialek, brutnáku, sedmikrás, máty, levandule, drobné lupínky růží. Květy těchto druhů můžete vtisknout i do změk­lé zmrzliny a znovu zamrazit. Chléb s máslem nebo tvarohem ochutí a zpestří květy lichořeřišnice, pažitky nebo kopru.

    Zkuste ráno překvapit opečeným toustem namazaným vlastnoručně vyrobeným květinovým máslem. Do změklé osminky másla večer vmíchejte drobně nasekané květy bylinek, na jaře fialek, v létě nasekaných lupínků vonných růží, vytvořte váleček a nechte v máslovém papíře do rána rozležet. Do zeleninových salátů jsou vhodné květy brutnáku, fialek, drobné lupínky růží, měsíčku a aromatických bylinek. Pro tepelnou úpravu jsou vhodná mladá poupata slunečnic (nahrazují artyčoky), květy denivek (do polévek a k plnění masovou směsí), květy tykví (k plnění jemnou masovou směsí).

     
  • Autor: Reklama

    Re: Jedlé květy a části rostlin

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 11:54
     

    Denivky jsou krásou svých květů velice podobné liliím, jejich květy jsou však menší. Tvoří tlusté, oddenkovité kořeny. Nad úzkými řemenitými listy se pyšně tyčí nálevkovité šestičlenné květy, jež nesou nejrůznější barevnou škálu od bílé, žlutou, zelené, oranžové, purpurové po téměř černou. To vše je díky šlechtění, protože původní barvou denivek byla žlutá a oranžová. Květy mohou být jednobarevné nebo dvoubarevné. Rostou na téměř bezlistých 50 – 100 cm vysokých lodyhách, jež mohou nést během sezóny až 40 květů. Květy vydrží svěží pouze jediný den, ale postupně se všechna poupata rozevírají, takže je i tak rostlina velice dekorativní. Zajímavé je, že všechny části rostliny jsou jedlé. Květy denivek se často zdobí ovocné nebo zeleninové talíře.



    a něco ještě zde:
    [www.week.cz]

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (28.07.2013 11:55)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 12:21
     

    Tady je recept na zpracování cuketových květů.

    [www.stream.cz]

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 12:21
     

    denivky v těstíčku winking smiley

    [hippieearthgoddess.blogspot.cz]

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 13:08
     

    tak nevím nevím, ale na tohle chuť nemám......ale okoštovat se nebráním.

     
  • Autor: Didi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 13:16
     

    U kamaradky jedli kvet bezinky obaleny jako kvetak. Jedi se take sedmikrasky. Treba chleba s maslem posypany kvety sedmikrasky. Z pampelisek se dela "med'". Z mladych kopriv "spenat", polevka, nadivka.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 13:19
     

    winking smiley sedmikrásku si klidně dám na zahradě, to mi problém nedělá, prý má hodně železa. Bezinky už jsem taky jedla obalené jako řízek. Ale tu denivku si pořád nedovedu představit winking smiley

     
  • Autor: Didi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 15:41
     

    Irisko, ja taky ne. Ale asi z jineho duvodu. Protoze nevim, jak takova denivka vypada. winking smiley grinning smiley

     
  • Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 16:01
     

    Já zdobím saláty ale i dorty květy orchideí. Na dortu dlouho zdobí, nevadnou, a chutnají sladce

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 17:26
     

    irisko, já to hned šla otestovat a dlabala jsem to jako divá mls smiley . Zavolala jsem to i mamce smiling smiley a ta si šla pošmáknout hned během telefonátu a hodnotila to chuťově jako čerstvé lístky salátu. Jen teda doufáme, že jsme si nevolaly naposled grinning smiley.

    iriska napsal(a):

    tak nevím nevím, ale na tohle chuť nemám......ale okoštovat se nebráním.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 17:27
     



    Didi napsal(a):

    U kamaradky jedli kvet bezinky obaleny jako kvetak. Jedi se take sedmikrasky. Treba chleba s maslem posypany kvety sedmikrasky. Z pampelisek se dela "med'". Z mladych kopriv "spenat", polevka, nadivka.

    Didi, jako děti jsme jiný med, než pampeliškový, snad doma neměli. Pamatuju si, jak jsme celé odpoledne lítali na chalupě po louce nedotčené lidským krokem a sbírali pampelišky. Doma to pak bylo namočené v lahvích a nevím,co se s tím dělalo dál. Každopádně ta chuť byla mls smiley A obalený květ bezinky dělává kolegyně.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 17:31
     

    iviku, měla bych k té orchideji trochu nedůvěru, ale možná to zkusím... mám ji teď doma obalenou květy. Ale zkusím až zítra, abych případně věděla, jestli ty zažívací problémy mám z denivky nebo z orchideje smiling smiley

     

    Recepty z květů:

    [zena.centrum.cz]

     
  • Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 20:44
     

    Já jsem tady pořád smiling smiley a ostatní také, takže na orchidee to nehodíš nono smiley

    a na denivky také ne nono smiley, to už by bylo mrtvých, víš kolik lidí to dlabe? winking smiley

    A co lichořeřišnice? To znáš? Nahrazuje kapari a ty já můžu spinning smiley sticking its tongue out

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil ivik11 (28.07.2013 20:47)
     
  • Autor: Didi
    Status: expert

    Re: Jedlé květy a části rostlin

    Datum: 28.07.2013 21:01
     

    Anavi, moje babicka ho taky delavala ten med, ale mne to moc nechutnalo. Myslim, ze se to nejak svaruje se strasnym mnozstvim cukru.

     
Stránky:  1234567 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Užitková zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.