úterý 19. března, 08:01 Svátek má Josef
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Školáci
Aktuální kategorie: help   Vše > Moje dítě > Školáci
Diskutujte! Máte se svojí ratolestí spíše starosti a nebo radosti?
 
 
 
 
Autor: Taura
Status: začátečník

Dyslektici

Datum: 26.12.2007 17:18
 

Je tady někdo s dětmi dyslektiky? Já mám hned dvě (3. a 5. třída), mají dyslexii jako přidruženou poruchu k jiným neurologickým problémům. Jsou na prvním stupni ZŠ. Zatím to jde, ale učím se obvykle s nimi.

Sami si nic nenačtou v učebnici, protože čtení je velký problém. Zatím jsou výsledky jakž-takž (jedničky, dvojky, sem tam trojka), ale na druhém stupni, to bude síla. Už příští rok... sad smiley

No, co naděláme.

 

Děti se (nejen v dnešní době) hodnotí mezi sebou podle výkonů a známek. Tomu lze těžko zabránit.

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 12 | další
    Aktuální stránka: 1 z 2
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Dyslektici

    Datum: 26.12.2007 17:41
     

    Tauro vítej mezi námi. Myslím, že nejsi zdaleka sama...až přijede Mona, ta ti k tomu řekne určitě víc.

    Synovec je také dyslektik a studuje vejšku..potýkal se celou školu s češtinou, ale nakonec i z té odmaturoval bez problémů...Tak se neboj...ono to nebude tak horké a navíc mám pocit, že dneska jsou ty trojky tak "nějak normální" a vůbec nebrání k dalšímu studiu... winking smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Dyslektici

     
     
  • Autor: Vladana
    Status:

    Re: Dyslektici

    Datum: 26.12.2007 18:22
     
    Mám zkušenost se synem, je to se čtením v pohodě, takže nemá problém v ostatních předmětech, ale čeština co se týče pravopisu je katastrofa. A příliš mu nejde ani matematika - nějak mu chybí odhad a představivost co si má pod těmi čísly vybavit, ale geometrie je v pohodě. Spíš jde o to, jak tomu přistupuje škola a konkrétní pedagog. Dříve takových dětí bylo spousty, ale nějak se to neřešilo, přeci kvůli jednomu předmětu nezkazili dětem celé vysvědčení. Jinak je syn velmi šikovný a pohotový, prostě vybaven vědomostmi do běžného života. A nijak ho netrestám za špatné známky, tak má holt trojky. A známka ještě nic nevypovídá o tom co kdo umí. Tak nebuďte na děti přísní, že jim něco nejde - biflování nic neřeší, protože jeden den to umí a druhý opět prázdno.
     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Dyslektici

    Datum: 26.12.2007 18:46
     

    Holky přesně.. známky nejsou všechno...a navíc za pár let i dítě získá jinej pohled. Uvedu příklad...dcerka kamarádky měla na základce problémy...zkrátka jí to nešlo,(každému není dáno) i když se snažila vycházela, i s nějakou čtyřkou... Vyučila se servírkou a rozhodla se, že si zkusí udělat nástavbu. Navíc při studiu chodila o víkendech na brigádu. Říkala, že si chce co nejvíc hradit sama,kdyby jí to nešlo a školu nedodělala,tak aby neměla výčitky...no odmaturovala bez problémů...Říkala jsem jí, že před ní smekám a že si opravdu zaslouží uznání...Ty dva roky měla opravdu náročné...,zakousla se do učení,aby obstála.Navíc každej víkend a i v týdnu když bylo potřeba chodila do práce..Znám ji od miminka,tak vím, že ty problémy opravdu měla a nebyla to jen nějaká lajdáckost v pubertě... winking smiley

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Dyslektici

    Datum: 26.12.2007 19:06
     

    Toto je moja skusenosteye rolling smiley - ked som bola dieta skoloupovinne tak ani neviem ci sa nieco o dyslexii takto riesilo..

    Vzdy mi "robilo" ucenie problem, nedokazala som sedavat nad knihami, jednoducho som bola vacsinou myslienkami inde a len obtiazne vnimala textwinking smiley ..Na zakladnej to este nebol problem, tam som to zvladala, lebo som zila hlavne z toho co som pochytila v skole a ...len malo dopilovala doma - a to som bola cista jednotkarka az po deviatku..Na strednej to uz bolo horsie, tam obcas bolo nielen vyznamenanie, ale aj nejaka trojka na vysvedceni....Tam nestacilo co sa na mna nalepilo na hodinach - ucebnu latku som ovladala vacsinou ako-tak az na dalsej hodine, ked zopar ziakov odpovedalo...smoking smiley ...

    Ale potom som prisla na system, ktory mi dost pomahal - a mozno obcas pomaha dodnes...

    Ked som sa mala nieco naucit - tak si z latky spracovala pisomne osnovu - strucny prehlad jednotlivych odsekov - pasazi a ku kazdemu par poznamok...a pri tom som pouzivala roznofarebne odlisenia - ak som si to sama napisala, tak som sa to pri tom naucila uplne hravo.....( ale s jazykmi to "moc nefunguje", preto som dodnes taky antitalent..)

    Hm..tako som robila aj posledne skusky asi pred 12r...alebo sa ucila vselico okolo PC... a aj rozne PC programy ...Teraz si uz skor texty len vytlacim a zase farebne rozdelim a zvyraznujem - stale mi nevyhovuje napr. len citanie z obrazovky..

    Nooo...a moj syn sa nikdy nenaucil poriadne gramatiku - nema jednoducho cit pre pravopis...i ked ma vysokoskolske humanitne vzdelanie a pisane slovo je jeho kazdodeny chlebiceknono smiley ..UF..zivot nie je pericko...kazdy mame niecothumbs up

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Dyslektici

    Datum: 26.12.2007 19:44
     

    Tauro, je to fuška, ale taky jsem si to prodělala s dcerou. Celý první stupeň s problémama. K disleksii, ještě dysgrafie a LMD. Dokonce mi jí kantor vyhodil z hudební školy, že s dyslektiky je těžká práce. Znepříjemnoval jí hodiny tím, že jí turoval z diktátu not. Přitom byla dost nadaná(máme to v rodině a nakonec se naučila sama na kytaru)). Do toho jí ještě ve škole srovnávali se starším bráchou, který byl premiantem. Dostala z toho všeho i neurozu žaludku. Neustále jsme, ona i já slyšely od kantorů, že jak je to možné, že prý mi jí vyměnily.angry smiley Prošla i vyrovnávací 4. třídou . Byla na jiné škole a holka se tam dala krásně do pořádku. Jenže po tom roce se musela vrátit do své školy a všechny problémy začaly znovu. Na konci 7.roč nastal zlom a 8. a 9. třídou už prošla s minimálními problémy. Do té doby procházela se čtyřkama. Na střední z ní byla premiantka s vyznamenáními.

    Takže nezoufej, děti určitě se vylepší. Ta péče, kterou teď s nimi máš, se jistě zúročí.

     
  • Autor: Taura
    Status: začátečník

    Re: Dyslektici

    Datum: 27.12.2007 09:31
     

    Děkuji za zkušenosti,

    zatím to jde, jen se obávám, jak to bude později.

    Mladší kluk má LMD a ADHD, dyslexii, dysgrafii. Starší kluk má LMD, dyslexii, a Tourettův syndrom.

    V dnešní době se to diagnostikuje, ale chodí mezi námi plno lidí, co mají podobné poruchy, a byly považovány za hloupé. Dnes naopak se o každém nevychovaném rozežraném dítěti řekne, že za to "nemůže", že je hyperaktivní. Nálepky se dávají na počkání. Druhý extrém.

    Kdybych své děti neznala, a četla jen jejich diagnózy, myslela bych si, že jsou nějaká monstra, neschopné samostatného života. grinning smiley

    Děti s vyšším IQ své poruchy zvládají mnohem lépe. Naše děti mají inteligenci průměrnou, tak to bude trochu potíž.

    Ale nechci, aby to vypadalo, že to je nějaký zásadní problém, je to podružné, samozřejmě hlavně že jsou jinak zdraví...však mi, mamky, rozumíte... flower smiley

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Dyslektici

    Datum: 27.12.2007 10:57
     

    Ahoj Tauro.

    Máš pravdu, že nálepky se dávají na počkání, mnozí rodiče si pro ,,diagnózu ADHD´´ chodí k doktorům cíleně...aby měly děti úlevy ve škole. Což ovšem nebude tvůj případ.

    Můj bratr měl také skoro všechny dys...měl velké problémy s učením, neschopnou učitelku a následně problémy s chováním ve škole. Pomohla změna školy...nová paní učitelka pochopila, v čem jsou jeho slabé stránky a kde jsou silné, ty potom podporovala a bratr školu v pohodě dokončil bez velkých problémů. Je to hodně v učitelích. Určitě by měla vědět, v čem chybuje, jaké formy výuky mu vyhovují a které méně. předpokládám, že by neměl mít diktáty, ale třeba doplňovací cvičení. Určitě bych snížila počet příkladů (vět...).

    Je to hodně individuální a vše je na domluvě s učitelkou. Jaké má hodnocení? Známkama nebo slovní?

    Vyžadovala bych to druhé.

    Také by měli hodně střídat činnosti, i v průběhu výuky. Ty doma opakuj spíše formou her...aby neztratili do učení chuť. Strašně důležitý je odpočinek, ale to ty určitě víš.

    Souhlasím s holkama, že vše bude lepší.

    Při ADHD se u těžších forem dají předepsat léky...máte je nebo jste ta lehčí forma?

     
  • Autor: Taura
    Status: začátečník

    Re: Dyslektici

    Datum: 27.12.2007 11:33
     

    Mladší syn má ADHD střední formu, dá se zvládnout bez léků, ikdyž je to někdy na zabití. Dokáže se ovládnout krátkodobě ve škole nebo v cizím prostředí, takže problémy jsou převážně doma.

     

    Léky musí brát jen starší syn na Tourettův syndrom (tiková porucha), ale jen v období zhoršení.

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Dyslektici

    Datum: 27.12.2007 15:43
     

    Tauro...odborné záležitosti určitě znáš z poradny, kam chodíte. Doma je to určitě nápor hlavně pro tebe....tak šetři silama i pro sebe a nechávej se občas vystřídat... winking smiley

    A co spolupráce se školou? Dobrý? Chodíte na základku nebo na speciální pro poruchy učení?

    (dnes moc nepokecám...blbne mi PC). sad smiley Ale soukromé zprávy mi jdou v pohodě. winking smiley

     
  • Autor: Taura
    Status: začátečník

    Re: Dyslektici

    Datum: 27.12.2007 18:04
     

    Hoši chodí na běžnou základku. Starší kluk má vynikajícího učitele. naprostý skvost mezi učiteli. Nikdy předtím ani později už asi nikoho takového nepotkám.

    Mladší kluk má učitelku přísnou a zásadně nebere v potaz žádné vyjádření z PPP, kluk to má těžké, žádné ohledy, ale na druhou stranu se naučí makat na sobě hned od začátku, myslím, že prozatím mu to prospívá. Ikdyž už si ve 3. třídě budou kvůli tomu trojky...

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Dyslektici

    Datum: 29.12.2007 09:04
     
    Dnes o 17.hod. davaju v TV na Spektre "Pochopenie dyslexie"
     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Dyslektici

    Datum: 29.12.2007 09:17
     
    Tauro...v případě bratra to máma dělávala tak, že vysvědčení otáčela na druhou stranu, přečetla si ,,prospěl´´ a byla v klidu. winking smiley
     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    žaneta skálová

    Re: Dyslektici

    Datum: 29.01.2008 18:22
     
    ahoj maminy, mám syna ve druhé třídě. Už v první se mi nezdály pokroky přímo úměrné ke dřině, kterou nás stálo něco se naučit. Proto jsem hned na začátku druhě třídy požádala paní učitelku, aby nás poslale do poradny. Trvalo to skorotři měsíce. Už jsem byla zoufalá. Nebudu popisovat tu anabázi v ppp, každopádně jsem byla zklamaná. Nejdřív mi řekli, že měl syn dostat odklad, přitom to učitelky v MŠ ani nenapadlo. Potom my vyjmenovali, s čím má problémy( nic nového, když se sním učím každý den) Nějaká dopuručení jsem z nich musela páčit. Zatím je tedy veden jako nezralý s předpokladem k poruše učení. Nakoupila jsem všechny pomůcky( záložky s okýnkem, pracovní listy na rozvoj zrakového vnímání ) Je to mravenčí práce a s každého uspěchu se radujeme. Musíme pracovat každý den, jak vynecháme, mužem začít znovu. Ještě jsem přikoupila pracovní sešity na rozlišování dy ty ny a di ti ni, dlouhé a krátké hlásky a na rozvoj sluchového vnímání. Taky mi nejde o úlevy ve škole a papír DYSLEKTIK, ale o co nejlepší zvládnutí začátku školy, protože toho bude čím dál víc a vše na sebe navazuje. Tak hodně sil všem!
     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Kája

    Re: Dyslektici

    Datum: 22.03.2008 18:28
     

    Ahoj Žaneto,

    mám syna s diagnostikovanou těžkou dyslexií, dysortografií a dysgrafií. První stupeň jsme prováděli denně nápravu - čtení, pracovní sešit pro dyslektiky ( ten a další materiály i vysvětlení, jak s nimi pracovat ti poskytne škola), počítač, bylo to opravdu náročné. Teď je v sekundě na víceletém gymnáziu a porucha je na ústupu, sice bojujeme s angličtinou a češtinou (mezi 2 -3), ale už mu stačí počítač a pravidelné čtení. Píšu to, protože vím, jak je práce s dyslektikem náročná, ale neboj, výsledky se dostaví.winking smiley

     
Stránky:  12 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Školáci (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.