sobota 20. dubna, 13:01 Svátek má Marcela
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zdraví a nemoci
Aktuální kategorie: help   Vše > Moje dítě > Zdraví a nemoci
Diskutujte! Máte se svojí ratolestí spíše starosti a nebo radosti?
 
 
 
 
Autor: Didi
Status: expert

Fenylketonurie

Datum: 21.11.2008 17:38
 

Ahoj,

nevíte náhodou, zda je mozné tuto poruchu stepení bílkovin získat i behem zivota nebo je to jenom vrozená porucha? Mému díteti vysly pri novorozeneckém screeningu hranicní hodnoty, az na potretí bylo vse v porádku. Nikdo nám tehdy také nerekl, ze by bylo potreba jej nadále kontrolovat. Nedávno jsem na toto téma nekde narazila a zneklidnela, abych neco nezanedbala. Ale asi je to tak, ze kdyz jednou ty hodnoty byly v norme, tak tak asi zustanou naporád, ne?

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 12 | další
    Aktuální stránka: 1 z 2
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 21.11.2008 17:47
     

    Didi, se přiznám, že jsme na tomhle vyšetření byli, když byli kluci úplně malinký a od tý doby by mě ani nenapadlo se tím zabývat. Je teda pochopitelně fakt, že to měli v pořádku, takže ani nebyl důvod se nějak zneklidňovat. Ale řekla bych, že pokud by něco bylo na hranici, tak by vás určitě vyzývali na nějaké kontroly, Nebo ne?

     
  • Autor: Reklama

    Re: Fenylketonurie

     
     
  • Autor: Didi
    Status: expert

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 21.11.2008 17:54
     

    Anavi, práve, ze ne. Tenkrát jsem kvuli tomu zmenila detského doktora, a jezdím radeji 20 km daleko, protoze to byl arogantní debil, který, kdyz jsem se ho chtela zeptat na podrobnosti, tak me odbyl, ze mi po tom coby laikovi nic není

    A pak jsem to vypustila a nedávno jsem na to téma náhodou narazila, ty následky josu fatální, kdyz se nedrzi celozivotní prísná dieta. Ale kdyby to tak bylo, tak by mi to museli snad ríct, proboha. Ted pujde malej na preockování, tak se Dr. porádne vyptám.

     
  • Status: expert

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 22.11.2008 14:29
     

    Syn jedné paní tady z města ji dostal až v pubertě, snad po nějaké akutní nemoci.

     
  • Autor: Didi
    Status: expert

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 22.11.2008 14:32
     

    Já se picnu!confused smiley Tak prece. Tak to se na to fakt porádne vyptám doktorky, jestli si na to máme dávat pozor.

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Reny

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 27.01.2009 13:01
     

    Syn od paní nemohl dostat PKU v pubertálním věku. Mohli mu to jen pozdě zjistit, což je ale málo pravděpodobné. Fenylketonurie je vrozená vada a její pozdní diagnoza by se projevila nějakými neduhy tohoto kluka (většinou mentální postižení). Vysoké hladiny fenylalaninu v krvi dělají celkem velký nepořádek v nervové soustěvě, a nejen v ní...

     
  • Autor: Didi
    Status: expert

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 27.01.2009 13:04
     

    Reny: presne takto mi to detska doktorka pred tydnem potvrdila.

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Reny

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 30.01.2009 14:10
     

    To máte štěstí, že Vaše paní doktorka ví co to vůbec je...Já sama jsem fenylketonurička a narazila jsem na hodně doktorů kteří vůbec neměli šajnu že něco takového existuje. A ne každý byl ochoten si najít o tom nějakou literaturu, takže mi dalo práci najít třeba ženského lékaře. (Ten ji musí znát kvůli případnému těhotenství.)

     
  • Autor: Didi
    Status: expert

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 30.01.2009 20:28
     

    Reny, tak to jsem netusila. to je tedy sila. A muzu se zeptat, kdyz se dodrzuje dieta, jak ma, tak se s tim da "normalne" zit? A prisli na to hned po porodu?

     

    diky

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Reny

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 10.02.2009 13:15
     

    Zjistili mi to hned po porodu, takže kromě diety žádný problém nemám. Takže to není navenek poznat, že jsem fenylketonurička, jen podle té stravy. Testy po porodu se dělají až od roku 1975, já jsem narozena v těch prvních letech, takže mi po pubertě řekli "dietu dolů" a jedla jsem několik let normálně, pak jsem byla těhotná, takže jsem ji musela držet znovu a po porodu jsem zase jedla normálně. A to už do mě doktoři hučeli jestli se nechci vrátit na dietu, že jsou nějaké nové výzkumy a je to lepší, a že teď už nechávají děcka na dietě celý život. A to já samozřejmě ne, nechtělo se mi, neměla jsem nějaké viditelné problémy. Po dalších letech jsem chtěla druhé dítě, tak jsem začla držet dietku znovu....A najednou jsem přišla na to, že se cítím líp: nejsem tak unavená, pořád nespím, nebolí mě často hlava a mám více energie...Taky jsem zhubla 15 kg. Takže z dítěte sešlo, ale já jsem zůstala na dietě. Omezuje mě to snad jen trochu při výběru jídla v restauraci, a taky mě štve, že když mám hlad a nejsem doma tak si prostě nemůžu nic pořádného koupit v obchodě a prostě se najíst venku...Prostě "naše" potraviny jsou špatně dostupné a oproti "normálním" potravinám jsou i dost drahé.....

     
  • Autor: Didi
    Status: expert

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 10.02.2009 13:22
     

    Reny: moc diky za info.Docela mi to pomohlo zbavit se strachu, kdyby nahodou.... I kdyz je to asi nesmysl, ze by to muj syn jeste mohl mit, kdyz je to vrozene. Ale kdyz jsem se tenkrat informovala, co by to mohlo mit za nasledky, kdyby se ta dieta nedrzela, tak to bylo dost hruzostrasne. Takze to snad neni tak horke, podle toho, co pises.

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Reny

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 11.02.2009 08:39
     

    No, ono to taky dost záleží na jedinci jak snáší vysoké hladiny Phe v krvi. Nebo jedna z věcí, která mě přesvědčila jít zpátky na dietu je ta, že vysoké hladiny můžou způsobit ochrnutí anebo poškození mozku - snížení inteligence - může to jít celkem rychle..prostě mnoho let se zdá že je to v pohodě a najednou to příjde...taky máme zvýšenou pravděpodobnost (a taky dřívější výskyt) třeba mozkových onemocnění, např. alsheimer apod. Prostě s dlouhodobými vysokými hladinami Phe v krvi souvisí cokoliv, od bolesti hlavy, přes náladovost, agresivitu až po poškození nervové soustavy. Ale jak říkám, záleží na jedinci - může to přijít a nemusí...Každý to snáší jinak a nikdo předem neví.... confused smiley

    Během života se to nemůže dostat, jelikož je to genetické. Geny má člověk dané od narození a ty jsou buď "špatné nebo dobré"...A nemění se během života. Já mám od malička všechny geny "špatné" a proto mám tu dietu. Jediné co by vaše dítě mohlo mít je polovina "špatných" genů. To zn. půlku dobrých a půlku špatných. Takovým lidem se říká "přenašeč PKU" a je jich strašně málo ( neříkám, že to Váš syn má, jen Vás o tom informuji ). Neovlivňuje to vůbec nic, bez zvlášního vyšetření se to nepozná, a zdraví to nekazí, není u toho žádná dieta, mnoho lidí o sobě ani neví že jsou "přenašeči". Jen by potom takový človíček v dospělosti měl jít na speciální genetické vyšetření se svým partnerem, když se rozhodnou mít dítě, jestli jeho partner není také přenašeč. Kdyby byl, byla by velká pravděpodobnost, že dítě bude fenylketonurik.....

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Reny

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 11.02.2009 08:47
     

    No a taky když tu dietu nedodržuje dítě - fenylketonurik, tak je to mnohem vážnější, jelikož jeho mozek je ještě ve vývinu. Takže nedodržování diety u dítěte způsobí mentální poškození. Dokonce nám bylo řečeno, že kdyby tu nemoc měl můj bratr (je o 6 let starší a to se testy na PKU hned po porodu ještě nedělaly), tak by byl mentálně postižený a s velkou pravděpodobností by už nežil. To nám řekli když mi bylo 20.

    Takže ona to taková sranda zase není. A uhlídat děcko, aby si nešlo samo něco "dobrého" koupit do obchodu a sníst je někdy celkem fuška... mls smiley

     
  • Autor: Didi
    Status: expert

    Re: Fenylketonurie

    Datum: 13.02.2009 17:32
     

    Reny: to je urcite hodne tezke, dite uhlidat, to je pravda. Kazdopadne jeste jednou moc diky za info.smiling smiley

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Karel99

    Nízkobílkovinné potraviny

    Datum: 01.12.2009 15:18
     

    Bezlepkové potraviny jsou též k dostání v prodejnách a eshopu Biostyle. Třeba v prodejně ,která se

    nachází nákupním centru Metropole Zličín. [www.biostyle.cz] mají tam mimo jině i potraviny od

    firmy Bezgluten. A dále též i nízkobílkovinné potraviny pro lidi které trápí fenylketuronie. Eshop má

    adresu
    [biostyle.inshop.cz]
    Bezlepkoé a nízkobílkovinné potraviny si můžete nechat poslat na dobírku
    nebo si je můžete vyzvednout osobně přímo v prodejnách Biostyle. Pokud nechcete nakupovat přes eshop
    stačí jen poslat objednávku na mail který najdete v kontaktech na webu [www.biostyle.cz] a oni vám

    tam potraviny připraví.

     
Stránky:  12 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zdraví a nemoci (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.