sobota 20. dubna, 12:42 Svátek má Marcela
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Vaření
hodnocení: 4.90
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Vaření
Diskutujte! Rádi vaříte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: gabca
Status: expert

Co děláte z jablek?

Datum: 13.11.2009 18:53
 
jabl_kn_od_majdyv.jpg

Nevím, jestli tady už nějaká podobná diskuze není, ale napadlo mě, že je teď období jablek a určitě mnohé z nás přemýšlí, co s nima. Já jsem nedávno zkoušela recept z l. diskuze na Jablečné knedlíčky a musím říct, že je pochválil i můj manžel, ketrý na sladký moc není. Takže tady je :

 

Jablečné knedlíčky

500g nahrubo nastrouhaných jablek smícháme se 140g hrubé mouky. To je základ pro těsto. Já to rukama pořádně propracuju, aby se vše spojilo. Nechá se odstát (nejlépe cca 2 hodiny), v časové nouzi je vyzkoušena i půl hodina. Z těsta tvoříme kuličky asi jako švestkové knedlíky, tvaruji je v hladké mouce (je to patlačka ..., je potřeba těsto pořádně spojit) a vařím v osolené vodě tak cca 8 minut. To je nutné vyzkoušet. Hotové polévám máslem, cukruji, sypu strouhanými ořechy, tvarohem, kakaem, skořicí..... Nebo polít kysanou smetanou, jogurtem, měkkým rozšlehaným tvarohem atd.
My je děláme z minimálně kila jablek, někdy do základního těsta přidám skořici, někdy drcené ořechy....
Vypadají jako "klouzáky", jsou ukrutně laciné (pokud máte svá jablka, je to skoro zadarmo....)

 

Recept je zkopírovaný a fotečku jsem z dovolením taky " uloupila " vedle. Nevím jak vy, ale já když to vidím, tak nějak víc mě to naladí, abych to zkusila.

Ještě jednu maličkost, když byly jablíčka moc šťavnatý, tak jsem je trochu vymačkala.

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí12345678 | další
    Aktuální stránka: 5 z 8
  • Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 05.08.2017 22:10
     

    Co vím tak jablka někdy vykvasí i zavařená.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Co děláte z jablek?

     
     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 05.08.2017 22:47
     

    Jano, nezkoušela jsem z letních jablek, ale nějak nevymyslím důvod proč by to nešlo. Jájo, zkvasit zavařené může cokoliv ... Jablek letos moc nemáme, tak mám pohov se zpracováním coffe smiley . Pekla jsem dnes místo štrůdlu jenom na plech těsto - jabka - těsto (takové falešné linecké), už je snězeno.

    Irisko, jablková povidla nedělám, hrušková jsem pekla minulý týden ... 3 kg neloupaných hrušek bez jádřinců, pomlet na masovém mlýnku, přidat 65 dkg cukru krupice a 1 dcl octa, promíchat, nechat 24 hodiny stát, vylít na plech s vyšším okrajem (lépe rozdělit na 2, je to rychlejší, zvlášť v mojí troubě, kde mohu 2 strčit současně), u mne na 200 stupňů, občas promíchnu. Naplnit do sklenic s víčkem ... tuším, že jsi tak pekla loni švestková.

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 05.08.2017 23:01
     
    dsc00001 (3).jpg

    Elo, díky. Sice nejsem Iriska, ale to neva. grinning smiley

    Já mám právě ráda povidla z letních, jsou kyselejší. No, se přiznám, že jsem je nikdy nedělala. stydlin smiley

    Ale už mám hotovo. Asi budou trochu sladší, našla jsem recept na 2 kg jablek a 65 dkg cukru, , ale zase jsou jablka kyselý, tak uvidím. Jo a ocet 3 lžíce. Nastrouhala jsem je, dala do trouby na plech, s cukrem promíchala, a asi 3/4 h pekla.

    Jo a dala jsem do každé sklenice navrch lžíci rumu, pro doboru konzervaci. grinning smiley

    A na 10 minut pro sichr zavařila.

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 05.08.2017 23:21
     

    Gabčo, promiň stydlin smiley stydlin smiley . Před chvílí jsem se divila, že si Kordulka kdesi spletla Janu s Reginou a už v tom lítam taky eye rolling smiley .

    A jsi šikovná thumbs down thumbs down . Budou určitě víc než dobrá mls smiley.

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 06.08.2017 13:12
     

    Když mám "čerstvé" jablůňky a na nich zatím ještě pět jablek nebo spíš jablíček, to asi povidla neudělám, co? spinning smiley sticking its tongue out

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 06.08.2017 17:28
     

    Dělám křížaly, zavařuju nastrouhaná a dělám ty knedlíky, co jsou v úvodu. Letos ale jabka leží pod stromem vykousaný od vos, nahnilý a červivý, takže starost co s nimi odpadá. thumbs up

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 07.08.2017 11:24
     

    Maminka strouhaná jablka jen napěchuje do sklenice a zavaří. Obvykle přeteče trochu šťávy, tak ta se vypije jako čertsvý mošt. Používá je na koláče i na štrúdl.

    Rozvařená jablka na povidla dělávala babička. Ta se používala jen na "sváteční" koláčky na posvícení. winking smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (07.08.2017 11:24)
     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 07.08.2017 22:14
     

    Spike, necukruje? Jen samotný jablka? I letňáče?

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 07.08.2017 23:06
     

    taky jsem kdysi zavařovala strouhaná jablka na štrůdl. Ale teď mám jablka celou zimu čerstvá, tak už nezavařuju.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 08.08.2017 00:07
     



    vimrova napsal(a):

    Spike, necukruje? Jen samotný jablka? I letňáče?

    Ano, právě letňáče. A nepřidává níc, ale dost to pěchuje. Málokdy se jí některá sklenice zkazí.

    Já tedy používám i v zimě čerstvá jablka, ale asi proto, že žádnou jabloň nemám. Mamka má jeden strom letňáčů a snaží se je využít, aby se nezkazily.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (08.08.2017 00:08)
     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 08.08.2017 07:31
     

    Spike, to jsem přesně potřebovala vědět flower smiley .

    Známá řeší výběr jabloně, chtěla by něco, co se nemusí skladovat ( novostavba bez sklepa), ale zas ráda peče a ráda by právě ty přebytky takhle zpracovávala winking smiley.

    Proto se snažíme vybírat s letních nebo časně podzimních jablek, aby to stihli sníst nebo zpracovat bez toho sklepa..

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 08.08.2017 08:27
     

    Jano, ať tedy volí raději ty časně podzimní . Ty jsou lepší jak na zavaření strouhaných tak na křížaly.

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 08.08.2017 09:56
     

    Já strouhám taky ty podzimní, bez cukru a nezkazilo se mi nic. Mám je i dva roky, stane se, že další rok není úroda, tak se to hodí.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 08.08.2017 10:53
     

    Povidla dělám tak, že nakrájím jablka, trochu octa, trochu podleju a dusím až jsou z nich povidla. Pod víčko kápnu pár kapek alkoholu. A je to! Cukr do pravých povidel nepatří. V receptu je, že se mají postrouhat, ale nestrouhala jsem, mícháním se rozmělnila dostatečně.

    Nestojím u plotny pořád, ale přivedu k varu, nechám vychladnout, přivedu k varu... a pořád dokola, až se v povidlech dělá cestička.

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Co děláte z jablek?

    Datum: 08.08.2017 10:56
     

    Myslíte, že by šla povidla i z ostružin? Sem to sice nepatří, ale nevím kde se zeptat a je jich moc confused smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Vaření (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.