pátek 29. března, 16:04 Svátek má Taťána
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Status: expert

Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

Datum: 01.03.2015 15:21
 

Myslela jsem , že tu takovou diskusi máme, ale nenašla jsem, JitkaU našla velice zajímavé pojednání a tak vám ho sem nakopíruju, věřím , že tohle téma bude hodně diskutované je tozáklad našeho konání :-)

 

Ohledně dusíkatého vápna - to, že vzniká jeho rozkladem kyanid, je omyl, je to nějaká jiná chemikálie, nejedovatá, ale ono je to celé jen nějaká bublina, hlavně - není tak prospěšné a desinfikující, jak se všude uvádí. účinkuje snad jen přímým dotykem na nějaké houbovité organismy, ale bohužel na druho ustranu zase zabíjí žížaly, které půdu obohacují. TAdy toto je dlouhý článek, ale pokud mátečas, přečtěte si to i rozklikněte ten odkaz z mečíkového webu....

"Mýlíte se, příteli, profesí jsem chemik a tak mi jsou tyto otázky velice blízké. "Při reakci dusíkatého vápna s vlhkostí v půdě vznikají mimo jiné kyanidy, které, než se odpaří, nebo než se v půdě změní na další látky, mají drastický účinek na škůdce." (Mimránek, 2003). Tento nesmysl rozšířil mezi mečíkáře předseda Gladirisu a je perfektním potvrzením mé teorie, která říká, že čím naivnější fáma, tím rychleji se šíří a tím delší má trvání. Kdyby hydrolýzou dusíkatého vápna vznikaly kyanidy mělo by to drastický účinek nejen na škůdce, ale na vše živé, včetně člověka. Kyanidy jsou velice prudké jedy (smrtelná dávka pro člověka je 0,2 g) a jejich přítomnost v půdě by znamenala ekologickou katastrofu. Ještě nebezpečnější je kyanovodík, který se z nich uvolňuje působením kyseliny uhličité. K smrti člověka stačí několik vdechů. Ony drastické účinky na škůdce v praxi většinou znamenají 0 - 50% a navíc granulovaná forma hnojiva je podstatně méně účinná než dříve používaná forma prášková. Hydrolýzou dusíkatého vápna nevzniká kyanid, ale kyanamid (H2CN2), který se posléze přeměňuje na močovinu. Zároveň se přítomné pálené vápno (CaO) hydrolyzuje na hydroxid vápenatý, který je postupně neutralizován půdní kyselostí a kyselinou uhličitou za vzniku vápence. Tyto procesy na jaře, kdy je půda ještě studená trvají až 3 týdny a teprve po jejich ukončení je možno bezpečně sázet. U mečíků musíte dusíkaté vápno aplikovat už koncem března, v té době ještě nejsou slimáčci a larvy dvoukřídlých škůdců vylíhlé a drátovci jsou v hloubce mimo dosah účinků. Výsledek je proto nejistý. Pokud však po aplikaci dusíkatého vápna přijde výrazně teplé a vlhké počasí je možné dosáhnout ztrát na škůdcích až 50% i více. Mečíkáři však potřebují chránit nově narůstající hlízu, v té době už účinky jarní aplikace dávno odezněly a použítí dusíkatého vápna v červenci a později znamená riziko popálení kořínků a následné infekce fuzariozy, hlavně však hnojení dusíkem na konci vegetace znamená výrazné zvýšení ztrát při skladování. Doporučenou dávku 30-40 g na m2 nikdy nepřekračujte. Různé šílenosti, které na netu najdete, např. dávka 200 nebo dokonce 800 g na m2 (Seidl, 2003) neberte vážně, před takovými experimenty musím důrazně varovat. Přiznám se, že dusíkaté vápno jsem si koupil jen jednou, abych si ověřil jeho účinky a víc o něm nechci ani slyšet. 3/4 informací v propagačním letáčku jsou vyloženou pohádkou a jen s jednou 1/4 lze souhlasit. Není to žádné univerzální hnojivo pro všechnu zeleninu a ovocné plodiny, ale hnojivo se speciálními účinky určené a vhodné ke speciálním účelům a hlavně s mnoha vedlejšími negativními účinky, o kterých v letáčku nenajdete ani zmínku. Více se dovíte na stránkách Gladirisu v archivu zpravodajů č. 116.
[www.gladiris.cz]" target="_blank">[www.week.cz]] - na str. 12, od str. 11 začíná o živinách v půde
Souhlasím s názorem, že bez chemie to někdy nejde, důležité je však to, na kterém místě její používání máte. Většina mečíkářů ji má na prvním místě, u mne je chemie až na místě posledním. Bakteriózy se nikdy nezbavíte, je to přirozená daň přírodě, ale v biologicky aktivní půdě, kde není narušena rovnováha je procento napadení vždy v únosné míře. Odborně se tento jev nazývá supresivita půdy, rovnovážný stav mezi všemi organizmy, kdy žádný patogen není schopen dominovat a tím způsobit plošné škody velkého rozsahu. Pokud tuto přirozenou rovnováhu chemicky narušíte a dusíkaté vápno patří mezi ty nejaktivnější narušitele, lze v důsledku a následně očekávat zhoršení mnoha projevů, i bakteriózy. A pokud jsem měl možnost vidět sklizené hlízy ortodoxních chemiků, výskyt bakteriózy byl u nich vždy podstatně vyšší než u mne, někdy i 50%-ní.
Závěrem bych dodal asi toto, klidně dusíkaté vápno použijte, ale žádné zázraky od něho neočekávejte. Hlavně mějte na paměti, že po odeznění účinků je bezpodmínečně nutné do půdy dodat kompost pro rychlé obnovení mikrobiální činnosti, jinak si jeho opakovaným používáním vyrobíte biologicky mrtvou půdu.

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí12345 | další
    Aktuální stránka: 2 z 5
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 16.06.2015 18:36
     

    Betas, maminka ji používá. Naloží kopřivy (nejlépe nařezané) a nechá je ve stínu kvasit, děsně to smrdí. Zalévá pak dostatečně ředěným roztokem, aby se rostlinky nespálily. Hnojit se s tím může asi všechno.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

     
     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 16.06.2015 22:41
     

    Pozor, ale bez semen. Zeť si s tím před časem hnojil svou zahrádku a zaplevelil mi kopřivama kde co. thumbs up sad smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 16.06.2015 22:53
     

    Semena se snad zničí, jak to kvasí.

     
  • Status: nováček

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 04.07.2016 12:02
     

    Prosim Vas s jakymi temito biohnojivy [www.hnojivapraha.cz] mate zkusenosti a ktere byste mi doporucili nejake univerzalni na ovoce a zeleninu? Diky

     
  • Autor: JanaNovo
    Status: nováček

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 04.08.2016 12:03
     

    Dobrý den,

    na [www.homezin.cz] jsem se dočetla, že kvůli předchází mnoha nemocem je dobré do skleníku přidávat dusíkaté vápno. Chtěla bych se proto zeptat, jak často ho přidáváte? A jak dlouho před samotnou výsadbou bych ho měla do půdy přidat?

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 01.09.2021 14:29
     

    Narazila jsem teď na tuto diskuzi.

    Po letech zahradničení musím říct, že umím nejlépe používat tekutá hnojiva - a z těch mám nejradši Vitality komplex nebo guáno.

    U těch granulovaných nikdy nemám úplně představu, kolik toho použít - dávám toho asi málo, protože se obávám přehnojení. Většinou to totiž nemá moc efekt. Zatímco když zaleju něco Vitality, tak to roste jak v Černobylu. winking smiley

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 01.09.2021 15:46
     

    S tekutyma je pro me moc prace, granule se jen rozhodi a je to thumbs down grinning smiley
    Snazim se organicka, aby to zlepsovalo pudu. U nas je puda kysela, chuda, piscita a kamenita.. Tekuta ja beru pro okamzity efekt (pouzivam treba tekute zelezo nebo spec. na hrnkove hortenzie, apod) a granulovana pro vylepsovani pudy.
    Hlavne nesnasim se tahat s konvema, takze kdyz uz, tak mam takovy udelatko na hadici a strikam hnojivo rovnou z hadice..

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 02.09.2021 08:19
     

    Aha, tak to já jsem blázen, já vynosím klidně v konvích dva sudy - 400 l winking smiley grinning smiley. Mám to jako relax. vytvářím činnost a nikdo po mně v tu chvíli nic nechce. grinning smiley tongue sticking out smiley Naberu konev, rozmíchám hnojivo a jdu... klidně se s tím crcám hodinu. Ale mám pocit, že každá kytka a keř dostaly konkrétní množství.. s těma granulema to neumím. confused smiley

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 02.09.2021 10:24
     

    já jsem na hnojení flink......teď jsem začla zalévet skleník jedlou sodou a div se, okurky nežloutnou nono smiley eye popping smiley. Jinak pohazuji granule, cererit, občas pohnojím růže tekutým, ale ob jednu zalívku hnojím tekutým truhlíkový kytky

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 02.09.2021 12:56
     

    Irisko, já hnojím vždycky tím, co někde načtu smiling smiley - takže třeba droždím, jedlou sodou, výluhem z banýnových slupek, z logru ... smiling smiley a pak na to zapomenu a objevím to zase třeba po 2 letech. Ale říkám si, že aspoň moje půda dostane vždy něco nového winking smiley grinning smiley.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 02.09.2021 13:13
     

    Ivčo ban. slupky jsem taky zkoušela, skořápky pohodila k hortenziím, růže jsem pohnojila asi 2x, ale budu muset koupit zas něco jinýho. Třeba guano. Ale v obchodě na něj vždy zapomenu. Jako teď 3 tydny kupuju sodu a ještě ji nemám angry smiley

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 02.09.2021 13:50
     

    To vidim poprve - k cemu je dobra jedla soda? Vim, ze vsude v domacnosti, ale i na zahrade?

    A skorapky k hortenziim proc? To koukam taky jak blazen, dyt to je vapnik, ne..? 🤔

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 02.09.2021 15:29
     

    Skořápky jsem svědomitě leta dávala ke clematisům, až někdo někde napsal, že dělal odborný experiment a že je to nula nula nic, spíš jen pro dobrý pocit, než že by to dodalo vápník. Uvolňuje se z těch skořápek velmi, velmi pomalu a v malém množství, to znamená, že ani těm kyselomilným hortenzkám zřejmě nijak neublíží.

     

    Jedlou sodou jsem letos zalévala rajčata, prý jsou odolnější proti plísni. Ale nevím no... možná to je takové "jedna paní povídala"...

     

    Jedlá soda je ale naprostá bomba na praní - změkčuje vodu a tím pádem špína letí krásně dolů. Namáčím do toho kluků bílé ponožky (zásadně trvají na bílých, asi proto, že je na nich lépe vidět bláto a antuka grinning smiley) a neustále jsou jak padlý sníh. Jednou syn dovezl tašku bílých ponožek, které vozil opakovaně na fotbal a pral si je sám, že je asi jako už vyhodíme. No byly spíš černohnědé, než bílé. Namočila jsem je do jedlé sody a namydlila mýdlem s jelenem. Odvážně jsem to pak do pračky dala na 60, protože zadání bylo: buď budou zase bílé nebo popelnice. winking smiley Ta bělost mi málem utrhla oči, když jsem to věšela. thumbs down smiling smiley

    Omlovám se tedy za odbočku, ale cítila jsem občanskou povinnost se podělit. flower smiley Podobnou funkci zastane i prášek do pečiva, když není k dispozici soda. Jo, a taky je fajn přidat do pracího cyklu pár lžic octa. Výborně to odstraní ponožkový zápach grinning smiley (a to si umí představit asi jen matky fotbalistů, co je to za sílu!) a zároveň to čistí vodní kámen v pračce. thumbs down winking smiley Miluji tyto multifunkční věci. winking smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (02.09.2021 15:31)
     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 02.09.2021 17:15
     

    Pomohla by ta soda treba i na padli? Mam ho masivne na muchovnikach a pristi rok uz to musim nejak podchytit nono smiley

    Ale nevim jak, prave..

     

    Jinak odbocka super! thumbs down

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Hnojiva, hnůj a hnojení vůbec

    Datum: 02.09.2021 17:33
     

    Já jsem hnojivový ignorant. Naložila jsem si kopřivy, jícha byla silná, ale stále nepoužitá, tak jsem ji vylila do kompostu a připravila novou. A co myslíte - stále tam je nepoužitá. grinning smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.