čtvrtek 28. března, 23:25 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Status: expert

Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

Datum: 01.03.2015 15:21
 

Myslela jsem , že tu takovou diskusi máme, ale nenašla jsem, JitkaU našla velice zajímavé pojednání a tak vám ho sem nakopíruju, věřím , že tohle téma bude hodně diskutované je tozáklad našeho konání :-)

 

Ohledně dusíkatého vápna - to, že vzniká jeho rozkladem kyanid, je omyl, je to nějaká jiná chemikálie, nejedovatá, ale ono je to celé jen nějaká bublina, hlavně - není tak prospěšné a desinfikující, jak se všude uvádí. účinkuje snad jen přímým dotykem na nějaké houbovité organismy, ale bohužel na druho ustranu zase zabíjí žížaly, které půdu obohacují. TAdy toto je dlouhý článek, ale pokud mátečas, přečtěte si to i rozklikněte ten odkaz z mečíkového webu....

"Mýlíte se, příteli, profesí jsem chemik a tak mi jsou tyto otázky velice blízké. "Při reakci dusíkatého vápna s vlhkostí v půdě vznikají mimo jiné kyanidy, které, než se odpaří, nebo než se v půdě změní na další látky, mají drastický účinek na škůdce." (Mimránek, 2003). Tento nesmysl rozšířil mezi mečíkáře předseda Gladirisu a je perfektním potvrzením mé teorie, která říká, že čím naivnější fáma, tím rychleji se šíří a tím delší má trvání. Kdyby hydrolýzou dusíkatého vápna vznikaly kyanidy mělo by to drastický účinek nejen na škůdce, ale na vše živé, včetně člověka. Kyanidy jsou velice prudké jedy (smrtelná dávka pro člověka je 0,2 g) a jejich přítomnost v půdě by znamenala ekologickou katastrofu. Ještě nebezpečnější je kyanovodík, který se z nich uvolňuje působením kyseliny uhličité. K smrti člověka stačí několik vdechů. Ony drastické účinky na škůdce v praxi většinou znamenají 0 - 50% a navíc granulovaná forma hnojiva je podstatně méně účinná než dříve používaná forma prášková. Hydrolýzou dusíkatého vápna nevzniká kyanid, ale kyanamid (H2CN2), který se posléze přeměňuje na močovinu. Zároveň se přítomné pálené vápno (CaO) hydrolyzuje na hydroxid vápenatý, který je postupně neutralizován půdní kyselostí a kyselinou uhličitou za vzniku vápence. Tyto procesy na jaře, kdy je půda ještě studená trvají až 3 týdny a teprve po jejich ukončení je možno bezpečně sázet. U mečíků musíte dusíkaté vápno aplikovat už koncem března, v té době ještě nejsou slimáčci a larvy dvoukřídlých škůdců vylíhlé a drátovci jsou v hloubce mimo dosah účinků. Výsledek je proto nejistý. Pokud však po aplikaci dusíkatého vápna přijde výrazně teplé a vlhké počasí je možné dosáhnout ztrát na škůdcích až 50% i více. Mečíkáři však potřebují chránit nově narůstající hlízu, v té době už účinky jarní aplikace dávno odezněly a použítí dusíkatého vápna v červenci a později znamená riziko popálení kořínků a následné infekce fuzariozy, hlavně však hnojení dusíkem na konci vegetace znamená výrazné zvýšení ztrát při skladování. Doporučenou dávku 30-40 g na m2 nikdy nepřekračujte. Různé šílenosti, které na netu najdete, např. dávka 200 nebo dokonce 800 g na m2 (Seidl, 2003) neberte vážně, před takovými experimenty musím důrazně varovat. Přiznám se, že dusíkaté vápno jsem si koupil jen jednou, abych si ověřil jeho účinky a víc o něm nechci ani slyšet. 3/4 informací v propagačním letáčku jsou vyloženou pohádkou a jen s jednou 1/4 lze souhlasit. Není to žádné univerzální hnojivo pro všechnu zeleninu a ovocné plodiny, ale hnojivo se speciálními účinky určené a vhodné ke speciálním účelům a hlavně s mnoha vedlejšími negativními účinky, o kterých v letáčku nenajdete ani zmínku. Více se dovíte na stránkách Gladirisu v archivu zpravodajů č. 116.
[www.gladiris.cz]" target="_blank">[www.week.cz]] - na str. 12, od str. 11 začíná o živinách v půde
Souhlasím s názorem, že bez chemie to někdy nejde, důležité je však to, na kterém místě její používání máte. Většina mečíkářů ji má na prvním místě, u mne je chemie až na místě posledním. Bakteriózy se nikdy nezbavíte, je to přirozená daň přírodě, ale v biologicky aktivní půdě, kde není narušena rovnováha je procento napadení vždy v únosné míře. Odborně se tento jev nazývá supresivita půdy, rovnovážný stav mezi všemi organizmy, kdy žádný patogen není schopen dominovat a tím způsobit plošné škody velkého rozsahu. Pokud tuto přirozenou rovnováhu chemicky narušíte a dusíkaté vápno patří mezi ty nejaktivnější narušitele, lze v důsledku a následně očekávat zhoršení mnoha projevů, i bakteriózy. A pokud jsem měl možnost vidět sklizené hlízy ortodoxních chemiků, výskyt bakteriózy byl u nich vždy podstatně vyšší než u mne, někdy i 50%-ní.
Závěrem bych dodal asi toto, klidně dusíkaté vápno použijte, ale žádné zázraky od něho neočekávejte. Hlavně mějte na paměti, že po odeznění účinků je bezpodmínečně nutné do půdy dodat kompost pro rychlé obnovení mikrobiální činnosti, jinak si jeho opakovaným používáním vyrobíte biologicky mrtvou půdu.

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí12345
    Aktuální stránka: 5 z 5
  • Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 20.05.2022 23:34
     

    Holky pět let jsem sypala všechen logr z hotelu ke mě na tři záhony, bylo ho opravdu hodně, úbytek slimáků, ani jiných škůdců se nekonal. Jen při dešti, u nás na zahradě voněla káva.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

     
     
  • Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 21.05.2022 07:26
     

    Já myslím, že ten logr je dobrý, že okyselí záhony, já dávám k azalkám atd...Jinak mu moc účinků nepřičítám a ani je nevidím.

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 21.05.2022 14:11
     

    kdesi jsem četla , že jíchu z kopřiv po vykvašení jeden díl do 10 l konve vody. asi litr na těch deset vody v konvi . nikdy jsem neodměřovala . dala jsem vodu do konve a přilila od oka ten smrad - ale bacha na spálení . nono smiley

     
  • Autor: Kika
    Status:

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 21.05.2022 14:17
     

    Já logr suším a sypu kolem kytek, které mi slizáci okupují. Určitě to slizaky nevyhubí, ale tímhle se dají ty kytky dost ochránit, než povyrostou.

     
  • Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 21.05.2022 14:40
     

    S tou jíchou z kopřiv opatrně, Dáša kdysi jeli na dovču a mě dali hlídat psa a zahrádku a prý zalévej ze sudu a vždycky je doplň vodou. Tak jo, sudy smrděly jak rasův pytel ve všech jícha a čím víc se ředila tím víc smrděla. Zalévala jsem konvemi, co jsem pobryndala (jsem malá) házela jsem do špíny, smůla, už nikdy se nic jíchou potřísněné nevypralo, tak buďte opatrné.

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 23.05.2022 12:39
     

    Hnojivo, asi to moc sláva nebude, ..včetně jsem našla na fuchsiich pokroucené listy, asi mšice

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 23.05.2022 13:11
     


    a to máš konkrétně na mysli jaké?

    kordula napsal(a):

    Hnojivo, asi to moc sláva nebude, ..včetně jsem našla na fuchsiich pokroucené listy, asi mšice

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 23.05.2022 13:52
     



    Anavi napsal(a):


    a to máš konkrétně na mysli jaké?

    kordula napsal(a):

    Hnojivo, asi to moc sláva nebude, ..včetně jsem našla na fuchsiich pokroucené listy, asi mšice

    Hnojik.....ono se to přepsalo eye rolling smiley , jsem na mobilu

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 23.05.2022 14:19
     

    Tak to mi ani neříkej. Hodlám objednat další, původní várku už jsem rozházela po zahradě. Oni píšou, že jak je to přírodní, tak nepomůže na mšice a ostatní škůdce pouze 1 aplikace. Dokonce doporučují kombinovat vše - posyp, zálivku i postřik. Takže já ještě budu doufat. Lidé tam píší dost přesvědčivě, že jim to zabralo. Ale aplikaci několikrát opakovali. smiling smiley

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 23.05.2022 14:34
     



    Anavi napsal(a):

    Tak to mi ani neříkej. Hodlám objednat další, původní várku už jsem rozházela po zahradě. Oni píšou, že jak je to přírodní, tak nepomůže na mšice a ostatní škůdce pouze 1 aplikace. Dokonce doporučují kombinovat vše - posyp, zálivku i postřik. Takže já ještě budu doufat. Lidé tam píší dost přesvědčivě, že jim to zabralo. Ale aplikaci několikrát opakovali. smiling smiley

    ......uvidíme , Eliška měla fuchsie na množírně a to se ji zdálo , že OK,.... jsou na fuchsiích od ní a já jsem udělala posyp Hnojíkem při přesazování..

     
  • Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 24.05.2022 16:12
     

    Ivo, aby to nechválili placení trolové víš jak to dnes chodí.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 25.05.2022 07:58
     

    Nemyslím si, vypadalo to důvěryhodně, byly tam i takové amatérské fotky. Tak si nemyslím. A lidi tam psali i negativní ohlasy, takže to by tam asi nenechali.

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 25.05.2022 08:02
     

    Kordul, nekde jsi psala, ze ti Hnojik na povrchu substratu zahniva... pry se to deje, kdyz se ho da moc - pry opravdu staci jedna cajova lzicka k rostline. Taky jsem to zaznamenala, kdyz jsem jim dopravala.. eye rolling smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 25.05.2022 08:09
     

    On tak nějak asi začne spíš chytat plíseň. Ale stačí to buď hodně prolít nebo trochu zapracovat do půdy a je to. Nebo dělat prostě tu zálivku, ale to už je pracnější.

    Dneska mi přijde další várka, první 4 l už jsem rozházela po zahradě. winking smiley

    Kdyby mě to zbavilo lalokáče, budu to velebit, i kdyby to už žádný prokazatelný účinek nemělo. grinning smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (25.05.2022 08:09)
     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 25.05.2022 08:27
     

    Ja bych si to vic, nez prala, aby to fungovalo!!! Bylo by to genialni. Zatim jsem delala posyp, zalivku a postrik treba na problematicke brize a krome zobonosky si tam vesele lezly i msice eye rolling smiley Hlavne jsem zvedava na muchovniky, ktere loni mely jak msice, tak padli.. pry by to melo zabrat na oboji, tak jsem vazne zvedava..

    Taky to ma udajnefungovat na vlnatku. Mam vlnatku na borovicich, takze to zkousim i tam, ale to mi prijde jako velke sousto..

     
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.