pátek 29. března, 06:39 Svátek má Taťána
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: anny
Status:
Klikni pro filtrování

Bylinky

Datum: 31.03.2011 15:53
 

Pestujete bylinky ? U nás je bazalka takmer povinnosťou. A samozrejme máta,na mochito. Chcem sa však opýtať na saturejku. Vlani som ju pestovala. Podla štítku by to mala byť jednoročka,ale já som teraz strihala staré stonky a zdá sa mi,že raší. Je to možné? Alebo je ešte eventualita,že mi raší nejaký plevel ,ktorý vyrástol u saturejky.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 16 z 21
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 06:56
     
    trifolium_pratense_-_keila2.jpg
    Další fotografie:

    Jetel luční

    Nejen květy jetele, ale i listy mají příjemně nasládlou chuť a prospívají zdraví. Jetel má pročišťující účinky, prospívá při nachlazení a díky obsahu fytoestrogenů pomáhá i při klimakterických potížích. Mladé listy se hodí do salátu, smoothies, lze je podusit jako špenát. Sladké květy ozdobí i ochutí ovocné saláty a další pokrmy.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Bylinky

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 06:57
     
    041375_05_333245.jpg

    Rdesno hadí kořen

    Na vlhčích místech najdeme mírně nahořklé listy rostlin, které později vykvetou v růžové „kartáčky“. Mladé listy jsou chutné v salátech i jako dušená zeleninová příloha. Díky vysokému obsahu kyseliny křemičité prospívají mimo jiné pleti a vlasům. Oddenek, sbíraný na podzim, se zase osvědčil při průjmech, hojí sliznice a jako kloktadlo dezinfikuje ústní dutinu.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 06:57
     

    Kontryhel obecný

    Mladé listy kontryhelu mají jemnou chuť, hodí se do salátů, omáček i pomazánek. Kontryhel je léčivkou s jemnou, ale přesto účinnou silou. Nálev z listů tiší trávicí problémy, povzbuzuje metabolismus, prospívá močovým cestám. Pomáhá také při silné menstruaci, klimakteriu a dalších ženských problémech. Čerstvé listy navíc tělo zásobují množstvím antioxidantů.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 06:59
     
    041376_05_333256 (1).jpg

    Pelyněk černobýl

    Má hořkou, kořenitou chuť. Salát či špenát z něj připravený by ocenili jen milovníci hořkých pokrmů. Je to rostlina, které stačí troška. Ale právě díky obsahu hořčin vylaďuje trávení a je ideálním kořením k tučnějším pokrmům. Prospívá také játrům, jako všechny hořčiny obsahující byliny. Pyly pelyňku poměrně často vyvolávají alergie u osob, trpících sennou rýmou - v takovém případě je třeba natě posíci před rozkvětem.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 06:59
     
    041377_05_333267.jpg

    Pěťour maloúborný

    I listy pěťouru jsou jedlé, nabité vitamíny, minerálními látkami, pročišťujícím chlorofylem. Můžeme je vyzkoušet do salátů, smoothies, dušené. Nálev z natí se v lidovém léčitelství používal proti horečce i ekzémům. Žvýkání listů dezinfikuje ústní dutinu a pomáhá při paradentóze.

     
  • Autor: cancourek
    Status:

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 08:37
     

    Tak jsem pátrala na internetu, neb jsem zatoužila po nůžkách na bylinky. Našla jsem jich spoustu, to je fakt, ale u jedněch mě zaujal popis - "tyto nůžky jsou nezbytné jako příslušenství pro každého CHOVATELE bylinek" eye rolling smiley eye rolling smiley eye rolling smiley

    Můžu vypěnit, když někdo řekne, že pěstuje králíky,slepice apod. ale tohle eye popping smiley

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 10:31
     

    Cancourku, pravděpodobně se jedná o překlad z angličtiny či jiného mně nesrozumitelného jazyka a překladač takhle debilně překládá a korektura ze strany prodejce chybí angry smiley . Nevím, zda rozlišují jiné jazyky chovat - pěstovat, ale jak jsem pátrala po Regininých "voňavých polibcích" (no, ony jsou Carruthovy, Regi si je koupila - joj, to jsem to sqěle zamotala, už jen aby se objevil Tak) , překladač místo šlechtitel či pěstitel střílí od boku "chovatel".

    A zpět k nůžkám - víc se mi líbí a zdá se mi profi (občas jsem trochu snob, ale jen trošičku) taková ta kolíbka-nůž na sekání [www.fler.cz] bylinek. Mám ji, dělal mi ji bráška, ale nepoužívám, stejně je rychlejší vytáhnout jakýkoliv kuchyňák. Sklízím běžnými nůžkami nebo odštípnutím, utrhnutím, příp. kapesním nožem, který mám, stejně jako klíče a zapalovač, u sebe pořád.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil babkaela (25.04.2017 10:33)
     
  • Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 10:35
     

    Eli, taky jsem si to myslela, že je nedokonalost překladu.

    Když jsme u kolíbky nože. Asi nepatří do bylinek. Ale při výrobě prejtu na zabíjačce, nepostradatelná věc. A podle zpracování masa rozlišuju jitrnice od řezníka fakt domácí, maso sekané a pak ty druhé, průmyslové a klidně jim můžou říkat domácí. Maso není sekané. Pro mě je to nebetyčný rozdíl. smiling smiley

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 10:38
     

    Jo, tenhle sekáček se používá i při zabíjačkách na maso.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 10:46
     

    Bude to tím překladem, jak píšou holky... pro někoho chovatel a pěstitel jedno jsou smiling smiley.

    A když někdo "pěstuje" domácí zvířata, tak nad tím se ani nepozastavím už... zvykla jsem si, že ne každý má cit pro jazyk, a čím dál víc pozoruji, že zvlášť u mladší generace je to bohužel vzácnost...

    Někdy číst texty na FB je pro mě čiré utrpení.

     
  • Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 10:46
     

    Eli a když jsme u Carrutha, hezky ti tu roste. Řádně ho opatruju. grinning smiley Nevypadaly po zimě u Starkla dobře. Ale teď jsou polibky pěkné. Tak už jen ten transport. grinning smiley

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 11:14
     

    na bylinky používám nůžky na papír, 3 ks za 79 kč z Lidlu, poměr cena a výkon velmi dobrý. Když nestačí na papír, beru je na kytky, když nestačí na kytky, beru je na krabice od mléka. smiling smiley

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 21:21
     

    Hledala jsem bylinku, ma kterou se ptala Spike, nenašla, ale narazila jsem na knihu Ellen Duganové Pěstujeme magické rostliny - tady se dá přečíst (snad se zobrazí), ovšem škoda, že teď na čtení asi moc času není [books.google.cz]

     
  • Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 21:33
     

    Eli, početla jsem kousek o šeříku. Výborná kapitolka. Hned použiju jako zdůvodnění, proč je tak důležité mít šeříky. grinning smiley Na chalupě je jich už několik víc a ještě jsou tu v květináčcích. Nějaké ruské kultivary. Pokud to nebude záměna. A tam mívají krásné šeříky. Jinak tu jsou samozřejmě už i velké.

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 21:42
     

    Tam je těch pěkných kapitolek povícero, kniha tam není úplně celá, musím se po ní podívat v civilizaci. Tonči dávno říkám, že jsem čarodejnice a tohle je přesně pro mne winking smiley .

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.