čtvrtek 28. března, 14:06 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Povídání o vaření
hodnocení: 5.00
Diskutujte! Rádi vaříte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
 
 
Autor: Hanule
Status: expert

Spojená kuchařka weekovská

Datum: 15.02.2012 10:51
 

Na recepty probírané zejména v Co dnes vaříte.

Srdíčka, prosím, nevpisujte komentáře, jde o čistokrevný sborník a svým příspěvkům přepisujte název dle názvu receptu. Děkujeme! flower smiley

 

Obsah (formou abecedního seznamu, průběžně aktualizovaný):

Způsob zařazení volím citem podle toho, zda se mi zdá stěžejní typický název, surovina anebo produkt. Je pravděpodobné, že ne všude usoudím správně, vše se dá opravit, jsme ve výstavbě. drinking smiley Kdo první dodá recepturu od kvé, bude polit napěněným pivem.

 

 

A

B

Brambory na pivu/FrajerHubert/2

Brambory šťouchané podle Apetitu/Stano/3

C

Č

D

Dip/čatní - Omáčka ke gril. masu/drahus/3

Ď

E

F

Fazole podle Emila (bretaňské)/Majka/1

G

H

Hašé/daga/2

Hluchec/555/2

Hovězí pečeně na mrkvi a cibuli/skrblice/1

CH

I

J

Jablečné knedlíčky/gabca/1

Jogurtové řízky/mihule/1

K

Knedlíky bramborové dle receptur/suee/2

Knedlíky bramborové od oka/Hanule/2

Knedlíky bramborové ze syrových brambor a rohlíků/skrblice/2

Knedlíky kynuté houskové/Majka/3

Knedlík kynutý s citronovou kůrou /sony/3

Knedlíky kynuté s borůvkami /Majka/4

Knedlíky ovocné (tvarohové)/Anavi/1

Knedlíky ovocné z odpalovaného těsta/Hanule/1

Knedlíky špekové/SPIKE/1

Knedlíky špekové srazové/Maca/1

Koláče rychlé (z toustového chleba)/balanclady/3

Kotlety na smetaně/Anavi/3

Králík/kuře na šalvěji/FrajerHubert/2

Králík podle Johanky/Johanka/3

Krušnohorské bramble/Arturka/2

Kuřecí kapsa plněná/Stano/3

Kuřecí nebesa/Stano/2

Kuřecí stehna/Keria/1

Kyselo krkonošské z pravého kvásku/suee/3

L

Lasagne boloňské/daga/2

Lívance s jablky/Majka/1

Langoše z kefíru/Sony/4

M

Mrkev dušená s hráškem/Majka/1

N

O

P

Papriky plněné bezmasé/SPIKE/2

Pizza pravá italská/František/4

Polévka dýňová s červenou čočkou/peefko/3

Polévka hrášková/Majka/3

Polévka mrkvová s červenou čočkou/suee/1

Polévka pórková s kuřecím výpekem/Hanule/3

Q

R

Rizoto šafránové/terka/1

Ř

Řízek dvojitý v trojobalu/Anavi/3

S

Salát cuketový/SPIKE/2

Salát těstovinový jednoduchý/Anavi/1

Salát vrstvený/SPIKE/2

Š

Škubánky bramborové/SPIKE/2

Špagety červené/daga/3

Špalíčky bramborové/jaja99/2

T

U

V

Vepřové na pórku (á la čína)/daga/3

W

X

Y

Z

Zelňačka "weekovská" (červená)/Anavi/3

Ž

 
Upraveno 15 krát. Naposledy upravil Majka (26.07.2019 12:26)
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 12345 | další
    Aktuální stránka: 1 z 5
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Kuřecí stehna podle Kerie

    Datum: 15.02.2012 15:45
     

    Autor textu: Keria


    Kuracie stehna- najlepsie horne, alebo prsia sa obalia ako rizky v trojobale, len namiesto struhanky sa pouzije nastruhany tvrdy syr. Pekac sa vystelie papierom na pecenie, na to sa vedla seba poukladaju obalene porcie - takto dopredu pripraveny pekac sa pripadne moze zakryt a odlozit docasne do chladnicky.....
    Potom sa len na kazdu porciu da lyzica kyslej smotany a strci do predohriatej rury a zvolna pecie do zlatova ( cca 30-40min pri 200-220C..ale kazda rura pecie inak!!)
    Vyhodou je, ze mas pripravene porcie pre vsetkych hosti naraz a nemusi sa nic zohrievat ...
    Moze sa to podavat teple napr.so zemiakmi, ale aj s pecivom... da sa to konzumovat aj studene..Tento recept u mojich navstev mal vzdy velky uspech..

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Hanule (15.02.2012 15:52)
     
  • Autor: Reklama

    Kuřecí stehna podle Kerie

     
     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Jablečné lívance

    Datum: 15.02.2012 15:49
     

    Autor textu: Majka

     

    Lívance s jablky

    1/4 l kefíru
    3 vejce
    10 dkg cukru krupice (asi 10 lžic)
    7 dkg strouhaného kokosu ( 7 lžic)
    2 lžíce rozpuštěného vlažného másla
    13 dkg hladké mouky
    2 lžíce rumu špetka soli, několik na malé plátky pokrájených jablek - všechno smícháme dohromady a smažíme dozlatova. Sypeme moučkovým skořicovým cukrem.

    Cukru jsem dala míň, máslo vynechala a ničím nesypala. Víc mi chutnají s jablky strouhanými. Lze úspěšně modifikovat, někde ubrat, jinde přidat. Budiž čest a chvála neznámé autorce na liv, odkud jsem si tent recept kdysi zkopírovala.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Majka (16.02.2012 16:04)
     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Jablečné knedlíčky

    Datum: 15.02.2012 15:55
     
    jabl_kn_od_majdyv.jpg

    500g nahrubo nastrouhaných jablek smícháme se 140g hrubé mouky. To je základ pro těsto. Já to rukama pořádně propracuju, aby se vše spojilo. Nechá se odstát (nejlépe cca 2 hodiny), v časové nouzi je vyzkoušena i půl hodina. Z těsta tvoříme kuličky asi jako švestkové knedlíky, tvaruji je v hladké mouce (je to patlačka ..., je potřeba těsto pořádně spojit) a vařím v osolené vodě tak cca 8 minut. To je nutné vyzkoušet. Hotové polévám máslem, cukruji, sypu strouhanými ořechy, tvarohem, kakaem, skořicí..... Nebo polít kysanou smetanou, jogurtem, měkkým rozšlehaným tvarohem atd.
    My je děláme z minimálně kila jablek, někdy do základního těsta přidám skořici, někdy drcené ořechy....
    Vypadají jako "klouzáky", jsou ukrutně laciné (pokud máte svá jablka, je to skoro zadarmo....)

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil gabca (15.02.2012 16:08)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Ovocné knedlíky podle Anavi-matky

    Datum: 15.02.2012 15:57
     

    Ovocné knedlíky podle Anavi-matky smiling smiley

    20 dkg polohrubé mouky

    1 tvaroh

    1 vejce

    špetka soli

    špetka cukru (ono těsto potom hodně řídne, takže cukr opravdu s citem)

    lžička másla

    (nastrouhaná vychladlá brambora - těsto je potom jemnější, ale já radši tvrdší, tak bramboru nedávám)

    trochu mléka

     

    Zpracujeme těsto. Potom si vždycky kus těsta uříznu, udělám váleček, váleček dlaněmi uhňácám do roviny a dávám vedle sebe ovoce (jablka, třešně - to asi nejvíc. Jablkové, meruňkové, ostružinové, borůvkové máme radši kynuté). Potom nařežu na takové čtverečky, zabalím, v dlaních zaoblím a házím do vroucí osolené vody. Co se nesní, dávám do mražáku. Mamka si mrazí i neuvařené a pak je zmrzlé hází rovnou do vroucí vody a taky to jde

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (15.02.2012 16:07)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Jogurtové řízky od mihule

    Datum: 15.02.2012 16:04
     

    Jogurtové řízky od mihule

     

    Vezmeš kuřecí řízky, nemusí se ani klepat, osolíš opepříš. Vezmeš si něco (já to nakládám do větší skleněné mísy) do toho vyklopíš jeden velký bílý jogurt, dáš 2 vajíčka, rozmačkaný česnek (dávám fest, několik stroužků), opepříš podle toho jak to máte rádi a do toho naložíš ty řízky a necháš uležet, min. do druhého dne. Mám je naložené už od pátku a pořád v poho, takže několik dní no problem winking smiley Pak si nachystáš strouhanku a řízky vytahuješ, obaluješ tak jak jsou, i s tou trochou jogurtu co na nich zbude jak je vytáhneš a smažíš jako normální řízky. K tomu brkaši a jsou fakt božíííí

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (15.02.2012 16:07)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Jednoduchý těstovinový salát

    Datum: 15.02.2012 16:11
     

    Jednoduchý těstovinový salát od Anavi - recept spíš pro letní měsícewinking smiley

     

    Dám vařit vrtule, mezitím nakrájím rajčata, okurky, trochu papriky (nemám ji ráda, tak dávám jen malinko, aby v tom něco křuplo smiling smiley ). Pokud se něco takového nachází v mé lednici, nakrájím do toho i šunku a na kostičky eidam. Umíchám dresing z bílého jogurtu, majolky (cca půl na půl), přidám lžíci hořčice, koření Ceasar nebo koření Jogurt s koprem od Kotányi a vmíchám do vychladlých těstovin. Já i návštěvy konzumujeme v nadměrném množstvímls smiley

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Dušená mrkev (s hráškem) dle Majky

    Datum: 15.02.2012 16:49
     

    Autor textu: Majka

     

    Dušená mrkev s hráškem
    Moje mrkvová varianta je nastrouhaná mrkev orestovaná na troše másla, pak trochu podliju a dusím, přidám mražený hrášek. Zaliju mlíkem s trochou zaklechané mouky a provařím. Ochutím poměrně výrazně solí, cukrem a citronovou šťávou, tou teda rozhodně nešetřím.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Mrkvová polévka s červenou čočkou od Suelky

    Datum: 15.02.2012 16:54
     

    Autor textu: suee


    Mrkvová polévka s červenou čočkou

    To je rychlovka! 2 lžičky kmínu a trochu chili nasucho opeču (krasne se rozvoni-pri priprave pro Kačulku doporučuji chili vynechat winking smiley ) přidám 2lž. oleje, 600g nastrouhané mrkve a 140g červené čočky. Lehce orestuji a zaleji 1l zelenin. vývaru či vodou + 120ml smetany. Nechám cca 15min povařit a poté rozmixuji dle libosti. Dochutím solí, petrželkou a může se podávat se zakysanou smetanou....dobrou chut flower smiley

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Knedlíky z odpalovaného těsta (ovocné)

    Datum: 15.02.2012 17:08
     
    skorici sypane.jpg
    Další fotografie:

    Autor textu: Hanule

    Ovocné knedlíky z odpalovaného těsta

     

    1/2 litru mléka

    1/2 litru hrubé mouky

    asi 30 g másla

    špetka soli

    1 vejce

     

    Mléko, v němž se rozpouští máslo, se uvede do horkého stavu a za pilného míchání se do něj pramínkem přisypává hrubá mouka na mírném plamínku. Míchá se tak dlouho, dokud se nazačne oddělovat od stěny rendlíku, jde o otázku pár minut. Následně se na vále/prac. ploše zapracuje vejce, ukutálí se váleček, z něhož se ukrajují plátky (či se předem na ně rozpižlá), z jedné várky vychází dvacet (a možná trochu více, to podle preference tloušťky těstové vrstvi na ovoci smiling smiley Vhodné pro ovoce typu švestky, meruňky, třešně, čili spíše ovoce pevné.

    Vaří se vhazováním do mírně osolené vroucí vody na cca 6 - 8 minut od opětovného varu podle velikosti ovoce. Zamrazit lze uvařené i syrové, osobně preferuji ve stavu syrovém a pěkně od zmrzlých uvařit jak čerstvé nežli následný ohřev všelijaký.

    ................................................

    No a teď moje realita:

    U nás doma se to těsto dělalo bez másla v rámci redukce tuků a cukrů ve stravě. Fungovalo to taky, ale když jsem po letech zkusila máslovou variantu, zaznamenala jsem neskutečný rozdíl. 30 gramů másla dávám já, netuším totiž, kolik bylo v původní receptuře před jejím seškrtáním.

    Dělali jsme ho v ve dvoustěnném mlékáči a nikdy nedocházelo k tomu stavu "odpalování se" od stěn. Takže jsme tam mouku prostě vsypali, co to šlo, no a pak zbytek zapracovali už jen domícháním a následně s vejcem.

    S tím máslem - a používám tedy rendlík teflonový (mlékáč nemohu zkusit, neb jej nevlastním) se to chová prostě daleko úžasněji. Je tedy třeba poněkud korigovat dle aktuální potřeby stažení z plotýnky (to i dříve), prostě pokud to houstne rychleji než sypu, míchám chvíli mimo ni, ale nakonec to těch pět minutek dík teflonu na plotýnce fakt úspěšně morduju a nic se nelepí, všechna vybylá sypká mouka se opravdu vstřebá postupně do těsta. (a i kdyby ne, opět se nic neděje)

    Pak nechám chvíli vychladnout, protože vejce předmíchávám už v rendlíku vařečkou, nemám ráda to blemtání řídkého těsta mezi prsty (čili obecně hodně obcházím tzv. zadělávání na vále, k tomu se uchyluji až ve skutečně závěrečné fázi, kdy už je těsto takřka hotové, jen potřebuje dohnat k dokonalosti). Přijít vejce do horkého až moc, bude mít tendenci vysrážet bílek (ale i s tím se z toho dá pak uvařit, kdyby se nepovedlo..).

     

    Bez másla se nám nikdy nechovalo tak úžasně.. Jsem vždycky pomačkáním prsty v ruce roztahovala ty válečky na placičky, vkládala ovoce, okrajovala přebytky (k dalšímu zužitkování), plácala koule přitlačováním (proto to pevnější ovoce, pro jahody to fakt není).

    S máslem (a inovativní myšlenkou, ehm) beru k ruce svůj oblíbený skleněný váleček v podobě flašky od portského a za opravdu delikátního podsypávání plohrubou moukou (podsypávám s ní totiž vše), ty placičky daleko rychleji válím.

     

    U těch jablek nevím (sahla jsem po receptu z důvodu aktuální dostupnosti surovin), nechala jsem je hranaté, takže jsem obalila takové příšerky, a ač to nepokládám za nutné, sypala jsem dovnitř čistě ze studijního zájmu, zda s tím půjde pracovat, skořicový cukr. Každopádně těsto obsahující máslo se daleko líp spojuje na švech.. Že ty jablečné byly takové příšerky všelijaké a měly tendenci vystrkovat růžky, opět jsem je nevařila klasicky ve vodě, ale pěkně poklidně na sádlem vymázlém pařáčku, dvacet minut (můj čas) v páře.

    Já vůbec dělávám fůru věcí zdánlivě proti logice jednoduchosti, prostě abych otestovala zákonitost, smysl, ne/funkčnost. Že nemám čas testovat laboratorně systematicky, zkouším odchylky metodou náhodného výběru, z čehož si pak vytvářím své svérázné závěry s neomezenou omylností. grinning smiley Neúnavný testovatel vlastních fiasek. winking smiley

     


    Celé to zní složitě, ale to spíš, abych vypsala ony poznatky. Pro mě je to těsto mého dětství, tak ho mám moc ráda, asi tak jako každý to své. Nejoblíbenější varianta je se švestkou, máslem na polití, tvrdým tvarohem a moučkovým cukrem na posyp, nejlíp ještě zakyskou.

    Přikládám okoskopickou pomůcku poměrů. Jo, to je důvod, proč ho mám ráda, že si ho pamatuju. Stejně mlíka, stejně mouky, úměrně másla a vajec.

     

    Díky za ouško. smiling smiley flower smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Hanule (15.02.2012 17:11)
     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Bretaňské fazole podle Emila

    Datum: 15.02.2012 17:24
     

    Autor textu: Majka


    Fazole podle Emila

    Když ono to název nemá. Vařil to náš kamarád podle svojí fantazie.

    Zvlášř uvaříme do měkka tmavé fazole, které jsme namočili přes noc.

    V druhém hrnci podusíme jakékoliv maso (vepřové nebo hovězí) na cibuli a mleté paprice. Zkrátka jako základ na guláš. Když je všechno měkké, slijeme dohromady s fazolema, přidáme lžičku protlaku, zahustíme smetanou s moukou a necháme provařit.

    Dochutíme sekaným koprem a trochu přikyselíme, ale skutečně jen symbolicky. S chlebem nepřekonatelné.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Hovězí pečeně na mrkvi a cibuli

    Datum: 15.02.2012 18:00
     

    Autor textu: skrblice


    Pečené hovězí na mrkvi a cibuli s jasmínovou rýží jako přílohou
    ...peču v troubě kus hovězího vcelku (hovězí pečeně, nebo hovězí přední z krku)..celé maso pokapu citronovou šťávou, nasolím, potřu česnekem, posypu trošku oreganem a na pánvičce orestuju, aby se zatáhlo. Mezitím nakrájím hodně mrkve a cibule, to vložím do pekáče, na to prdnu maso, na maso dám kousek másla, zaleju vodou a dvě hodiny peču na 210 st. Je to měkoučké a dobré... mls smiley

     
  • Autor: terka
    Status:

    Re: Spojená kuchařka weekovská

    Datum: 15.02.2012 20:12
     

    Šafránové rizoto

    Nejjednodušší italské rizoto s minimem ingrediencí

    Ingredience pro 4 osoby:

     

    350g rýže Carnaroli nebo Vialone - kulatozrnná rýže 2 sáčky šafránu (nebo 1 polévková lžíce pestíků šafránu) ½ cibule 1 l zeleninového vývaru 4 polévkové lžíce olivového oleje ¾ sklenice suchého bílého vína 30g másla parmezán sůl

     

     

    Postup přípravy:

     

    Nasekáme cibuli najemno. Na sporáku necháme rozehřát hrnec, poté přidáme olej a cibuli, necháme zezlátnout, kolem 1 minuty. Vložíme rýži, pozor NEOPLACHUJEME, a mícháme, cca ½ minuty. Přilijeme víno a mícháme dokud rýže nevsákne víno a nebude krémová. Nyní přiléváme naběračku vývaru, mícháme dokud se navsákne, až poté přiléváme další sběračku. Obvykle se rýže uvaří během 18 minut. Pět minut před koncem přidejte šafrán a také sůl, je-li třeba. Jakmile bude rýže uvařená a krémová, přidáme máslo, parmezán a již nevaříme. Ihned podáváme.
    Obměna: místo šafránu můžeme dát houby nebo mořské plody, atd. co má kdo rád.love smiley

     
  • Autor: daga
    Status:

    Špekové knedlíky srazové

    Datum: 15.02.2012 20:48
     

    Autor textu Máca:

     

    Recept na ty srazové špekové knedlíky

    Špekové knedlíky

    350 g včerejších rohlíků nebo housek (8 kusů), 200 g anglické slaniny, 1 - 2 lžíce oleje, 1 cibule, 4 vejce, 200 ml mléka, 6 lžic hrubé mouky, 1 lžíce rozpuštěné hery, zelená petrželka, sůl, pepř Postup Rohlíky nakrájíme na kostičky. Slaninu nakrájíme na malé kostičky a na lžíci oleje opečeme. Přidáme nadrobno pokrájenou cibuli a na slanině necháme zesklovatět. Přidáme k rohlíkům a promícháme. Vejce rozšleháme v mléce a nalijeme na rohlíky . Přidáme mouku, heru, posekanou zelenou petrželku, osolíme, opepříme a dobře promícháme. Necháme půl hodiny odpočinout. Pak z hmoty vytvarujeme osm kulatých knedlíků - jde to dobře mokrýma rukama - a ty uvaříme buď v osolené vodě nebo v páře. Já je vařím v parním hrnci, ale půjde to i na pařáčku. Vaří se 15 - 20 minut.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil daga (15.02.2012 21:19)
     
  • Autor: daga
    Status:

    Špekové knedlíky - SPIKE

    Datum: 15.02.2012 20:49
     

    Autor textu Věrka - SPIKE

     

    Moje špekové knedlíky

     

    Já vám sem dám taky recept na moje špekové knedlíky, dělám je hodně podobně jako Maca, ale trochu jinak. Nakrájím hodně housek na kostičky, uvařím prorostlé uzené, které rozsekám sekáčkem nadrobno, na sále zpěním cibulku, vše smíchám a přidám pepř, vegetu, trošku papriky, hodně rozsekaných kopřiv (nebo aspoň zelené od pórku, muškátový květ, dost prolisovaného česneku, vejce (nemám odhad, dělávám knedlíků hodně, ale ta vejce to drží pohromadě, tak jich dávám víc), trochu vývaru z uzeného, aby to měl správnou konzistenci. Udělám koule a vařím v páře, cca 20-25 minut. Na knedlíky dávám vařené zahuštěné kysané zelí a na to ještě škvarečky ze špeku. Dobré a naprosto nezdravé a kalorická bomba. Věra

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil daga (15.02.2012 21:19)
     
Stránky:  12345 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Povídání o vaření (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.