čtvrtek 18. dubna, 14:08 Svátek má Valérie
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: anny
Status:
Klikni pro filtrování

Bylinky

Datum: 31.03.2011 15:53
 

Pestujete bylinky ? U nás je bazalka takmer povinnosťou. A samozrejme máta,na mochito. Chcem sa však opýtať na saturejku. Vlani som ju pestovala. Podla štítku by to mala byť jednoročka,ale já som teraz strihala staré stonky a zdá sa mi,že raší. Je to možné? Alebo je ešte eventualita,že mi raší nejaký plevel ,ktorý vyrástol u saturejky.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 6 z 21
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 27.05.2014 12:18
     

    Věrko, to může být zajímavé :-)

     
  • Autor: Reklama

    Re: Bylinky

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 28.05.2014 15:17
     
    dsc_0015.jpg

    Helenko, je to docela dobré, ikdyž to není tak výrazné jako ten mátový. Dnes jsem si natrhala bezový květ a už se vaří cukr na sirup. Asi do něj dám víc citronu, aby to mělo dobrou příchuť.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 28.05.2014 15:33
     

    Chtěla jsem si natrhat taky bez, je ho všude kolem spoustu a na nefrekventovaných místech, ale pro mšice skoro nejsou vidět květy sad smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 28.05.2014 15:42
     

    Ulice, kde bydlí rodiče, je slepá a končí v lese, tak tam jsem natrhala ten bez. Kupodivu byl bez mšic. Já spíš měla problém, kam na něj jít a nebýt celá zmáčená.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 28.05.2014 21:33
     

    Bezový květ mi smrdí, ale ten sirup je fakt moc dobrý (dala jsem tam ještě trochu máty, hodně jitrocele, protože se mi těch květů zdálo málo, ikdyž jich bylo víc, než říká recept). Citrony byly 3 do 2 dávek.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 04.06.2014 23:42
     
    p1160852.jpg
    Další fotografie:

    Některé bylinky už přerostly cedulkám přes hlavu winking smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 05.06.2014 00:11
     
    p1140785.jpg
    Další fotografie:

    a jedna srovnávačka - 2012 a 2014

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 05.06.2014 08:11
     

    Ivčo, pěkně se ti bylinky rozrůstají thumbs down smiling smiley

    O víkendu jsem dělala sirup z květů černého bezu. Letos prvně, dřív mi ho dělávala mamka. Musím připustit, že měla chuťově lepší. Ten můj je trochu kyselejší. Dávala jsem na rozdíl od mamky třtinový cukr, tak nevím, jestli míň nesladí? confused smiley

    Ale špatný určitě není a bude se hodit smiling smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 05.06.2014 08:21
     

    Helčo, já tu mám právě čerstvě uvařený sirup z bezu, taky s třinovým cukrem. Sladký je až moc. Ještě ho dodělám (přidám citron a dám do skleniček). Nejvíc nám ale chutná asi ten mátový. Jenže včera jsem zjistila, že snacha mátu zlikvidovala, chtěla jsem udělat ještě jednu dávku.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 05.06.2014 08:28
     

    Věrko, v tom receptu od mamky se dává 8 dkg kyseliny citronové na 2 litry vody. Dávala jsem 10 dkg na 3 litry vody a 1 celý citron. Mamka možná dávala 1 kg krystalu na kilošťávy, já dávala jen 0,8 kg. Prostě měla chuťově lepší i když tenhle taky není marný. Osobně mi máový taky chutná líp. Já piju neperlivou vodu bez šťávy, manžel perlivou. Chci mu koupit soda stream a budeme využívat sirupy v létě na chatě jako limonádu.

    Ani se snaše nedivím, že mátu zlikvidovala, protože je to fakt hroznej plevel. Kdyby bývala ale ochutnala sirup, ani by jí likvidace nenapadla grinning smiley .

    Já mám na zahradě dost velký trs, momentálně tedy docela ošmikaný a doma na balkonu mátu marockou (chutná mi nejvíc), mátu jablečnou- takový slabý odvar pravé máty s ovocnou příchutí, mátu citronovou (tu jsem ještě nevyzkoušela v nápoji, protože přišla poštou ze zahradnictví v dezolátním stavu a ještě se nevzamatovala. Jinak ty první 2 jmenované rostou jako šílené a ač jsem dala větší květníky, budu je muset určitě na jaře přesadit grinning smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil 555 (05.06.2014 08:30)
     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 05.06.2014 08:37
     

    já piju jen převařenou vodu, ale jak tady čtu, tak asi něco zkusím coffe smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 05.06.2014 08:47
     

    Ptala jsem se mamky na tu meduňkovou šťávu. Natrhá se 20 dkg meduńky, nahází se do pěti litrů vody, přidá se k tomu 10 dkg kyseliny citronové. Den se nechá máčet, meduňka zhnědne. Pak se vytahá, nemusí se úplně dočista, jen to největší, aby tam nic neplavalo smiling smiley. Do těch 5 litrů se vysype 5 kg cukru - prostě na litr vody, kilo cukru. To se průběžně míchá, dokud se cukr nerozpustí. No a nakonec se to přecedí přes hustý cedník, slije do lahví a položí naležato. Nepřevařuje se!!!!!

    Jen říkala, že tam dává špetku něčeho na konzervaci, ale nebyly jsme schopné rozluštit co - to ještě dneska dodá. Kyselinu sorbovou? Bylo by to možné?

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (05.06.2014 09:23)
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 05.06.2014 09:01
     

    Ivčo, já bych tu vodu před tím než se dá meduňka převařila a nechala vychladnout.

    Na meduňkový sirup se taky vychystám, ale původní trs co byl u syna na zahradě se někam ztratil a moje nově koupená má zatím jen pár chlupů grinning smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 05.06.2014 09:02
     

    heli, ještě se mamky zeptám, ale mám pocit, že nikdy nepřevářela a přísahám, že se nikdy nezkazila ani flaška!!! A to jsme jednu objevili zakutálenou pod regál ve sklepě asi po třech letech!

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 05.06.2014 09:22
     

    Prověřeno smiling smiley. Vodu nepřeváří. Přesný postup dávám do příslušného tématu winking smiley .

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.