čtvrtek 28. března, 09:27 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Náboženství
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Ostatní a volné téma > Náboženství
Diskutujte! vše o náboženstvích
 
 
 
 
Autor: anny
Status:

Církevní restituce.

Datum: 22.11.2013 14:32
 

nemůžu jinak, strašně mně to štve a tak otvírám toto téma. Jak jste na tom ? Podporujete? Odmítáte?

Za sebe musím říct, že s nesouhlasím s restitucemi, nebo alespoň né v takové formě a výši jak se připravují. Myslím, že se tu nerespektuje vývoj za posledních 60 let, kdy došlo k rapidnímu odklonu od náboženství. Chápu, že církvi ten majetek byl zkonfiskován, ale proč jí ho vracet ( když už nepředstavuje kolik věřících) v takové výši. Neustále se odsuzuje kolektivní vina, tak nechápu, proč mám ze svojich daní platit vyrovnání církvím. Proč jsem tím potrestaná, když jsem to nezavinila?

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 123 | další
    Aktuální stránka: 1 z 3
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 15:44
     

    .... já bych jim nedala nic, po revoluci už nějaké vyrovnání bylo,..... natož, ještě ty milióny, že se nestyděj je přijmout, když viděj, jak na tom většina oveček je sad smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Církevní restituce.

     
     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 17:02
     

    ani já bych jim nic nedala -- nepokoje , války , zabíjení měly skoro vždy původ v náboženství .. hlásali chudobu , skromnost a dnes mají pořád málo -

     
  • Autor: Rejpal
    Status:
    www.samokecna.e..

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 18:23
     

    V byvalem Ceskoslovensku malokdo chodil do kostela, protoze komunisti nabozenstvi neucili. Kostely byli bud zavrene nebo v nich byli sklady sad smiley

    Moje rodna do kostela nechodila, ja sam jsem atheista, proto si tez myslim, ze by vlada cirkvy nic davat nemela.

    Po zmene politiky uz neco dostali, tak co porad chtej confused smiley

    Mozna ze by se melo vyhlasit referendum, aby vlada zjistila jestli na cirkev lidi chtej platit ze svych dani!

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 18:24
     

    Také mě to rozčiluje. Osobně si myslím, že jednoznačný restituční nárok by měl být uplatnitelný pouze pro osoby (potažmo jejich dědice), nikoli pro instituce, protože to je z principu věci eticky o mnoho problematičtější než "obyčejná restituce". Také u těch chtě nechtě dochází k mnohým křivdám v souvislosti se státem asistovanou změnou vlastnických práv, ale ještě se tam jakž takž dá dobrat nějakého výchozího bodu, od něhož se náprava prvotního vyvlastnění odvíjí. Ovšem u církví, které se nikdy "samy neživily", jejichž postavení vůči státu bylo vždy specifické, neboť nepodléhaly výlučně zákonům země, církevní představitelé nebyli výlučně poddanými a následně občany, jmenovitě pak katolická církev sama z historického hlediska byla a je částečně vlastním státem, v určitém historickém období i spoluvládou nad zemí. Jasně, vím, že výchozí bod restitucí spadá do doby úplně jiné, ale snažím se tím vyjádřit, že ta provázanost je tam ještě mnohem komplikovanější.

    Průběžné nabývání majetku katolickou církví bylo jakýmsi ekvivalentem současného daňového zatížení občana/poddaného, subjektivně jakékoli vyrovnání, i když k výchozímu bodu restitučního nároku právně zformulovatelné vzhledem k jednoznačnému časovému určení onoho "výchozího stavu ke dni", vnímám jako znovudarování darovánaného, potažmo vymáhaného.

    Pochopitelně to nic nemění na tom, že ani tzv. soukromý majetek nemusel být vždy získán zcela korektní formou na historické časové ose, ovšem podobně jako ten církevní, instituční, pak k určitému datu prostě korektní již byl a z toho je vycházeno, to chápu (i u těch církví), ať se mi to líbí nebo nelíbí, a když se kácí les, létají bohužel třísky - v daný moment může existovat plošná spravedlnost pro všechny, která ovšem nikdy neuspokojí jednoho každého, protože jednotlivci logicky tou plošností mohou být poškozováni.

    No.. a že plošným vyrovnáním dojde i na "odškodňování" církví nehistorických a alternativních (či jak to nazvat), tak to celou záležitost činí ještě ošemetnější. Tomu moc nerozumím.

    Potíž proti prostému "soukromému" vlastnictví spatřuji právě v tom přetrvávajícím specifickém postavení těchto institucí vůči státu i jejich "klientele", moc se mi nechce věřit, že by se to dalo nějak definitivně vymezit. Pravda, nejde tak zcela o specifikum - politické strany, to je tak trochu dtto. To musím totiž uznat i přiznat, že já nechápu ani ten princip, na jehož základě dostávají politické strany ten svůj bakšiš za úspěch s politickou kampaní. A dostávají ho. eye rolling smiley To je ještě uhozenější než církevní nárokování. Není to sice jednorázově tolik, zato však podstatně četněji zase.

     

    Jsem si vědoma, že tu nevyjadřuji žádné odborné stanovisko, nejsem právník ani politolog.

     
  • Autor: Rejpal
    Status:
    www.samokecna.e..

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 18:28
     

    Opravdu nejsi pravnik? winking smiley

    Dobre napsane thumbs down smiling smiley

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 18:30
     

    .....inkvizice, mučení, pálení čarodějnic, tak byl také získáván majetek

     
  • Autor: Frantisek
    Status:

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 18:44
     

    Se vším souhlasím, thumbs down thumbs down thumbs down tedy jestli se to nezmění a nebudu upálen za odpustky nebo kacířství.

     
  • Autor: anny
    Status:

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 18:55
     

    " .. a že plošným vyrovnáním dojde i na "odškodňování" církví nehistorických a alternativních (či jak to nazvat), tak to celou záležitost činí ještě ošemetnější. Tomu moc nerozumím. "


    -No právě, Já jsem například nevěřící ateista, ale to je předci taky svým spůsobem víra- víra v neexistenci Boha. Neměla bych mít teda nárok na nějaké odškodnění ?

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 18:55
     

    Kordul, to je ten problém, že třeba šlechtici nabývali majetek za feudalismu, nevolnictví. Pak došlo k několika historickým zvratům, změnám státních forem, uspořádání, no a pokud si tento majetek udrželi k výchozímu bodu (vyvlastnění), je jim následně navracen. Také nejdeš do důsledku, že byl nabyt podle soudobých měřítek neeticky.

    Dtto kapitalismus atp. Ono je fakt, že ryzí dobrotou srdce se nebohatne.

    Konkrétní představitelé církve sami o sobě nemohou za to, že jejich předchůdci mučili, zastrašovali, upalovali atp., ale právě ta přetrvávající ideová nadstavba takové organizace a její poslání je faktor hodně citlivý s výraznějším dopadem na naše uvažování (i její konání). Takový podnikatel, když na to koukneš selsky, prostě jen bohatne (ideálně v zákonném rozmezí), je-li náhodou třebas i donátorem a mecenášem, jde o jeho dobrovolnou nadstavbu, z toho on se společnosti nezpovídá jako ze svého povinného závazku, na jehož základech majetku nabývá, nabýval. U církve to tak není.

    Jinak je to nastejno v tom, že i u navracení soukromého majetku "osobě", na to soudobá společnost doplácí. Buď přichází např. o výnosný podnik, příp. podnik naopak nevýnosný, jenž v mezičase dotovala, který teď bude patřit někomu jinému, nebo nahrazuje ze svých prostředků utrpěnou ztrátu, která je oprávněně nárokována, formou náhrad.

    Rudo, vyčetla jsem právě to stanovisko, že nemůžeš referendem rozhodovat o zákonném nároku, myšleno o jeho přiznání nebo odepření. Zákon je zřejmě sepsán tak (a jedná se o zákon platný), že tyto inkriminované nároky jeho limity splňují, a on je tudíž pokrývá. Jak říkám, bohužel tomu tak dobře nehovím, abych byla s to do toho pletence proniknout s jednoznačným výsledkem, že je to či není v pořádku. Nevím dost ani o té formě náhrad, klíči, pro koho ano, pro koho ne.

     
  • Autor: Rejpal
    Status:
    www.samokecna.e..

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 18:57
     

    Dobre napsane thumbs down Muzu si to vypujcit na muj FB winking smiley

    anny napsal(a):

     

    -No právě, Já jsem například nevěřící ateista, ale to je předci taky svým spůsobem víra- víra v neexistenci Boha. Neměla bych mít teda nárok na nějaké odškodnění ?

     
  • Autor: tak63
    Status: expert

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 18:57
     

    V Německu, Švýcarsku, Rakousku, nebo ve Skandinávii je církev financována církevní daní, kterou platí věřící dané církve a činí např v Německu 8-9% přijmu zaměstnance (pouze věřícího). Známý žije v Německu jako věřící tuto daň platí, ale dost se kroutí, když má měsíčně vysolit 8-9% z platu. Je to dobrovolné, ale farář vám nedá pokoj dokud nesouhlasíte. Pro církev to znamená 80% přijmů, 10% dostává od státu a zbylých 10% jsou dary.

    Zavedl bych to i u politických stran.

    S církevními restitucemi nesouhlasím.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 18:59
     

    Anny, pokud budeš organizována, zapsána, mít potřebný počet sounevěrců atp., tak teoreticky ano, ale o tom vím právě prd, jak a k čemu se to vztáhne. U těch nehistorických církví si to vykládám jako odpadlické odnože církví historických, které byly uznány, takže holt dostanou svůj desátek za podíl na majetku těch historických.

    Ale ty jako organizovaný ateista, na čem se majetkově podílíš? Bezradný smajlík.

     
  • Autor: Didi
    Status: expert

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 19:01
     

    [www.parlamentnilisty.cz]

     

    Vsak take nezapomenme, kdo na tom ma obri podil, ze to to cirkvim vyslo. Predpokladam, ze i za to mu to vetsina volicu v prezidentskych volbach a ostatne i nedavno spocitala.

     
  • Autor: Didi
    Status: expert

    Re: Církevní restituce.

    Datum: 22.11.2013 19:06
     

    Taku, ta castka je naprosty nesmysl. Plati se 8-9% ne z celeho platu ,ale jako zaklad se bere dan ze mzdy.
    Pricemz se jeste zohlednuji deti apod. Od jiste vyse mzdy se plati 5%.

    tak63 napsal(a):

    V Německu, Švýcarsku, Rakousku, nebo ve Skandinávii je církev financována církevní daní, kterou platí věřící dané církve a činí např v Německu 8-9% přijmu zaměstnance (pouze věřícího). Známý žije v Německu jako věřící tuto daň platí, ale dost se kroutí, když má měsíčně vysolit 8-9% z platu. Je to dobrovolné, ale farář vám nedá pokoj dokud nesouhlasíte. Pro církev to znamená 80% přijmů, 10% dostává od státu a zbylých 10% jsou dary.

    Zavedl bych to i u politických stran.

    S církevními restitucemi nesouhlasím.

     
Stránky:  123 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Náboženství (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.