úterý 16. dubna, 10:22 Svátek má Irena
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Fotografování
 
Autor: hespa
Status: expert
Výsledné hodnocení: 5

Co blesky? Jak fotit ?

Datum: 13.07.2011 22:06
 

Zakládám poradní diskuzi, jak fotit blesky. Máte někdo zkušenost jak na to? Jde to vůbec s našimi fotoaparáty?

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 12 | další
    Aktuální stránka: 1 z 2
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 13.07.2011 22:09
     
    p1200232 blesk.jpg

    Tohle se mi podařilo.winking smiley, ale těch černých nebo jen nasvícených fotek mám snad stovku. Fotila jsem jen na automatiku s neomezeným snímáním. Samozřejmě bez stativu a za oknem.sad smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

     
     
  • Autor: carlos
    Status: expert
    https://eu.zone..

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 13.07.2011 23:43
    Hodnocení fotografie "Co blesky? Jak fotit ?": 5
     

    Jééé, tak to je teda téma thumbs down thumbs down thumbs down . Já teda ještě blesky nefotil eye rolling smiley , ale z toho mála co vím o focení, je to dílo náhody i trpělivosti současně. Především fotit bez předřazených skel, včetně filtrů (vysoká pravděpodobnost zpětného odrazu světla od objektivu do skla a od skla zase do objektivu, vznikají tím tzv. prasátka). Vzhledem k tomu že nejde předvídat kdy zrovna blesk "udeří", tak to bude chtít delší čas, a tudíž i stativ, či pevnou podložku. S dlouhým časem souvisí i vyšší clona (při nižší by docházelo k přeexponování snímku). Z toho vyplývá, že není tedy možné fotit na "AUTO", ale pouze na "MANUÁL", s tím že potřebné parametry k exponování se nastaví podle skutečných světelných podmínek (samozřejmě systémem pokus-omyl), leda, že bychom už znali dokonale svůj přístroj a dokázali, alespoň přibližně, odhadnout potřebný čas i clonu. K tomu lze dodat, že čím delší exponovanání, tím větší pravděpodobnost zachycení výboje. I tak je to sázka do loterie. Ovšem nechci tu radit, když sám zkušenost nemám. Nechám si rozhodně od osoby znalé tohoto problému poradit love smiley .

     

    Heli, jinak k té fotce : je znát celková neostrost vyvolaná delším časem a třesem rukou (tím ovšem v žádném případě tě nechci podezřívat z Alzheimera grinning smiley ), blesk sám o sobě (teď si nejsem jistý) je buď před "rozpukem", nebo už po "rozpuku". Proto tvrdím, že je to dílo náhody. Ale štěstí vždycky přeje připraveným winking smiley. A mám jednu otázku, fotka je barevná či černobílá ? Chybí mi exif, takže proto se ptám. Jinak hodnotím velice pozitivně (za snahu a otevření nového tématu) flower smiley

     
  • Autor: Otazka
    Status: expert

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 14.07.2011 07:18
     
     
  • Autor: Majka
    Status: moderátor
    www.majkaj.webg..

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 14.07.2011 07:28
     

    Sem přihodím jeden můj, co mám v galerii.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Majka (14.07.2011 07:29)
     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 14.07.2011 07:42
     

    Majčí, tak ten jethumbs down ten je povedený.flower smiley flower smiley flower smiley

     
  • Autor: Stano
    Status:

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 14.07.2011 09:24
     

    Majko, super fotografie. Taky jsem blesky nikdy nefotila.

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 14.07.2011 14:11
     

    Pokud fotím blesky, tak jen na manuál. Radši je fotím v noci, protože je to daleko jednodužší. Chce to odhad, štěstí a stále počítat... Když jsem ve tmě, bez pouličních lamp, nechám foťák otevřený (bulb) a jen odhadem mířím na možnou událost. Sklo široké, aby byl co nejširší úhel. Pokud mám někde poblíž lampu, tak sice také nechám objektiv otevřený, ale mezi možnými blesky si před objektiv přikládám buď černý papír nebo zavírám víčkem na objektiv, aby se mi zbytečně neosvětloval záběr.

    Nastavení fotoaparátu je obdobné, jako u fotografování ohňostroje.

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 14.07.2011 14:15
     
    _mg_7617.jpg
    Další fotografie:

    Taky je tu někde v galerii mám

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 18.07.2011 08:34
     

    Drahuško, díky, jsi úžasnáthumbs down thumbs down thumbs down

     

    Našla jsem taky toto : [digiarena.e15.cz]

     

    V článku je i varování, některý jsem ani netušila, že v bouřce se nemají dělat. ,(myslím ty jeskyně a vodovod.)

     

    V souladu s doporučeními Českého hydrometeorologického ústavu se v případě bouřky obecně nedoporučuje:

    pohyb osob v otevřené krajině, na vyvýšených místech a zejména ne po vrcholech hor, pobyt v blízkosti jakýchkoliv stožárů, sloupů veřejného osvětlení a vzrostlých stromů, pobyt na vodní hladině (např. na otevřeném člunu), pobyt v otevřených vozidlech a na motorkách, pobyt pod skalním převisem, ve vchodu do jeskyně apod., manipulace s jakýmikoliv vodivými předměty (například stativy).

    Další řadu doporučení, včetně například toho, že byste si během bouřky neměli ani pouštět vodu z vodovodu nebo vystupovat z auta, se dočtete na webu ČHMÚ.

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 18.07.2011 09:52
     

    Já je fotím z podkrovního pokojíčku u otevřeného okne a stativ samozřejmě používám stydlin smiley

     
  • Autor: tak63
    Status: expert

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 18.07.2011 23:09
     
    102_0774.jpg

    Fotit blesky je těžší než třeba měsíc (se válí na jednom místě). Snad letos ještě nějaký ulovím.

     
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 19.07.2011 11:38
     

    tohle už zvládne jen foťákový kouzelník thumbs down thumbs down thumbs down

     
  • Autor: tak63
    Status: expert

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 20.07.2011 11:53
     
    lostris napsal(a):

    tohle už zvládne jen foťákový kouzelník thumbs down thumbs down thumbs down

    ... děkuji, hezky se to čte, ale je to pouze náhoda.Drahuščiny fotky jsou mnohem kvalitnější. thumbs down thumbs down thumbs down

    ... abych nelízal smetanu za Drahuš winking smiley

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil tak63 (20.07.2011 12:32)
     
  • Autor: filipobr
    Status: nováček

    Re: Co blesky? Jak fotit ?

    Datum: 04.01.2013 03:29
     

    Hezké je sloučit několik snímků blesků do jedné fotografie. Jak na to je na [tipyjakfotit.cz]

     
Stránky:  12 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Fotografování (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.