čtvrtek 28. března, 11:41 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: elenwen
Status: začátečník
Klikni pro filtrování

Javory ze semen

Datum: 19.03.2008 16:52
 

Ahojte,

Potřebovala bych poradit - vůbec se mi nedaří pěstovat ze semínek javory. Palmatum, ginnala, saccharum a tak. Nevím, co dělám špatně, nebo jestli je na to nějaký recept, aby to semínko vyklíčilo.

O stratifikaci vím a dávala jsem je do vlhka a chladna na 3 měsíce, to jo, ale nepomohlo to a ůspěšnost zatím nulová. Budu ráda, když mi někdo poradí.

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 12 | další
    Aktuální stránka: 1 z 2
  • Autor: amazonka01
    Status:

    Re: Javory ze semen

    Datum: 19.03.2008 18:52
     

    Hmmm,já se držím jiného návodu...vysela jsem naširoko do truhlíku,zasypala hrubým pískem a vyhodila ven...podle všeho chtějí i přemrznutí,ne jen obyčejnou stratifikaci...

    Ale na výsledek si ještě chvíli počkám....dám vědět winking smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Javory ze semen

     
     
  • Autor: elenwen
    Status: začátečník

    Re: Javory ze semen

    Datum: 19.03.2008 19:01
     
    tak dejte vědět, to by mě zajímalo, děkuju :-)
     
  • Autor: Dasa
    Status: expert

    Re: Javory ze semen

    Datum: 19.03.2008 20:21
     
    Jestli můžu radit tak vyčkej a nasbírej si v létě semenáčky v přírodě . U nás jich máme každý rok všude plno - v trávě, živém plotě, ve všech záhonech ........ zkrátka moooooc ....
     
  • Status: expert

    Re: Javory ze semen

    Datum: 19.03.2008 20:35
     
    Dášo ona asi chce nějaké ušlechtilejší odrůdywinking smiley
     
  • Autor: elenwen
    Status: začátečník

    Re: Javory ze semen

    Datum: 19.03.2008 21:14
     
    Přesně tak. třeba javor cukrový, jako mají v Kanadě (acer saccharum) nebo acer griseum, ten má zase super kůru. Dají se koupit semína, ale je jich málo a pravděpodobnost úspěchu není moc velká. Ale ten pocit, že jsem u toho javůrku (který mě jednou přeroste) byla od semínka bych chtěla :-)
     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Javory ze semen

    Datum: 19.03.2008 23:12
     

    Tak já zkoušela acer palmatum - dvakrát. Poprvé stratifikace v lednici a vše podle návodu, výsledek nula sad smiley . Podruhé jsem zasadila někdy v létě, směs rašelina x říční písek a strčila jsem to v kontejnerku do studeného pařeniště, kropila konví (při zalévání ostatních rostlin), nechala jsem to přes zimu a počátkem příštího léta vylezly 3 rostlinky (z 5 semen) thumbs down . Rozsadila jsem je po jedné a nechala stále ve studeném pařeništi. Časem jedna zašla.

    Prostě někdy je lepší se starat méně. winking smiley

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Javory ze semen

    Datum: 20.03.2008 02:27
     

    Elenwen, odkud máš koupená semena ?

    Strat. se uvádí 3 - 5 měsíců, A.palmatum může zůstat dormantní a vyklíčit až 2. rokem.

    Já jsem je tedy nikdy nesela, ale trocha teorie by se u mne našla.

    Jinak, naprostý souhlas s pocitem - "udělat si strom ze semene je nej "

     
  • Autor: amazonka01
    Status:

    Re: Javory ze semen

    Datum: 20.03.2008 07:32
     

    Mám vysetý A. ginala a A.maximowiczianum,právě počítám s tím,že nač simulovat zimu v lednici,když je zima venku winking smiley

    Zní to celkem logicky,tak doufám že až začne teplo opravdu,dočkám se semenáčků...já jsem méně skromná,já chci "les"...ne jen jeden stromek grinning smiley

     

    Jinak mi po stratifikaci vylezly všechny mrazuvzdorné eukalypty...netuším,co s nimi budu dělat...vypadají příšerně životaschopně spinning smiley sticking its tongue out

     
  • Autor: elenwen
    Status: začátečník

    Re: Javory ze semen

    Datum: 20.03.2008 11:31
     

    Kupovala jsem to od pana Rezla z Velkých Němčic (http://www.bambusarium.cz/index.php?id=6,0,0,1,0,0) asi 18 druhů hlavně stromy a keře. A hlavně ty trochu obtížnější na vyklíčení, jak jsem pak zjistila. Z těch 18ti druhů vylezlo zatím 6, ale žádný javor. Ale vylezly mě dva druhy Zmarlik - kanadská a čínská a z toho mám dost radost, protože jsou nádherné.

     

    Ještě jsem koukala, že by se semínka stromů taky dala koupit na [www.senkerik.cz] , kde to maj snad i levnější, tak to třeba příště zase pro změnu zkusím tam. Ale jedli korejskou a metasekvoj už zkoušet nebudu - u té jsem četla, že má klíčivost sedm z 200 a do toho teda nejdu. :-)

     

    Amazonko - já chci taky les. :-D Sice malý, ale les. Jenže z těch semínek nevím nevím, asi si to nechám na kraj a doprostřed dám normální kupované stromečky. Ne nějak velké, aby to nebylo drahé, ale...

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Javory ze semen

    Datum: 20.03.2008 22:22
     

    Elenwen, myslela jsem si to.winking smiley

    Sela jsem od něj semena také, s různou úspěšností.

     
  • Autor: Dasa
    Status: expert

    Re: Javory ze semen

    Datum: 21.03.2008 22:57
     
    elenwen tak to pardon, já to pochopila jinak winking smiley
     
  • Autor: Libi
    Status:

    Re: Javory ze semen

    Datum: 22.03.2008 15:12
     
    tak na to nemám trpělivost sad smiley a ani plac winking smiley
     
  • Autor: elenwen
    Status: začátečník

    Re: Javory ze semen

    Datum: 22.03.2008 15:38
     

    Libi... myslím že o trpělivosti je to hodně. Někdy se přistihnu, že v tom květináči hrabu a hledám, jestli to už neleze please smiley... kdyby to ale lezlo, asi bych to tím hrabáním zničila.

    Daso... v pohodě winking smiley

     

    A další problém je, že když už něco vyleze, tak ještě není zdaleka vyhráno, protože to taky nemusí přežít mojí péči nebo první zimu nebo nějakou jinou pohromu.

     
  • Autor: amazonka01
    Status:

    Re: Javory ze semen

    Datum: 04.05.2008 09:17
     
    Slíbila jsem reportáž...lezou všechny A.ginala,A. maximowiczianum zatím nic,Betula nigra taky ne...ale evidentně tenhle způsob výsadby funguje...A.max. má hodně tvrdou tobolku,třeba,pokud nevyleze,by to příště chtělo skarifikaci...bříza mě namíchne,pokud se neukáže winking smiley
     
Stránky:  12 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.