pátek 19. dubna, 08:58 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Náboženství
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Ostatní a volné téma > Náboženství
Diskutujte! vše o náboženstvích
 
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Islám

Datum: 11.11.2007 18:35
 

Zajímá vás aspoň okrajově toto náboženství? Odsuzujete je nebo vás naopak přitahuje svou "jinakostí" nebo jak to nazvat?

Za sebe můžu říct, že mě zajímá velmi a nemám ráda, když někdo bez jakýchkoli znalostí muslimy šmahem odsuzuje.

 

Dneska je na ČT2 "islámský večer", ale asi budu přehlasovaná smiling smiley a moc z toho neuvidím:

20:00 Titulky Nejste přihlášen/a

Prorok Mohamed a ženy

Proč jsou oběťmi radikalizace islámu ženy, když korán hlásá rovnost mužů a žen před Bohem? Francouzský dokument. Režie L. Salmi

20:45 Titulky Nejste přihlášen/a

Islám po česku

Co přináší islám těm, kteří k němu konvertují v našem kulturním prostředí? Jak bojovat s představou, že co muslim, to terorista? I na tyto otázky se pokusí odpovědět dokument J. Kořínka

21:05 Titulky Nejste přihlášen/a

Mystická tvář islámu

Hudba súfijské odnože islámu jako protiklad mediálního obrazu dnešní islámské kultury. Britský dokument. Režie S. Broughton

22:00 Titulky Duální Nejste přihlášen/a

Na plovárně s Alia Al Hussein Al Salem

Rozhovor Marka Ebena s jordánskou princeznou. Režie J. Hojtaš

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234 | další
    Aktuální stránka: 2 z 4
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 08:39
     

    Jeden z důvodů, proč jsem je přestala ubytovávat - likvidace celého zařízení, nemožnost z nich dostat náhradu a to je ta mírnější stránka věci. Byly tu záležitosti daleko, daleko horší...... Ale opět musím podotknout - jsou mezi nimi vyjímky!!!

     

    Většina z nich je, jako naši nepřispůsobiví spoluobčané s haldou peněz. Jenže naši nepřispůsobiví spoluobčané, kdyby měli haldu peněz, tak by se přispůsobili......

     

    Ale o rusech v lázních se povídá obdobně - házejí dolarama pomalu z oken a myslí si, že lze všechno - za peníze, ale to je jiná záležitost.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil drahus (21.11.2007 08:43)
     
  • Autor: Reklama

    Re: Islám

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 08:47
     

    Kofilo, byla, psát o tom tady veřejně nechci. Žádnou špatnou zkušenost (bohužel?) nemám. Spíš naopak. Moje kamarádky pracovaly několik let v arabské zemi jako zdravotní sestry, tak jsem měla možnost u nich bydlet a cestovat. Ty holky, co tam byly skoro dva roky, říkaly o ženských kupodivu to samé, co drahus. Že my je litujeme, jak jsouhrozně utlačované, oni to vidí tak, že ráno jich skupina vyrazí do města, nakoupí (příšerně sladké smiling smiley ) zákusky, pak se u jedné sejdou, vaří v džezvě jejich kávu a užívají si, zatímco jejich muži pracují. No a potom je peskují smiling smiley. Takže ty české a slovenské holky neměly rozhodně pocit, že by to byly nějaké chudinky.

    Kde se tady píše, že by Korán povoloval mužům ženy zavírat nebo dokonce bít????

    Bůh poručil mužům, aby byli laskaví ke svým manželkám.

    A zacházejte s nimi laskavě! 4:19 (1)

    Prorok řekl: "Nejlepší věřící v jejich víře jsou ti, kteří jsou nejlepší v jejich morálce; a ti nejlepší mezi nimi jsou ti, kteří se nejlépe chovají ke svým ženám."(2) Také řekl, že chování muže k manželce odráží dobrý muslimský charakter, což se zpětně odráží v jeho víře. Takové chování vyžaduje nezraňovat její city, chránit ji, projevovat něhu a trpělivost.

    Být milý zahrnuje dobrou komunikaci. Manžel musí být schopen se otevřít stejně jako naslouchat. Může se podělit o starosti v práci, ale v tom případě by se neměl zapomenout zeptat na starosti ženy. Manželé by neměli řešit důležité věci, jsou-li rozlobení, unavení nebo hladoví. Komunikace, kompromis a pečlivé zvážení jsou základním kamenem manželství.

    Pěkné zacházení zahrnuje také povzbuzování. Všimání si v čem se žena cítí jistá a v čem naopak ne. Opravdová žena neocení plané lichocení na nesprávném místě, o to víc si bude vážit pokud manžel rozpozná její skutečnou hodnotu.

    Lidští tvorové nejsou dokonalí. Prorok řekl: "Věřící muž nebude nenávidět věřící ženu. Nebude-li se mu něco v její povaze líbit, možná jej něco jiného potěší." (3)

    Manželští poradci při sporech doporučují vytvořit list vlastností, které má muž na své ženě rád. Doporučují – jak naznačil Prorok islámu, zaměřit se na povahové rysy a ne jen, co dělá pro manžela. Například, oceňuje-li, jak pečuje o jeho oblečení, skrytý rys za tím je pečlivost. Tento list vlastností by si měl sestavit muž sám pro sebe a připomenout si jej v čase konfliktu, kdy má nejsnáze tendenci cítit k ženě odpor. Také mu to umožní poznat ženiny vlastnosti a skládat kompliment na správném místě.

    Společník se zeptal Proroka, jaké právo má žena nad svým manželem. Řekl: "Že ji krmíte, kdy jíte a oblékáte, kdy se oblékáte a nebijete ji na tvář. Neosočujte ji a nenechávejte ji samotnou." (4)

    Spor v manželství je fakticky nevyhnutelný. A s ním přichází hněv. Ačkoli hněv je z emocí, které se nedají snadno zvládnout, prvním krokem je naučit se odpustit těm, kdo nás zranili. V případě sporu by manžel neměl přestat se ženou mluvit nebo ji emocionálně zraňovat, ale může například dočasně opustit společné lože ("dneska spím na kauči") pokud to pomůže. Za žádných okolností není přípustné ji slovně nebo dokonce fyzicky napadat či ponižovat.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 08:57
     

    drahus, já to opravdu nechápu. Lidi, které jsem v tomto světě poznala já, si rozhodně byty nedemolovali smiling smiley, naopak je měli hezky zařízené a čisté!, je pravda, že to byli většinou lidé s vyšším vzděláním, nevím,jestli to na to může mít nějaký viv...

     

    Mladé Arabky chodily nezahalené a rozhodně je nikdo neměl potřebu nějak napadat, ať již slovně nebo fyzicky, připadá mi,že se opravdu pořád prezentuje jeden extrém, arabské ženy v pytli s dírou pro oči sad smiley. Přitom kdyby někdo viděl jejich obchody s oblečením, tak by možná zíral!!!! eye popping smiley Přivezla jsem si tenkrát málem kufr "hadrů", chodila jsem v nich normálně do práce a věřte, že se to oblečení setkávalo s kladným ohlasem a nikdo by nehádal, z jaké části světa je.

     

    Sebevražedné atentáty? No, tak to už bych řekla, že je od skutečného islámu hodně daleko (nebo se to někde v Koránu konkrétně píše???) . To je bohužel politika thumbs up .

     
  • Status:

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 09:01
     

    Anavi z celého zkopírovaného textu mi pořád vychází ta nadřazenost muže.

     

    Jsem asi zabeněnec, tohle jsem tedy nepochopila.

     

    Společník se zeptal Proroka, jaké právo má žena nad svým manželem. Řekl: "Že ji krmíte, kdy jíte a oblékáte, kdy se oblékáte a nebijete ji na tvář. Neosočujte ji a nenechávejte ji samotnou." (4)

     

    A o tom bití a zavírání jsem četla právě v knize "Bez dcerky neodejdu"

     

    Zkus přijet k nám do lázní, začni tam pracovat, možná změníš názor.

    O koránu nepíšu, ten opravdu neznám (už jsem to psala), ale o jejich mentalitě a chování.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 09:09
     
    Kofilo, ale ony se kupodivu mohou najíst i jindy, než jí ten muž smiling smiley (dokonce bych podle jejich korpulentních postav řekla, že nedělaj nic jinýho!)!!! Jen to je myšleno tak, že když stoluje on, bere se za samozřejmé, že přizve i ji. Né, že by nesměla jíst jindy, než on, jak se to rádoby vykládá!!! Proboha eye popping smiley eye rolling smiley
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 09:12
     

    Kofilo, já jsem na Bez dcerky neodejdu alergická grinning smiley, takže o tom si moc nepokecáme smiling smiley.

     
  • Status:

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 09:18
     

    Anavi já v tom pořád cítím, že ten muž je pán a žena majetek.

     

    Měla jsem na mysli spíše to .........a nebijete ji na tvář !

    To jako jinde ano ? eye popping smiley

     

    Knížka Bez dcerky neodejdu je tuším z Íránu. Tam to bude asi jiné než třeba v SAE. winking smiley

    Když popisuješ jejich život (sedět u kafe atd.). No, mě by se to nelíbilo. A když bych se vzepřela, tak bych asi poznala zač je toho loket ! grinning smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 09:27
     

    Diskuze o arabském světě dnes nabývají na intenzitě. Útoky z 11. září 2001 ukázaly lidem v Americe a v Evropě, že muslimové nežijí na jiné planetě, jsou blízko a každým dnem jsou novými imigračními vlnami hledajícími práci v USA nebo Francii blíž. Proto roste zájem o islám a muslimy a řada novinářů využívá této situace a píší o věcech o kterých ve skutečnosti nic moc nevědí. Bohužel jim dobře nerozumí. A jedním z nejčastěji diskutovaných témat je život ženy v arabských zemích.

    Nejrozšířenějším názorem o situaci žen v muslimských zemích je jednoduchá: všichni novináři vykreslují muslimské ženy jako že nemají žádná práva, že jsou vězněny jako zvířata a jejich muži si jich neváží. Ve většině textů se také objevuje snaha naprosto přesvědčit čtenáře, že on i autor žijí v „v lepším, civilizovanějším světě“, „světě štěstí a práva“ a že všichni ostatní by se měli učit jak takto žít od Ameriky a Evropy, protože toto je nejlepší způsob života. Čtenář se potom cítí hrdý a zavírá noviny s úsměvem na tváři – cíle bylo dosaženo.

    Obvykle jsou články doprovázeny fotkami muslimských žen v tradičním oblečení. Samozřejmě ty nejvíce zahalující jsou pro novináře „nejpoužitelnější“ protože šokují západní čtenáře a šokující přitahuje pozornost. Proto bylo tolik článků napsáno o situaci žen v Afghánistánu – burka vždy vypadá zvláštně a zaujme cizího čtenáře.

    Nikdy jsem neslyšela o článku, který by jasně zmiňoval, že islám nevyžaduje od muslimek, aby si zakrývaly obličej. Nejdůležitější je, že ženy na obrázcích jsou obvykle vybírány nejen z nejvíce tradičních společností, ale také z nejchudších vrstev. Jejich oblečení je ve špatném stavu, často špinavé. A tyto ženy jsou ukazovány jako vzor všech muslimských žen. Nevzpomínám si, že by někdo publikoval fotky bezdomovců a prezentoval je jako ukázku toho, jak život v Americe nebo Evropě vypadá. To je přesně naopak, novináři nám ukazují, že Amerika je skutečným Eldorádem, kde všichni obyvatelé mají drahá auta a velké domy a arabský svět je plný špíny a chudoby.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 09:32
     

    No, samo, že je bít nesměj!!! Nikam!!! Ale netvrdím, že některý Arab svou ženu neuhodí.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (21.11.2007 09:34)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 09:44
     
    Kofilo, ale ony, když u toho kafe sedět nechtějí, tak MOHOU jít pracovat!!!!
     
  • Status:

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 09:45
     

    Anavi pokud je tohle citace z koránu

     

    Společník se zeptal Proroka, jaké právo má žena nad svým manželem. Řekl: "Že ji krmíte, kdy jíte a oblékáte, kdy se oblékáte a nebijete ji na tvář. Neosočujte ji a nenechávejte ji samotnou." (4)

     

    tak je zde řečeno, že nesmí bít ženu pouze na tvář ! winking smiley

     

    Anavi vím, že články se snaží zpracovat čtenáře. Ovšem to co provádějí arabi "ve jménu Aláha" snad všichni vidí ne ? Pokud by to prováděla jen nějaká hrstka "špatných", kteří si korán vyložili po svém, tak by se ta "většina" dobrých, kteří ho pochopili správně, měla k tomu nějak postavit !

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 09:48
     

    No a proč sis nevybrala třeba TUTO citaci?

    Za žádných okolností není přípustné ji slovně nebo dokonce fyzicky napadat či ponižovat.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 09:52
     

    Myslím, že hodně věcí na světě jde vyložit dvěma i více způsoby a záleží jen na tom, jak kdo chce si to vyložit.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 09:58
     
    Kofilo, myslím, žes to vystihla nejlépe větou, že situace je jiná v iránu a jiná v SAE. Mě jen vadí, že je dané rovnítko mezi slova muslim - terorista, atentátník a tyran žen, zatímco o těch "normálních" se nemluví... to je možná to, co mě na tom tak dráždí.winking smiley
     
  • Status:

    Re: Islám

    Datum: 21.11.2007 10:03
     

    Anavi vem to z druhé strany. Kolik je u nás křesťanů a kolik se jich řídí desaterem ?

    O koránu fakt asi nepokecáme. Já je znám z reality u nás.

    Taky se moc omlouvám, ale musím jet pryč, takže nebudu moct odpovídat. Ráda tě potkám v jiných diskuzích. smiling smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Náboženství (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.