úterý 19. března, 03:12 Svátek má Josef
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Internet a PC
hodnocení: 3.30
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Internet a PC
Diskutujte! Co vám dal, co vám vzal
 
 
 
 
Autor: Mona
Status: expert

PC nebo notebook?

Datum: 23.03.2008 07:38
 

Začínám uvažovat o pořízení nového PC. Jen pro mne.

K čemu mi má sloužit? Práce s wordem, excelem, power pointem....., přístup na internet, vypalování CD (zálohování uložených dokumentů a fotek), tisk...nepotřebuju webkameru a jiná podobná příslušenství.

Takže: do čeho spíš jít, na co si dát pozor, jaké jsou výhody - nevýhody....prostě mi poraďte. (já se stejně budu určitě radit s nějakým odborníkem - tohle je jen pro mou informovanost, abych vůbec věděla, o co go grinning smiley ).

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 123456 | další
    Aktuální stránka: 1 z 6
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 09:36
     

    Moni, máme velký a přes to jsem si koupila noťas. Koupila jsem ho přes internet. Je to dělo. Střihám na něm filmy, prostě super.

    [www.gigacomputer.cz]

    Od nich jsou laptopy HP, ale protože byly na výstavě, jsou za poloviční ceny s dvouletou zárukou. Mají hodně 17". HP jsou nejlepší. Teď si ho také koupila internetová "kamarádka" a je z něj taky poprděná smiling smiley

    Notebooky, které stojí normálně 40 000,- Kč mají za dvacet. Byl-li nový levnější, je také za polovic. Můžu ho všude tahat s sebou a protože mám 17", je i obrazovka plnohodnotná

     

    V žádném případě NEKUPUJ acer!!! Jsou hodně levné a oni vědí, proč. Asus si koupila kamarádka před půl rokem, objevila se jí porucha a měla problém s asucáckým servisem.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil drahus (23.03.2008 09:39)
     
  • Autor: Reklama

    Re: PC nebo notebook?

     
     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 09:47
     
    drahus...díky. Já filmy stříhat nebudu, ani hry hrát nebudu...takže mně by asi stačila nějaký jednodušší verze, že jo...? grinning smiley Ptám se jako trotlík.
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 10:04
     

    Víš, dala jsem střižnu, jen jako příklad. Nemá asi cenu kupovat úplně obyčejný, protože všechny nové programy jsou náročné na grafiku, rychlost i velikost disku. Jasně, že můžeš vybírat z levnějších, ale hlavně hleď na značku. Ten můj HP ( a od Gigacomputeru všechny HP) má takové vychytávky, jako jsou klávesy na vypínání/zapínání zvuku, zesilování a spoustu jiných příjemných maličkostí, že nemusíš honem rychle tlumit zvuk přes software.....

    Vím, že je to blbost, ale když spí holky v poledne nebo muž po noční a mě nedejbože začne hulákat noťas, jen prstem zmáčknu a je ticho. Dřív jsem musela kliknout u hodin na zvuk, ztlumit a to chvilku trvalo - holky vzhůru nebo J. vzhůru a nepříjemnost na světě grinning smiley

    koukni se: [hp.gigacomputer.cz]

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil drahus (23.03.2008 10:08)
     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 11:05
     
    drahus...u mne je problém, že já si to budu muset vzít na splátky...takže netový prodej nepadá do úvahy. Ale třeba v aktuální nabídce na splátky je HP Pavilion g7030ec. Nebo HP Pavilion dv6720ec.
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 12:02
     

    Uspala jsem holky, tak mám zase chvilku winking smiley

    Ten druhý je nesrovnaatelně lepší, jen bych měla strach z Visty. Spoustu programů na ní nefunguje a není vychytaná. Zkus třeba, jestli by ti nedali W.XP.

    Ten první má jen sdílenou grafiku a asi bys byla nešťastná. To, že sebere z operační paměti, vem čert, je tam velká, ale bývá to někdy bída. Ne vždycky, ale....

    Jo a když bys eventuálnš měla 17" je i plnohodnotná klávesnice s numerickou klávesnicí extra, jako je klasická klávesnice u stolního PC. 15" má klávesnici jako psací stroj.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil drahus (23.03.2008 12:06)
     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 12:09
     

    Moni smiling smiley, takže něco obdobného jako já, psavý kancelářský počítač.

     

    Do notebooku nemluvím, protože mi nesedí, ale to není nic objektivního, je to dáno způsobem užívání (chápej, notebook do vany na sesli jaksi není dost stylový, že winking smiley), ale obecné základní parametry, které jsou hodny sledování, jsou podle mého následující:

     

    Velikost pevného disku (aby ti pro začátek vyhovovala, vždycky se však dá rozšířit dokoupením externího)

     

    Zásadní věc hned pro počátek - velikost operační paměti - to jsou ta písmenka RAM

    - i ta je na počítači dále rozšiřitelná, pravděpodobně i notebooku (to vůbec nevím, pouze spekuluji a předpokládám, nikdy jsem svůj skutečně vlastní neměla)

    Tuhle paměť využívá OS, grafika, všechny procesy, hajzlíci běžící napozadí (antivirák atp.), tudíž i internetové prohlížeče, nemám zkušenost s operou, ale firefox i explorer jsou poměrně žraví, takže pokud jsi zvyklá nebo si představuješ, že ti jich poběží spousta, zásadně nedoporučuju 256 megové paměti - aspoň! 512 MB. Samo, že kluci od počítačů řeknou, že dneska je minimum 2 GB, no, ale oni jsou na to zase trochu přísnější než my. Komfortní počítač (odhaduji!) pro víceprocesové účely by vyšel s 1 GB RAM.

     

    Doporučuji porozhlédnout se po šuplíku s dvd vypalovačkou - cd ti vypálí rovněž, zároveň můžeš vypalovat a používat i dvd nosiče. Odtud se odvíjí další požadavek na tu výše zmíněnou operační paměť - máš-li doma DVD přehrávač a nepoužíváš PC/notebook na přehrávání DVD médií, opět z ní můžeš něco slevit (vracím se ke střední hodnotě 512 MB)

     

    Zajímavé je překouknout i nabízené vstupy/porty pro periferie - USB 2.0 (počet - dá se rozšířit adaptérem, jaký tu ukazovala třeba Otázka v O ničem) a "staré" PS/2 (to jsou ty klasické kulaté u myší zelené, u klávesnic fialové). Tady se požadavky opět odvíjejí od tvých potřeb. Já například u klasického PC dávám přednost tomu, do kterého jde píchnout i stará klávesnice - atp. Na druhou stranu je pravda, že sehnat dneska PS/2 myš je skoro vopruz.

     

    Pokud se budeš rozhodovat pro notebook, myslím, že výběr značky má vliv nejen na kvalitu střev, ale i zobrazovacího zařízení, tedy monitoru. Nepodcenit.

    U klasického počítače je potřeba zohlednit i výběr/nebo stavající typ monitoru, zda je na škatuli počítače vhodný konektor pro jeho připojení. (Dělá se jich vícero, oni to nějak vždycky po pár letech apgrejdují a pospojovat k sobě novou a starou věc nejde vždycky automaticky. eye rolling smiley )

     

    Poslední, pro mě stěžejní položka, je operační systém. Zcela subjektivně se tu vyjadřuji, že bych si nikdy nekoupila počítač (mnou požadovaných parametrů), který by v sobě obsahoval Vistu. Je to neskutečně náročný OS, pro mé potřeby zbytečný žrout operační paměti, kterou opravdu nehodlám planě navyšovat jen pro Jeho Veličenstvo Vistu. winking smiley Výběr se mi tudíž zpátky zužuje na nabízená XP. Problém náročného OS je v tom, že sám o sobě zabírá prostor dalším procesům, které potřebuješ, aby běžely. Pokud dojde k vyčerpání této kapacity, je to ono typické šílené chroustání, sekání se, protože komp pak sahá po paměti pevné (volné na pevném disku, které je třeba habakuk, ale je pomalá).

     

    Mám radši velké kompy, protože jsou pro mne jako pro laika daleko víc proniknutelné, ovlivnitelné (výměna jednotlivých částí zařízení), když si zničím klávesnici, dokoupím za dvě, tři stovky nejobyčejnější novou, totéž s myší, když mi umírá monitor nebo se změní moje požadaky na něj, dá se nahradit jiným, mohu podle potřeby připojovat jak CRT, tak LCD, notebook je pořád (až na tu myš) celek daleko kompaktnější sad smiley.

    Ale má zase fůru neoddiskutovatelných výhod smiling smiley. Velikost, přenosnost...

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 12:11
     

    Ještě jednou musím winking smiley

    Žádnou z jejich prodejen nemáš v rozumné vzdálenosti? Mají i splátkový program. Jen to pořádně proštuduj smiling smiley

    Fakticky za peníze, co chceš do něj dát, koupíš úplně jinou třídu, se stejnou zárukou.

    A už do tebe nebudu hučet grinning smiley

    Jsem moc spokojená, proto vychvaluju. Já do toho šla úplně na slepo (jsem drzá) a nelituju.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil drahus (23.03.2008 12:14)
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 12:18
     

    Hanule, noťasy myš nepotřebují smiling smiley a když jí chceš, tak je přess USB a většinou bezdrátová, víš. Tam klasické sdířky na myš nejsou smiling smiley

    Ještě bych dodala, že sice se dají dokoupit komponenty, jako u stolního PC, ale jsou ehm, podstatně dražší. je lepší počítat s rezervou ihned. Montáž a výměna komponentů je možná jednodužší, než u klasického PC

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil drahus (23.03.2008 12:21)
     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 12:19
     

    No jo, a samozřejmě jsem zapomněla eye rolling smiley na tu grafiku, co zmiňuje drahuš a procesor. Na téma procesor skutečně doporučuji přednášku odborníka, bývá přínosná a objevná grinning smiley . Nějaký chytrý kecy k tomu vím, ale u toho procesoru fakt neumím poznat, zda je to pravda - takže je do světa nepouštím.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 12:24
     

    Drahuš, já vím, že ji nepotřebují. winking smiley Jiná otázka ovšem je, zda ji potřebuješ ty jako uživatel, víš. Prostě omezené datlení na notebookové klávesnici a šoulání poštěváčku nevyhovuje každému. O to mi šlo.

    Jo, o tu rezervu jde taky.. rezerva je v počítačovém světě taky hodně ošemetná záležitost, je svým způsobem sakra předražená, pokud však zase určité věci nepořídíš včas, je pak problém s kompatibilitou. eye rolling smiley

    Drahuš, já s notebooky dělala, staršími i modernějšími, ale nikdy jsem se v nich nešťourala ani v nich sama nic neměnila, víš. U klasiky jo. takto to bylo myšleno s tou zkušeností.

     

    Já tu nepřemlouvám k tomu či k čemu, jen jsem dohodila nějaké povídání k druhé straně barikády smiling smiley.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 12:30
     

    Bezdrátová myš je fajn*, její nevýhoda - cena. Myš občas odejde rychleji, než by člověk potřeboval. Totéž riziko obnáší vylité (a pokud možno oslazené kafe) v klávesnici atd atd. Nikomu nevidím na stůl, u nikoho nevím, tudíž ani předem nepředpokládám, jak svůj počítač užívá. Jen upozorňuji na možná rizika. Pokud člověk potřebuje s počítačem pravidelně cestovat sem tam, určitě zvolí notebook. Pokud však není limitován prostorem a chce jej mít jen v rámci jednoho místa (třeba pracovny), už zase přemýšlí jinak.

     

    Jo, to přirovnání na konci je moc hezké smiling smiley. Já používám podobné u volně stojících a vestavených ledniček. grinning smiley

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 12:34
     

    drahus...jojo, já to ještě v okolí prozkoumám. Tohle byl jen první tip, který mi přišel na oči (leták grinning smiley).

    Abych pravdu řekla, já bych asi taky preferovala PC sestavu stolní. Nikam to tahat nebudu a Hanule má pravdu v tom, že se dají obměňovat věci jako klávesnice, myš, monitor.....

    Hanule...díky za rozbor. Opíšu si to. winking smiley

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 12:38
     
    Já to opravdu budu mít jen doma na stole. Nikam nejezdím, takže používat to jinde nebudu. Maximálně natáhnu data do flashky a bude. grinning smiley
     
  • Status: expert

    Re: PC nebo notebook?

    Datum: 23.03.2008 12:39
     
    Moni co já vím, tak opravy jsou u NB daleko dražší. Když jsem chodila do kursu tak jsme dělali na NB a půjčovali nám jei domů, jednoznačně bych dala přednost stolnímu počítači, pokud nepotřebuješ abys s ním byla mobilní.
     
Stránky:  123456 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Internet a PC (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.