pátek 29. března, 12:37 Svátek má Taťána
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Thajsko
Aktuální kategorie: help   Vše > Cestování > Za exotikou > Asie > Thajsko
Diskutujte! Podělte se se svými přáteli o zážitky z cestování, a nebo naopak získejte cenné rady před caší cestou!
 
 
 
 
Autor: SPIKE
Status: expert
Výsledné hodnocení: 5

EXOTICKÉ PLODY

Datum: 01.03.2009 10:48
 
Další fotografie:

Kešu oříšky jsem takhle viděla v Thajsku. Rostou na velkém stromě a původně se prý jedla ta dužnatá hrušička. Teprve později lidé zjistili, že jedlé je i to semeno dole a že je výborné. Věra

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí123456 | další
    Aktuální stránka: 5 z 6
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 29.10.2014 20:34
     

    U bazénu, kde je teplo a vlhko, mi vyrostlo přes 2 metry, ale jinak v bytě má tak 150 cm. Je lepší, když jich je několik v jednom květináči, protože skoro nerozvětvuje. Já do květináče průběžně přidávám nové pecky, jak jím avokáda. Ona občas nějaká rostlinka uhyne a další zas rostou... Loni jsem na nich měla nějakou chorobu, opadávaly jim hodně listy, většina jich zašla, ale další zas rostly, tak už to zas začíná vypadat líp.

     
  • Autor: Reklama

    Re: EXOTICKÉ PLODY

     
     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 29.10.2014 22:15
     



    Majka napsal(a):

    Já těžce ujíždím na kaki, ale prodávaj to čím dál menší a čím dál dražší. angry smiley

    Majko, opět je prodávají mls smiley . Lidl - 7.90,- , Kaufland 8.90,- winking smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 06.03.2015 10:14
     

    Toto ovoce je na rakovinu 10 000 krát silnější než chemoterapie

    Napsal Svět kolem nás dne 1. březen 2015. Kategorie Zdraví

    V mnohých tropických regiónoch ho ľudia obľubujú kvôli jeho delikátnej chuti a silnej aróme podobnej jahodám, ananásu a citrusovým plodom ako citrón alebo limetky.

    Toto tropické ovocie je však oveľa viac než len chutnou potravinou.

    Je známe tiež ako super potravina, ktorá obsahuje prírodné látky 10 tisíc krát silnejšie v porovnaní s chemoterapiou pri liečení mnohých typov rakovín.

    Výskum gravioly odhalil silné cytostatikum

    Vedecká štúdia publikovaná v Journal of Natural Products (Žurnál prírodných produktov) z roku 1996 zistila zaujímavú vec.

    Konkrétne, že graviola a obzvlášť jej jadierka obsahujú cytostatickú látku, ktorá je doslova 10 tisíc krát potentnejšia, ako bežne používané chemoterapeutikum Adriamycin.

    Od toho sa však v jednej veci výrazne líši. Na rozdiel od neho, ale aj ostatných toxických chemoterapeutických liekov, graviola nepoškodzuje zdravé bunky. Zameriava sa výhradne len na malígne bunky, ktoré následne ničí.

     

    Ako graviolu konzumujú domorodci

    Graviola je pokrytá kožou s malými ostňami a rastie prevažne v Amazonskom dažďovom pralese. Je pomerne veľká môže byť konzumovaná celá alebo odšťavená.

    Napríklad v Brazílii sa graviola od dávna konzumuje vo forme čerstvého džúsu, prípadne sa zmieša s mliekom, následne zamrazí a konzumuje vo forme ľadovej drene.

    Toto ovocie môže byť tiež vysušené a premenené na prášok pre distribúciu v podobe doplnkov stravy do chladnejších regiónov, kde bežne v prírode nerastie.

    Hoci domorodci predtým nemali vedu, ktorá by liečebné účinky gravioly vedecky vysvetľovala, používali ju prevažne na:

    relaxáciu l
    iečbu infekcií
    odbúravanie stresu
    liečbu depresie
    predchádzanie chronickým ochoreniam

     

    Ochorenia, na ktoré sa používa graviola dnes

    Dnes sa na liečbu rakoviny používa tak samotné ovocie, ako aj listy, stonky a kôra stromu. A dosahuje sa s nimi fenomenálny úspech.

    Okrem liečby rakoviny sa graviola využíva aj pri liečbe:

    širokého spektra mikrobiálnych infekcií (tak baktérií ako aj mykóz)
    nákaz červami a inými parazitmi vysokého krvného tlaku
    depresie, stresu a iných nervových porúch

    Výskum ukazuje, že s pomocou extraktov z tohto zázračného stromu je možné dnes bezpečne útočiť na rakovinu bez nežiaducich vedľajších účinkov, chrániť imunitný systém, vzdorovať infekciám a lepšie sa cítiť počas liečby.

    To napokon u pacientov vedie k zvýšenému množstvu energie, vitalite a zlepšenému výhľadu na život.

     

    Uniknuté dáta od výrobcu liekov dokazujú úžasné účinky gravioly

    Nie je vôbec prekvapujúce, že farmaceutické firmy sa snažili syntetizovať a následne patentovať látky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v graviole.

    Uniknuté informácie z jednej nemenovanej farmaceutickej firmy odhaľujú, ako sa táto firma snažila 7 rokov, počas ktorých minula stovky miliónov dolárov, replikovať protirakovinové látky a následne ich vyhlásiť za svoj objav.

    Našťastie tieto snahy nevyšli a vďaka informátorovi z vnútra tejto firmy teraz o graviole vieme pravdu.

    Okrem uvedeného príkladu uniknutých údajov však máme o nej aj množstvo ďalších informácii z iných zdrojov.

    Napríklad, americký National Cancer Institute (Národný inštitút pre rakovinu) vedel už od 70-tych rokov minulého storočia, že listy a konáre gravioly útočia a zabíjajú malígne rakovinové bunky.

    Ďalej, výskum uskutočnený o mnoho rokov neskôr na Katolíckej univerzite v Južnej Kórei zistil, že semená gravioly cielene ničia bunky rakoviny pľúc a hrubého čreva.

    Zdroj: [1][2]

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 15.08.2015 21:38
     

    Pitaya - dračí ovoce

    Pitaya - dračí ovoce

    Pitaya - dračí ovoce - ještě jste neochutnali? To jste o hodně přišli. A vypěstované na vlastním kaktusu v obýváku? Pročtěte si článek a nechte se inspirovat obrázky s bohatě plodícími kaktusy Pitaya...

    Pitaya - dračí ovoce

    Pitaya - Dračí ovoce, Dragon friut - (la. Hylocereus undatus) - patří mezi kaktusovité rostliny. Původem pochází dračí ovoce z Mexika a jižní Ameriky. V sonorské poušti byli základní složkou jídelníčku. Nyní hojně roste v asijských státech - Tchai-wan, Thajsko, Vetnam, jižní Čína, Malajsie, Izrael. Ve volné přírodě dorůstají výhony až do délky 6m. Výhony jsou třírohé.

    Pitaya - nechejte se inspirovat fotkami. Pitaya kvete nádhernými květy (říká se jim královny noci), které se rozevírají pouze v noci. Květy jsou žlutobílé. Plody Pitayi jsou asi 10cm dlouhé, vejčitého tvaru. Mohou dorůst do průměru až 20cm. Povrch se liší dle druhu pěstované pitayi. Může mít červenou šupinatou slupku. šupiny jsou trojcípé. Povrch může být také hladký.

     

    Úžasné květy Pitayi nazývané královny noci nebo také měsíční květy. Pitaya kvete rychle a nenápadně. Pokud chcete květy vidět, počkejte si na ně v noci.

    Pěstování Pitayi není nijak náročné. Semínka klíčí s 99% úspěšností.

    Pěstujeme Pitayu

    Pitaya se pěstuje jako kaktusy. Daří se jí na suchých a slunných místech. Patří mezi popínavé rostliny. Zajistěte jí dostatek prostoru a oporu. Vyhovuje jí těžší písčitá půda.

    Semínka Pitayi velmi dobře klíčí v miniskleníku. V miniskleníku zajistíte optimální vlhkost i teplotu pro klíčení. Semínka je také možné nasadit do výsevní misky a nadkrýt potravinovou fólií. použijte substrát určení pro výsev nebo si nachystejte vlastní substrát ze zeminy a písku v poměru 3:2. Substrátnechte prohřát v mikrovlnné troubě, tím zahubíte zárodky plísní a baktérií. Semínka začnou klíčit do deseti dnů. Již po třech dnech se můžou objevit první klíčky.

    Doporučení: Miniskleník s ventilací je výbornou pomůckou. Zhodnotíte ho při pěstování exotických rostlin ze semen. Bude se vám hodit při klíčení semen i např. zeleniny v menším rozsahu. Ve skleníku snadno zajistíte optimílní teplotu a vlhkost. Díky miniskleníku bude i Váš parapet upravený (nebude na něm množství kelímků s klíčícími rostlinkami).

    Pitaya snadno klíčí do deseti dnů od vysazení se objeví první rostlinky. První vyklíčené rostlinkys rozvinutými děložními lístky mají cca. 5cm.

    Tyto malé pichlavé semenáčky brzy zaplní celou výsevnou misku. Udržujte nadále dostatečnou teplotu a zálivku řešte rozprašovačem na substrát.

    Pitaya klíčí rychle. Nejpozději do 14 dnů od výsevu. Poté se ale její růst zastaví a chvilku nabírá síly a snaží se zesílit. Tyto drobné semenáčky jsou velmi pichlavé. Z děložních lístů brzy narostou další.

    TIP: Vyklíčené rostlinky přesazujte do připraveného květináče. Vždy je nutné na dno umístit drenážní vrstvu z písku, kamínků nebo keramzitu.

    Pitayu umístěte na slunné stanoviště. Patří mezi kaktusy milující teplo. Můžete ji letnit na balkóně či terase. Pitayu nenechte na studeném vzduchu. Špatně snáší teplotu pod 5°C. Zavčas ji přeneste do interiéru. Může přezimovat při teplotě kolem 10°C.

    Zálivka u Pitayi není důležitá. Přizpůsobte ji prostředí, ve kterém bude umístěna. Přes zimu rostlinunezalévejte vůbec.

    Pitaya roste velmi rychle. Řez u této rostliny neprovádíme. Lze ji řízkovat.

    Plody sklízejte jakmile mají listeny nažloutou barvu. Sklizené plody skladujte na suchém a chladném místě. Doporučujeme rychlou konzumaci čerstvých plodů. Pitaya v našich podmínkách příliš neplodí. Pokud se plody hned neobjeví, nezoufejte. Pěstování Pitayi vás i tak bude bavit.

    Pitaya patří mezi nádherné kaktusovité rostliny. Pěstujte ji na slunném stanovišti.

    Pitaya dorůstá až do délky 6m. Brzy vás může vytlačit z obývacího pokoje. Letněte ji venku na terase či balkóně.

    Zajímavé ovoce

    Pitaya ma lahodnou chuť. Dá se popsat jako chuť angreštu s melounem dohromady. Ucítíte v něm chuť kiwi a možná i liči. Dužnina plodu pitayi je šedobílá s drobnými černými semínky, jako jsou např. semínka u kiwi. Semínka jsou jedlá.

    Plody se konzumují čerstvé. Před konzumací plody rozřízněte napůl a jezte pouze dužninu. Nebo můžete celé plody předem oloupat. Loupou se velmi snadno. Pitayu je možné pokapat limetkou. Umocní její chuť. Toto ovoce je vhodné konzumovat za teplých letních večerů jako osvěžující delikatesu.

    Pitaya má několik druhů plodů. Můžete mít plody s červenofialovou slupkou a bílou dužninou, červenofialovou sloukou a červenou dužninou a žluté plody s bílou dužninou.

    Na talíři vypadá Pitaya velmi dekorativně. Jedná se o nádherné plody s velmi lahodnou chutí. Určitě je vyzkoušejte! Pitaya plody - kaktusu.

    Plody Pitayi jsou bohaté na vitamín C a na vápník, železo, riboflavin a karoten. Můžete je konzumovat i při redukčních dietách. Obsahují velké množství vody a vlákniny a cca. 36kalorií na 100g. Červené plody obsahují antioxidanty. V Asijských zemích konzumují Pitayu jako jídlo vhodné pro diabetiky, může být náhražkou např. rýže v jídelníčku. Používá se také při léčbě průjmových onemocnění.

     

     

    Zlákaly Vás tyto úžasné plody? Není nic snažšího než si Pitayu vypěstovat, semínka objednávejte již nyní...

    Líbíl se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku!

    Semínka Pitayi v eshopu

    Autor: Hana Michalíková, [www.rostliny-semena.cz]

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 04.11.2015 20:36
     
     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil SPIKE (04.11.2015 20:49)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 04.11.2015 20:56
     

    Jájo, už snad ne. Nějak se to překopírováním posunulo, tak jsem to přepsala ručně. Ale je to kopírováno z toho odkazu, tam se vše najde i s podrobným popisem a dalšími obrázky.

     
  • Autor: JaniV
    Status:

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 04.11.2015 21:51
     

    Mám moc ráda mochyni.Naštěstí je její pěstování jednoduché i doma na zahradě,vyjde to přece jen levněji smiling smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 18.10.2017 06:07
     
    3525913_.jpg
    Další fotografie:

    Narazila jsem na zajímavý odkaz, kde je spousta rostlin, které jíme a používáme v kuchyni, ale často nemáme vůbec představu, jak vlastně vypadají, když rostou.

     

     

    [magazin.recepty.cz]

     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 18.10.2017 12:06
     

    SPIKE, hezký odkaz thumbs down , třeba zrovna nad sezamem jsem nedávno přemýšlela, že netuším, jak ta rostlina vypadá eye rolling smiley

    Ty lusky mi připomínají trochu lusky lupiny, ale koukala jsem, že to spolu nesouvisí, lupiny jsou bobovité a sezam je hluchavka grinning smiley : [cs.wikipedia.org]

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 18.10.2017 12:08
     

    Sezam pěstují i v Ugandě. Když jsem tam za "našimi" dětmi byla, tak jsem ho trochu dostala, ale jak roste, jsem neviděla.

    A zaujala mě tu quinoa. Myslím, že se pěstuje i tady v Evropě. Viděla jsem něco podobného na polích v Německu, ale bylo to u dálnice, nemohla jsem zastavit a podívat se zblízka, ale takhle nějak to vypadalo.

     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 18.10.2017 14:40
     

    SPIKE, nevím, jestli by quinoa rostla v našem pásmu, ale určitě tu roste amarant, ono je to totiž v podstatě proso grinning smiley

    Tten je teď hodně v kurzu, páč je bezlepkový. Vypadá podobně, jako na tom obrázku ty vínové klasy.

     

    Jinak, tady píšou, že quinou zkoušejí na školním statku ve Žlebčicích, to je kousek "pod" Brnem : [www.irozhlas.cz] , takže to asi u nás pěstovat taky lze .

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 18.10.2017 16:03
     

    Amarant znám a taky jsem ho potkávala v Německu na polích. Spíš tedy políčkách. Mají rozum a pěstují tam různé plodiny na menších plochách. Měli tam leccos. Napříkla i čirok, což jsem nejdřív považovala za proso, ale pak jsem se doma podívala a zjistila jsem, že vypadá trochu jinak a tohle že byl čirok.

    U dálnice až tady blíž k nám jsem zahlídla asi dvakrát něco, co jsem nemohla identifikovat takhle na dálku. A teď, když jsem tu zahlídla, jak vypadá quinoa, napadlo mě, že to bylo něco hodně podobného.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 26.04.2020 12:35
     

    Něco jsem určila, několik neznám.

     

    1. akébie pětičetná 2.černé jablko 3. Kadsura coccinea 4. třtina cukrová 5. papája 6. divná jahoda 7. ? 8. akébie pětičetná 9. kivi 10. dračí ovoce (pitaya) 11. kiwano 12. ? 13. nashi 14. meloun 15. papája 16. černé rajče 17. ? 18. durian 19. mangostan 20. broskev? 21. jahoda 22. ? 23. fialová mrkev

     

    [www.facebook.com]

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (26.04.2020 19:16)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 26.04.2020 14:33
     
     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: EXOTICKÉ PLODY

    Datum: 26.04.2020 19:01
     

    tak to bych si ráda ochutnala mls smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Thajsko (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.